465/6678/23
2/465/459/24
Іменем України
(заочне)
25.03.2024 року місто Львів
Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючої судді Мартьянова С.М.,
при секретарі судового засідання Сеньків А.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів компенсації, виплаченої надміру,-
встановив:
Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача компенсацію послуги «муніципальна няня» у сумі 13447,00 грн. та судовий збір в сумі 2684,00 грн.
Позов обґрунтовує тим, що відповідно до заяви від 25.02.2021 ОСОБА_1 Франківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначалась компенсація послуги «муніципальна няня» на період з 01.02.2021 до 31.08.2021. Муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї. За результатами проведеної перевірки спеціалістами Франківського відділу соціального захисту, встановлено що ФОП ОСОБА_2 , з яким ОСОБА_1 уклала договір про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.02.2021, тобто за дитиною ОСОБА_3 , здійснює догляд більше ніж за трьома дітьми, що є підставою для відмови їй у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня». Враховуючи дати подання заяв до відділів соціального захисту управління отримувачами послуги «муніципальна няня», заява на призначення компенсації послуги «муніципальна няня» від 25.02.2021 на дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подана ОСОБА_1 та договір, укладений з муніципальною нянею ФОП ОСОБА_2 є четвертими. А саме ФОП ОСОБА_2 уклала договори про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», за якими виплачувалась компенсація послуги «муніципальна няня»: Сихівському відділі соціального захисту управління по заяві №8686 від 28.10.2020, договір укладений з 01.10.2020 по 02.09.2022 на обслуговуванні одна дитина; Сихівському відділі соціального захисту управління по заяві №10735 від 27.10.2020, договір укладений з 01.10.2020 по 13.12.2022 на обслуговуванні одна дитина; Залізничному відділі соціального захисту управління по заяві №4794 від 19.11.2020, договір укладений з 01.11.2020 по 22.07.2023 на обслуговуванні одна дитина. Компенсація послуги «муніципальна няня» призначалась та виплачувалась у період 01.02.2021 - 31.08.2021 незаконно по вині заявника, яка подала недостовірну інформацію. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді компенсації послуги «муніципальна няня» на суму 13447,00 грн. Франківським відділом соціального захисту 23.10.2021 винесено рішення про відмову відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», про що повідомлено відповідача листами 23.10.2021, 07.12.2021, 24.01.2022, 17.06.2022, 09.11.2022 та запропоновано повернути надміру виплачені кошти у сумі 13447,00 грн. добровільно. Заборгованість у сумі 13447,00 грн не сплачена. Просить позов задоволити.
Ухвалою суду від 09 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача звернулась до суду з заявою, згідно якої просить здійснювати розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Просить позов задоволити. Щодо винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлена належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими відправленнями рекомендованої кореспонденції. Правом на подачу відзиву на позов та подачу заяви про розгляд справи за її відсутності не скористалася.
З метою забезпечення розумних строків провадження у справі, суд вважає, що розгляд справи у відсутності відповідача є можливим, підстави для відкладення розгляду справи відсутні.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд постановив проводити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів, з ухваленням заочного рішення.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.
Суд дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з таких підстав.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є невід'ємною частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов'язків має право на справедливий судовий розгляд.
Згідно з ч. 1 і ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
За положеннями ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Cудом встановлено, що відповідно до заяви від 25.02.2021 ОСОБА_1 Франківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначалась компенсація послуги «муніципальна няня» на період з 01.02.2021 до 31.08.2021.
Відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» призначається на підставі Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №68.
Відповідно до п. 3 Порядку (в редакції чинній на момент призначення допомоги) відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.
Пунктом 4 Порядку визначено, що компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується отримувачу послуги «муніципальна няня» в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше вартості послуги «муніципальна няня», сплаченої отримувачем послуги «муніципальна няня».
Муніципальна няня, яка є фізичною особою-підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім'ї.
За результатами проведеної перевірки спеціалістами Франківського відділу соціального захисту, встановлено що ФОП ОСОБА_2 , з яким ОСОБА_1 уклала договір про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.02.2021, тобто за дитиною ОСОБА_3 , здійснює догляд більше ніж за трьома дітьми, що є підставою для відмови їй у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня».Враховуючи дати подання заяв до відділів соціального захисту управління отримувачами послуги «муніципальна няня», заява на призначення компенсації послуги «муніципальна няня» від 25.02.2021 на дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подана ОСОБА_1 та договір, укладений з муніципальною нянею ФОП ОСОБА_2 є четвертими. А саме ФОП ОСОБА_2 уклала договори про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», за якими виплачувалась компенсація послуги «муніципальна няня» :у Сихівському відділі соціального захисту управління по заяві №8686 від 28.10.2020, договір укладений з 01.10.2020 по 02.09.2022 на обслуговуванні одна дитина; у Сихівському відділі соціального захисту управління по заяві №10735 від 27.10.2020, договір укладений з 01.10.2020 по 13.12.2022 на обслуговуванні одна дитина; Залізничному відділі соціального захисту управління по заяві №4794 від 19.11.2020, договір укладений з 01.11.2020 по 22.07.2023 на обслуговуванні одна дитина.
Відповідно до п. 17 Порядку виплата раніше призначеної компенсації послуги «муніципальна няня» припиняється, якщо отримувачем послуги «муніципальна няня» було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років, які вплинули на призначення компенсації послуги “муніципальна няня”, з підстав, визначених абзацами сьомим - дев'ятим пункту 11 цього Порядку, внаслідок чого було надміру виплачено кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
У разі одержання надміру виплачених коштів під час виплати компенсації послуги «муніципальна няня» отримувач послуги «муніципальна няня» повинен відшкодувати місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення ці кошти за весь період з моменту, коли він не мав права на їх одержання.
Компенсація послуги «муніципальна няня» призначалась та виплачувалась у період 01.02.2021 - 31.08.2021 незаконно по вині заявника, яка подала недостовірну інформацію. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді компенсації послуги «муніципальна няня» на суму 13447,00 грн.
Вказані повідомлення були проігноровані відповідачем, станом на день розгляду справи відсутні докази повернення позивачу надмірно виплачених коштів.
Відповідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача слід стягнути 13447,00 грн. компенсації послуг «муніципальна няня», а тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до пункту 1 частини 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір у разі задоволення позову покладається на відповідача.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, понесені позивачем і документально підтверджені судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 2684,00 грн., підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 280-285 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради кошти, надміру виплачені компенсації послуг «муніципальна няня» у сумі 13447,00 грн. на розрахунковий рахунок UA088201720343120013000020953, банк одержувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 26256754, одержувач - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради сплачений судовий збір у сумі 2684,00 грн. на розрахунковий рахунок UA978201720344260024000020953, банк одержувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 26256754, одержувач - управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. Галицька, 21, код ЄДРПОУ 26256754.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Мартьянова С.М.