Справа № 151/160/24
Провадження № 3/151/123/24
іменем України
21 березня 2024 року смт. Чечельник
Суддя Чечельницького районного суду Вінницької області Моцний В.С., за участю прокурора Тихоненко О.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , картка платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , громадянку України, працюючу директором Жабокрицької гімназії Чечельницької селищної ради Вінницької області, по ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,
ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки директора Жабокрицької гімназії Чечельницької селищної ради Гайсинського району Вінницької області, являючись відповідно до пп. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до ст. 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст. 172-7 КУпАП, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції", вчинила слідуючі правоворушення:
- 31.08.2022 при винесенні та підписанні наказу "Про призначення вчителів" №18-к від 31.08.2022 призначила ОСОБА_2 , на посаду вчителя української мови та літератури Жабокрицького ЗЗСО, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (01.09.2022) не повідомила безпосереднього керівника про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка являється дочкою та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- 14.10.2022 при винесенні та підписанні наказу "Про призначення кочегарів" №28-к від 14.10.2022 ОСОБА_3 переведено на посаду сторожа 1 ставка, сезонний кочегар 0,5 ставки на період опалювального періоду 2022-2023, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (17.10.2022) не повідомила безпосереднього керівника про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_3 , який являється чоловіком та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- 13.10.2023 при винесенні та підписанні наказу "Про переведення ОСОБА_3 " №52-к від 13.10.2023 перевела ОСОБА_3 , з посади сторожа на посаду робітника з комплексного обслуговування й ремонту будівель гімназії, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (16.10.2023) не повідомила безпосереднього керівника про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_3 , який являється чоловіком та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- 12.12.2023 при винесенні та підписанні наказу "Про одноразове преміювання педагогічних працівників закладу" №56-зп від 12.12.2023 надано премію педагогічним працівникам в тому числі і ОСОБА_2 , в розмірі 50% посадового окладу, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (13.12.2023) не повідомила безпосереднього керівника про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка являється дочкою та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- 31.08.2023 при винесенні та підписанні наказу "Про оплату праці педагогічних працівників за престижність" №43-зп від 31.08.2023 надано здійснено з 01.09.2023 оплату педагогічних працівників в тому числі і ОСОБА_2 , в розмірі 20% посадового окладу, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (01.09.2023) не повідомила безпосереднього керівника про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка являється дочкою та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції", вчинила слідуючі правоворушення:
- 31.08.2022 при винесенні та підписанні наказу "Про призначення вчителів" №18-к від 31.08.2022 призначила ОСОБА_2 , на посаду вчителя української мови та літератури Жабокрицького ЗЗСО, вчинила дію та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка являється дочкою та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- 14.10.2022 при винесенні та підписанні наказу "Про призначення кочегарів" №28-к від 14.10.2022 ОСОБА_3 переведено на посаду сторожа 1 ставка, сезонний кочегар 0,5 ставки на період опалювального періоду 2022-2023, вчинила дію та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_3 , який являється чоловіком та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- 31.08.2023 при винесенні та підписанні наказу "Про оплату праці педагогічних працівників за престижність" №43-зп від 31.08.2023 здійснено з 01.09.2023 оплату педагогічних працівників в тому числі і ОСОБА_2 , в розмірі 20% посадового окладу, вчинила дію та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка являється дочкою та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- 12.12.2023 при винесенні та підписанні наказу "Про одноразове преміювання педагогічних працівників закладу" №56-зп від 12.12.2023 надано премію педагогічним працівникам в тому числі і ОСОБА_2 , в розмірі 50% посадового окладу, вчинила дію та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_2 , яка являється дочкою та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
- 13.10.2023 при винесенні та підписанні наказу "Про переведення ОСОБА_3 " №52-к від 13.10.2023 перевела ОСОБА_3 , з посади сторожа на посаду робітника з комплексного обслуговування й ремонту будівель гімназії, вчинила дію та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даного рішення відносно близької особи ОСОБА_3 , який являється чоловіком та представницькими повноваженнями на посаді директора гімназії, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
На складені відносно неї протоколи про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП ОСОБА_1 надала до суду письмове пояснення, що протоколи складені стосовно неї по фактах правопорушень, є надуманими та безпідставними та суперечать дійсності. Всі правопорушення стосуються того, що працюючи на посаді директора гімназії (раніше на посаді Жабокрицького ЗЗСО) нею видавалися накази щодо встановлення доплат, надбавок та виплат упереджено на користь своєї дочки, яка працює в цьому ж закладі на посаді вчителя. Довела до відома суду ту обставину, що повідомляла й особам, які складали протоколи, що на посаді директора зазначеного закладу вона працює з 2010. Дійсно відповідно до чинного законодавства в галузі освіти та своїх посадових обов'язків з 2010 по теперішній час вона готує накази щодо встановлення доплат і надбавок та готує тарифікаційні списки, які передає до відділу освіти на погодження та затвердження. Поза увагою осіб, які складали протоколи про адміністративні правопорушення залишилася фактична обставина того, що всі накази, які стосуються прийняття на роботу встановлення доплат і надбавок вчительці української мови ОСОБА_2 передавалися для затвердження та погодження до відділу освіти. Саме відділ освіти будучи розпорядником коштів призначає і здійснює бюджетні виплати, а директор гімназії лише формально їх дублює власними наказами. Тобто, шляхом затвердження тарифікаційних списків, керівник відділу освіти здійснював зовнішній контроль за її діями щодо встановлення доплат і надбавок вчителю ОСОБА_2 . Всі кошторисні видатки з оплати праці працівників гімназії директору доводяться до відома відділом освіти. Директор гімназії позбавлений можливості прийняти рішення всупереч визначених кошторисом закладу видатків в інтересах котрогось з педпрацівників. Таким чином відбувається реалізація зовнішнього контролю можливого конфлікту інтересів. Таким чином, відділ освіти при затвердженні тарифікації відслідковує об'єктивність та відсутність упередженості при встановленні нею, як директором доплат і надбавок педпрацівникам в тому числі вчителю ОСОБА_2 . В свою чергу, особи що складали протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності стосовно неї мали довести факт наявності її вини та протиправного умислу на завдання збитків державі в її діях. Такі докази та фактичні обставини відсутні, відтак відсутня й вина. У неї був відсутній інтерес отримати будь-яку вигоду при видачі наказів і відсутній умисел здійснювати правопорушення, які протоколами їй інкримінуються. У виконанні нею належним чином посадових обов'язків відсутня вина чи шкода інтересам держави.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винною себе не визнала, при цьому пояснила, що працює директором школи з 2010 року. В школі також працює її дочка ОСОБА_2 вчителем та чоловік ОСОБА_3 на робітничих посадах. Нею дійсно видавалися та підписувалися накази про прийняття на роботу дочки та чоловіка, а також накази про встановлення надбавки до посадового окладу і премії відносно дочки. При цьому вона не повідомляла вищестоящого керівництва про такі дії. Все це сталося через незнання законодавства і по даному питанню ніхто із нею навчання не проводив, хоча при прийняті на роботу директора вона знайомилася з антикорупційним законодавством. Просить не накладати суворе стягнення.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 підтримала вказані протоколи, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та просить притягннути до адміністративної відповідальності за їх вчинення.
Заслухавши думку прокурора ОСОБА_4 , пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справ, суддя дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 присутній склад адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, що передбачені ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, з огляду на наступне.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-7 КУпАП неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно до ч. 2 ст. 172-7 КУпАП вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів - тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Суб'єктом вказаних правопорушень є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є донькою та ОСОБА_3 є чоловіком та згідно абз. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" вони є близькими особами.
Згідно з контракту від 05 червня 2020 року укладеного між відділом освіти Чечельницької РДА, ОСОБА_1 є директором комунального закладу "Жабокрицький навчально-виховний комплекс "заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів - заклад дошкільної освіти" Чечельницького району Вінницької області.
Відповідно до п.1.1 контракту директор підзвітний відділу освіти Чечельницької райдержадміністрації ( в подальшому відділ освіти, молоді та спорту Чечельницької селищної ради).
Відповідно до п.1.2 контракту директор здійснює безпосереднє управління закладом освіти.
Як вбачається із наказів директора Жабокрицької гімназії Чечельницької селищної ради Вінницької області прийняті наступні рішення:
- наказом №18-к від 31 серпня 2022 року ОСОБА_2 призначено на посаду вчителя української мови та літератури;
- наказом № 28-к від 14 жовтня 2022 року ОСОБА_3 , переведено на посаду сторожа 1 ставка, сезонний кочегар 0,5 ставка, на період опалювального періоду 2020-2023;
- наказом № 52-к від 13 жовтня 2023 року, перевела ОСОБА_3 з посади сторожа на посаду робітника з комплексного обслуговування й ремонту будівлі гімназії;
- наказом №56-зп від 12 грудня 2023 року "Про одноразове преміювання працівників закладу" надано премію педадогічним працівникам в тому числі ОСОБА_2 в розмірі 50% посадового окладу;
- наказом №43-зп від 31 серпня 2023 року "Про оплату праці працівників за престижність" з 01 вересня 2023 року вирішено здійснювати оплату праці працівників Жабокрицької гімназії за престижність у розмірі 20 % посадового окладу, в тому числі і ОСОБА_2 .
Згідно зі ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Так, згідно пп. 1,2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пунктах 1,2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з
Приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях, що зазначено у абзаці 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до абзацу четвертого частини першої Закону України «Про запобігання корупції» в редакції Закону № 140-ІХ від 02.10.2019 , який набрав чинності 18.10.2019 близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Враховуючи пояснення особи правопорушника про те, що всупереч Закону України "Про запобігання корупції" нею не повідомлявся безпосередньо керівник про виникнення реального конфлікту інтересів при винесенні та прийнятті рішень наказами відносно своєї дочки та чоловіка, суд вважає, що вина у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень знайшла своє підтвердження та кваліфікує її дії за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, як вчинення дій і прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
З системного аналізу наведених статей та глави 4 КУпАП встановлено, що більш серйозним з числа вчинених ОСОБА_1 правопорушень є адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст.172-7 КУпАП, оскільки санкція даної статті, передбачає більше стягнення у виді штрафу, а ніж стягнення за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
Відтак, суд накладає адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у межах санкції статті ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
З урахуванням наведеного та керуючись ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7, статтями 36, 280, 283-285, 289 КУпАП України, суд -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушеннь, передбачених ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення відповідно до ст. 36 КУпАП в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у виді штрафу у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 400 (три тисячі чотириста) гривень.
Штраф має бути сплачений порушником до Державного бюджету (отримувач коштів: ГУК у Він.обл./смт.Чечельник/21081100, код ЄДРПОУ 37979858, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA248999980313010106000002904, код класифікації доходів бюджету 21081100) не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови.
У разі несплати штрафу в установлений строк, постанова надсилається для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, і стягується в подвійному розмірі, тобто 6 800 (шість тисяч вісімсот) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , картка платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 ) до Державного бюджету (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок..
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається через суд, який виніс постанову.
Копію постанови вручити ОСОБА_1
Суддя Валерій МОЦНИЙ