Справа № 275/54/24
15 березня 2024 року смт. Брусилів
Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Лівочки Л.І.,
при секретарі - Степанчук С.А.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Брусилів Житомирської області цивільну справу №275/54/24 за позовом ОСОБА_3 до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення 49 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання №1920 від 22 листопада 2023 року та визнання поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договору оренди земельної ділянки,
05.01.2024 ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення 49 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання №1920 від 22 листопада 2023 року та визнання поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договору оренди земельної ділянки.
В обгрунтування позову вказав, що 29 листопада 2016 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та ОСОБА_3 було укладеного договір оренди землі № 661/57-16-ДО про передачу в оренду земельної ділянки загальною площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, строк дії - 7 років.
09 грудня 2016 року право оренди земельної ділянки площею 43,8652 га з кадастровим номером 1820955100:04:000:0452 було зареєстровано на строк до 29 листопада 2023 року, з правом його поновлення, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер витягу 75724918.
Відповідно до абз. 2 п. 3.1. договору оренди, після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
24 жовтня 2023 року позивач звернувся до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області з письмовим повідомленням про намір продовжити дію договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року у відповідності до абзацу 2 п.3.1. договору оренди на такий саме строк та надав проект додаткової угоди про поновлення договору оренди.
12 грудня 2023 року отримав лист № 04-11/2294/23 про розгляд заяви, до якого було долучене оскаржуване рішення сорок дев'ятої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання № 1920 від 22.11.2023, у відповідності до якого ОСОБА_3 відмовлено у поновлені строку дії договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 у зв'язку з посиланням на п.1 статті 126-1 Земельного кодексу України; припинено договір оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди землі та вирішені інші процедурні питання.
Відповідач при прийняті оскаржуваного рішення здійснив посиланням на п.1 статті 126-1 ЗК України, згідно з яким: «умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорі оренди землі, договорі про встановлення земельного сервітуту, договорах про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою».
Однак не врахував положенням абзацу 4 Перехідних положень Закону України «Про оренду землі» у відповідності до якого: «Правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент укладення".
Тобто, положення статті 126 -1 ЗК України розповсюджує свою дію на договори оренди землі, які укладені з 16.01.2020 року.
Договір оренди землі № 661/57-16-ДО укладений 29.11.2016 року, тобто майже за 4 роки до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а тому стаття 126-1 ЗК України не може застосовуватись до правовідносин між ним та Брусилівською селищною радою Житомирського району Житомирської області.
Позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення сорок дев'ятої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання № 1920 від 22.11.2023 року та визнати поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договір оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та громадянином України ОСОБА_3 про передачу в оренду земельної ділянки загальною площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, терміном дії до 29.11.2030 року.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав. Вказав, що на 49 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання №1920 від 22 листопада 2023 року була розглянута заява ОСОБА_3 від 24.10.2023 року про поновлення строку дії договору оренди землі №661/57-16-ДО від 29.11.2016 року . При прийнятті рішення були враховані рекомендації постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, використання природних ресурсів та розвитку населених пунктів Брусилівської селищної територіальної громади, планування та забудови територій від 17.11.2023 року, яка в свою чергу керувалась ст. 31 "Про оренду землі", п.34 ч.І ст.26, ст. ст. 59, 60, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україн", ст. ст. 12, 122, 123,124, з урахуванням ст.126-1 Земельного кодексу України ( змінами) а саме:
-Законом України від 05.12.2019 р. №340-1Х "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", що набрав чинності 16 липня 2020 року, змінено підходи до продовження орендних відносин. Ним чітко розмежовано зміст понять "поновлення договору оренди землі" та "переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк", доповнивши:
Земельний Кодекс України статтею 126-1 "Поновлення договору оренди землі, договору про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови";
Закон України від 06.10.1998 №161-XIV "Про оренду землі" статтею 32-2 "Поновлення договорів оренди землі", яка відсилає до статті 126-1 ЗКУ; виклавши статтю 33 Закону №161-XIV у новій редакції з назвою "Переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк", тобто приписи цієї статті незастосовні до поновлення договорів оренди землі.
Оскільки, на земельній ділянці площею - 43,8652га, за кадастровим номером 1820955100:04:000:0452, яка розташована на території Брусилівської селищної ради, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, відсутні розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача відповідно до положення абзацу 2 ч.1 ст. 126-1 ЗК України, відповідно до якого умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорах оренди землі державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача земельною ділянкою. Тобто, у випадку розташування на земельній ділянці комунальної власності будівлі чи споруди, на яку набуто право власності, а земельна ділянка під ним перебуває в оренді, то у такому випадку відсутня заборона про зазначення в договорі оренди умов про його поновлення.
Керуючись чинним законодавством, на 49 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання від 22.11.23 року, було прийнято рішення відмовити ОСОБА_3 у поновлені строку дії договору оренди землі №661/57-16-ДО від 29.11.2016 року та припинити вказаний договір укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та ОСОБА_3 .
Відповідно до прийнятого рішення Брусилівською селищною радою позивачу був направлений лист з проектом додаткової угоди за вихідним № 04-11/2294/23 від 12.12.2023 року про припинення договору оренди, де було зазначено, що вразі не підписання додаткової угоди Брусилівська селищна рада буде вимушена звернутись до суду, на даний час відповіді на адресу селищної ради не надходило, а орендар ОСОБА_3 для врегулювання даного питання не звертався.
Земельна ділянка площею 43,8652 га кадастровий номер:1820955100:04:000:0452 розташована на території Брусилівської селищної ради, на підставі наказу Держгеокадастру №6-5020/14-18-СГ від 22.12.2018 року передана у комунальну власність Брусилівській селищній раді Брусилівського району Житомирської області. Відповідно до п.2 даного наказу та Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" вказана земельна ділянка зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.04.2019 року №31529695 з формою власності, як комунальна.
Відповідно до ст.ст. 17, 18 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" та рішення Брусилівської селищної ради від 27.03.2017 року №90 "Про розробку ( коригування) генеральних планів населених пунктів селищної ради з одночасним встановленням ( зміною) меж населених пунктів" на офіційному сайті було розміщено повідомлення про початок розроблення містобудівної документації - Генерального плану, дата розміщення 25.10.2019 року.
Пропозиції щодо врахування в містобудівній документації інтересів фізичних та юридичних осіб приймались в письмовій формі в Брусилівській селищній раді.
Відповідно до протоколу №20 від 18.02.20 року погоджувальна комісія щодо розгляду та врахування пропозицій, які надійшли під час громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації: "Генеральний план селища Брусилів, Брусилівського району, Житомирської області" одне із питань було щодо появи нових ділянок житлового будівництва та можливість збільшення зони садибної житлової забудови наприкінці вулиці Костьольна, поблизу розташування земельної ділянки площею - 43,8652 га кадастровий номер 1820955100:04:000:0452 , яка перебуває в оренді в гр. ОСОБА_3
Оголошення про громадські слухання Генерального плану селища було опубліковано в районній газеті "Відродження" №2 від 17.01.2020 року та на офіційному веб-сайті Брусилівської селищної ради в період з 17.01.2020 по 17.02.2020 року, датою проведення визначено 18.02.2020 року. За вказаний період до Брусилівської селищної ради пропозицій чи зауважень до проекту містобудівної документації фізичних та юридичних осіб, в тому числі від орендаря ОСОБА_3 , не надходило.
26.12.2023 року відбулося засідання обласної архітектурної - містобудівної ради, яка рекомендувала Брусилівській селищній раді затвердити містобудівну документацію: "Генеральний план селища Брусилів Брусилівського району Житомирської області" у встановленому законодавством порядку з урахуванням протокольного рішення обласної архітектурної - містобудівної ради. На 52 сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.01.2024 року прийнято рішення №1993 "Про затвердження містобудівної документації: "Генеральний план селища Брусилів , Брусилівського району, Житомирської області".
Вказана земельна ділянка площею - 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, яка перебувала в оренді в ОСОБА_3 з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, враховуючи зміну меж населеного пункту, внесена в межі населеного пункту для відведення ділянок житлового будівництва.
Відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог та припинити дію договору оренди землі №661/57-16-ДО від 29.11.2016 року, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та ОСОБА_3 .
Представник позивача- адвокат Кабанов В.І. подав відповідь на відзив. Вказав, що оскаржуване рішення сорок дев'ятої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання №1920 від 22.11.2023 року не відповідає положенням абзацу 4 Перехідних положень Закону України "Про оренду землі" у відповідності до якого: "Правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення".
Положення статті 126-1 Земельного кодексу розповсюджує свою дії на договори оренди землі, які укладені з 16.01.2020 року, однак відповідач продовжує вказувати, що застосовує це положення до договору оренди землі № 661/57-16-ДО, який укладений 29.11.2016 року, тобто майже за 4 роки до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству". Стаття 126-1 Земельного кодексу не може застосовуватись до правовідносин між позивачем та відповідачем, оскільки такі правовідносини виникли 29.11.2016 року.
Про таку неможливість застосування прямо вказано у абзаці 4 Перехідних положень Закону України "Про оренду землі".
29.11.2016 року між ГУ Держгеокадастру у Житомирській області та громадянином України ОСОБА_3 було укладеного Договір оренди землі № 661/57-16-ДО про передачу в оренду земельної ділянки загальною площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, строком дії - 7 років.
09 грудня 2016 року право оренди земельної ділянки площею 43,8652 га з кадастровим номером 1820955100:04:000:0452 було зареєстровано на строк до 29 листопада 2023 року, з правом його поновлення, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер витягу 75724918.
Відповідно до абзацу 2 п. 3.1. Договору оренди, після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Рішенням сорок дев'ятої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання № 1920 від 22.11.2023 є незаконним та підлягає скасуванню у зв'язку з його невідповідністю абзацу 4 Перехідних положень Закону України "Про оренду землі" та статті 33 Закону України "Про оренду землі", а Договір оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року має бути визнаний поновленим на той самий строк і на тих самих умовах.
24.10.2023 ОСОБА_3 звернувся до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області з письмовим повідомленням про намір продовжити (поновити) дію договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року у відповідності до абзацу 2 п.3.1. договору оренди на такий саме строк та надав проект додаткової угоди про поновлення договору оренди. 12 грудня 2023 року отримав лист № 04-11/2294/23 про розгляд заяви, до якого було долучене оскаржуване рішення сорок дев'ятої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання № 1920 від 22.11.2023, відповідності до якого було відмовлено у поновлені строку дії договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 в зв'язку з посиланням на п.1 статті 126-1 Земельного кодексу України; припинено договір оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016, у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди землі; вирішені інші процедурні питання.
Законодавством передбачено, що орендар, який добросовісно виконував свої обов'язки за договором оренди землі, має переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин. Маючи такий намір, він (орендар) зобов'язаний до закінчення строку оренди землі (у строки, визначені частиною другою статті 33 Закону України "Про оренду землі") повідомити про це орендаря та надіслати проект додаткової угоди.
Мета такого повідомлення - запобігання укладення орендодавцем договору оренди з іншою особою у зв'язку з відсутністю в нього інформації про наявність наміру в дійсного орендаря продовжувати орендні правовідносини. При цьому таке завчасне повідомлення з надсиланням проекту додаткової угоди є передумовою для його поновлення (укладення на новий строк). Орендодавець, розглянувши у місячний термін таке повідомлення і проект додаткової угоди, зобов'язаний або укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, або повідомити орендаря про наявність обґрунтованих заперечень щодо поновлення договору оренди землі шляхом надсилання листа-повідомлення про прийняте рішення (частини перша - п'ята статті 33 Закону України "Про оренду землі").
При цьому додаткова угода про поновлення договору оренди землі має бути укладена в обов'язковому порядку, а за наявності відмови чи ухилення орендодавця від її укладення після дотримання усіх перелічених вище умов - орендар може оскаржити такі дії орендодавця в судовому порядку.
У разі, якщо орендодавець протягом одного місяця після закінчення строку договору оренди землі не надіслав орендареві такого листа-повідомлення про наявність заперечень щодо поновлення договору, про яке йшлося вище, а орендар продовжував користуватися земельною ділянкою після його закінчення, то такий договір вважатиметься поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, без можливості внесення змін до умов договору оренди (частина 6 статті 33 Закону України "Про оренду землі").
Аналогічний за змістом висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2018 року у справі № 594/376/17-ц (провадження № 14- 65цс18), від 21 листопада 2018 року у справі № 530/212/17 (провадження № 14-330цс18), згідно з яким для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою.
Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" має назву "Поновлення договору оренди землі" та передбачає, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша цієї статті).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга статті 33). До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя статті 33). При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта статті 33).
Відповідачем заявлена вимога до суду про припинення договору оренди землі, однак у порушення вимог 193-194 ЦПК України останнім не було пред'явлено зустрічного позову.
Рішення 52 сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.01.2024 не має прямої залежності від поновлення договору оренди та не може бути доказом по даній справі, оскільки предметом розгляду даної справи є поновлення договору 29.11.2023 року, яке не має взаємовідношення з рішенням відповідача, прийнятого через два місяці після дати поновлення договору оренди.
В суді представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та у відповіді на відзив, просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в суді позовні вимоги не визнала, надала пояснення, аналогічні викладеним в відзиві на позов, просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши та оцінивши надані докази, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
29 листопада 2016 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та громадянином України ОСОБА_3 укладено договір оренди землі № 661/57-16-ДО, передано в оренду земельну ділянку загальною площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452, строк дії - 7 років.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, від 14 грудня 2016 року, індексний номер витягу 75724918, 09 грудня 2016 року на підставі договору оренди землі №661/57-16-ДО від 29.11.2026 року здійснено державну реєстрацію земельної ділянки загальною площею 43,8652га кадастровий номер: 1820955100:04:000:0452 , орендар - ОСОБА_3 , орендодавець - Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Земельна ділянка площею 43,8652га, кадастровий номер: 1820955100:04:000:0452 , цільове призначення - для ведення фермерського господарства, розташована на території Брусилівської селищної ради; на підставі наказу Держгеокадастру № 6-5020/14 -18 -СГ від 22.12.2018 року передана у комунальну власність Брусилівській селищній раді Брусилівського району Житомирської області та відповідно до Заклону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зареєстрована в Державному реєстру речових прав на нерухоме майно 10.04.2019 року , та перебуває у комунальній власності Брусилівської селищної ради Брусилівського ( Житомирського ) району Житомирської області.
24 жовтня 2023 року позивач звернувся до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області з письмовим повідомленням про намір продовжити дію договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року у відповідності до абзацу 2 п.3.1. договору оренди на такий саме строк та надав проект додаткової угоди про поновлення договору оренди.
Відповідачем розглянуто повідомлення позивача про намір продовжити дію договору оренди землі № 661/57-16-ДО від 29.11.2016 року.
Рішенням 49 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання від 22.11.2023 року №1920 "Про розгляд заяви" вирішено припинити договір оренди землі №661/57-16-ДО від 29 листопада 2016 року, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та ОСОБА_3 , земельна ділянка площею 43,8652 га, кадастровий номер: 1820955100:04:000:0452 , з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, яка розташована за адресою: смт. Брусилів, Житомирський район, Житомирська область, у зв'язку з закінченням терміну договору оренди землі.
Таким чином, пропозиція позивача відповідачем була відхилена
Суд не погоджується з доводами позивача, що приймаючи вказане рішення та відмовляючи позивачу в продовженні дії договору оренди землі, відповідачем були порушенні вимоги чинного законодавства.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним із принципів здійснення місцевого самоврядування в Україні є принцип народовладдя, колегіальності, поєднання місцевих і державних інтересів.
Як передбачено статтею 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Згідно статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб ( п. 1 ст. 122 ЗК України).
Згідно до ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключних повноважень ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад ( ст. 12 Земельного кодексу України ).
Згідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб( стаття 316 Цивільного кодексу України).
Згідно ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у праві його здійснення.
Суд погоджується з доводами відповідача про те, що він, як власник має право на власний розсуд розпоряджатися майном комунальної власності.
Після закінчення договору оренди земельної ділянки, відповідач не укладав договорів оренди землі з іншими особами, а відмовив позивачу в продовженні договору оренди, пославшись на те, що змінився Генеральний план селища Брусилів, була збільшена зона садибної житлової забудови наприкінці вулиці Костьольна, поблизу розташування земельної ділянки площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452 , яка перебувала в оренді ОСОБА_3 .
Брусилівською селищною радою ще 27.03.2017 року прийнято рішення №90 "Про розробку ( коригування) генеральних планів населених пунктів селищної ради з одночасним встановленням ( зміною) меж населених пунктів" та на офіційному сайті 25.10.2019 року було розміщено повідомлення про початок розроблення містобудівної документації - розроблення Генерального плану .
Відповідачем проводилися громадські слухання з цього питання , про що повідомлялося в районній газеті "Відродження" №2 від 17.01.2020 року та на офіційному веб-сайті Брусилівської селищної ради.
Відповідно до протоколу №20 від 18.02.2020 року погоджувальна комісія щодо розгляду та врахування пропозицій, які надійшли під час громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації: "Генеральний план селища Брусилів, Брусилівського району, Житомирської області", одним із питань було поява нових ділянок житлового будівництва та можливість збільшення зони садибної житлової забудови наприкінці вулиці Костьольна, поблизу розташування земельної ділянки площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452 .
Як слідує з протоколу № 3 засідання обласної архітектурної - містобудівної ради Житомирської області від 26.12.2023 року, рекомендувано Брусилівській селищній раді затвердити містобудівну документацію: "Генеральний план селища Брусилів, Брусилівського району, Житомирської області" у встановленому законодавством порядку з урахуванням протокольного рішення обласної архітектурної - містобудівної ради.
На 52 сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.01.2024 року прийнято рішення №1993 "Про затвердження містобудівної документації: "Генеральний план селища Брусилів , Брусилівського району, Житомирської області".
Земельна ділянка площею 43,8652 га, кадастровий номер 1820955100:04:000:0452 яка перебувала в оренді ОСОБА_3 , з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, враховуючи зміну меж населеного пункту, внесена в межі населеного пункту для відведення ділянок житлового будівництва.
Стаття 31 Закону України «Про оренду землі» регулює питання припинення договору оренди землі, зокрема, договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно до статті 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції від 19.10.2016, чинній на момент укладення спірного договору), встановлено переважне право орендаря, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, на його поновлення після закінчення строку, на який було укладено договір. Переважне право орендарів на поновлення договору оренди поширюється на випадки, коли земля знову передається в оренду.
Частиною п"ятою статті 33 цього Закону передбачено, що орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Підставою для задоволення позовних вимог позивач вказує те, що він має переважне право орендаря, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, на його поновлення після закінчення строку, на який було укладено договір.
Проте, суд не погоджується з зазначеними доводами позивача, так як переважне право орендарів на поновлення договору оренди поширюється на випадки, коли земля знову передається в оренду. В данному випадку земельна ділянка не передавалась знову в оренду.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що земельна ділянка продовжує оброблятися позивачем, так як спірний договір не наділяв позивача правом подальшого планування щодо використання спірної земельної ділянки після закінчення терміну дії договору оренди землі без отримання попереднього погодження орендодавця.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачем було розглянуто пропозицію позивача про продовження договору оренди землі та прийнято рішення відповідно до вимог діючого законодавста, про яке позивача було повідомлено листом від 12.12.2023 року, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Суд звертає увагу на те, що відповідач не звертався до суду з зустрічним позовом, тому його вимога, що викладена в відзиві на позов, а саме про припинення договору оренди землі, не підлягає розгляду .
Керуючись Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» ,«Про статус депутатів місцевих рад», " Про оренду землі», ст. 12 ЗК України,ст.ст. 316,321 ЦК України, ст ст. 12- 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 352- 355 ЦПК України, суд-
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення 49 сесії Брусилівської селищної ради 8 скликання №1920 від 22 листопада 2023 року та визнання поновленим на той самий строк і на тих самих умовах договору оренди земельної ділянки - відмовити.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення, яке складено 25 березня 2024 року.
Суддя Л. І. Лівочка