21 березня 2024 року справа №360/1140/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Гайдара А.В., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року (головуючий суддя І інстанції Захарова О.В.), складеного в повному обсязі 27 листопада 2023 року в м. Дніпро, у справі № 360/1140/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з такими вимогами:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення розрахунку розміру пенсії позивача з врахуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
2) зобов'язати відповідача здійснити розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з врахуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», здійснивши відповідний перерахунок пенсії з дня її призначення.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо нездійснення розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 із застосуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 18.05.2022 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із виплатою різниці суми недоотриманої пенсії.
Не погодившись з судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянтом зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду не було зобов'язано застосовувати ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», управління не приймало рішення щодо перерахунку пенсії на підставі зазначеної статті.
Сторони в судове засідання не викликались, про дату та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.
Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, однак листом суд першої інстанції повідомив, що справу в паперовому вигляді не формувалась. Відтак, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи згідно із довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.04.2022 № 7407-7000917657 - АДРЕСА_2 , 18.05.2022 через веб-портал ПФУ звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління ПФУ в Чернігівській області від 26.05.2022 №122950002268 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 у справі №360/1579/22, яке набрало законної сили 27.02.2023, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про відмову позивачу в призначенні пенсії від 26.05.2022 №122950002268;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.05.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 22.03.2023 № 122950002268 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.06.2022 у справі № 360/1579/22 повторно розглянуто заяву від 18.05.2022 про призначення пенсії згідно з частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 та відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з частиною третьою статті 114 Закону №1058 за заявою від 18.05.2022 у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного підземного стажу як працівнику професій за Списком 202 (не менше 25 років) 24 роки 6 місяців 2 дні, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку.
Рішення про відмову в призначенні пенсії від 22.03.2023 №122950002268 обґрунтовано таким.
З урахуванням правової оцінки, викладеної у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 у справі № 360/1579/22, наданих документів та даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 20 років 10 місяців 26 днів. До страхового стажу зараховано всі періоди роботи.
Пільговий стаж як працівнику провідних професій (за умови зайнятості не менше 20 років) складає 18 років 10 місяців 2 дні. До пільгового стажу як працівнику провідних професій зараховано період роботи з 30.05.2003 по 31.03.2022 на посаді прохідника підземного у ДВАТ «Шахта Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».
До підземного пільгового стажу як працівнику професій за Списком 202, що становить 1 рік 2 місяці 26 днів зараховано період з 04.03.2002 по 29.05.2003 на посаді учня прохідника 1 розряду та учня гірника у ДВАТ «Шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».
03.04.2023 позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 360/1579/22 за позовом ОСОБА_1 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Окремою ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 13.04.2023 заяву позивача про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі №360/1579/22 задоволено частково:
- визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 22.03.2023 №122950002268 про відмову у призначенні пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 у справі № 360/1579/22 з огляду на обрахування пільгового стажу позивача з 04.03.2002 по 29.05.2003 у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею у ВП шахта Карбоніт ДІЇ Первомайськвугілля без урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 при визначенні права позивача на пенсію згідно з частиною третьою статті 114 Закону № 1058.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вжити заходів щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 по справі № 360/1579/22 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 у справі № 360/1579/22 та окремої ухвали від 13.04.2023 ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до частини третьої статті 114 Закону з 18.05.2022.
У рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 у справі №360/1897/22 судом встановлено, що трудова книжка видана на ім'я позивача, містить такі записи щодо періодів роботи ОСОБА_1 :
Професійно-технічне училище № 83:
1. 01.09.99 зарахований на перший курс навчання за спеціальністю оператор електронно обчислювальних машин, наказ № 5-Д від 31.08.99;
2. 29.06.00 відрахований у зв'язку із завершенням курсу навчання, наказ № 4-Дк від 29.06.00;
Первомайський міський центр зайнятості:
3. 20.11.2000 розпочата виплата допомоги по безробіттю відповідно ст. 29 п. 1 «а» Закону України «Про зайнятість населення», наказ 4982 від 20.11.2000;
4. 18.05.2001 (виправлення з 2000 на 2001 в останній цифрі) закінчено виплату допомоги по безробіттю відповідно ст.30 п.1 «з» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», наказ 4982 від 20.11.2000;
Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля»:
5. 04.03.2002 прийнятий учнем прохідника І розряду з повним робочим днем під землею, наказ № 47-к від 04.03.2002;
6. 07.08.2002 20.08.2002 проходив виробничу практику за професією учень гірноробочого підземного з повним робочим днем під землею, наказ від 07.08.2002 № 147-к;
7. 30.05.2003 присвоєно IV розряд прохідника підземного з повним робочим днем під землею, наказ № 94к від 30.05.2003;
8. проведена атестація робочого місця прохідника підземного та відповідає займаній професії за списком № 1, наказ № 175к від 29.08.2000;
9. 20.12.2004 присвоєно V розряд прохідника підземного з повним робочим днем під землею, наказ № 886-к від 20.12.2004;
10. ДВАТ шахта «Карбоніт» ДХК «Первомайськвугілля» перейменована у структурний підрозділ шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля», наказ № 71 від 12.02.2003 Мінпаливенерго України;
11. 04.09.2005 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію прохідник вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1, наказ № 292 від 04.09.2005 Мінпаливенерго;
12. 23.01.2006 - СП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» перейменований у відокремлений підрозділ шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля», наказ № 22 від 23.01.2006 Мінпаливенерго України;
13. 16.04.2010 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію прохідника вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1, наказ №205 від 16.04.2010;
14. 16.04.2015 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію прохідник вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1, наказ № 74 від 16.04.2015;
15. 13.04.2020 на підставі атестації робочих місць за умовами праці професію прохідник вважати пільговою для пенсійного забезпечення за списком № 1, наказ № 547 від 13.04.2020.
Таким чином, відомості щодо проведення атестації робочих місць наявні у трудовій книжці. Посади, на яких перебував і продовжує працювати позивач, відносяться до провідних професій, визначених частиною третьою статті 114 Закону № 1058.
В окремій ухвалі від 03 квітня 2023 року у № 360/1579/22 суд дійшов такого висновку.
Виходячи з рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області від 22.03.2023 №122950002268 відповідачем виконано судове рішення у справі № 360/1579/22 з урахуванням правових висновків суду щодо необхідності обрахування пільгового стажу позивача при визначенні його права на пенсію на пільгових умовах з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 в частині перерахунку стажу за кожний повний рік роботи прохідником додатково як 3 місяці, 18 повних років роботи на провідних професіях.
Разом з тим, період роботи з 04.03.2002 по 29.05.2003 у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею у ВП шахта Карбоніт ДП «Первомайськвугілля» зараховано до пільгового стажу за Списком 202, наявність певного стажу за яким дає право на призначення пенсії за ч.3 ст. 114 Закону № 1058, але такий стаж обраховано без урахування Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8, що свідчить про неповне виконання судового рішення у справі № 360/1579/22.
З огляду на наведене, виходячи з підстав, зазначених позивачем у заяві про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 360/1579/22, суд вважає за необхідне задовольнити заяву в частині визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 22.03.2023 №122950002268 про відмову у призначенні пенсії на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 у справі № 360/1579/22 щодо обрахування пільгового стажу позивача з 04.03.2002 по 29.05.2003 у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля» без урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 при визначенні права позивача на пенсію згідно з частиною третьою статті 114 Закону № 1058.
Дослідженням розрахунку страхового стажу позивача (РС-право) встановлено, що відповідачем на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06.09.2022 у справі № 360/1579/22 та окремої ухвали від 13.04.2023 обрахований пільговий підземний стаж позивача (робота за списком №1, ст.14, провідні професії, підземні) всього 20 років 10 місяців 26 днів.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом №1200-0208-8/17943 від 11.09.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/1579/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 з 18.05.2022. Оскільки судовим рішенням не розглядалось питання зарахування періодів роботи до пільгового стажу на підземних роботах та обчислення розміру пенсії за нормами статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» і не покладено зобов'язань на органи Пенсійного фонду з цього питання, підстав провадити розрахунок пенсії відповідно до норм статті 8 Закону 345 немає.
Приймаючи спірне рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про зобов'язання управління провести перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції погоджує висновки суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст. 1 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI), який набрав законної сили 16 вересня 2008 року, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно ст. 8 цього Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до п. 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом
Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону № 345-VI дія ст. 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія Закону № 345-VI поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей, зокрема, й тих, що здійснюють добування уранових руд та інших підземних робіт.
Відповідачем, як єдину підставу визначення розміру пенсії без урахування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» зазначено відсутність в рішенні Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/1579/22 зобов'язання щодо застосування норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Колегія суддів вважає неприйнятними вищезазначені доводи апеляційної скарги відповідача, оскільки відсутність у судовому рішенні визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням положень даного закону не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.
Водночас, відповідачем не заперечується наявність у позивача необхідного пільгового стажу для обчислення пенсії з урахуванням ст. 8 Закон № 345-VI.
Судами встановлено наявність у позивача пільгового стажу за Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, більш ніж 15 років, отже позивач має право на обчислення розміру пенсії із застосуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
У справі, що розглядається, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що скаржникові надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду попередньої інстанції.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року у справі № 360/1140/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 березня 2024 року.
Судді А.В. Гайдар
А.А. Блохін
Т.Г.Гаврищук