Справа № 317/806/24
Провадження № 3/317/632/2024
15 березня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Мінгазов Р.В., розглянувши матеріал, який надійшов з ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уроджениця: АДРЕСА_1 , місце роботи та посада: тимчасово виконуюча обов'язки начальника служби охорони державної таємниці, молодший сержант ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 . Інші відомості суду не відомі.
За правопорушення, передбачене п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП,
Відповідно до протоколу №78/3/26-1800 про адміністративне правопорушення встановлено, що 24.01.2024 комісією ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну таємницю» (далі - Закон) та п.748 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939 (далі - Порядок), в ході проведення планової комплексної перевірки стану охорони державної таємниці в ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 , установа), який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , виявлені триваючи порушення законодавства про державну таємницю з боку тимчасово виконуючого обов'язки начальника служби охорони державної таємниці (далі СОДТ) ІНФОРМАЦІЯ_5 молодшого сержанта ОСОБА_1 .
Так, молодшого сержанта ОСОБА_1 , призначено на зазначену посаду наказом т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 31.05.2023 №25 та розпорядженням ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 03.03.2021 №40д/ДСК, їй було надано допуск до державної таємниці за формою 3. У зв'язку з цим, вона взяла на себе зобов'язання громадянина України виконувати вимоги режиму секретності та додержуватися інших вимог законодавства про державну таємницю, відповідно до ст.28 Закону та п. 116 Порядку.
Відповідно до вимог ст. 21 Закону, пунктів 41, 42 Порядку та функціональних обов'язків на молодшого сержанта ОСОБА_1 покладено обов'язки по здійсненню заходів з забезпечення режиму секретності в ІНФОРМАЦІЯ_6 , постійного контролю за його дотриманням.
Під час перевірки комісією встановлено, що в порушення вимог пунктів 42 (15), 93, 94, 109, 153, 162, 211, 216, 220, 228, 232-235, 239, 240, 318, 413-418, 734-739, 7461 Порядку в установі тимчасово виконуючої обов'язки начальника служби державної таємниці не організовуються навчання працівників установи, діяльність яких пов'язана з державною таємницею; не визначені та не складені акти обстеження режимних приміщень (РСО), в яких планується цілодобове та у робочий час проведення секретних робіт, такі приміщення не введені в експлуатацію та не включені до переліку режимних приміщень; не заведений журнал обліку сховищ за формою згідно додатку 31 до Порядку та журнал обліку осіб, які прибули у відрядження , що ведеться за формою згідно з додатком 17 до Порядку; не складено список відповідальних осіб із підписів відповідальних за збереження матеріальних носіїв секретної інформації та не складено перелік посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати матеріальним носіям секторної інформації грифи секретності; не розроблено інструкцію на випадок виникнення надзвичайної ситуації; не розроблено правила пропускного режиму; не розроблено правила внутрішньо-об'єктового режиму; не складено план заходів на особливий період; не складено порядок дій посадових осіб щодо здійснення заходів забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення матеріальних носіїв секретної інформації; не розроблено порядок надання доступу до державної таємниці; не створено експерту комісію з питань таємниць для перегляду грифів секретності матеріальних носіїв секретної інформації; не розроблені заходи щодо доставки секретної кореспонденції; не розроблений та наказом керівника установи не затверджений порядок знищення матеріальних носіїв секретної інформації т а не визначено режимне приміщення для знищення таких носіїв.
Вказані порушення вимог режиму секретності (Закону та Порядку) є триваючими, оскільки на момент проведення перевірки комісією ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях вони не усунуті та негативно впливають на стан охорони державної таємниці в ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку з чим комісією зроблено висновок про відсутність в установі умов для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, та зупинено дію спеціального дозволу на провадження такої діяльності.
Таким чином, своїми діями, які виразилися у невжитті заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпеченні контролю за охороною державної таємниці, молодший сержант ОСОБА_1 в результаті неналежного виконання службових обов'язків порушила вимоги статей 21, 28 Закону та пунктів 41, 42(15), 93, 94, 109, 116, 153, 162, 211, 216, 220, 228,232-235, 239,240,318,413-418, 734-739, 7461 Порядку, здійснив триваюче адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, визнала, з обставинами викладеними в протоколі погодилась. Свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення усвідомила.
Обставини адміністративного правопорушення, окрім визнання ОСОБА_1 своєї вини, підтверджуються також і матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення №78/3/26-1794 від 31.01.2024 ;
- витягом з акту перевірки стану охорони державної таємниці від 30.01.2024 №78/3/26-1523дск, з описом виявлених порушень;
- копією зобов'язання ОСОБА_1 у зв'язку з допуском до державної таємниці;
- витягом з Порядку організації та забезпечення режиму секретності і державних органах, органах місцевого самоврядування, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 18.12.2013 №939;
- функціональними обов'язками ОСОБА_1 ;
- витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 (по строковій службі) за №80 від 23.04.2023.
За таких підстав, суд вважає, що провина ОСОБА_1 доведена у повному обсязі, а дії правильно кваліфіковані за п. 6 ч. 1 ст.212-2 КУпАП як невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
Вирішуючи питання про вид адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, що обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність правопорушника, судом встановлено щире розкаяння винного.
За таких обставин, суд вважає за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що суд вважає достатнім для виправлення правопорушника і попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до п.12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Таким чином, є підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.212-2 ч.1 п.6, 221 КпАП України, п.12. ст.5 ЗУ «Про судовий збір», суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) грн. 00 коп.
Для сплати штрафу кошти перерахувати: призначення платежу: «Адміністративні штрафи та інші санкції», Отримувач коштів: ГУК у Зап. обл/ТГ с. Широке/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA278999980313040106000008431, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, відповідно до вимог ст. 308 КУпАП, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору відповідно до п.12 ч.5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя: Р.В. Мінгазов