Провадження № 3/760/1424/24
в справі № 760/803/24
21 березня 2024 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Бурлака О.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , директор ТОВ «Свій склад», ІПН: НОМЕР_1 ,
про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 122-2, ч.1 ст. 130 КУпАП -
До Солом'янського районного суду м. Києва з УПП в м. Києві ДПП надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 122-2, ч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №529832 від 24.12.2023, складеного відносно ОСОБА_1 , останній обвинувачується в тому, що 24.12.2023, о 00 годині 39 хвилин, в м. Києві по вул. Романа Ратушного, 1-Д, керував транспортним засобом марки «Toyota Land Cruiser», д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці, що зафіксовано на нагрудну камеру №476474, №477836. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №529831 від 24.12.2023, ОСОБА_1 24.12.2023, о 00:39 год., в м. Києві по вул. Романа Ратушного, 1-Д, керуючи транспортним засобом марки «Toyota Land Cruiser», д.н.з. НОМЕР_2 , не виконав вимогу працівників поліції про зупинку автомобіля, подану за допомогою спеціального звукового сигналу та увімкнення проблискових маячків синього та червоного кольору, зупинений був шляхом переслідування на службовому автомобілі. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2.4 ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 122-2 КУпАП.
ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Терехов М.С. в судовому засіданні заперечували проти складених протоколів, вказували на те, що матеріали справи не містять належних доказів.
Суд, заслухавши ОСОБА_1 та його захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, прийшов до такого висновку.
Згідно із принципом законності, закріпленим у статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їхньої компетенції та у точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з вимогами ст. 278 КУпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається із протоколів про адміністративні правопорушення ААД №529832 від 24.12.2023 та серії ААД №529831 від 24.12.2023, складені відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.122-2, ч.1 ст. 130 КУпАП, у графі «до протоколу додається» зазначено, що до протоколів додається запис з автомобільного реєстратора та камер БМ.
Однак, в матеріалах справи вказані записи з автомобільного реєстратора та камер БМ відсутні.
Таким чином, матеріали справи не містять доказів, а саме відеоматеріалів, наданих поліцейськими на підтвердження обставин, викладених у протоколі в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ. Однак дані матеріали оформленні неналежним чином, у встановленому законом порядку.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до переконання про наявність обставин, які не дають можливості повно та об'єктивно розглянути справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122-2, ч.1 ст. 130 КУпАП, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винен він у його вчиненні та, забезпечивши реалізацію особою гарантованих їй законом прав, в тому числі права на захист, ухвалити законне і справедливе судове рішення.
Аналізуючи вищенаведене, приходжу до висновку, що матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.122-2, ч.1 ст. 130 КУпАП слід повернути до Управління патрульної поліції в м. Києві для дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 255, 256, 278, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122-2, ч.1 ст. 130 КУпАП, повернути до Управління патрульної поліції у м. Києві для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Бурлака