Справа №760/30783/23
2-о/760/167/24
21 березня 2024 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання ОСОБА_3 недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,-
До Солом'янського районного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 із заявою про визнання ОСОБА_3 недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, в якій просив суд:
- визнати недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та яка як внутрішньо переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
- встановити над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- призначити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити Державній установі «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров'я України» (м. Київ, вул. Кирилівська, буд. 103);
- на вирішення експертизи поставити питання:
1) чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стійким психічним захворюванням, і якщо так, то яким саме?
2) чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розуміти значення своїх дій та керувати ними?
3) чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стороннього догляду, опіки та піклування?
4) чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з огляду на стан здоров'я, з'являтися в судові засідання та давати пояснення по суті цієї справи?
Вивчивши матеріали заяви суд вважає, що її необхідно залишити без руху з наступних підстав.
Виходячи з положень ч. 3 ст. 294 ЦПК України заява повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.ст. 175, 177 ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 294 ЦПК України. Недотримання заявником вказаних вимог є підставою для залишення заяви без руху.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (пункт 1 частини 2 статті 293 ЦПК України).
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно з вимогами п. 8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім'ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
ОСОБА_1 не додано довідки про склад сім'ї ОСОБА_3 , заявником не вказано про наявність інших близьких родичів.
Окрім цього, з доданих до заяви документів вбачається, що рішенням Артемівського міськрайсуду Донецької області у справі №219/14624/18 від 03.06.2019 громадянку України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнано недієздатною. Встановлено над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , опіку та призначено опікуна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області у справі №219/6133/21 від 12.11.2021 продовжено строк дії рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 3 червня 2019 року по справі №219/14624/18 (провадження №2-о/219/51/2019 про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком два роки.
В обґрунтування фактичної зміни опікуна зазначено, що донька ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , яка була її опікуном, має ненормований робочий день з посиланням на накази керівника апарату Вищого антикорупційного суду від 15.02.2023 «Про призначення ОСОБА_2 » та наказ керівника апарату Вищого антикорупційного суду від 09.06.2023 «Про переведення ОСОБА_2 », однак фактичних доказів на підтвердження ненормованого робочого дня не надає.
Тобто, заявнику необхідно надати докази ненормованості робочого дня ОСОБА_2 , а саме: кількість відпрацьованих днів поза робочим часом на тиждень, місяць, а також обґрунтувати необхідність зміни опікуна після 24.02.2022, з огляду на те, що ОСОБА_1 є особою мобілізаційного віку та призначення його опікуном ОСОБА_3 ймовірно матиме наслідком звільнення його від мобілізації.
Суд ураховує, що Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на всій території України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався і діє натепер.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022, який затверджений Верховною Радою України, було оголошено загальну мобілізацію.
Стаття 65 Конституції України визначає захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів обов'язком громадян України.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною.
Як вбачається з заяви ОСОБА_1 і доданих до неї документів, він є громадянином України та має намір бути опікуном над тещею ОСОБА_3 , яку просить визнати недієздатною.
Відповідно до Положення про ІНФОРМАЦІЯ_4, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до покладених на них завдань, серед іншого, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справ є заявники, інші заінтересовані особи.
Положеннями ч. 4 ст. 294 ЦПК України визначено, що справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника та заінтересованих осіб.
Згідно з роз'ясненнями, які містяться в пункті 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов'язаний провести підготовчі дії, зокрема, з'ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов'язки.
Розділом IV ЦПК України не передбачено порядку залучення заінтересованої особи, тому суд може застосувати аналогію закону.
Відповідно до ч.3 ст 53 ЦПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Оскільки рішення суду в цій справі може вплинути на виконання ОСОБА_1 покладених на нього Конституцією та Законами України військових обов'язків, суд, на даній стадії справи, вважає за необхідне запропонувати ОСОБА_1 самостійно вирішити питання щодо залучення до участі у справі в якості заінтересованної особи - ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Також заявником не зазначено про наявність у нього військового квитка, перебування на військовому обліку, відтак заявнику необхідно надати суду копію військового квитка та примірник заяви з доданими до неї документами для ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Окрім цього, ОСОБА_1 не надано жодних доказів, як і посилання на докази щодо його місця працевлаштування, зайнятості та можливості здійснювати опіку над ОСОБА_3 . Тому заявнику слід вказати посилання на вказані докази, надавши їх до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
Вищевикладене дає підстави для висновку, що заява не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України, а тому підлягає залишенню без руху з наданням строку на їх усунення.
На підставі викладеного вище, заяву потрібно залишити без руху та надати заявнику строк для усунення зазначених недоліків протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху. Недоліки необхідно усунути шляхом виконання всіх вимог зазначених в цій ухвалі суду.
Роз'яснити заявнику, що в разі невиконання вимог ухвали суду, заява, відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України буде вважатися неподаною і повернута заявнику.
Керуючись ст.ст.175, 177, 185, 294 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання ОСОБА_3 недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Роз'яснити заявнику, що у разі не усунення недоліків заяви , заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Г.О. Козленко