Рішення від 11.03.2024 по справі 215/7538/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2024 року Справа № 215/7538/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради

про визнання протиправним та скасування рішення, встановлення наявності

компетенції,

ВСТАНОВИВ:

15.12.2023 року до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 09.10.2023 року в частині розгляду Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради заяви від 06.10.2023 року вх.469;

- встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради при отриманні заяви від 06.10.2023 року вх.469 створювати штучні перешкоди для співробітництва з позивачем відповідно до правового порядку ст.92 Конституції України, 13 Закону України «Про соціальні послуги» та визнати таку процедуру протиправною діяльністю і порушенням гарантій і зобов'язати надати сину направлення на перепідготовку для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі.

В обґрунтування позову вказано, що позивач подала заяву від 06.10.2023 року вх.469 про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі де просила не плутати виплати на догляд відповідно до Постанови КМУ від 16.07.08 року №654 і до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та видати направлення на навчання, перепідготовку, але отримав відмову. Відповідач не ліквідувало причини звернення і цим не вжиті усі заходи для забезпечення соціальних послуг з догляду на професійній основі, які потрібні позивачу. З огляду на вказане позивач просила задовольнити позовні вимоги.

18.12.2023 року ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області позовну заяву передано на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

09.01.2024 року вказана позовна заява надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями була передано на розгляд судді Дєєву М.В.

10.01.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до провадження позовні матеріали та відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради при отриманні заяви від 06.10.2023 року вх.469 створювати штучні перешкоди для співробітництва з позивачем відповідно до правового порядку ст.92 Конституції України, 13 Закону України «Про соціальні послуги» та визнати таку процедуру протиправною діяльністю і порушенням гарантій і зобов'язати надати сину направлення на перепідготовку для надання соціальної послуги з догляду на професійній основі.

10.01.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду в іншій частині позову відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.

25.01.2024 року від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що позивач подала заяву від 06.10.2023 року про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі, яка була зареєстрована за вх.469 надала як додаток до її звернення заяву ОСОБА_2 , яка була зареєстрована за вх.470. Заява позивача розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Підготовлена письмова відповідь з вичерпними роз'ясненнями щодо порушених позивачем у зверненні питань з посиланням на нормативно-правові акти та направлена листом на поштову адресу позивача. Після розгляду заяви управлінням було прийнято рішення про відмову у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 09.10.2023 року та направлено на поштову адресу позивача. З огляду на вказане відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

15.02.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовлено, клопотання позивача про порушення порядку подання відзиву та зобов'язання відповідача виконати вимоги змісту відзиву - повернуто позивачу без розгляду, клопотання позивача про продовження процесуального строку - задоволено, продовжено строк для подання відповіді на відзив на позовну заяву на 10 днів з моменту отримання ухвали.

05.03.2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої вказано, що позивача не було запрошено на розгляд її заяви та не вчинив всіх необхідних заходів для надання сину позивачу направлення на перепідготовку з основ догляду на професійній основі.

06.03.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду визнано заяву позивача про відвід судді необґрунтованою.

07.03.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відмовлено у задоволенні заяви позивача про відвід судді.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 подала до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради заяву про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 06.10.2023 року, яка була зареєстрована за вх. №469, відповідно до якої позивач зазначила, що через порушення функції організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися, потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі. Також, просила організувати роботу Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради таким чином, щоб надати сину, ОСОБА_2 , направлення для перепідготовки з основ догляду на професійній основі і звернути увагу, що відсутній Закону, який забороняє надавати таке направлення при відсутності довідки про місце реєстрації громадянина у якого не має свого житла.

У рішенні Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про відмову у наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі від 09.10.2023 №15/231-22/2460, яке направлено на поштову адресу позивача, зазначено, що відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 року №1040 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, яким встановлено механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, пройшла підготовку та перепідготовку з основ догляду осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися тa самообслуговуватися.

З урахуванням вимог вказаної Постанови КМУ рекомендовано надати висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функції організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду саме на професійній основі, за формою, затвердженою МОЗ. Також, зазначено, що оскільки станом на 09.10.2023 ОСОБА_2 не надав до управління інформації чи копію довідки щодо проходження підготовки та перепідготовки з основ догляду та не включений до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, він не має законних підстав заявляти про згоду надавати соціальні послуги з догляду на професійній основі. Крім того, відповідно до інформації Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 отримує пенсію в разі втрати годувальника згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надбавку на догляд, як особа з інвалідністю І групи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 п.4.4. Також, станом на 09.10.2023 ОСОБА_2 отримує компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Постанови №859 та статті 13 Закону №2671-VIII з 01.01.2020 по 31.12.2023, при цьому в заяві про згоду надавати послуги з догляду на професійній основі від 06.10.2023 вх.№470 ОСОБА_2 надав інформацію щодо надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі відповідно до Закону України «Про соціальні послуги».

Щодо надання сину позивачки направлення відповідач у спірному рішенні вказав, що для можливості отримання направлення для проходження навчання або складання іспиту з подальшим включення переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі рекомендовано ОСОБА_2 надати документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Позивач вважає рішення від 09.10.2023 року в частині розгляду Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради заяви від 06.10.2023 року вх.469 протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з даною позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктом 1 Порядку №1040 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.10.2021 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі» (далі - Порядок №1040) визначено, що цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, пройшла підготовку та перепідготовку з основ догляду особам, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися та є: - громадянами похилого віку; - особами з інвалідністю; - невиліковно хворими, а також хворими, що потребують тривалого лікування; - дітьми з інвалідністю; - дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161.

Пунктом 5 Порядку №1040 визначено, що особи або законні представники осіб, які потребують надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, можуть обрати фізичну особу, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, із переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, який ведуть структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчі органи сільських, селищних, районних у містах (у разі утворення), міських рад.

Особа або законний представник особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, подають уповноваженому органу заяву про потребу в наданні соціальних послуг з догляду на професійній основі за формою згідно з додатком 1.

Під час подання заяви про потребу в наданні соціальних послуг особою або законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, пред'являються:

- паспорт громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства - довідка про звернення за захистом в Україні/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту/посвідчення біженця/паспортний документ іноземця та посвідка на тимчасове проживання або посвідка на постійне проживання;

- документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, внесені до паспорта громадянина України, крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.

До заяви про потребу в наданні соціальних послуг додаються: - висновок про стан здоров'я особи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує надання соціальних послуг з догляду, за формою, затвердженою МОЗ; - копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; - копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років (за потреби); - копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ (за потреби); - довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими МОЗ (за потреби); - копія рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на професійній основі (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена); - копія рішення суду або рішення органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на професійній основі (для опікунів або піклувальників).

Відповідно до пункту 3 Постанови №1040 компенсація не призначається:

1) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, особам, зазначеним у абзацах другому - шостому пункту 1 цього Порядку, якщо такі особи: отримують соціальні послуги догляду вдома, паліативного догляду, стаціонарного догляду від надавача комунального чи недержавного сектору; отримують виплати на догляд відповідно до Законів України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” (крім осіб з інвалідністю з дитинства I групи);

2) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують допомогу на догляд відповідно до Закону України “Про психіатричну допомогу”;

3) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують компенсацію за надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі відповідно до Закону України “Про соціальні послуги”;

4) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі і отримують соціальні послуги догляду вдома, денного догляду, паліативного догляду від надавача комунального чи недержавного сектору.

На підставі абзацу 5 пункту 9 Порядку №1040 у разі подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, та/або особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, недостовірних документів/відомостей уповноважений орган може відмовити в призначенні компенсації шляхом надсилання на поштову або електронну адресу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду на професійній основі, особи або законного представника особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на професійній основі, повідомлення.

З матеріалів справи та оскаржуваного рішення вбачається, що позивачем до заяви від 06.10.2023 вх.№469 не надано повний пакет документів та зазначено недостовірні відомості, які суперечать інформації, що надана відповідачу Пенсійним фондом України. Зокрема, відповідач посилається на інформацію Пенсійного фонду України про отримання позивачем пенсії в разі втрати годувальника та надбавку на догляд, як особа з інвалідністю І групи.

Крім того, встановлено, що в заяві від 06.10.2023 року №469 ОСОБА_1 зазначила, що не отримує надбавку на догляд, що є також недостовірною інформацією, оскільки станом на 09.10.2023 року ОСОБА_2 отримує компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 року №859 та ст.13 Закону України «Про соціальні послуги» з 01.01.2020 року по 31.12.2023 року.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у відповідача підстав для відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 06.10.2023 вх.№469.

Суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 року № 1040 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, що є чинним та відповідно до положень, якого законодавцем чітко визначено перелік документів які повинні бути подані, при цьому позивачем вищезазначеного пакету документів відповідно до п. 5 Порядку 1040, надано не було.

Отже, вимоги позивача про визнання протиправним та скасувати рішення від 09.10.2023 року в частині розгляду Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради заяви від 06.10.2023 року вх.469 задоволенню не підлягають.

Щодо доводів позивача про надання направлення для перепідготовки з основ догляду на професійній основі на підставі заяви від 06.10.2023 вх.№469 і призначення дати, часу підписання типового договору за формами, затвердженими Мінсоцполітики, суд зазначає, що ця вимога стосується ОСОБА_2 .

Згідно з пунктом 6 Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 №430 "Про затвердження Порядку підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності" фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до управління із заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків та документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання.

Як вже суд зазначив, що нормативно правовий-акт Кабінету Міністрів України, яким визначено порядок отримання статусу осіб, які надають соціальні послуги не скасований та має юридичну силу, а тому повинен застосовуватись відповідачем.

Отже, чинне законодавство передбачає окремий порядок отримання особами статусу осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі за зверненням саме таких осіб.

Таким чином, вимога ОСОБА_1 в заяві від 06.10.2023 вх.№469 щодо організації роботи Управління таким чином, щоб надати її сину, ОСОБА_2 , направлення для передпіготовки з основ догляду на професійній основі, також, задоволенню не підлягала.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради (50083, м.Кривий Ріг, вул.Ухтомського, 23, код ЄДРПОУ 03192359) про визнання протиправним та скасування рішення, встановлення наявності компетенції - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Дєєв