Ухвала від 21.03.2024 по справі 761/9068/17

Справа № 761/9068/17

Провадження № 1-кп/761/318/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2024 року м. Київ

Шевченківський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , захисників: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , представника цивільного позивача - ОСОБА_9 , обвинувачених: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , в рамках розгляду у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінального провадження №42015000000002574 від 19 листопада 2015 року за обвинуваченням ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 262 КК України, ОСОБА_12 - у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 262 КК України, ОСОБА_13 - у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 262 КК України, ОСОБА_11 - у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 262, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України,

УСТАНОВИВ:

Шевченківським районним судом м. Києва здійснюється судовий розгляд у даному кримінальному провадженні.

В ході судового розгляду стороною захисту заявлено клопотання про звільнення ОСОБА_11 та ОСОБА_10 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України, скасування арештів, вирішення долі речових доказів.

Сторона обвинувачення заперечувала з приводу закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України відносно ОСОБА_11 , оскільки останнім у відповідному клопотанні фактично заперечується причетність до вчинення кримінальних правопорушень та зазначається про фальсифікацію матеріалів кримінального провадження. При цьому відносно обвинуваченого ОСОБА_10 сторона обвинувачення не заперечувала щодо звільнення останнього від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України.

Представник цивільного позивача - ОСОБА_9 підтримала думку прокурора.

Вислухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до обвинувального акта ОСОБА_10 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 262 КК України, а ОСОБА_11 - у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 262, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України, за таких обставин.

Наказом начальника Головного управління МВС України в місті Києві № 404 о/с від 12.07.2012 полковник міліції ОСОБА_10 призначений на посаду начальника відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу Головного управління МВС України в місті Києві.

Полковник міліції ОСОБА_10 , виконуючи відповідно до ст. 1, 10, 20 Закону України «Про міліцію» функції офіційного представника державного озброєного органу виконавчої влади, який має захищати життя, здоров'я, права і свободи громадян, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань, запобігати і припиняти кримінальні правопорушення, був представником влади та службовою особою.

Згідно з вимогами статті 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», перебуваючи на посаді начальника відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу Головного управління МВС України в м. Києві ОСОБА_10 був працівником правоохоронного органу, на якого згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про міліцію» покладено обов'язки діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України.

Крім того, начальник відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу Головного управління МВС України в м. Києві ОСОБА_10 , у відповідності з положеннями функціональних обов'язків працівників відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу ГУМВС України в м. Києві, затверджених 16.10.2013 начальником штабу ГУМВС України в м. Києві, з якими він ознайомлений, був особою, яка керує діяльністю відділу, несе персональну відповідальність за чітку організацію його роботи і виконання покладених на нього завдань та функцій, організовує і забезпечує проведення аналізу та контроль за станом виконання нормативно-правових актів Президента України, Кабінету Міністрів України, директив Генерального штабу Збройних сил України, наказів, розпоряджень, вказівок МВС України і Головного Управління, інших нормативно-правових актів з питань оборонно-мобілізаційної роботи в МВС, організовує розроблення та своєчасне коригування мобілізаційного плану, плану участі ГУМВС України в місті Києві в територіальній обороні.

Згідно з пунктами 1.16, 1.17 вказаних функціональних обов'язків, ОСОБА_10 , у відповідності до наказу МВС України від 14.04.1998 № 014 ДСК та від 02.10.1993 № М-036, здійснював контроль за організацією охорони складів та обслуговування матеріальних засобів непорушного запасу спеціальних формувань МВС України, порядком їх зберігання, обліком, наявністю, якісним станом, комплектністю та своєчасністю оновлення, організовував та контролював щорічне проведення підрозділами УМЗ та ВМЗ інвентаризації майна непорушного запасу спецформувань МВС України і безпосередньо приймає в ній участь.

Після призначення на посаду начальника відділу, ОСОБА_10 , діючи всупереч покладених на нього обов'язків та вимог Присяги працівника органів внутрішніх справ України, текст якої затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1991 № 382, хибно розуміючи поняття відданості народові України та належного виконання обов'язку працівника правоохоронного органу, перебуваючи на цій посаді, удався до виконання явно незаконних наказів керівництва МВС України та начальника Головного управління МВС України в місті Києві, що виразилось в умисному вчиненні службовою особою дій, що явно суперечать інтересам служби, при таких обставинах.

Так, як зазначено в обвинувальному акті, 07.11.2011 ОСОБА_14 указом Президента України № 1024/2011 призначено на посаду Міністра внутрішніх справ України. Будучи однією з найбільш наближених до колишнього Президента України ОСОБА_15 (далі ОСОБА_15 ) особою, виконуючи його протиправні та незаконні вказівки, ОСОБА_14 використовував свої службові повноваження в інтересах ОСОБА_15 .

Відповідно до п. 3.1 національного класифікатора ДК 019:2010 «Класифікатор надзвичайних ситуацій», прийнятого наказом Держспоживстандарту України № 457 від 11.10.2010, надзвичайною ситуацією є порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, зокрема епідемією, епізоотією, епіфітотією, пожежею, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров'ю людей, їх загибелі, значних матеріальних утрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об'єкті, ведення там господарської діяльності.

Правову основу забезпечення безпеки за надзвичайних ситуацій складають Конституція України, Закони України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про правовий режим надзвичайного стану», «Про зону надзвичайної екологічної ситуації», «Про пожежну безпеку», «Про об'єкти підвищеної небезпеки».

Згідно зі ст. 1, 3 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» від 16 березня 2000 року, надзвичайний стан - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров'ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміні конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. Правовою основою введення надзвичайного стану є Конституція України, цей Закон, інші закони України та Указ Президента України про введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» рішення про загальну або часткову мобілізацію приймається Президентом України, і таке рішення про проведення відкритої мобілізаційної негайно оголошується через засоби масової інформації, а про проведення прихованої мобілізації доводиться закритими каналами оповіщення в порядку, визначеному Президентом.

Окрім того, інструкцією «Про порядок планування, накопичення, зберігання, освіження, ведення обліку, використання та перевірки недоторканих запасів матеріально-технічних засобів для спецформувань МВС України воєнного часу», затвердженого наказом МВС України від 02.10.1993 № М-036 із змінами та доповненнями, внесеними наказом МВС України від 14.04.1998 № 014 ДСК, передбачено особливий порядок використання непорушних запасів озброєння, видача та використання якого можливе лише за письмовою вказівкою спеціально уповноважених на це осіб у виключних, передбачених цими актами випадках, перелік яких є вичерпним.

Пунктами 3.22, 3.23, 3.24 настанови по службі озброєння в органах внутрішніх справ і вищих навчальних закладах МВС України, затвердженої наказом МВС України від 15.04.1995 № 233, визначено, що видача в користування озброєння і боєприпасів зі складу здійснюється по накладних ф. № 26, які мають бути підписані начальником служби озброєння, інспектором по обліку, а в разі їх відсутності - керівництвом управління матеріального забезпечення. Накладна виписується в двох примірниках, при видачі озброєння і боєприпасів завідуючий складом вказує в обох примірниках накладної кількість і категорії виданих озброєння і боєприпасів, а щодо предметів озброєння, які мають присвоєні номери - також серії, номери, рік виготовлення. При великій кількості озброєння і боєприпасів, що відпускаються до накладної додається відомість, де вказуються серія, номер і рік виготовлення зброї. Відомість складається в двох примірниках. Обидва примірники накладної і відомості підписуються завідуючим складом і одержувачем. Другий примірник накладної і відомості з позначками про відпущені озброєння і боєприпаси видаються на руки одержувачу. По першому примірнику накладної завідуючий складом списує озброєння і боєприпаси по картках ф. № 27, після чого до кінця робочого дня здає накладні і відомості інспектору по обліку.

У відповідності з договором зберігання № 226 від 31.01.2013, укладеного Головним управлінням МВС України в м. Києві (Поклажодавець) та Центральною базою ресурсного забезпечення МВС України (Зберігач), та додатками 1 і 2, у відведених складах зберігалось майно непорушного запасу ГУМВС України в м. Києві - зброя та боєприпаси.

Додатком № 1 до Договору № 226 від 31.01.2013 передбачено, що у разі часткового вилучення Продукції Поклажодавцем, акт приймання-передачі на відповідальне зберігання підлягає коригуванню та затвердженню сторонами.

Цими ж договором і додатком № 1 до нього визначено, що до сховищ мають доступ лише наступні представники Поклажодавця: ОСОБА_10 - начальник ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_12 - старший інспектор з особливих доручень ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_16 - провідний спеціаліст ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_13 - збройовий технік підрозділу з охорони складу та обслуговування матеріальних запасів непорушного запасу (далі НЗ) в місті Обухів Київської області, центру обслуговування підрозділів ГУМВС, підпорядкованого ГУМВС України в м. Києві, який був відповідальним за склад озброєння НЗ.

Відповідно до вимог Додатку № 2 до Договору №226 від 31.01.2013 - «Інструкції про порядок організації тимчасового зберігання озброєння, боєприпасів та спорядження до зброї на Центральній базі ресурсного забезпечення (далі - ЦБРЗ) МВС України. Функціональні обов'язки відповідального по складу озброєння непорушного запасу (НЗ) ГУМВС України в м. Києві», затвердженої керівництвом ГУМВС України в м. Києві, ЦБРЗ МВС України, узгодженої керівництвом Управління матеріального забезпечення (далі - УМЗ) та штабу ГУМВС України в м. Києві, з якою ознайомлений начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 , та збройовий технік ОСОБА_13 , організація збереження озброєння непорушного запасу повинна забезпечувати надійне його зберігання, ведення спеціальних обліків, якісне та правильне утримання зброї та боєприпасів. Безпосередньо відповідає за склад озброєння - відповідальний за склад озброєння НЗ, який виконує лише вказівки керівництва Головного управління та начальника відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу ГУМВС України в АДРЕСА_1 , якому безпосередньо підпорядковується. В персональні обов'язки відповідального за склад озброєння НЗ на ЦБРЗ МВС України додатково входить наступне: знати та виконувати вимоги цієї інструкції, вказівок МВС України з питань організації обліку і збереження озброєння в органах внутрішніх справ; під час оновлення, отримання та передачі озброєння, здійснювати видачу і приймання озброєння та боєприпасів зі складу та на склад на підставі правильно оформлених нарядів МВС України та накладних Головного управління ф. 26, в присутності начальника відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу ГУМВС України в АДРЕСА_1 ; відкриття приміщень, призначених для зберігання зброї і боєприпасів, здійснювати на підставі листа на ім'я начальника ЦБРЗ МВС України, підписаного заступником начальника ГУМВС України в м. Києві або начальником штабу ГУ. Відповідальний за склад озброєння НЗ несе безпосередню відповідальність за збереження озброєння і боєприпасів.

Таким чином, згідно з обвинуваченням, станом на 20.02.2014 озброєння непорушного запасу перебувало на обліку лише у відділі ІНФОРМАЦІЯ_1 та, виходячи з наведених нормативних актів та «Функціональних обов'язків працівників відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу ІНФОРМАЦІЯ_1 », затверджених 16.11.2013 начальником штабу ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_17 , окрім інших обов'язків, контроль за організацією охорони складів та обслуговування матеріальних засобів непорушного запасу спеціальних формувань МВС України, порядком їх зберігання, обліком та наявністю здійснював ОСОБА_10 , контроль за правильністю тимчасового вилучення, ведення обліку МТЗ НЗ спецформування МВС України, забезпечував ОСОБА_12 . Безпосередньо ОСОБА_13 , згідно з функціональними обов'язками збройового техніка складу матеріальних засобів непорушного запасу ( АДРЕСА_1 , затверджених начальником УМЗ ГУМВС України в м. Києві 22.05.2013, окрім іншого, безпосередньо підпорядковується начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1, несе повну персональну матеріальну відповідальність за наявність, кількість, якість і комплектність озброєння, боєприпасів та спорядження до зброї непорушного запасу, та повинен знати і виконувати вимоги Інструкції про порядок організації тимчасового зберігання озброєння, боєприпасів та спорядження до зброї на ЦБРЗ МВС України, наказів та доручень МВС України з питань організації обліку і збереження озброєння в органах внутрішніх справ, тобто фактично був особою, відповідальною за склад непорушного запасу (НЗ) на ЦБРЗ МВС України.

Цими ж функціональними обов'язками збройового техніка складу матеріальних засобів непорушного запасу ( АДРЕСА_1 ) центру обслуговування підрозділів Головного управління МВС України в м. Києві, підписаних начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 14.05.2013, та затверджених начальником УМЗ ГУМВС України в м. Києві 22.05.2013, визначено, що відкриття і закриття приміщень для зберігання зброї і боєприпасів НЗ проводиться комісією в складі: відповідального за склад НЗ, начальника відділу (старшого інспектора з о/д, старшого інспектора або інспектора) відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 штабу, начальника (старшого інспектора або інспектора) сектору озброєння УМЗ ГУМВС України в м. Києві, начальника відділу озброєння ЦБРЗ МВС України, завідуючого секцією ЦБРЗ МВС України. Під час передачі озброєння відповідно до вимог чинних нормативних актів МВС України з даного питання збройовий технік складу матеріальних засобів непорушного запасу (Київська область, м. Обухів) центру обслуговування підрозділів Головного управління МВС України в м. Києві ОСОБА_13 повинен здійснювати видачу озброєння та боєприпасів зі складу на підставі правильно оформлених нарядів МВС України та накладних Головного управління ф. 26, лише в присутності начальника (старшого інспектора або інспектора) сектору озброєння УМЗ, начальника (старшого інспектора з о/д, старшого інспектора або інспектора) відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Станом на 20.02.2014 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 , старший інспектор з особливих доручень ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_12 , збройовий технік складу матеріальних засобів непорушного запасу ( АДРЕСА_1 ОСОБА_13 , були ознайомлені з Інструкцією «Про порядок планування, накопичення, зберігання, освіження, ведення обліку, використання та перевірки недоторканних запасів матеріально-технічних засобів для спецформувань МВС України воєнного часу», затвердженого наказом МВС України № М-036 від 02.10.1993, своїми наведеними функціональними обов'язками, та відповідно знали їх вимоги і повинні були їх виконувати.

Далі, як зазначено в обвинувальному акті, у листопаді 2013 року після прийняття рішення про відмову від підписання Угоди про асоціацію з ОСОБА_18 та призупинення у зв'язку з цим Кабінетом Міністрів України процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом, починаючи з 22.11.2013 у місті Києві на ОСОБА_19 розпочалися безстрокові мирні зібрання громадян на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.

Бажаючи припинити зазначені зібрання та інші волевиявлення громадян, ОСОБА_15 у період з 22 до 30 листопада 2013 року, використовуючи повноваження Президента України, в порушення вимог ст. 34 Конституції України, організував у співучасті з членами створеної ним злочинної організації силовий розгін правоохоронними органами учасників мирних зборів на Майдані Незалежності.

Реакцією суспільства на незаконний силовий розгін стали масові акції протесту на Майдані Незалежності, учасники яких, поряд із протестами проти рішення уряду та Президента України ОСОБА_15 щодо зміни зовнішньополітичного курсу України, протестували проти злочинних дій працівників міліції та представників влади, які організували, здійснили чи допустили свавілля стосовно мирних мітингувальників, а також проти беззаконня та корупції.

Не бажаючи припинити вчинення злочинів проти громадян, які висловлюють свої політичні погляди та переконання і протестують проти застосування насильства, ОСОБА_15 , на продовження протиправної діяльності створеної ним злочинної організації, спрямував та керував діями керівників правоохоронних органів, у тому числі шляхом надання протиправних вказівок членам вказаної злочинної організації - Міністру внутрішніх справ України ОСОБА_14 та іншим невстановленим слідством особам.

Далі, відповідно до обвинувачення, на виконання таких злочинних вказівок, протягом листопада 2013 року - лютого 2014 року Міністр внутрішніх справ України ОСОБА_14 , інші члени злочинної організації та невстановлені в ході досудового слідства вищі службові особи правоохоронних органів і особи з їх оточення неодноразово організовували застосування працівниками спецпідрозділу ПМОП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та внутрішніх військ МВС України надмірних силових заходів до протестуючих, в тому числі із застосуванням фізичної сили та спеціальних засобів.

Діючи на виконання незаконних вказівок ОСОБА_15 , у невстановлений слідством час у січні 2014 року Міністр внутрішніх справ України ОСОБА_14 , перебуваючи в приміщенні Міністерства за адресою: АДРЕСА_1 , перевищуючи свої службові повноваження, умисно вчиняючи дії, які явно виходили за межі наданих йому прав та повноважень, порушуючи Закон України «Про міліцію» та інші нормативні акти, з метою припинення протестних акцій шляхом застосування фізичного насильства до їх учасників, спричинення їм тілесних ушкоджень та їх залякування, організував та дозволив працівникам правоохоронних органів надмірне застосування до мітингувальників спеціальних засобів, що перебували на озброєнні органів внутрішніх справ та приховане застосування зброї, а в кінці лютого 2014 року з метою остаточної реалізації злочинних намірів щодо придушення акцій протесту разом з іншими членами злочинної організації та невстановленими особами вирішив у незаконний спосіб озброїти працівників МВС України і цивільних осіб, які не мали передбаченого законом дозволу на носіння, зберігання бойової вогнепальної зброї.

При цьому ОСОБА_14 , на виконання плану злочинної організації, виконуючи вказівки її керівника ОСОБА_15 , які стосувались силового розгону мирних протестних акцій громадян, залучив до таких злочинних дій осіб, які займали керівні посади в органах внутрішніх справ та були наділені широким колом владних повноважень - директора департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 та тимчасово виконувача обов'язків ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_21 , які дали на це свою згоду, чим вступили у попередню змову із ОСОБА_14 .

Виконуючи спільний злочинний намір, 20 лютого 2014 року Міністр внутрішніх справ України ОСОБА_14 , перебуваючи у невстановлений слідством час в своєму службовому кабінеті в приміщенні МВС України, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , перевищуючи надану йому за посадою владу та службові повноваження, віддав наближеному до нього директору Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 та т.в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_21 незаконний наказ всупереч вимогам діючого законодавства озброїти працівників відповідних правоохоронних органів та цивільних осіб, так званих «тітушок», що були залучені невстановленими слідством особами для незаконної протидії мирним протестам громадян, вогнепальною зброєю, а саме автоматами ОСОБА_22 складними укороченими (далі - АКС74У) калібру 5,45 мм та набоями до них, в тому числі за рахунок зброї та боєприпасів непорушного запасу ГУМВС України в м. Києві, що зберігались на складах ЦБРЗ МВС України.

При цьому Міністр внутрішніх справ України ОСОБА_14 , директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 та т.в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_21 достовірно знали, що станом на 20.02.2014 Президентом України Указ про загальну чи часткову мобілізацію не приймався, надзвичайний стан у встановленому законом порядку в Україні чи в окремих її місцевостях не вводився, підстав та умов для використання НЗ ГУМВС України в м. Києві, передбачених наказом МВС України від 02.10.1993 № М-036, не було.

Незважаючи на це, Міністр внутрішніх справ України ОСОБА_14 , директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 та т.в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_21 вирішили діяти в порушення вимог ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», пунктів 55, 59, 60 Інструкції «Про порядок планування, накопичення, зберігання, освіження, ведення обліку, використання та перевірки недоторканних запасів матеріально-технічних засобів для спецформувань МВС України воєнного часу», затвердженої наказом МВС України від 02.10.1993 № М- 036, із змінами та доповненнями, внесеними наказом МВС України від 14.04.1998 № 014 ДСК, та вимог іншого чинного на той час законодавства України, явно усвідомлюючи перевищення наданої їм законом влади і службових повноважень в разі організації та забезпечення ними незаконного вилучення зі зберігання зброї та боєприпасів НЗ ГУМВС України в м. Києві та видачі його працівникам міліції і цивільним особам, так званим «тітушкам», нехтуючи при цьому можливим привласненням та використанням зазначених зброї та боєприпасів останніми для подальшого вчинення злочинів, у тому числі пов'язаних з вбивствами, спричиненням цим збитків державі та суспільно небезпечних наслідків для громадян та держави.

Реалізуючи спільний злочинний намір ОСОБА_14 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб, залучили за допомогою невстановлених слідством осіб до вчинення наведених злочинних дій начальника охорони ПрАТ «Метал Юніон» ОСОБА_23 , на що останній дав свою згоду та вступив з ними у злочинну змову.

В цей же день, тобто 20.02.2014, начальник охорони ПрАТ «Метал Юніон» ОСОБА_23 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті, розташованому в офісі ПрАТ «Метал Юніон» за адресою: м. Київ, вул. Панфіловців, 1, при невстановлених слідством обставинах, отримав від ОСОБА_14 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 та інших невстановлених співучасників вказівку, спрямовану на реалізацію вказаної злочинної цілі щодо організації прибуття цивільних осіб, так званих «тітушок», на територію складів ЦБРЗ МВС України, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 27, для отримання АКС74У калібру 5,45 мм та набоїв до них, які в подальшому доставити до приміщення ПрАТ «Метал Юніон» з метою використання під час силового розгону мирних протестних акцій громадян та інших злочинних дій.

При цьому невстановлені слідством особи повідомили ОСОБА_23 про те, що організацією та контролем видачі особам, в тому числі так званим «тітушкам», зброї та боєприпасів непорушного запасу ГУМВС України в м. Києві безпосередньо на складах ЦБРЗ МВС України буде займатись директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 .

В свою чергу, ОСОБА_20 був обізнаним про те, що 20.02.2014 до складів ЦБРЗ МВС України, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 27, прибудуть цивільні особи, так звані «тітушки», яким він повинен забезпечити безперешкодний доступ на територію вказаних складів, відвантаження в їх транспортний засіб вогнепальної зброї та бойових припасів і подальше безперешкодне залишення ними разом з отриманою зброєю та боєприпасами території зазначеної бази.

На виконання спільних злочинних намірів співучасників, направлених на незаконне привласнення вогнепальної зброї та бойових припасів, які зберігались на складах НЗ, розташованих на території ЦБРЗ МВС України, ОСОБА_23 та невстановлені слідством особи, домовившись координувати свої дії та спільно організувати привласнення вогнепальної зброї та бойових припасів, діючи умисно, прийняли рішення залучити для його виконання своїх знайомих з числа довірених осіб - ОСОБА_11 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та інших невстановлених слідством співучасників, які протягом лютого 2014 року неодноразово приймали активну участь у протидії протестним акціям, що проходили в центральній частині м. Києва, та вчиняли злочини відносно мирних протестувальників під видом учасників руху «Антимайдан».

З цією метою 20.02.2014 ОСОБА_23 та інші невстановлені слідством особи, перебуваючи в приміщенні ПрАТ «Метал Юніон» за адресою: м. Київ, вул. Панфіловців, 1, запропонували своїм раніше знайомим ОСОБА_11 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та іншим невстановленим слідством особам прийняти участь у привласненні вогнепальної зброї та боєприпасів, що зберігаються на складах ЦБРЗ МВС України, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 27, та забезпечити їх перевезення до офісу ПрАТ «Метал Юніон» для подальшого злочинного використання, на що останні надали свою згоду на співучасть у вчиненні такого злочину.

При цьому ОСОБА_23 та невстановлені слідством особи повідомили ОСОБА_11 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 та іншим невстановленим особам про те, що вказану зброю та боєприпаси їм видадуть працівники органів внутрішніх справ на території ЦБРЗ МВС України, що має організувати та забезпечити безпосередньо перебуваючи на базі ОСОБА_20 .

Реалізовуючи спільний злочинний намір, 20.02.2014 директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 та т.в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_21 забезпечили прибуття на територію ЦБРЗ МВС України, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 27, начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 , старшого інспектора з особливих доручень ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_12 , збройового техніка складу матеріальних засобів непорушного запасу (Київська область, м. Обухів) центру обслуговування підрозділів Головного управління МВС України в м. Києві ОСОБА_13 з метою відчинення ними складів та незаконної видачі зброї та боєприпасів працівникам правоохоронних органів та цивільним особам, так званим «тітушкам».

З метою безперешкодного незаконного озброєння працівників органів внутрішніх справ та цивільних осіб, так званих «тітушок», за рахунок майна НЗ, в той же день директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 спільно з т.в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_21 , перевищуючи свої службові повноваження, усвідомлюючи відсутність передбачених законом підстав для тимчасового вилучення майна непорушного запасу та подальшого його використання, шляхом віддання явно незаконного наказу, використовуючи своє службове становище та владні повноваження, схилили начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 , який 20.02.2014 приблизно о 14 годині прибув на територію ЦБРЗ МВС України разом з ОСОБА_12 і ОСОБА_13 , до виконання їх незаконного наказу, відчинення підлеглими та підконтрольними ОСОБА_10 особами приміщень складів, в яких на території ЦБРЗ МВС України, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , зберігались зброя та боєприпаси непорушного запасу ГУМВС України в м. Києві, та вчинення дій, спрямованих на швидку і безперешкодну їх видачу відповідним особам за відсутності до того будь-яких документів та інших передбачених законом підстав.

Як зазначається в обвинуваченні, в силу займаної посади начальнику відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 було достеменно відомо про підстави та умови вилучення зі зберігання і видачі зброї та боєприпасів непорушного запасу, а також про те, що станом на 20.02.2014 Президентом України Указ про загальну чи часткову мобілізацію не приймався, надзвичайний стан у встановленому законом порядку в Україні чи в окремих її місцевостях не вводився, підстав та умов для використання НЗ ГУМВС України в м. Києві, передбачених наказом МВС України від 02.10.1993 № М-036, не було, повний, склад комісії, необхідний для відчинення складів та передачі зброї та боєприпасів НЗ, на території ЦБРЗ МВС України, а також потрібні для цього документи, відсутні, що унеможливлює вчинення будь-яких законних дій щодо зброї та боєприпасів непорушного запасу.

Незважаючи на це, начальник відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 , будучи працівником правоохоронного органу, підкорюючись явно незаконному наказу директора Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 та т.в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_21 про відчинення складів, в яких зберігається зброя та боєприпаси НЗ, вилучення їх зі зберігання та видачу відповідним особам, діючи умисно, протиправно, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.п. 55, 59, 60 Інструкції про порядок планування, накопичення, зберігання, освіження, ведення обліку, використання та перевірки недоторканних запасів матеріально-технічних засобів для спецформувань МВС України воєнного часу, затвердженої наказом МВС України від 02.10.1993 № М-036, Настанови по службі озброєння в органах внутрішніх справ і вищих навчальних закладах МВС України, затвердженої наказом МВС України від 15.04.1995 № 233, в порушення вимог Додатку № 2 до Договору від 31.01.2013 «Інструкції про порядок організації тимчасового зберігання озброєння, боєприпасів та спорядження до зброї на Центральній базі ресурсного забезпечення (далі - ЦБРЗ) МВС України Функціональні обов'язки відповідального по складу озброєння непорушного запасу (НЗ) ГУМВС України в м. Києві», в порушення вимог своїх функціональних обов'язків, перевищуючи надану йому владу та службові повноваження, виконанню наведеного злочинного наказу не перешкодив та дав вказівку старшому інспектору з особливих доручень відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі по тексту - відділу ІНФОРМАЦІЯ_1) ОСОБА_12 та відповідальному за склади непорушного запасу збройовому техніку складу матеріальних засобів непорушного запасу (Київська область, м. Обухів) центру обслуговування підрозділів Головного управління МВС України в м. Києві ОСОБА_13 здійснити відкриття комори у складі №11 ЦБРЗ МВС України, у якій зберігались боєприпаси непорушного запасу - набої калібру 5,45 мм та приміщення складу № П-1, у якому зберігалась вогнепальна автоматична зброя - АКС74У.

Після цього, згідно з обвинувальним актом, приблизно о 15 годині 20.02.2014 відповідальний за склад озброєння непорушного запасу збройовий технік складу матеріальних засобів непорушного запасу ( АДРЕСА_1 ) центру обслуговування підрозділів Головного управління МВС України в м. Києві ОСОБА_13 , діючи на виконання явно незаконних наказів ОСОБА_20 , ОСОБА_21 та ОСОБА_10 , усвідомлюючи відсутність наведених передбачених законом підстав для відкриття складів, в яких зберігались зброя і боєприпаси НЗ ГУМВС України в м. Києві, вилучення цих зброї та боєприпасів та видачі їх зі складу будь-яким особам, про які йому було достеменно відомо, перевищуючи надані йому службові повноваження, отримав у коменданта ЦБРЗ МВС України ключі від складських приміщень - комори у складі № НОМЕР_1 ЦБРЗ МВС України, у якій зберігались боєприпаси непорушного запасу - набої калібру 5,45 мм, та приміщення складу № П-1, у якому зберігалась вогнепальна автоматична зброя - АКС74У НЗ ГУМВС України в АДРЕСА_1 , та здійснив у присутності ОСОБА_10 та ОСОБА_12 їх відчинення.

У свою чергу, старший інспектор з особливих доручень ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_12 , усвідомлюючи відсутність наведених вище передбачених законом підстав для відкриття складів, у яких зберігались зброя і боєприпаси НЗ ГУМВС України в м. Києві, вилучення цих зброї та боєприпасів та видачі їх зі складу будь-яким особам, про які йому було достеменно відомо, перевищуючи надані йому службові повноваження, виконанню явно незаконних наказів ОСОБА_20 , ОСОБА_21 та ОСОБА_10 не перешкодив, та прийняв участь у вилученні зброї та боєприпасів непорушного запасу в м. Києві та видачі їх відповідним особам, які прибули на територію ЦБРЗ МВС України для отримання наведених зброї та боєприпасів із залученими до цього автотранспортом ГУМВС України в м. Києві та іншими транспортними засобами.

Таким чином, відповідно до обвинувачення, ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , діючи на виконання явно незаконного наказу ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , перевищуючи власні службові повноваження, грубо порушуючи вищенаведені вимоги чинного законодавства, власних функціональних обов'язків, забезпечили 20.02.2014 незаконне відкриття складів, розташованих на території ЦБРЗ МВС України, в яких зберігались зброя і боєприпаси НЗ ГУМВС України в м. Києві, та приступили до їх безпідставного і протиправного вилучення зі зберігання та відвантаження в автотранспортні засоби, які прибули для їх отримання на територію ЦБРЗ МВС України.

Так, 20.02.2014 директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 , з метою незаконного озброєння працівників органів внутрішніх справ та цивільних осіб, так званих «тітушок» за рахунок майна НЗ, забезпечив безперешкодний і безпідставний проїзд на територію ЦБРЗ МВС України автотранспортного засобу марки «Volkswagen» білого кольору, під керуванням невстановленої слідством особи, на який було встановлено належний іншому транспортному засобу державний номерний знак НОМЕР_2 .

В порушення чітко визначених законом підстав для вилучення зі зберігання та видачі зброї та боєприпасів НЗ ГУМВС України в АДРЕСА_1 , перевищуючи надані їм службові повноваження, ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 будь-яких дій для припинення грубого порушення вищенаведених вимог чинного законодавства не вжили та, продовжуючи виконувати явно незаконний наказ ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , із залученням для виконання вантажних робіт солдатів, які несли строкову службу на ЦБРЗ МВС України, забезпечили незаконне та безпідставне вилучення зі зберігання із окремої комори у складі № 11 ЦБРЗ МВС України 41040 набоїв калібру 5,45 мм загальною вартістю 16005,6 грн. та із приміщення складу № П-1 АКС74У в кількості 252 штук загальною вартістю 846468 грн.

Продовжуючи виконувати явно незаконний наказ ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , перевищуючи власні службові повноваження, не вживаючи будь-яких заходів для припинення грубого порушення закону, всупереч власним функціональним обов'язкам, за відсутності оформлених нарядів МВС України чи накладних ГУМВС України в м. Києві ф. 26 та інших необхідних для видачі озброєння та боєприпасів зі складу документів, які дають право на отримання та подальше перевезення зброї та боєприпасів отримувачем на вказаному автотранспортному засобі, ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , забезпечили видачу невстановленій слідством особі 41040 набоїв калібру 5,45 мм загальною вартістю 16005,6 грн. та АКС74У в кількості 252 штук загальною вартістю 846468 грн., шляхом завантаження їх з використанням солдатів строкової служби до автотранспортного засобу марки «Volkswagen» білого кольору, на який було встановлено належний іншому транспортному засобу державний номерний знак НОМЕР_2 , чим усунули перешкоди для привласнення невстановленими особами вогнепальної зброї і боєприпасів та сприяли вчиненню злочину співучасниками.

Після отримання зазначених зброї та боєприпасів директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 , діючи на виконання спільного злочинного плану, перевищуючи власні службові повноваження, забезпечив безперешкодне незаконне вивезення їх невстановленою слідством особою на автотранспортному засобі марки «Volkswagen» білого кольору, на який було встановлено належний іншому транспортному засобу державний номерний знак НОМЕР_2 , з території ЦБРЗ МВС України, чим забезпечив спільно зі ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , які, в перевищення наданих їм службових повноважень, виконували його незаконний наказ, фактичне привласнення невстановленими особами 41040 набоїв калібру 5.45 мм. загальною вартістю 16005,6 грн. та АКС74У в кількості 252 штук загальною вартістю 846468 грн. НЗ ГУМВС України в м. Києві з метою подальшого вільного їх використання під час силового розгону мирних протестних акцій громадян та при вчиненні інших злочинів.

В подальшому, діючи на виконання спільного злочинного наміру, 20.02.2014, приблизно о 19 годині, ОСОБА_25 , ОСОБА_26 і ОСОБА_27 , рухаючись на мікроавтобусі «Mercedes-Benz Vito», державний номерний знак під час слідства не встановлений, а також ОСОБА_24 разом з ОСОБА_28 , який не був обізнаний про злочинні наміри зазначених осіб та не усвідомлював злочинний характер їх дії, діючи за вказівкою ОСОБА_23 та інших невстановлених слідством осіб, прибули із ОСОБА_11 на автомобілі під керуванням останнього « ОСОБА_29 », на який був встановлений належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_3 , до в'їзних воріт ЦБРЗ МВС України за адресою: АДРЕСА_1 , де розташовані склади НЗ, про що співучасники повідомили директора Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 .

Директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 , продовжуючи виконувати спільний злочинний намір, з метою незаконного озброєння працівників органів внутрішніх справ та цивільних осіб, так званих «тітушок» за рахунок майна НЗ, забезпечив безперешкодний і безпідставний проїзд 20.02.2014, приблизно о 19 годині 15 хвилин, на територію ЦБРЗ МВС України ОСОБА_11 , ОСОБА_24 та ОСОБА_28 , який не був обізнаний про злочинні наміри зазначених осіб та не усвідомлював злочинний характер їх дій, на автомобілі «Volkswagen Multivan», на який був встановлений належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_3 , та їх проїзд до складів у яких зберігались зброя та боєприпаси НЗ. В цей час, прибувши до воріт ЦБРЗ МВС України, ОСОБА_25 , ОСОБА_26 і ОСОБА_27 залишились в мікроавтобусі «Mercedes-Benz Vito», державний номерний знак під час слідства не встановлений, за межами території цієї бази для подальшого супроводження отриманої ОСОБА_11 і ОСОБА_24 зброї та боєприпасів до офісу ПрАТ «Метал-Юніон».

Далі, згідно з обвинуваченням, в порушення чітко визначених законом підстав для вилучення зі зберігання та видачі зброї та боєприпасів НЗ ГУМВС України в АДРЕСА_1 , перевищуючи надані їм службові повноваження, ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 будь-яких дій для припинення грубого порушення вищенаведених вимого чинного законодавства не вжили та, продовжуючи виконувати явно незаконний наказ ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , із залученням для виконання вантажних робіт солдатів, які несли строкову службу на ЦБРЗ МВС України, забезпечили незаконне та безпідставне вилучення із зберігання з окремої комори у складі №11 ЦБРЗ МВС України 47 520 набоїв калібру 5,45 мм загальною вартістю 18532,8 грн. та із приміщення складу № П-1 АКС74У в кількості 156 штук загальною вартістю 524004 грн.

Продовжуючи виконувати явно незаконний наказ ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , перевищуючи власні службові повноваження, не вживаючи будь-яких заходів для припинення грубого порушення закону, діючи всупереч власним функціональним обов'язкам, за відсутності оформлених нарядів МВС України чи накладних ГУ МВС України в м. Києві ф.26 та інших необхідних для видачі озброєння та боєприпасів зі складу документів, які дають право на отримання та подальше перевезення зброї та боєприпасів отримувачем на вказаному автотранспортному засобі, ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 забезпечили видачу ОСОБА_24 і ОСОБА_11 47 520 набоїв калібру 5,45 мм загальною вартістю 18532,8 грн. та АКС74У в кількості 156 штук загальною вартістю 524004 грн., шляхом завантаження їх з використанням солдатів строкової служби в заздалегідь підготовлений для цього зазначеними співучасниками злочину автомобіль «Volkswagen Multivan», на який був встановлений належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_3 .

При цьому ОСОБА_11 , перебуваючи за кермом автомобіля «Volkswagen Multivan», на який був встановлений належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_3 , діючи умисно за попередньою змовою групою осіб, з метою безперешкодної реалізації спільного з ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_26 , ОСОБА_25 , ОСОБА_27 та іншими невстановленими слідством особами умислу, спрямованого на привласнення вогнепальної зброї та боєприпасів, що зберігаються на складах ЦБРЗ МВС України для подальшого їх злочинного використання, повідомив начальнику відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 про свою нібито причетність до правоохоронного органу та склав за вказівкою ОСОБА_24 розписку про отримання ним вказаного майна під виглядом старшого лейтенанта ОСОБА_30 , яку підписав вигаданим підписом.

Після отримання зазначеної зброї та боєприпасів директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 , діючи на виконання спільного злочинного плану, перевищуючи власні службові повноваження, забезпечив безперешкодне незаконне вивезення їх ОСОБА_24 , ОСОБА_28 , який не був обізнаний про злочинні наміри зазначених вище осіб та не усвідомлював злочинний характер їх дій, а також ОСОБА_11 на керованому ним автомобілі «Volkswagen Multivan», на який був встановлений належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_3 з території ЦБРЗ МВС України, за адресою: АДРЕСА_1 , чим забезпечив спільно з ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , які, в перевищення наданих їм службових повноважень, виконували його незаконний наказ, фактичне привласнення зазначеними особами, так званими «тітушками», вогнепальної зброї та бойових припасів з метою подальшого вільного їх використання під час силового розгону мирних протестних акцій громадян та при вчиненні інших злочинів.

Як далі зазначено в обвинувальному акті, продовжуючи вчиняти свої злочинні дії, незаконно проводячись з вказаними зброєю та бойовими припасами, не маючи передбаченого законом дозволу на їх носіння та зберігання, ОСОБА_11 , діючи умисно, за попередньою змовою із ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , використовуючи автомобіль «Volkswagen Multivan», на який був встановлений належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_3 , незаконно перемістили їх до офісу ПрАТ «Метал Юніон», за адресою: м. Київ, вул. Панфіловців, 1. Прибувши за цією адресою, співучасники у присутності начальника охорони ПрАТ «Метал Юніон» ОСОБА_23 залишили у вказаному офісі 156 комплектів автоматів АКС74У, 22 ящики набоїв загальною кількістю 47 520 шт., де у подальшому незаконно зберігали цю зброю та бойові припаси.

По прибуттю співучасників до вказаного офісу ОСОБА_24 , діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , діючи з метою подальшого незаконного носіння та зберігання зазначеної вогнепальних та бойових припасів, привласнили частину зазначеної вогнепальної зброї та бойових припасів, які належать ТУ МВС України в м. Києві - 20 АКС74У та 3 цинкові ящики бойових припасів, які містили 3240 набоїв калібром 5,45 мм.

Таким чином, згідно з обвинуваченням, ОСОБА_10 , діючи умисно, усвідомлюючи свої протиправні злочинні дії, виконуючи явно незаконний наказ ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , перевищуючи власні службові повноваження, не вживаючи будь- яких заходів для припинення грубого порушення закону, діючи всупереч власним функціональним обов'язкам, будь-яких дій для припинення грубого порушення вищенаведених вимог чинного законодавства не вжив та забезпечив 20.02.2014 незаконне та безпідставне вилучення зі зберігання зброї та боєприпасів НЗ ШУМВС України в АДРЕСА_1 за відсутності оформлених нарядів МВС України чи накладних ГУМВС України в м. Києві ф. 26 та інших необхідних для видачі озброєння та боєприпасів зі складу документів, які дають право на отримання та подальше перевезення зброї та боєприпасів отримувачем на вказаному автотранспортному засобі, а також відвантаження зброї та боєприпасів НЗ до транспортних засобів зазначених вище осіб, чим усунув перешкоди для привласнення ними вогнепальної зброї і боєприпасів та сприяв вчиненню злочину співучасниками.

Окрім того, як вбачається з обвинувачення, 20.02.2014 директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 , з метою незаконного озброєння працівників органів внутрішніх справ та цивільних осіб, так званих «тітушок», за рахунок майна НЗ, забезпечив безперешкодний і безпідставний проїзд на територію ЦБРЗ МВС України за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 27, автотранспортних засобів ГУ МВС України в м. Києві «TOYOTA НІ АСЕ» державний номерний знак НОМЕР_4 під керуванням ОСОБА_31 , «TOYOTA НІ АСЕ» державний номерний знак НОМЕР_5 під керуванням ОСОБА_32 , «ХАЗ 3250.22» державний номерний знак НОМЕР_6 під керуванням ОСОБА_33 , «УАЗ-220606» державний номерний знак НОМЕР_7 під керуванням ОСОБА_34 , на які були встановлені державні номерні знаки інших транспортних засобів, «Ford Transit» номерний знак НОМЕР_8 під керуванням ОСОБА_35 , службового автомобіля ПМОП «Беркут» ГУМВС України в Київській області «Ssang Yong Rexton» державний номерний знак НОМЕР_9 під керуванням ОСОБА_36 , а також до автотранспортного засобу «Volkswagen LT 35» державний номерний знак НОМЕР_10 під керуванням ОСОБА_37 та автотранспортного засобу «Volkswagen» під керуванням невстановленої слідством особи, на який було встановлено належний іншому транспортному засобу державний номерний знак НОМЕР_11 та автотранспортного засобу «Газель» білого кольору під керуванням невстановленої слідством особи, на який будо встановлено належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_12 .

В порушення чітко визначених законом підстав для вилучення зі зберігання та видачі зброї та боєприпасів НЗ ГУМВС України в АДРЕСА_1 , перевищуючи надані їм службові повноваження, ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 будь-яких дій для припинення грубого порушення вищенаведених вимог чинного законодавства не вжили та, продовжуючи виконувати явно незаконний наказ ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , із залученням для виконання вантажних робіт солдатів, які несли строкову службу на ЦБРЗ МВС України, забезпечили незаконне та безпідставне вилучення зі зберігання із окремої комори у складі № 11 ЦБРЗ МВС України 653400 набоїв калібром 5,45 мм. загальною вартістю 254826 грн. та із приміщення складу № П-1 АКС74У в кількості 1248 штук загальною вартістю 4192032 грн.

Продовжуючи виконувати явно незаконний наказ ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , перевищуючи власні службові повноваження, не вживаючи будь-яких заходів для припинення грубого порушення закону, діючи всупереч власним функціональним обов'язкам, за відсутності нарядів МВС України чи накладних ГУ МВС України в м. Києві ф. 26 та інших необхідних для видачі озброєння та боєприпасів зі складу документів, які дають право на отримання та подальше перевезення зброї та боєприпасів отримувачем на вказаних автотранспортних засобах, ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 забезпечили видачу водіям автогосподарства ГУМВС України в м. Києві та невстановленим слідством особам 653400 набоїв калібру 5,45 мм загальною вартістю 25826 грн. та АКС74У в кількості 1248 штук загальною вартістю 4192032 грн., шляхом завантаження їх з використанням солдатів строкової служби до автотранспортних засобів ГУ МВС України в м. Києві «TOYOTA НІ АСЕ», державний номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_31 , «TOYOTA НІ АСЕ», держаний номерний знак НОМЕР_5 , під керуванням ОСОБА_32 , ХАЗ 3250.22, державний номерний знак НОМЕР_6 , під керуванням ОСОБА_33 , УАЗ-220606, державний номерний знак НОМЕР_7 , під керуванням ОСОБА_34 , на які були встановлені номерні знаки інших транспортних засобів, Ford Transit, номерний знак НОМЕР_8 , під керуванням ОСОБА_38 , службовий автомобіль ПМОП «Беркут» ГУМВС України в Київській області «Ssang Yong Rexton», державний номерний знак НОМЕР_9 , під керуванням ОСОБА_36 , а також до автотранспортного засобу «Volkswagen LT 35», державний номерний знак НОМЕР_10 , під керуванням ОСОБА_37 , автотранспортного засобу «Volkswagen» під керуванням невстановленої слідством особи, на який було встановлено належний іншому транспортному засобу державний номерний знак НОМЕР_11 , та автотранспортного засобу «Газель» білого кольору під керуванням невстановленої слідством особи, на який було встановлено належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_12 .

Після отримання зазначеної зброї та боєприпасів директор Департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 , діючи на виконання спільного злочинного плану, перевищуючи власні службові повноваження, забезпечив безперешкодне незаконне вивезення їх автотранспортними засобами ГУ МВС України в м. Києві «TOYOTA НІ АСЕ», державний номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням ОСОБА_31 , «TOYOTA НІ АСЕ», держаний номерний знак НОМЕР_5 , під керуванням ОСОБА_32 , ХАЗ 3250.22, державний номерний знак НОМЕР_6 , під керуванням ОСОБА_33 , УАЗ-220606, державний номерний знак НОМЕР_7 , під керуванням ОСОБА_34 , на які були встановлені номерні знаки інших транспортних засобів, Ford Transit, номерний знак НОМЕР_8 , під керуванням ОСОБА_38 , службовий автомобіль ПМОП «Беркут» ГУМВС України в Київській області «Ssang Yong Rexton», державний номерний знак НОМЕР_9 , під керуванням ОСОБА_36 , а також до автотранспортного засобу «Volkswagen LT 35», державний номерний знак НОМЕР_10 , під керуванням ОСОБА_37 , автотранспортного засобу «Volkswagen», під керуванням невстановленої слідством особи, на який було встановлено належний іншому транспортному засобу державний номерний знак НОМЕР_11 , та автотранспортного засобу «Газель» білого кольору під керуванням невстановленої слідством особи, на який будо встановлено належний іншому транспортному засобу держаний номерний знак НОМЕР_12 , з території ЦБРЗ МВС України та доставку зброї і набоїв до будівель Адміністрації Президента України на АДРЕСА_1 , Кабінету Міністрів України на АДРЕСА_1 та до будівлі ГУМВС України в АДРЕСА_1 .

В подальшому зазначена зброя та набої НЗ ГУМВС України в м. Києві в період з 20.02.2014 по 21.02.2014 були використані для озброєння працівників підрозділів ПМОП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та інших підрозділів МВС України, які прибули з інших регіонів України.

Як зазначено в обвинувальному акті, своїми умисними протиправними діями ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , діючи з перевищенням наданим їм службових повноважень та на виконання явно незаконного наказу ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , забезпечили незаконне та безпідставне озброєння працівників правоохоронних органів, які несли службу в центральній частині міста Києва вогнепальною зброєю та бойовими припасами НЗ з метою подальшого вільного їх використання під час силового розгону мирних протестних акцій громадян, що призвело до неможливості подальшого їх повернення у повному обсязі до ГУМВС України в м. Києві, оскільки ця зброя та боєприпаси були частково забрані ними до теперішніх тимчасово окупованих територій, а саме до органів внутрішніх справ Луганській і Донецькій областях, в м. Севастополі та на Донецькій залізниці в кількості, вказаній в акті позапланованої перевірки дотримання стану збереження та поводження зі зброєю непорушного запасу ГУМВС України в м. Києві від 24.03.2015№М-1/313т.

Таким чином, діючи на виконання явно злочинного наказу директора департаменту матеріального забезпечення МВС України ОСОБА_20 і т.в.о. начальника ГУ МВС України в м. Києві ОСОБА_21 про відчинення складів, у яких зберігається зброя та боєприпаси НЗ, вилучення їх зі зберігання та видачу відповідним особам, начальник відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_10 , старший інспектор з особливих доручень відділу військово-мобілізаційної роботи, територіальної та цивільної оборони штабу Головного управління МВС України в м. Києві ОСОБА_12 , відповідальний за склади непорушного запасу збройовий технік складу матеріальних засобів непорушного запасу (Київська область м. Обухів) центру обслуговування підрозділів Головного управління МВС України в м. Києві ОСОБА_13 , будучи працівниками правоохоронного органу, підкорюючись явно незаконному наказу, діючи умисно, протиправно, в порушення вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п.п. 55, 59, 60 Інструкції про порядок планування, накопичення, зберігання, освіження, ведення обліку, використання та перевірки недоторканих запасів матеріально-технічних засобів для спецформувань МВС України воєнного часу, затвердженої наказом МВС України від 02.10.1993 № М-036, Настанови по службі озброєння в органах внутрішніх справ і вищих навчальних закладах МВС України, затвердженої наказом МВС України від 15.04.1995 №233, в порушення вимог Додатку №2 до Договору від 31.01.2013 «Інструкції про порядок організації тимчасового зберігання озброєння, боєприпасів та спорядження до зброї на Центральній базі ресурсного забезпечення МВС України. Функціональні обов'язки відповідального по складу озброєння непорушного запасу (НЗ) ГУМВС України в м. Києві», в порушення вимог своїх функціональних обов'язків, перевищуючи надану їм владу та службові повноваження, за відсутності передбачених законом підстав для відкриття складів, у яких зберігались зброя і боєприпаси НЗ ГУМВС України в АДРЕСА_1 , здійснили вилучення цієї зброї та боєприпасів, за відсутності оформлених нарядів МВС України та накладних ГУ МВС України в м. Києві ф.26 та інших необхідних для видачі озброєння та боєприпасів зі складу документів, які дають право на отримання та подальше перевезення зброї та боєприпасів отримувачем, здійснили відкриття комори у складі № НОМЕР_1 ЦБРЗ МВС України, у якій зберігались боєприпаси непорушного запасу - набої калібру 5,45 мм та приміщення складу № П-1, у якому зберігалась вогнепальна автоматична зброя - АКС74У, та забезпечили відвантаження протягом періоду часу приблизно з 15 години 20.02.2014 і приблизно до 02 години 21.02.2014, майна непорушного запасу - АКС74У в кількості 1656 штук та 741960 набоїв калібру 5,45 мм, частина з яких не повернута до складів НЗ ГУМВС України в м. Києві в кількості, вказаній в акті позапланової перевірки дотримання стану збереження та поводження зі зброєю непорушного запасу ГУМВС України в м. Києві від 24.03.2015 № М-1/313т.

Внаслідок нестачі вогнепальної зброї та боєприпасів завдані ГУМВС України в АДРЕСА_1 збитки, підтверджені висновком експерта № 15/7 від 25.06.2015, складають 2 146 712, 77 грн., в тому числі:

-АКС74У - 2 082 580 грн.;

-набої калібру 5,45 мм - 64 132,77 грн.

Отже, ОСОБА_10 , як зазначається в обвинувальному акті, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365 КК України, а саме у перевищенні службових повноважень працівником правоохоронного органу, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі його прав та повноважень, що спричинили тяжкі наслідки у вигляді завдання матеріальної шкоди ГУМВС України в м. Києві в сумі 2 146 712,77 грн.

Крім того, відповідно до обвинувального акта ОСОБА_10 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 262 КК України, а саме у пособництві в привласненні вогнепальної зброї та бойових припасів, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.

Також, ОСОБА_11 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 262 КК України, а саме у пособництві в привласненні вогнепальної зброї та бойових припасів, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.

Крім того, ОСОБА_11 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263 КК України, а саме у незаконному поводженні зі зброєю, бойовими припасами, а саме носінні, зберіганні вогнепальної зброї, бойових припасів без передбаченого законом дозволу, вчинені за попередньою змовою групою осіб.

Як встановлено судом, найбільш тяжкі кримінальні правопорушення, у вчиненні яких обвинувачуються ОСОБА_10 (ч. 3 ст. 365, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 262 КК України) та ОСОБА_11 (ч. 2 ст. 262, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України), відповідно до ст. 12 КК України, за своєю правовою природою належать до категорії тяжких злочинів.

Відповідно до положень ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею тяжкого злочину і до дня набрання вироком законної сили минув десятирічний строк.

Згідно з обвинувальним актом, з моменту вчинення ОСОБА_10 та ОСОБА_11 інкримінованих правопорушень, минули відповідні строки давності притягнення до кримінальної відповідальності (десять років), а правових перешкод щодо звільнення останніх, кожного окремо, від кримінальної відповідальності з підстав, передбачених ст. 49 КК України, не встановлено.

За таких обставин, клопотання сторони захисту про звільнення ОСОБА_11 та ОСОБА_10 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України підлягає задоволенню.

В контексті тривалості розгляду даного кримінального провадження суд звертає увагу, що відповідно до ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

Згідно з ч. 3 ст. 28 КПК України критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є:

1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо;

2) поведінка учасників кримінального провадження;

3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.

Так, в даному аспекті суд звертає увагу, що обвинувальний акт у даному кримінальному провадженні вперше надійшов до Святошинського районного суду м. Києва 21 січня 2016 року, яким і було розпочато судовий розгляд на підставі обвинувального акту.

У подальшому, ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 27 лютого 2017 року дане кримінальне провадження направлено до Апеляційного суду м. Києва для вирішення питання про підсудність, оскільки приміщення суду не має відповідного технічного забезпечення для розгляду матеріалів, що містять державну таємницю, а судді - не мають відповідного допуску до роботи з такими матеріалами.

Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 07 березня 2017 року дане кримінальне провадження направлено до Шевченківського районного суду м. Києва для розгляду та отримано судом 16 березня 2017 року, при цьому безпосередньо до провадження головуючого - судді ОСОБА_1 (через зміну складу суду з різних процесуальних підстав) - 18 січня 2018 року.

В даному аспекті суд констатує, що наведені обставини, зокрема факт направлення матеріалів кримінального провадження до суду, який не має відповідного технічного забезпечення для розгляду матеріалів, що містять державну таємницю, а судді - не мають відповідного допуску до роботи з такими матеріалами, певним чином вплинув на тривалість розгляду даного провадження.

Отже, з урахуванням складності кримінального провадження, що обумовлено великою кількістю учасників процесу та обсягом матеріалів справи, беручи до уваги дії відповідного карантину на території України (COVID-19) у період 2021-2022 року, а також обставин воєнного стану (беручи до уваги і проведення на території Київської області активних бойових дій з відбиття військової агресії російської федерації в період лютого-квітня 2022 року), робочої завантаженості Шевченківського районного суду м. Києва, суд вжив всіх необхідних та можливих заходів для ефективного розгляду кримінального провадження у розумні строки.

Що ж стосується заперечень сторони обвинувачення з приводу закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_11 та його звільнення від кримінальної відповідальності, через посилання останнього на фальсифікацію справи в цілому, та оспорювання фактичних обставин, які викладені в обвинуваченні, то суд зважає на те, що закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України не вимагає обов'язковою умовою визнання обвинуваченим вини у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень, в тому числі і причетності до протиправної діяльності, яка становить зміст пред'явленого обвинувачення.

Оскільки обвинуваченні ОСОБА_10 та ОСОБА_11 підлягають звільненню від кримінальної відповідальності, то заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді арештів відповідного майна, яке належить останнім підлягають скасуванню, зокрема арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 12.06.2015 у справі №757/20355/15-к, на автомобіль Volkswagen Touareg, 2008 року випуску, кузов № НОМЕР_13 , а також арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 22 вересня 2015 року у справі №757/34998/15-к, на рухоме та нерухоме майно, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_14 ), а саме:

1. Автотранспортні засоби: 1) ГАЗ 31029 державний номер НОМЕР_15 ; 2) ГАЗ 24 державний номер НОМЕР_16 ;

2. Об'єкти нерухомого майна: 12/50 частка будинку за адресою: АДРЕСА_2 частка квартири за адресою: АДРЕСА_3 ;

3. Земельні ділянки, а саме: кадастровий номер 3221287200:03:015:0018 для індивідуального садівництва за адресою: Київська область, Броварський район, Рожнівська сільська рада, площею 0,1200 га та 3221881400:28:168:0359 для ведення особистого селянського господарства за адресою: Київська область, Вишгородський район, Воропаївська сільська рада, площею 0,1269 га.

Що ж стосується клопотання сторони захисту в частині вирішення долі окремих речових доказів та повернення їх ОСОБА_10 , то відповідно до ч. 9 ст. 100 КПК України питання про долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження, а беручи до уваги, що таке рішення на даній стадії кримінального провадження ще не ухвалене, таке питання є передчасним.

Крім того, у зв'язку зі звільненням ОСОБА_10 та ОСОБА_11 від кримінальної відповідальності, цивільний позов в частині вимог до ОСОБА_10 та ОСОБА_11 не підлягає розгляду по суті у цьому кримінальному провадженні.

На підставі викладеного та керуючись ст. 285, 288 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання сторони захисту про звільнення ОСОБА_11 та ОСОБА_10 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України, скасування арештів, вирішення долі речових доказів - задовольнити частково.

Звільнити ОСОБА_11 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 262, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 263 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, а кримінальне провадження №42015000000002574 від 19 листопада 2015 року відносно останнього - закрити.

Звільнити ОСОБА_10 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 365, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 262 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, а кримінальне провадження №42015000000002574 від 19 листопада 2015 року відносно останнього - закрити.

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 12.06.2015 у справі №757/20355/15-к, на окреме майно, зокрема на автомобіль Volkswagen Touareg, 2008 року випуску, кузов № НОМЕР_13 .

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 22 вересня 2015 року у справі №757/34998/15-к, на рухоме та нерухоме майно, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_14 ), а саме:

1. Автотранспортні засоби: 1) ГАЗ 31029 державний номер НОМЕР_15 ; 2) ГАЗ 24 державний номер НОМЕР_16 ;

2. Об'єкти нерухомого майна: 12/50 частка будинку за адресою: АДРЕСА_2 частка квартири за адресою: АДРЕСА_3 ;

3. Земельні ділянки, а саме: кадастровий номер 3221287200:03:015:0018 для індивідуального садівництва за адресою: Київська область, Броварський район, Рожнівська сільська рада, площею 0,1200 га та 3221881400:28:168:0359 для ведення особистого селянського господарства за адресою: Київська область, Вишгородський район, Воропаївська сільська рада, площею 0,1269 га.

Цивільний позов в частині вимог до ОСОБА_10 та ОСОБА_11 - залишити без розгляду.

У задоволенні інших вимог клопотання сторони захисту (щодо повернення речових доказів у кримінальному провадженні) - відмовити.

Оголошення повного тексту ухвали відбудеться 22 березня 2024 року о 15 годині 00 хвилин.

Ухвала може бути оскаржена учасниками кримінального провадження протягом семи діб з моменту її проголошення до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.

Суддя ОСОБА_1