Справа № 127/6398/24
Провадження № 3/127/1708/24
19 березня 2024 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Замостянським РВ УМВС України у Вінницькій області 15.02.2000, РНОКПП НОМЕР_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, суд
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 122-4 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 709169 від 20.02.2024, ОСОБА_1 17.02.2024 о 11:44 год. у м. Вінниця по вул. Г. Нарбута, керуючи транспортним засобом «Hyundai Santa Fe», державний номерний знак НОМЕР_3 , здійснила зіткнення з припаркованим автомобілем «Renault Logan», державний номерний знак НОМЕР_4 , та самовільно залишила місце події.
Таким чином, ОСОБА_1 порушила вимоги п. 2.10а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 122-4 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що 17.02.2024 о 11:44 год., виїжджаючи з двору по вул. Г. Нарбута, вона не відчула жодного зіткнення, тому самовільно залишила місце події. Крім того, ОСОБА_1 також не помітила будь-яких пошкоджень на своєму автомобілі.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, що надійшли до суду приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 122-4 КУпАП передбачає відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Наведена норма КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до конкретних правил дорожнього руху, порушення вимог яких має бути у причинному зв'язку з їх наслідками.
Відповідно до п. 2.10а Правил дорожнього руху вбачається, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 709169 від 20.02.2024 слідує, що ОСОБА_1 17.02.2024 о 11:44 год. у м. Вінниця по вул. Г. Нарбута, керуючи транспортним засобом «Hyundai Santa Fe», державний номерний знак НОМЕР_3 , здійснила зіткнення з припаркованим автомобілем «Renault Logan», державний номерний знак НОМЕР_4 , та самовільно залишила місце події.
На підтвердження обставин зазначених у протоколі, суду надано рапорт працівника поліції, схему місця ДТП, письмові пояснення ОСОБА_2 та письмові пояснення ОСОБА_1 .
Відповідно до рапорту працівників поліції вбачається, що 18.02.2024 надійшов виклик «ДТП без травмованих». Прибувши на місце виклику, заявник ОСОБА_2 повідомив, що 16.02.2024 р 18:30 год. припаркував свій автомобіль «Renault Logan», державний номерний знак НОМЕР_4 та повернувшись до нього 18.02.2024 о 13:00 год., помітив пошкодження лакофарбового покриття заднього бамперу та заднього правого крила.
Дані обставини ОСОБА_2 підтвердив у своїх письмових поясненнях, що наявні в матеріалах справи.
З письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що 17.02.2024 вона рухалась в напрямку виїзду з двору на вул. Г. Нарбута, 3 на автомобілі «Hyundai Santa Fe», державний номерний знак НОМЕР_3 та будь-якого зіткнення з іншим авто не відчула.
У ході судового розгляду, ОСОБА_1 повідомила, що наміру залишати місце ДТП в неї не було, оскільки вона не відчула зіткнення з іншим автомобілем.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в п. 1.10 Правил дорожнього руху, під залишенням місця дорожньо-транспортної пригоди слід розуміти дії учасника дорожньо-транспортної пригоди, спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, які спричинили необхідність проведення працівниками міліції заходів щодо встановлення (розшуку) цього учасника та (або) розшуку транспортного засобу.
Тобто, з суб'єктивної сторони правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП характеризується наявністю виключно прямого умислу.
Так, враховуючи характер зіткнення та пошкоджень на транспортному засобі «Hyundai Santa Fe», державний номерний знак НОМЕР_3 , які є незначними, а також враховуючи габарити автомобілів, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 дійсно удару від зіткнення не відчула, а тому не могла знати та розуміти, що сталося ДТП.
Вказане свідчить про те, що після дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої було пошкоджено транспортні засоби, водій ОСОБА_1 залишила місце ДТП, не усвідомлюючи своєї причетності до його вчинення, а тому остання не мала умислу на залишення місця ДТП, про вчинення якого дізналась лише через певний проміж часу.
Крім того, суду не надано будь-яких доказів, які б підтверджували факт усвідомлення ОСОБА_1 причетності до дорожньо-транспортної пригоди на момент її скоєння та наявність в її діях умислу на залишення місця ДТП
Таким чином, суд вважає, що дії ОСОБА_1 після скоєння нею ДТП, не були спрямовані на приховання факту такої пригоди або обставин її скоєння, оскільки ОСОБА_1 поїхала з місця зіткнення, оскільки не відчула контакту з іншим автомобілем, тобто не усвідомлювала, що вона стала учасником ДТП, а тому у неї був відсутній умисел на залишення місця ДТП, тобто на вчинення правопорушення за ст. 122-4 КУпАП.
За вказаних обставин, враховуючи, суд приходить до висновку, що під час розгляду справи не доведено, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, за таких обставин, як відсутність складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 122-4, 247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 122-4 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: