21 березня 2024 року справа №360/1421/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року у справі № 360/1421/23 (головуючий І інстанції Ірметова О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.10.2023 про зарахування до його пільгового стажу роботи за Списком № 1 з характером виконуваних робіт зайнятий повний робочий день на підземних роботах в шахті періодів : 10.04.1989 - 20.06.1989 - учень підземного гірника з повним робочим днем під землею, Шахта імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”; 21.06.1989 - 17.05.1991 - строкова військова служба; 27.07.2010 - 31.12.2021 на Відокремленому підрозділі “Шахта імені Д.Ф. Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в повному обсязі та здійснення перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” в розмірі 80 відсотків заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 періоди: 10.04.1989 - 20.06.1989 - учень підземного гірника з повним робочим днем під землею, Шахта імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”; 21.06.1989 - 17.05.1991 - строкова військова служба; 27.07.2010 - 31.12.2021 на Відокремленому підрозділі “Шахта імені Д.Ф.Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в повному обсязі до його пільгового (підземного) стажу, який надає право на гарантії, встановлені ст. 8 Закону № 345 та здійснити перерахунок пенсії та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. 8 Закону № 345 в розмірі 80 відсотків заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з урахуванням приписів ч. 4 ст. 45 Закону № 1058 з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії.
В обґрунтування позову зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області, отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.
09 жовтня 2023 року звернувся до пенсійного органу з заявою про зарахування до пільгового стажу роботи за Списком № 1 вищезазначених періодів та перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345.
Відповідач протиправно відмовив в задоволенні заяви про зарахування до пільгового стажу певних періодів та про перерахунок пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного 15-річного стажу на підземних роботах.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду навчання в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі з 01.09.1985 по 23.06.1989, служби в Радянській армії з 21.06.1989 по 17.05.1991 та періодів роботи з 10.04.1989 по 20.06.1989 на шахті імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”, з 27.07.2010 по 31.12.2021 на Відокремленому підрозділі “Шахта імені Д.Ф. Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період навчання в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі з 01.09.1985 по 23.06.1989, службу в Радянській армії з 21.06.1989 по 17.05.1991 та періоди роботи з 10.04.1989 по 20.06.1989 на шахті імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”, з 27.07.2010 по 31.12.2021 на Відокремленому підрозділі “Шахта імені Д.Ф. Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в повному обсязі та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 09.10.2023.
Вирішено питання судових витрат по справі.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
14.07.2023 позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії, яка за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Запорізькій області.
За наслідками розгляду заяви рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 19.07.2023 за № 121130002725 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно статті 8 Закону № 345 у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи за Списком № 1-15 років.
Після чого, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області винесено рішення на заміну рішення про відмову у перерахунку пенсії № 121130002725 від 19.07.2023.
В рішенні зазначено, що позивачу проведено перерахунок пенсії з додаванням стажу за Списком № 1 згідно даних трудової книжки від 13.06.1988 № 4296291 та Індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, відповідно до наявної інформації про сплачені внески за період з 01.04.2019 по 09.04.2020.
Після проведення перерахунку стаж ОСОБА_1 за Списком № 1 на підземних роботах складає: 11 років 3 місяці 3 дні. Прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії через відсутність необхідного стажу роботи за Списком № 1, підтвердженого документами.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не розглядало заяву про перерахунок пенсії від 14.07.2023.
Період навчання позивача неможливо зарахувати до підземного пільгового стажу, оскільки законодавством не передбачено зарахування навчання у технікумі до спеціального пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Технікум не є закладом професійно-технічної освіти, а є вищим навчальним закладом першого рівня акредитації.
Період з 01.10.2010 по 31.12.2010 не зарахований в зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.
До пільгового стажу також не зараховано періоди:
- з 10.04.2020 по 31.07.2020 - у зв'язку з наявністю перерви в атестації робочих місць, що не відповідає Порядку № 383;
- з 01.08.2020 по 31.12.2021 - у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків, у періоді з 01.08.2020 по 04.07.2021 наявна перерва в атестації робочих місць.
09 жовтня 2023 року позивач звернувся через Веб-портал ПФУ з заявою про врахування певних періодів до пільгового стажу та перерахунок пенсії.
Звернення було розглянуто і позивачу роз'яснено, що за його заявою про перерахунок пенсії від 14.07.2023, яку розглянуто за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення № 121130002725 від 19.07.2023 про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного 15-річного стажу на підземних роботах.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду”.
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд” матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд”.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з 06.01.2021.
09 жовтня 2023 року ОСОБА_1 через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг ПФУ звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою, в якій просив:
1. Зарахувати йому до пільгового стажу роботи за Списком № 1 з характером виконуваних робіт зайнятий повний робочий день на підземних роботах в шахті періоди :
- 13.06.1988 - 19.07.1988 - учень підземного гірника з повним робочим днем під землею, Шахта імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”;
- 10.04.1989 - 28.06.1989 - учень підземного гірника з повним робочим днем під землею, Шахта імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”. Звільнений в зв'язку з призовом до лав Радянської Армії;
- 21.06.1989 - 17.05.1991 - строкова військова служба;
- 27.07.2010 по 31.12.2021 року на Відокремленому підрозділі “Шахта імені Д.Ф.Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” відповідно до відомостей трудової книжки та Індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
2. Здійснити перерахунок пенсії та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” в розмірі 80 відсотків заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
До заяви додані скановані документи - паспорт, РНОКПП, трудова книжка, військовий квиток, диплом, ОК5.
Заява ОСОБА_1 зареєстрована 09.10.2023 № ВЕБ-12001- НОМЕР_1 .
Листом від 07.11.2023 № 6711-6699/I-02/8-1200/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганські області повідомило позивача, що йому відмовлено в підтверджені пільгового стажу за період з 10.04.1989 по 29.04.1989 у зв'язку з відсутністю відомостей про підземні спуски в шахту (згідно з архівною довідкою від 27.04.2020 № 1701/01-26, виданою трудовим архівом Лисичанської міської ради Луганської області на підставі наказів про прийняття та звільнення з роботи, підтверджено період роботи з 10.04.1989 по 29.04.1989).
Період роботи у ВП “Шахта імені Д. Ф. Мельникова” АТ “Лисичанськвугілля” з 27.07.2010 по 31.03.2019 було зараховано до пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1 на підставі уточнюючих довідок підприємства без урахування періодів відволікань від роботи.
Період проходження строкової військової служби з 21.06.1989 по 17.05.1991 не зараховано до стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії за Списком № 1 у зв'язку з тим, що відсутня пільгова робота на момент призову на строкову військову службу (за дипломом серії НОМЕР_2 навчалися в гірничому технікумі з 01.09.1985 по 23.06.1989). З 01.04.2023 проведено автоматичний перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу за період з 01.04.2019 по 31.07.2020 за нормами абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону № 1058.
Після проведеного перерахунку пенсії страховий стаж складає 21 рік 3 місяці 23 дні (страховий стаж враховано на підставі сплати підприємством страхових внесків), пільговий стаж на підземних роботах за Списком № 1 - 10 років 2 місяці 24 дні.
За наданою особистою заявою від 14.07.2023, яку розглянуто за принципом екстериторіальності, Головними управліннями Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення № 121130002725 від 19.07.2023 про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного 15-річного стажу на підземних роботах.
Головним управлінням за результатом перевірки електронної пенсійної справи направлено запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 за даними по спеціальному стажу реєстру застрахованих осіб періоду роботи у ВП “Шахта імені Д. Ф. Мельникова” АТ “Лисичанськвугілля” з 01.04.2019 по 31.07.2020.
Проте, до страхового стажу та до пільгового стажу за Списком № 1 не підлягає зарахуванню період роботи з 01.08.2020 по 31.12.2021 по причині відсутності сплати підприємством страхових внесків.
Записи трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 свідчать:
- 13.06.1988 прийнято учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею на шахту імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”;
- 19.07.1988 звільнено у зв'язку з закінчення виробничої практики;
- 10.04.1989 прийнято учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею на шахту імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”;
- 28.06.1989 звільнено у зв'язку з призивом до Радянської армії;
-з 21.06.1989 по 17.05.1991 служба в лавах Радянської армії;
- 22.07.1991 прийнято підземним гірничим майстром з повним робочим днем під землею на шахту імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”;
- 09.03.1993 звільнено за власним бажанням;
- 27.07.2010 прийнято підземним учнем гірника 1 розряду з повним робочим днем під землею до відокремленого підрозділу “Шахта імені Д.Ф.Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”;
- 20.08.2010 переведений підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею;
- за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1, наказ № 486 від 12.04.2010;
- 28.02.2011 направлений на курси гірників з ремонту гірничих виробок в УКК ВАТ “ПВ”;
- 24.03.2011 переведений підземним учнем гірника з ремонту гірничих виробок 1 розряду з повним робочим днем під землею;
- 28.04.2011 переведений підземним гірником з ремонту гірничих виробок 3 розряду зповним робочим днем під землею;
- за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1, наказ № 486 від 12.04.2010;
- 29.12.2014 присвоєно 4 розряд гірника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею;
- на підставі наказу № 260 від 10.04.2015 “Про атестацію робочих місць” підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення список 1, р.1, п.1, пп.1.1а.
Відповідно до індивідуальних відомостях про застраховану особу (Форма ОК-5), у період з 01.04.2020 по 31.12.2021 працював на відокремленому підрозділі “Шахта імені Д.Ф.Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”.
Оцінка суду.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
На підставі статті 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Як визначено абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз вищезазначених норм свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, до працівників, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” належать тільки ті, які зазначені у Списку № 1, як зайняті на підземних роботах повний робочий день.
При цьому, право на розрахунок пенсії відповідно до Закону № 345 не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, а пенсійний орган, з врахуванням стажу та характеру роботи, зобов'язаний сам при розрахунку розміру пенсії застосувати положення Закону № 345 за наявності відповідних підстав, що спростовує доводи апелянта про не визначення пенсійному органу судовим рішенням обов'язку здійснити розрахунок пенсії позивача за нормами ст.8 Закону № 345.
На підставі статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На підставі пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Як визначено пунктом 8 Порядку № 637 період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону № 1788 до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Згідно зі статтею 38 Закону України від 10.02.1998 № 103/98-ВР Про професійну (професійно-технічну) освіту час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
На підставі частин першої та другої статті 3 Закону України Про професійну (професійно-технічну) освіту професійна (професійно-технічна) освіта є складовою системи освіти України. Професійна (професійно-технічна) освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійна (професійно-технічна) освіта здобувається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.
Професійне (професійно-технічне) навчання - складова професійної (професійно-технічної) освіти. Професійне (професійно-технічне) навчання передбачає формування і розвиток професійних компетентностей особи, необхідних для професійної діяльності за певною професією у відповідній галузі, забезпечення її конкурентоздатності на ринку праці та мобільності, перспектив її кар'єрного зростання впродовж життя.
Як визначено частиною другою статті 5 Закону України Про професійну (професійно-технічну) освіту, професійна (професійно-технічна) освіта здобувається громадянами України в державних і комунальних закладах професійної (професійно-технічної) освіти безоплатно, за рахунок держави, а у державних та комунальних акредитованих вищих професійно-технічних навчальних училищах та центрах професійної освіти - у межах державного та/або регіонального замовлення безоплатно, на конкурсній основі.
За змістом частини першої статті 17 Закону України Про професійно-технічну освіту заклад професійної (професійно-технічної) освіти - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійній (професійно-технічній) освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про професійно-технічну освіту» до закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать: професійно-технічне училище відповідного профілю, професійне училище соціальної реабілітації, вище професійне училище, професійний ліцей, професійний ліцей відповідного профілю, професійно-художнє училище, художнє професійно-технічне училище, вище художнє професійно-технічне училище, училище-агрофірма, вище училище-агрофірма, училище-завод, центр професійної (професійно-технічної) освіти, центр професійної освіти, навчально-виробничий центр, центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів, навчально-курсовий комбінат, навчальний центр, інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.
Отже, до професійно-технічних навчальних закладів належать інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.
Таким чином, технікум, у якому позивач навчався у спірний період, відноситься до закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Необхідними умовами для зарахування до пільгового стажу часу навчання в професійно-технічному навчальному закладі є те, що перерва між днем закінчення навчання та днем зарахування на роботу не повинна перевищувати трьох місяців та те, що після закінчення навчання особа повинна бути зарахована на роботу за здобутою спеціальністю.
Як вбачається з диплома позивача НОМЕР_4 у період з 01.09.1985 по 23.06.1989 позивач навчався в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапору гірничого технікуму за спеціальністю маркшейдерська справа та здобув відповідну кваліфікацію гірничого техніка-маркшейдера.
У період з 10.04.1989 по 28.06.1989 працював учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею на шахті імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”.
Отже, позивач, в межах трьох місяців після закінчення навчання (23.06.1989) працевлаштувався на шахту (10.04.1989) на посаду, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Тому спірний період навчання позивача повинен бути зарахований до пільгового стажу на підземних роботах у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 8 “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Як зазначалося вище, в період з 10.04.1989 по 28.06.1989 працював учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею на шахті імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”.
28.06.1989 позивача звільнено з підприємства в зв'язку з призовом до лав Радянської армії, де він проходив службу у період з 21.06.1989 по 17.05.1991, що підтверджується записами в трудовій книжці та військовим квитком серії НОМЕР_5 .
Отже, період служби позивача в армії також підлягає зарахуванню до його пільгового стажу.
Як визначено пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, які складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації вимагається в двох випадках:
1) відсутність трудової книжки;
2) відсутність в трудовій книжці відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Як свідчать матеріали справи записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів роботи містять повну інформацію про характер роботи по посадах, віднесених до Списку № 1- гірником підземним та гірником з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею.
Отже, є безпідставними вимоги пенсійного органу щодо надання уточнюючих довідок на підтвердження пільгового характеру роботи позивача у спірні періоди.
Щодо посилань пенсійного органу на відсутність даних про сплату страхових внесків суд зазначає наступне.
Відповідно до частини шостої статті 20 Закону № 1058-IV, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з частиною дванадцятою статті 20 Закону № 1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно з частиною одинадцятою та дванадцятою статті 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
З огляду на положення частин першої та другої статті 24 Закону № 1058-IV, законодавцем визначено дві обов'язкові умови для включення стажу роботи особи до страхового стажу, а саме:
1) особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
2) сплата страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як вказано у частині другій статті 24 Закону № 1058-IV, даними, за якими територіальними органами Пенсійного фонду України обчислюється страховий внесок, зокрема й щодо сплати страхових внесків, є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Подібна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17.
Той факт, що за спірний період роботодавець не сплачував страхові внески не може бути підставою для незарахування до страхового стажу позивача вказаного періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України, позивач фактично позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за вказаний період, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 30.12.2021 у справі № 348/1249/17.
Отже, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків в частині періоду роботи позивача за вказаний період, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу при визначенні права позивача на пенсію цього періоду роботи.
Таким чином, періоди роботи позивача з 10.04.1989 по 20.06.1989 на шахті імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”, з 27.07.2010 по 31.12.2021 на Відокремленому підрозділі “Шахта імені Д.Ф.Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” підлягають зарахуванню до пільгового стажу ОСОБА_1 .
За визначенням відповідача страховий стаж позивача складає 32 роки 03 місяці 23 дні, з них за списком № 1 - 11 років 3 місяці 3 дні.
Таким чином, з урахуванням до пільгового стажу позивача періодів його навчання, служби в армії та роботи з 10.04.1989 по 20.06.1989, з 21.06.1989 по 17.05.1991 та з 27.07.2010 по 31.12.2021, пільговий стаж позивача складає більш 15 років, що достатньо для перерахунку пенсії на підставі ст. 8 Закону № 345.
Щодо доводів пенсійного органу про те, що рішення за заявою позивача приймав ГУ ПФУ в Запорізькій області, а ГУ ПФУ в Луганській області розглянув заяву позивача відповідно до ЗУ «Про звернення громадян», суд зазначає наступне.
На підставі пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок № 22-1) …. заяви про перерахунок пенсії (.…) приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Як визначено пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Як свідчать матеріали справи ОСОБА_1 14.07.2023 звернувся з заявою про перерахунок пенсії, яка за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Запорізькій області, прийнято рішення від 19.07.2023 за № 121130002725 про відмову в перерахунку.
В межах цієї справи це рішення позивачем не оскаржується.
09 жовтня 2023 року позивач знову звернувся через Веб-портал ПФУ з заявою про врахування певних періодів до пільгового стажу та перерахунок пенсії, до якої надав всі необхідні документи.
Проте, відповідачем, в порушення вищезазначених приписів Порядку № 22-1, протиправно не прийняв рішення за заявою позивача від 09.10.2023, а розглянув заяву позивача відповідно до ЗУ «Про звернення громадян».
Зазначені дії відповідача є протиправними, не відповідають вимогам щодо всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх поданих документів, а тому суд першої інстанції вірно, з огляду на обрання ефективного способу захисту порушеного права позивача, зобов'язав ГУ ПФУ в Луганській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період навчання в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапору гірничому технікумі з 01.09.1985 по 23.06.1989, службу в Радянській армії з 21.06.1989 по 17.05.1991 та періоди роботи з 10.04.1989 по 20.06.1989 на шахті імені 60-річчя Радянської України Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”, з 27.07.2010 по 31.12.2021 на Відокремленому підрозділі “Шахта імені Д.Ф.Мельнікова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 09.10.2023.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Як визначено пунктом 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року у справі № 360/1421/23 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 року у справі № 360/1421/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 21 березня 2024 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 21 березня 2024 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв