Житомирський апеляційний суд
Справа №295/13356/23 Головуючий у 1-й інст. Кузнецов Д. В.
Категорія ч.1 ст.130 КУпАП Доповідач Микитюк О. Ю.
21 березня 2024 року м.Житомир
Суддя Житомирського апеляційного суду Микитюк О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі апеляційну скаргу адвоката Макарської Карини Олександрівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 01 грудня 2023 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП,
встановив:
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 01 грудня 2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, до нього застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
В апеляційній скарзі адвокат Макарська К.О. просить скасувати постанову та закрити провадження у справі. Зазначає, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а тому патрульні поліцейські не є уповноваженими особами на складання адміністративного протоколу по даній адміністративній справі. Огляд на стан алкогольного сп'яніння мав проводитись в порядку ст.266-1 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення адвоката Макарської К.О., ОСОБА_1 , приходжу до наступного висновку.
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортного засобу особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст.245 КУпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Як зазначено в ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають суд першої інстанції зробив висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №391780 від 19.09.2023, направлення від 19.09.2023 на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; відеозаписів відеореєстратора та нагрудної камери поліцейського.
Суд не взяв до уваги доводи ОСОБА_1 про те, що він є військовослужбовцем, який безпосередньо здійснював обов'язки військової служби, і протокол про адміністративне правопорушення складено без дотримання вимог ст.266-1 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи, старший сержант ОСОБА_1 призваний під час мобілізації, перебуває на військовій службі з 01.04.2023. Згідно наданого суду апеляційної інстанції дорожнього листа в період з 01.04.2023 по 19.09.2023 року він виконував обов'язки військової служби на транспортному засобі Mitsubishi д.н.з. НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 не повідомив працівників поліції, що він військовослужбовець, не пред'явив документи на підтвердження виконання ним під час керування транспортним засобом обов'язків військової служби. Разом з тим, такі обставини існували на час зупинки працівниками поліції транспортного засобу.
Відповідно до ч.2 ст.266-1 КУпАП огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Працівники поліції діяли на підставі ст.266 КпАП, тому огляд на стан алкогольного сп'яніння є недійсним, а висновок суду про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, необґрунтованим.
Відповіднодо п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин постанову належить скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст. ст.247, 293, 294 КУпАП, суд
постановив:
Апеляційну скаргу адвоката Макарської Карини Олександрівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити.
Скасувати постанову Богунського районного суду м. Житомира від 01 грудня 2023 року.
Закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя: О.Ю.Микитюк