про залишення позовної заяви без руху
21 березня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/3299/24
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Слободянюк Н.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, як суб'єкта владних повноважень, щодо відмови ОСОБА_1 в допомозі на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі 100 процентів двомісячної пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі 100 процентів двомісячної пенсії, яку отримувала ОСОБА_2 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно чинного законодавства України;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області допомогу на поховання пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі 100 процентів двомісячної пенсії, відправити на рахунок ОСОБА_1 - НОМЕР_1 , IBAN НОМЕР_1 , код РНОКПП НОМЕР_2 , установа банку - ПриватБанк, МФО 305299.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В ході з'ясування вищенаведених питань суддею встановлено наступне.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною другою статті 132 цього Кодексу розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Частиною першою статті 4 вказаного Закону визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною другою цієї статті за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028,00 грн.
Позивачем заявлено вимогу немайнового характеру (основну та похідні).
Таким чином, сума судового збору за подання вказаного позову складає 1211,20 грн /0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб/.
До позовної заяви позивачем не додано документа про сплату судового збору.
Натомість у позовній заяві позивачем заявлено клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у цій справі, оскільки розмір судового збору перевищує дев'ять відсотків розміру його річного доходу за 2023 рік за попередній календарний рік.
Також позивачем до суду надано клопотання від 20 березня 2024 року про відстрочення або розстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у цій справі.
Вказані клопотання обґрунтовані тим, що позивач з 01 січня 2023 року до 15 березня 2023 року отримував 121,62 гривні, загальна сума 304,14 грн. З 15 березня 2023 року по 31 грудня 2023 року позивачу було нараховано та виплачено пенсію у розмірі 1499,98 гривень на місяць, загальна сума 12749,84 грн. Згідно з вищевикладеним дохід у позивача у 2023 році становить 13053,98 грн. Таким чином, розмір судового збору перевищує 9 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний 2023 рік.
До матеріалів позовної заяви та клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору позивачем додано копії: листів Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ПФУ №15288-13846/Ш-03/8-2800/23 від 19 квітня 2023 року та №2498-287/Ш-03/8-2800/23 від 25 січня 2023 року та довідки Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ПФУ №1536/1245/ 02-24 від 25 січня 2023 року; відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела / суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору відповідь на запит в електронному вигляді від 19 березня 2024 року.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відстрочення або розстрочення позивачу сплату судового збору, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, а згідно з частиною другою вказаної статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Суд враховує, що зі змісту відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела / суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору відповідь на запит в електронному вигляді від 19 березня 2024 року слідує, що позивач за період з І кварталу 2023 року по ІV квартал 2023 року доходів не отримував.
Зі змісту листів Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ПФУ №15288-13846/Ш-03/8-2800/23 від 19 квітня 2023 року та №2498-287/Ш-03/8-2800/23 від 25 січня 2023 року та довідки Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ПФУ №1536/1245/ 02-24 від 25 січня 2023 року слідує, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію, однак вказані документи не містять відомостей про суми фактично виплаченої позивачу пенсії за весь 2023 рік.
Таким чином, позивачем не надано відомостей про розмір фактично отриманої ним пенсії за попередній календарний рік на підтвердження перевищення суми судового збору 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Отже, за відсутності доказів щодо майнового стану позивача клопотання позивача про відстрочення або розстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у цій справі задоволенню наразі не підлягає.
Отже, позовна заява не відповідає вимогам частини третьої 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Беручи до уваги наведене, наявні правові підстави для залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаного недоліку.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Клопотання ОСОБА_1 про відстрочення або розстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у цій справі залишити без задоволення.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліку - упродовж десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недолік необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду документа про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн (за реквізитами: отримувач: ГУК у Полт.обл/тг м. Полтава/22030101; код ЄДРПОУ: 37959255; банк: Казначейство України (ЕАП); рахунок: UA078999980313191206084016719; призначення платежу: Судовий збір, за позовом____ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд); або доказів на підтвердження підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліку позовної заяви, вона буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Н.І. Слободянюк