16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/362/24
Провадження № 3/730/198/2024
"22" березня 2024 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю секретаря судового засідання - Чорнухи Н.О.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , неодруженого, має 2-х неповнолітніх дітей, непрацюючого, за ч.3 ст.126 КУпАП, -
ОСОБА_1 12 березня 2024 року о 17-42 год. у с. Забілівщина по вул. Миру керував трактором «Т-40АМ», д.н.з. НОМЕР_2 , при наявності встановленого стосовно нього тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами згідно постанови начальника відділу Борзнянського відділу державної виконавчої служби у Ніжинському районі Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Вариводи Н.А. від 11.04.2023р. у ВП №59895968, чим порушив вимоги ч.10 ст.15 Закону України «Про дорожній рух».
ОСОБА_1 у судовому засіданні винним себе у вчиненні даного правопорушення визнав повністю і пояснив, що він увечері 12 березня 2024 року на тракторі свого знайомого вивозив сміття, хоча знав, що державним виконавцем обмежений у праві керування транспортними засобами в зв'язку з наявною заборгованістю по сплаті аліментів на утримання дітей. Поліцейські зупинили його, склали адміністративний матеріал та вилучили посвідчення водія. Також обізнаний що минулого року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, його було позбавлено прав керування транспортними засобами строком на 1 рік і посвідчення водія він не поновлював.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
За змістом вимог ст.7, 9, 245, 252, 280 КУпАП підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного проступку є наявність об'єктивних і суб'єктивних ознак, тобто об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони. Під час судового розгляду справи про адміністративне правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення питання, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно з п.2 ч.9 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; дана постанова надсилається сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Відповідно до ч.10 ст.15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.126 КУпАП.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні вказаного правопорушення, окрім власного визнання своєї вини у судовому засіданні, підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №005921 від 12.03.2024р., зі змістом якого притягуваний погодився, його підписав, будь яких зауважень чи заперечень щодо порядку оформлення протоколу працівниками поліції не зазначав, із заявами про неправильність дій чи порушення його прав під час складання протоколу до компетентних органів не звертався і матеріали справи таких не містять;
- відеозаписом з технічного засобу, де зафіксовано зупинку працівниками патрульної поліції трактора під керуванням ОСОБА_1 ;
- постановою начальника відділу Борзнянського відділу державної виконавчої служби у Ніжинському районі Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Вариводи Н.А. від 11.04.2023р. (ВП №59895968) про встановлення ОСОБА_1 тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів в повному обсязі, яка не оскаржувалась і є чинною;
- копією посвідчення тракториста-машиніста серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 , яке тимчасово вилучено працівниками поліції;
З огляду на приписи ст.251 КУпАП зазначені протокол про адміністративне правопорушення, письмові документи та відеозапис з технічного запису є належними й допустимими доказами в справі про адміністративне правопорушення.
Натомість, ОСОБА_1 не було надано суду ніяких доказів на підтвердження існування підстав, визначених ч.10 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження», згідно яких до нього неможливе застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами.
Одночасно, суд зазначає, що вимога п.1.3 Правил дорожнього руху зобов'язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Також суд констатує, що ч.10 ст.15 Закону України «Про дорожній рух» є імперативною нормою, яка категорично забороняє керувати транспортними засобами особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
В рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007р., Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує транспортними засобами, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання їх є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, враховуючи вищевказані обставини справи, суд вважає, що з огляду на стандарт «доведеності вини поза розумним сумнівом» у діях ОСОБА_1 було встановлено наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП, і він підлягає адміністративній відповідальності.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд з огляду на приписи ст.33 КУпАП враховує обставини та характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, його особу та майновий стан.
Тому, з урахуванням вищевказаних обставин справи, з метою виховного впливу та запобігання скоєння аналогічних правопорушень в подальшому, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобамина мінімальний строк і дана санкція ч.3 ст.126 КУпАП є безальтернативною.
Одночасно суд констатує, що ст.30 КУпАП не перешкоджає застосування судами адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобами навіть щодо осіб, які вже були позбавлені такого права або не мають посвідчення водія, оскільки в законі не вживається поняття наявність посвідчення водія чи його відсутність, мова йде про право керування транспортним засобом, яке набагато ширше від визначення поняття посвідчення водія.
Вищенаведений висновок суду грунтується на правовій позиції, викладеній у постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 04 вересня 2023 року в справі №702/301/20 за схожих правовідносин, яку в силу засади верховенства права можливо застосувати й у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно з приміткою до ст.22 КУпАП вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.126 КУпАП, входить до переліку тих, які унеможливлюють застосування інституту звільнення від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню 605,60 грн судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.7, 9, 23, 30, 33, 40-1, 126, 245, 251, 252, 268, 276, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 3 (три) місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Вилучене в ОСОБА_1 посвідчення тракториста-машиніста серії НОМЕР_3 -залишити в уповноваженому органі Національної поліції.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Борзнянський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя Борзнянського районного суду О.А. Луговець