20 березня 2024 року № 320/44187/23
Київський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Перепелиця А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС України у Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області від 19.10.2022 №1348311-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 151 773,00 грн (сто п'ятдесят одна тисяча сімсот сімдесят три гривні 00 копійок);
- визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області від 19.10.2022 №1348312-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 455 319,00 грн (чотириста п'ятдесят п'ять тисяч триста дев'ятнадцять гривень 00 копійок).
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень про сплату земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік, оскільки земельні ділянки, на які відповідачем було нараховано відповідні суми податкових зобов'язань, розташовані у с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, яке було включено до переліку територій, на яких велися активні бойові дії, у зв'язку з чим вказані грошові (податкові) зобов'язання в силу положень пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції Закону №3050-IX) підлягали анулюванню.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у матеріалах справи документами.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача у відзиві на позовну заяву зауважив, що нарахування сум земельного податку ОСОБА_1 було проведено відповідно до норм розділу VIII Податкового кодексу України, з урахуванням рішення Петрівської сільської територіальної громади Вишгородського району Київської області «Про встановлення місцевих податків на 2022 рік» від 27.07.2021 №384. Відтак, на думку контролюючого органу, оскаржувані податкові повідомлення-рішення щодо сплати земельного податку з фізичних осіб прийняті на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством України.
У поданій до суду відповіді на відзив позивач наголосив на тому, що земельні ділянки за які були нараховані грошові зобов'язання на підставі оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, розташовані у с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, яке було включено до переліку територій, на яких велися активні бойові дії, а також керуючись положеннями пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України відповідачем мали бути відкликані податкові повідомлення-рішення від 19.10.2022 №1348311-2411-1008 та №1348312-2411-1008, а сплачені суми земельного податку за 2022 рік зараховані в рахунок оплати за 2023 рік, однак таких дій відповідач не вчинив, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.03.2024 у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Київській області про залишення позовної заяви без розгляду - відмовлено.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 замінено відповідача по справі №320/44187/23 з Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797, вул. Святослава Хороброго, буд. 5-А, м. Київ, 03151).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2024 у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи №320/44187/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, у судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовлено.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно облікових даних ІКС «Податковий борг» за фізичною особою ОСОБА_1 обліковуються земельні ділянки з цільовим призначенням (03.07) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, загальною площею 0,5 га, яка знаходиться в межах Петрівської територіальної громади (с. Нові Петрівці).
Керуючись вимогам п.286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС у Київській області 19.10.2022 були сформовані податкові повідомлення-рішення від 19.10.2022 №1348311-2411-1008 на суму 151 773,00 грн. та №1348312-2411-1008 на суму 455 319,00 грн.
Вказані суми земельного податку були сплачені позивачем, що підтверджується платіжними інструкціями від 17.01.2023 №9857075793 на суму 151773,00 грн. на №9857075792 на суму 455319,00 грн.
У подальшому, на керуючись положеннями пп. 69.14 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, позивач звернувся до Головного управління ДПС у Київській області із заявою від 08.09.2023, в якій просив: скасувати (відкликати) податкові повідомлення-рішення від 19.10.2022 №1348311-2411-1008, №1348312-2411-1008 та анулювати визначені в них грошові зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік; зарахувати надмірно сплачені суми земельного податку з фізичних осіб, що виникли внаслідок скасування (відкликання) вказаних податкових повідомлень-рішень, в рахунок майбутніх платежів з цих податків за 2023 податковий рік.
За результатами розгляду заяви позивача від 08.09.2023, листом від 03.10.2023 №49916/6/10-36-24-11 відповідачем залишено без змін сформовані податкові повідомлення-рішення від 19.10.2022 №1348311-2411-1008 на суму 151773,00 грн. та №1348312-2411-1008 на суму 455319,00 грн.
Позивач звернувся до Державної податкової служби України із скаргою від 23.10.2023 про скасування вказаних податкових повідомлень-рішень, однак рішенням Державної податкової служби України від 07.11.2023 №33388/6/99-00-06-01-03-06 скаргу позивача залишено без розгляду.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх охоронюваних законом прав та інтересів.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до пп.14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Відповідно до пп.269.1.1 і 269.1.2 п.269.1 ст.269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Перелік платників податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, пільги із сплати податку, ставка податку, податковий період, порядок обчислення суми податку, порядок обчислення сум податку в разі зміни власника об'єкта оподаткування податком, порядок сплати податку, строки сплати податку регулюються статтями 269-289 ПК України.
Пунктом 286.5. ст.286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Разом з тим, підпунктом 69.14 пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, що за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Складені, надіслані (вручені) у 2022 та 2023 роках податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю, за земельні ділянки, що не підлягають оподаткуванню у порядку, визначеному цим підпунктом, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по платі за землю, - анулюванню.
Складені, надіслані (вручені) до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю, за земельні ділянки, визначені підпунктом 283.1.9 пункту 283.1 та пунктом 283.2 статті 283 цього Кодексу, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по платі за землю, - анулюванню.
Складені, надіслані (вручені) до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю, за земельні ділянки, визначені пунктом 288.8 статті 288 цього Кодексу, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по платі за землю, - анулюванню.
Надмірно сплачені суми плати за землю, що виникли внаслідок скасування (відкликання) податкових повідомлень-рішень, підлягають зарахуванню виключно в рахунок майбутніх платежів з цього податку, крім випадків: якщо у такого платника наявний податковий борг з плати за землю - надміру сплачені суми зараховуються в рахунок погашення такого боргу.
Вказана норма ПК України набрала чинності 06 травня 2023 року (Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ»).
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рсійською фдерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана Постанова набрала чинності 25 грудня 2022 року.
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», 22 грудня 2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України був прийнятий Наказ №309 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004.
Відповідно до вказаного Переліку с. Нові Петрівці Вишгородського району Київського області (Код UA32100070010044762) віднесено до території, на якій ведуться (велися) бойові дії.
Втім, незважаючи на вказані обставини, відповідач, в силу положень пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, не відкликав оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Суд зазначає, що відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
У рішенні у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року № 1-рп/1999, Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті. Положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Зважаючи на наведене, суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та мають бути скасованими.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 76 КАС України).
Згідно із ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи платіжних інструкцій від 28.11.2023 №9857076155 та №9857076154, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 2147,20 грн. Відтак, враховуючи, розмір задоволених позовних вимог позивача, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 2147,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області від 19.10.2022 №1348311-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 151 773,00 грн (сто п'ятдесят одна тисяча сімсот сімдесят три гривні 00 копійок).
Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області від 19.10.2022 №1348312-2411-1008, яким визначено податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2022 податковий рік на суму 455 319,00 грн (чотириста п'ятдесят п'ять тисяч триста дев'ятнадцять гривень 00 копійок).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 2147,20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (адреса: 03151, місто Київ, вулиця Святослава Хороброго, будинок 5А, код ЄДРПОУ 44096797).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Перепелиця А.М.