Рішення від 21.03.2024 по справі 160/29005/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2024 рокуСправа №160/29005/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.11.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 30.09.2022 (дня призначення на пенсії за віком) пенсію за віком згідно статті 26 та в порядку статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсій, обчислених із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій позивача, обчислених із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивачу була призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти, у подальшому виплата пенсії була припинена у зв'язку з працевлаштуванням. Після досягнення відповідного віку позивач звернулась за призначенням пенсії за віком. Згідно отриманого повідомлення про розмір нарахованої пенсії з'ясувалось, що було поновлено пенсію за вислугу років та здійснено переведення на пенсію за віком, при призначенні якої застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при обчисленні пенсії за вислугу років, крім того, не була виплачена грошову допомогу у розмірі 10 пенсій згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На подані відповідачу заяви позивачу повідомлено про відсутність підстав для застосування заявленого показника середньої заробітної плати. Не погодившись з такою позицією пенсійного органу, позивач з метою захисту власних прав та інтересів звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків.

09.11.2023 на виконання вимог ухвали суду від 08.11.2023 позивачем подано до суду заяву про усунення недоліків з квитанцією на суму сплаченого судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

27.12.2023 судом отримано відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві та вважає їх необґрунтованими. Відповідач зазначає, що показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії. Розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески. Чинним законодавством передбачено застосування середньої заробітної плати за попередні три роки виключно при зверненні за призначенням пенсії. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,41833. Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058 виходячи із заробітної плати за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 по 30.09.2022. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,49351. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14 та 1,197 складає 11059,49 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн х 1,49351). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати Позивача з 01.03.2023 складає 4744,66 грн, у тому числі: 4626,52 грн - основний розмір пенсії (11059,49 грн х 0,41833); 118,14 грн - доплата за 11 років понаднормативного стажу (1074,00 грн х 11%). Виходячи з норм чинного законодавства, відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки при перерахунку пенсії за віком у 2023 році. Щодо виплати грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти її місячних пенсій, відповідач зазначає, що факт призначення пенсії за вислугу років у 2009 році позивачем не заперечується. Таким чином, до моменту призначення пенсії за віком за заявою від 10.01.2023 ОСОБА_1 була призначена та виплачена пенсія за вислугу років, що в свою чергу, позбавляє останню права на отримання грошової допомоги на підставі пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, основною умовою наявності права на отримання вказаної грошової допомоги є не відсутність факту отримання позивачем будь-якого іншого виду пенсії на момент виходу на пенсію за віком, а відсутність факту призначення пенсії (як такого) до моменту виходу на пенсію за віком, тобто в будь-який момент до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058- IV. При цьому пункт 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV не ставить право позивача на отримання такої допомоги в залежність від розміру або тривалості отримання ним пенсії та часу її призначення, якщо такі обставини мали місце до виходу на пенсію за віком. Щодо перерахунку пенсії з 30.09.2022 (дня призначення на пенсії за віком) відповідач зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на дату звернення із заявою про призначення пенсії від 10.01.2023 досягла повних 60 років. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058 право на призначення пенсії за віком у позивача виникло 10.01.2023, тобто з наступного дня після досягнення пенсійного віку 60 років (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Враховуючи викладене, вимога позивача про перерахунок пенсії з 30.09.2022 протирічить нормам чинного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог статей 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 12.06.2009 призначена пенсія за вислугу років відповідно пункту «е» статті 55 до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

10.01.2023 ОСОБА_1 звернулась до відділу обслуговування громадян №3 (сервісний центр» Головного управління Пенсійного фонду України із заявою за призначенням/перерахунком пенсії, зареєстрованою за №222, вид перерахунку - перехід на інший вид пенсії, за віком.

З 10.01.2023 позивачеві призначено пенсію за віком на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням при розрахунку пенсії середнього заробітку за три попередні роки (за 2014-2016 роки).

Позивач 20.07.2023 звернулась до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області через веб-портал Пенсійного фонду, де просила надати письмову відповідь алгоритму розрахунку її пенсії.

На звернення ОСОБА_1 від 20.07.2023 та від 06.08.2023, що надійшли через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду, з питання пенсійного забезпечення Відділом розгляду звернень Управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надано лист-відповідь від 10.08.2023 №38171-31257/П-01/8-0400/23, яким повідомлено:

- розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески;

- при обчисленні пенсії для кожного пенсіонера розраховується коефіцієнт страхового стажу (залежно від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітної плати, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за відповідний період у розрізі кожного місяця;

- згідно з частиною першою статті 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок - 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом;

- за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини (розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом);

- відповідно до частини третьої статті 42 Закону №1058 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють, провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування);

- перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності;

- оскільки Ви продовжуєте провадити діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розрахунок пенсії проводиться з урахуванням величини прожиткового мінімуму, визначеного Законом України від 28.12.2014 №80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» станом на 01.09.2015 - 1074,00 грн;

- Ваш страховий стаж, зарахований по 30.09.2022, складає 41 рік 10 місяців 7 днів;

- коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,41833;

- пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058 виходячи із заробітної плати за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 по 30.09.2022;

- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,49351;

- з 01.03.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році» перерахунок пенсій за віком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197;

- середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14 та 1,197 складає 11059,49 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн х 1,49351);

- з урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір Вашої пенсійної виплати з 01.03.2023 складає 4744,66 грн, у тому числі: 4626,52 грн - основний розмір пенсії (11059,49 грн Ч 0,41833); 118,14 грн - доплата за 11 років понаднормативного стажу (1074,00 грн х 11%).

Позивач 28.09.2023 звернулась до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області через веб-портал Пенсійного фонду, де просила роз'яснити чому при виході на пенсію за віком їй не була виплачена грошова допомога у розмірі десяти місячних пенсій, станом на день її призначення.

На звернення ОСОБА_1 від 28.09.2023, що надійшло через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду, з питання пенсійного забезпечення Відділом обслуговування громадян №25 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надано лист-відповідь від 24.10.2023 №52523-42508/П-01/8-0400/23, яким повідомлено:

- Ви отримуєте пенсію за віком призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058);

- відповідно до пункту 7-1 прикінцевих положень Закону №1058 особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення;

- 12.06.2009 Вам була призначена пенсія за вислугу років. Пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятим на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності, до настання віку, що дає право на пенсію за віком;

- за особистою заявою від 10.01.2023 Вас переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058;

- враховуючи вищезазначене, права на виплату десяти місячних пенсій Ви не маєте.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Зазначені висновки щодо здійснення призначення пенсії, а не переведення згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі №876/5312/17.

У постановах Верховного Суду від 10.07.2018 у справі № 520/6808/17, від 19.12.2018 у справі № 577/5248/16-а зазначено, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. При такому переведенні на інший вид пенсії показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV. Водночас, у випадках звернення особи до територіальних органів пенсійного фонду із заявами про переведення з пенсії, призначеної на підставі іншого закону, ніж Закон №1058-IV, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, така особа вважається такою, що звертається за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV вперше. В таких випадках до спірних правовідносин не застосовується частина третя статті 45 Закону №1058-ІV.

Таким чином, отримуючи пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення» позивач не користувався жодним із видів пенсій, встановлених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому, призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у січні 2023 року відбулось вперше.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, дії відповідача щодо використання показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки при призначенні пенсії у 2023 році по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправними, а порушене права позивача має бути відновленим.

При цьому, як зазначено вище, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Звернувшись із цим позовом до суду, позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 30.09.2022 (дня призначення на пенсії за віком) пенсію за віком згідно статті 26 та в порядку статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки.

Однак, матеріалами справи підтверджено призначення позивачу пенсії за віком з 10.01.2023 за його особистою заявою.

З урахуванням викладеного, суд, відмовляючи у задоволенні позову в цій частині, з метою належного захисту прав позивача та з урахуванням частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне захистити права позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2010, 2021 та 2022 роки, починаючи з 10.01.2023.

Щодо виплати грошової допомоги.

Відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-VI, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Отже, грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій, передбачена пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-VI, виплачується за таких умов:

- особам, які на день досягнення пенсійного віку, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності;

- на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- мають страховий стаж на таких посадах для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років;

- до цього не отримували будь-яку пенсію.

Так, підставою звернення до суду стала відмова у виплаті позивачу зазначеної грошової допомоги.

З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах і вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.

Аналогічна правова позиція, викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №462/5636/16-а, від 19.03.2019 у справі №466/5637/17.

Судом під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 з 12.06.2009 призначена пенсія за вислугу років відповідно пункту «е» статті 55 до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У подальшому, з 10.01.2023 позивачеві призначено пенсію за віком на умовах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, ураховуючи, що позивач до моменту виходу на пенсію за віком отримувала пенсію за вислугу років, то право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відсутнє.

З урахуванням зазначеного, підстави для задоволення позову в цій частині позовних вимог відсутні.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1073,60 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021 та 2022 роки, починаючи з 10.01.2023.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору в сумі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна