21 березня 2024 року м. Дніпросправа № 160/31293/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року (суддя Горбалінський В.В.) у справі №160/31293/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відмові здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнт у розмірі 1,197 без застосування з 01.03.2023 року обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, розміром 1500 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 до пенсійної виплати індексацію (підвищення) до пенсії за вислугу років згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” на коефіцієнт у розмірі 1,197, без обмеження розміру збільшення максимальним (граничним) розміром 1500 грн.
В обгрунтування заявлених вимог посилалась на те, що є пенсіонером та їй призначено пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. З 01.03.2023 відповідач провів індексацію пенсії позивача згідно постанови КМУ №168 від 24.02.2023р. з урахуванням коефіцієнта 1,197 із обмеженням розміру індексації сумою 1500,00 грн. Позивачка вважала такі дії відповідача протиправними, оскільки зміст п.10 Постанови №168 не відповідає вимогам ст.64 Закону №2262. Зважаючи на визнання неконституційними положень ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, то п.10 Постанови №168 в частині обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії сумою у 1500 гривень суперечить законодавчо встановленим нормам, порушує право позивача на належний, гарантований державою рівень пенсійного та соціального забезпечення, та призводить до додаткового обмеження розміру пенсії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024
року в задоволенні позову відмовлено.
За наслідками розгляду справи суд першої інстанції дійшов висновку про те, що пенсійний орган, нарахувавши позивачці з 01.03.2023 індексацію (підвищення) пенсії в сумі 1500 грн., діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Такі висновки суд обгрунтував тим, що постановою КМУ №168, якою запроваджено перерахунок пенсій у 2023 році шляхом їх індексації з використанням коефіцієнту збільшення1,197, прямо передбачено те, що розмір збільшення, в результаті перерахунку пенсій, не може перевищувати 1500 гривень.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачка подала апеляційну скарги, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову. Фактично позиція позивачки полягає в неможливості застосування положень постанови КМУ №168 щодо обмеження розміру збільшення пенсії, оскільки такі положення суперечать нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу. Таким нормативно-правовим актом, як зазначає позивачка, є Закон №2262-ХІІ, в редакції після визнання неконституційними його положень щодо обмеження пенсії граничним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги відповідача з огляду на таке.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачка є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
24.02.2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 "Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
На виконання цієї постанови, Головним управлінням до пенсії позивакиа було встановлено підвищення пенсії (індексація) у розмірі 1500 грн.
19.10.2023 року позивачка звернулась до Головного управління із заявою про проведення перерахунку та виплати її пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні у розмірі 1,197 відповідно до постанови №168 від 24.02.2023, без обмеження її максимальним розміром 1500 грн.
Листом від 16.11.2023 року пенсійний орган повідомив, що відповідно до пункту 10 Постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивачка звернулася з позовом до суду.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову, з огляду на таке.
24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 "Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", пунктом 1 якої встановлено, що 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 168, з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
В свою чергу, відповідно до пункту 10 Постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, як правильно зазначив суд першої інстанції, з аналізу наведених норм вбачається, що з 01.03.2023 року підлягають перерахунку пенсії, призначені відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, та розмір пенсії із вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищуються на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.
При цьому, пунктом 10 постанови №168 від 24.02.2023 чітко встановлено обмеження розміру збільшення 1500 грн.
Виключень щодо застосування пункту 10 Постанови № 168 під час такого перерахунку пенсії, законодавство не містить.
Отже, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що дії пенсійного органу, під час здійснення індексації пенсії позивачки, відповідали вимогам чинного законодавства.
Посилання позивачки на те, що її пенсія не може бути обмежена граничним розміром, що прямо встановлено рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнано неконституційним положення ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ стосовно обмеження розміру пенсії граничним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, не спростовують обгрунтованість вказаних висновків суду першої інстанції, оскільки у спірному випадку йдеться не про обмеження пенсії граничним розміром, а про обмеження збільшення, як наслідку індексації пенсії, що запроваджена постановою КМУ №168.
Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року у справі №160/31293/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 21.03.2024
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк