Справа №: 700/199/24
Провадження № 3/700/155/24
21 березня 2024 року Суддя Лисянського районного суду Черкаської області Бесараб Н.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , не працюючу, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, за ч.1 ст.184 Кодексу України “Про адміністративні правопорушення ”,
27.02.2024 року близько 11 год. 00 хв. ОСОБА_1 протягом тривалого часу за адресою АДРЕСА_1 ухилялася від виконання передбачених законом обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя для виховання своїх неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які проживають в незадовільних санітарно-гігієнічних умовах, що створює загрозу для життя та здоров'я дітей. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала, підтвердила факти, викладені у протоколі. Зазначила, що подібне більше не повториться.
Поліцейський СПД №2 Звенигородського РВП у судове засідання не з'явився, повідомлявся про розгляд справи у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Беручи до уваги протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №296901 від 27.02.2024 року та додані до нього документи, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , вважаю, що остання вчинила правопорушення, відповідальність, за яке передбачена ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню адміністративних правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, прихожу до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді попередження.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збiр у провадженнi по справi про адмiнiстративне правопорушення у разi винесення судом (суддею) постанови про накладення адмiнiстративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
З огляду на викладене з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн.60 коп.
Керуючись ст. 26, 27, 33, ч. 1 ст. 184, 221, 283, 284, 285, 289 Кодексу України “Про адміністративні правопорушення” п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя -
Визнати винуватою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) на користь держави.
Постанова протягом десяти днів з дня винесення може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду.
Суддя Наталія БЕСАРАБ