Рішення від 18.03.2024 по справі 340/9344/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/9344/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача Головного управління Пенсійного фронду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, щодо не нарахування та не виплати йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків нарахованої та невиплаченої пенсії за період з 01.01.2016 р. по день фактичної виплати донарахованої та не виплаченої частини пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити йому компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованої та невиплаченої пенсії за період з 01.01.2016 р. по день фактичної виплати донарахованої та не виплаченої частини пенсії згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

Позивач вказав, що являється пенсіонером МВС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вказує, що відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, а саме - пенсії з 01.01.2016. Зазначає, що йому здійснено перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016 року у відповідності до Закону України від 23.12.2015 №900-УШ «Про знесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статей 51, 63 Закону №2262-ХН, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

Іншого мотивування з приводу періоду нарахованої з 01.01.2016 року пенсії та дати її фактичної виплати, а також законодавчо встановлених строків виплати такої донарахованої з 01.01.2016 року пенсії, позовна заява не містить.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду уточненої позовної заяви з вказанням дати фактичної виплати донарахованої та не виплаченої вчасно частини пенсії, надати докази отримання таких виплат, вказати суму виплати та підставу донарахування такої пенсії.

Вимог ухвали суду позивач не виконав та послався на те, що він звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та просив повідомити про повну заборгованість по пенсії в період з 01.01.2016 року по день фактичної виплати, але відповідач суму заборгованості у виплаті не вказав.

Ухвалою від 12.12.2023 року судом продовжено процесуальні строки виправлення недоліків позовної заяви та наголошено на необхідності вказання дати фактичної виплати донарахованої та не виплаченої вчасно частини пенсії.

Копію ухвали позивач отримав 23.12.2023 року, вимог ухвали не виконав.

З метою уникнення перешкоджання доступу до правосуддя, ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.16).

Даною ухвалою позивача зобов'язано в письмовій формі вказати дату фактичної виплати донарахованої та не виплаченої вчасно частини пенсії, тобто конкретну дату, до якої позивач просить суд з 01.01.2016 р. нарахувати та виплатити йому компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати такої пенсії.

Відповідача зобов'язано, зокрема, надати пояснення щодо того, у якому розмірі та у якому порядку позивачу виплачена доплата після проведеного перерахунку пенсії відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 01.02.2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову (а.с.21-23).

У відзиві вказано, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні і одержує пенсію по інвалідності по лінії Міністерства внутрішніх справ України, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХП, призначену з 20.10.2009.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, з 01.01.2016 було перераховано пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції") за прирівняною посадою із розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Відповідно до Постанови КМУ № 103 на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області, позивачу було здійснено відповідний перерахунок пенсії. Сума доплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачувалась згідно з пунктом 3 Постанови № 103, у такому порядку:

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

За період 2016 - 2017 роки сума доплати складала 54828,43 грн.

У 2019 році позивач отримував суму доплати в розмірі 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії, що складало 1142,26 грн. (54828,43 грн : 24 місяця х 50% = 1142,26 грн).

Починаючи з січня 2020 року позивач отримував суму доплати в розмірі 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії, що складало 2284,52 грн (54828,43 грн : 24 місяця х 100% = 2284,52 грн).

Станом на 30.06.2021 року сума доплати за період 2016-2017 роки виплачена позивачу у повному обсязі (1142,26 грн х 12 місяців + 2284,52 грн х 17 місяців + 2284,47 (за 06.2021)) = 54828,43 грн).

Відповідач стверджує, що позовні вимоги з 01.01.2016 по 30.06.2021 заявлено із порушенням норм статті 122 КАС України.

Відповідач вважає, що оскільки перерахована позивачу пенсія та доплата по перерахунку виплачені своєчасно в строки встановлені постановами КМУ №103 та №1088, підстав для нарахування і виплати компенсації відсутні. З цих підстав просив суд відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.02.2024 р. позовну заяву в процесі розгляду знову залишено без руху та надано позивачу п'ятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом конкретизації позовних вимог в частині зазначення дати фактичної виплати пенсії, зазначити період, за який така пенсія була нарахована, а також загальну суму такої виплаченої пенсії та підстави її донарахування (рішення суду, тощо).

Ухвала мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало до суду відзив на позовну заяву в якому зазначено про те, що сума доплати пенсії за період 2016-2017 роки станом на 30.06.2021 року виплачена позивачу у повному обсязі. Натомість після отримання відзиву на позов, ОСОБА_1 не подавав відповіді на відзив, не сформулював свою позицію у справі.

Позивач вимог ухвали про необхідність вказання дати фактичної виплати пенсії, до якої позивач просить суд нарахувати та виплатити йому компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків її виплати, не виконав. Мотивувальна ж частина позовної заяви на містить опису того, яка ж саме частина пенсії не була виплачена вчасно, на підставі якого рішення суду вона донарахована та за який період вона була нарахована.

При цьому суд вказав, що відсутність, по суті, мотивувальної частини позовної заяви та невказання конкретної дати виплати донарахованої пенсії, її суми та підстави її донарахування, не надає можливості означити предмет спору у даному провадженні та визначитись із межами доказування, перевірити дотримання строків звернення до суду встановивши день, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення свого права.

Вимог ухвали від 23.02.2024 р. позивач не виконав.

Натомість подав уточнений позов та просив визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо не нарахування та не виплати йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків нарахованої та невиплаченої пенсії вже за інший період - за період з 01.12.2019 р. по день фактичної виплати донарахованої та не виплаченої частини пенсії та просив зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати нарахованої та невиплаченої пенсії за період з 01.12.2019 р. по день фактичної виплати донарахованої та не виплаченої частини пенсії згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

Тобто позивач по суті подав новий позов з новим предметом та порушив питання про зовсім інший період виплати пенсії.

Заява подана до суду 12.03.2024 р.

Відповідно до ч.1 ст.47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Таким чином, строк подання заяви про зміну предмета позову обмежений п'ятнадцятьма днями з дня відкриття провадження у справі.

Оскільки провадження у справі відкрито 15.01.2024 р., то заява позивача про зміну позовних вимог подана поза межами встановленого строку, а тому прийнята бути не може.

За вказаних обставин суд розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

ОСОБА_1 з 2009 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с.24зв.).

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців УМВС України в Кіровоградській області з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №9494 від 22.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2016 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 7544,66 грн. (а.с.41).

На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області у квітні 2018 року здійснено з 01.01.2016 року перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислено її основний розмір, виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.40зв.).

Зі змісту вказаного вище перерахунку пенсії вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перераховано основний розмір пенсії, а також вказано, що підстава перерахунку постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 3.

Позивач 10.10.2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою щодо виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії (а.с.3).

Листом №13472-14040/К-05/8-1100/23 від 23.10.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача, що виплата доплат здійснювалась в порядку визначеному постановою КМУ від 21.02.2018 №103, а тому підстави для виплати компенсації відсутні. Також вказав, що доплата за період 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачена у повному обсязі (а.с.4).

Не погодившись з такою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 2, 3 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

З огляду на ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії. Водночас, слід враховувати, що підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому умови, порядок та розміри перерахунку пенсій передбачаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 №988 (далі за текстом - Постанова №988), чинної з 02.12.2015, встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" та постанови КМУ №988 Міністерство внутрішніх справ України видано наказ №260 від 06.04.2016 року, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Цей наказ набрав чинності з 27.05.2016 року та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Пунктом 3 Порядку №260, до складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом - Постанова №103).

Постанова набрала законної сили 24.02.2018 року.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом - Постанова №103), чинним на час виникнення права на перерахунок пенсії, постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" пункт 3 Постанови №103 виключено та установлено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 р. виплачується пенсія, яка з 1 січня 2016 р. перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 р., та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р., до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці (частина друга пункту 1 Постанови №1088).

Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 10.06.2020 року у справі №640/620/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020 року, визнано частину другу пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» протиправною та нечинною.

Постановою Верховного Суду від 30.11.2022 року рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 10.06.2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020 у справі № 640/620/20 скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, сума перерахованої за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 пенсії, позивачу виплачувалась згідно з п.3 Постанови №103 у такому порядку:

- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 р. щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

За період 2016-2017 роки сума доплати складала 54828,43 грн., що вказано відповідачем у відзиві.

У 2019 році позивач отримував щомісяця суму доплати в розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії, що складало 1142,26 грн. (54828,43 грн : 24 місяці х 50%).

Починаючи з січня 2020 року отримував щомісяця 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії, що складало 2284,52 грн. (54828,43 грн : 24 місяці х 100%).

На неодноразові намагання суду з'ясувати суму та дату остаточної виплати донарахованої пенсії, а також інші обставини, що мають значення для даної справи, позивач не вказав в чому саме відбулось порушення строків виплати пенсії та в якій саме сумі, не вказав остаточну дату виплати, а також яка сума пенсії йому надійшла поза межами алгоритму, визначеного вищевказаними судом нормами.

Окрім цього, мотивувальна частина позовної заяви не містить позиції з приводу законодавчо встановлених строків виплати такої пенсії, а також пояснення щодо недотримання відповідачем таких строків.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон №2050-ІІІ).

Відповідно до статті 1 Закону №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до положень ст.2 Закону №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

Тобто стаття 2 Закону №2050-ІІІ прямо передбачає, що під доходами, на які поширюються правила щодо компенсації втрат, у цьому Законі слід розуміти, зокрема, пенсії.

Статтею 3 Закону №2050-III передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

З метою реалізації Закону №2050-III Кабінетом Міністрів України прийнято Порядок №159 проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі Порядок №159, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до пункту 2 якого компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-III та Порядком №159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Своєю чергою компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку та підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - органом Пенсійного фонду України) добровільно чи на виконання судового рішення.

Дія норм Закону №2050-III та Порядку №159 поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру.

На підставі досліджених матеріалів у даній справі, суд зазначає, що виплата позивачу донарахованої пенсії, що перерахована з 01.01.2016 року за попередні періоди (зокрема за 2016-2017 роки) на виконання нормативно-правового акту, що набрав чинності 24.02.2018 року, та за вказаним в ньому (акті) алгоритмом, не може вважатися несвоєчасною виплатою доходів для цілей застосування механізму компенсації втрати частини доходу, оскільки Постановою КМУ №103 запроваджено зворотну дію в часі щодо перерахунку пенсії (постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом), та не свідчить про протиправність дій відповідача щодо невчасної виплати пенсії.

Що стосується посилання відповідача на пропущення строків звернення до суду, то за відсутності мотивувальної частини позовної заяви з приводу конкретних обставин з якими закон пов'язує алгоритм обрахунку строків звернення до суду, суд вважає, відсутніми підстави стверджувати про їх пропуск, в тому числі, і з урахуванням звернення позивача до управління з вимогою виплатити компенсацію 10.10.2023 року.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновку, про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Повний текст рішення виготовлений 18.03.2024 року (перший робочий день) у зв'язку з тим, що суддя Дегтярьова С.В. в період з 01.03.2024 року по 15.03.2024 року не здійснювала правосуддя.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА