справа№380/5874/24
з питань звільнення від сплати судового збору
20 березня 2024 року м. Львів
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській област, в якому просить:
- визнати нечинними та скасувати: податкове повідомлення-рішення від 10.10.2023 №0014399-61-1322- UA46140030000023506 ГУ ДПС у Львівській області про сплату 550,47грн. за 2020р.; податкове повідомлення-рішення від 10.10.2023 №0014400-61-1322- UA46140030000023506 ГУ ДПС у Львівській області про сплату 699,30грн. за 2021р.; податкове повідомлення-рішення від 10.10.2023 №0014398-61-1322- UA46140030000023506 ГУ ДПС у Львівській області про сплату 3030,30грн. за 2022р.
У позовній заяві просить звільнити його від сплати судового збору, покликаючись на тяжкий майновий стан. На підтвердження наведеного долучає виписку з рахунку про отриману пенсію за період з 01.01.2020 по 31.12.2023.
Вирішуючи подане клопотання, суд виходить з такого.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлені Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закон №3674-VI, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Частиною 1 ст. 8 Закону №3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов'язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір)
Аналіз статті 8 Закону України «Про судовий збір» вказує, що нею визначено вичерпний перелік умов за яких особі, яка звертається з позовом до суду, може бути відстрочено чи розстрочено сплату судового збору на певний строк, зменшено розмір судового збору чи звільнено від його сплати. При цьому єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій (відстрочення, розстрочення сплати судового збору на певний строк, зменшення розміру судового збору чи звільнення від його сплати) є врахування ним майнового стану особи. В той же час особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Суддя враховує, що позивачем долучено виписку з рахунку про отриману пенсію за період з 01.01.2020 по 31.12.2023. Втім, лише така виписка не може свідчити про тяжке скрутне становище, що унеможливлює сплату судового збору, оскільки не підтверджує факту неотримання доходів позивачем з інших джерел.
В ухвалі від 04.04.2023 у справі №9901/988/18 Велика Палата Верховного Суду вказала, що документами, яка підтверджують наявність пільг для звільнення від сплати судового збору, є відомості з Державного реєстрі фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків, довідка з Пенсійного фонду України про наявність/відсутність виплат, довідка з управління праці та соціального захист населення про наявність/відсутність виплат, довідку з Державного центру зайнятості про наявність/відсутність виплат.
З огляду на наведене, суддя доходить висновку про необґрунтованість заявленого клопотання, а відтак про відсутність підстав для його задоволення.
Керуючись ст. ст. 133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Ухвала з питань звільнення від сплати судового збору набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сидор Н.Т.