Єдиний унікальний номер №943/275/24
Провадження №3/943/229/2024
15 березня 2024 року
Суддя Буського районного суду Львівської області Журибіда Б.М., при секретарі судового засідання Пирка В.М., за участі адвоката Ан І.М. розглянувши в залі суду в режимі відеоконференцзв'язку матеріали, які надійшли від начальника Відділення поліції № 2 Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, місце праці не встановлено, жителя АДРЕСА_1 ,
за ст. 130 ч. 1 КУпАП -
встановив :
З протоколу серії ААД № 666885 від 07.01.2024 року, вбачається, що 07.01.2024 року о 16.27 год в смт Красне по вул. Івана Франка, 55, Золочівського району Львівської області ОСОБА_2 керував автомобілем марки BMW 740І, номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: завужені зіниці очей, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в встановленому законом порядку водій відмовився, під відеозапис, чим порушив п. 2.5 ПДР України. Дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На виклик суду, ОСОБА_2 не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином за вказаним у протоколі місцем його проживання. Зважаючи на сповіщення останнього про розгляд адміністративних матеріалів, судом вирішено провести розгляд справи у його відсутності, що не суперечить правовим приписам ч.2 ст.268 КУпАП.
Захисник ОСОБА_2 , адвокат Ан І.М., беручи участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, заперечила вину водія у інкримінованому йому адміністративному порушенні, передбаченому ст. 130 ч.1 КУпАП, просила провадження у справі закрити за відсутності в діях останнього складу адміністративного правопорушення, оскільки фіксації руху транспортного засобу не зафіксовано, тому не підтверджено керування ОСОБА_2 автомобілем, відеозапис фрагментований, показано різні локації. Крім того під час доставки до медичного закладу на водія чинився тиск для відмови від проходження огляду на стан сп'яніння.
Вислухавши захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має з'ясувати, чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
У рішенні по справі "О'Галлоран та Франціє проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати, постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі- ПДР) зобов'язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку медичний огляд у відповідності до п. 2.5 ПДР кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
У разі невиконання вимог п. 2.5 ПДР, передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року (далі - Порядок), та регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з п. 12 розділу II Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції (тобто ознаками наркотичного сп'яніння), поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Тобто у разі виявлення поліцейським ознак наркотичного сп'яніння у водія транспортного засобу, він повинен прийняти відповідні заходи для того, щоб провести медичний огляд водія на стан сп'яніння та пересвідчитись в тому, що водій не перебуває у стані сп'яніння та може продовжити керувати транспортним засобом, оскільки керування транспортним засобом водієм, який перебуває у стані наркотичного сп'яніння є правопорушенням, яке може привести до особливо тяжких наслідків та повинне бути негайно припинене.
Судом встановлено, що 07.01.2024 року о 16.27 год в смт Красне по вул. Івана Франка, 55, Золочівського району Львівської області ОСОБА_2 керував автомобілем марки BMW, номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: завужені зіниці очей, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння водій відмовився, під відеозапис, що було зафіксовано на нагрудну бодікамеру.
Вказане підтверджується наявними у справі доказами, а саме:
-даними, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 666885 від 07.01.2024 року, де викладена фабула правопорушення. ОСОБА_2 від підпису в протоколі відмовився;
-направленням в Буську ЦРЛ для встановлення стану наркотичного сп'яніння, виписаним інспектором СРПП ВП №2 Золочівського ВРП 07.01.2024;
-відеозаписом з боді-камери поліцейського, на якому зображені події, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, а саме пропозиція поліцейського пройти водію огляд на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я у встановленому законом порядку, та відмова останнього від проходження такого огляду;
-рапортом інспектора СРПП ВП №2 від 07.01.2024 року.
Зі змісту переглянутого у судовому засіданні відеозапису вбачається, що працівники поліції зупинили транспортний засіб під керуванням ОСОБА_2 .. Причиною зупинки автомобіля поліцейськими було те, що номерний знак транспортного засобу, яким керував ОСОБА_2 , не відповідав стандартам. Водій, вийшовши з автомобіля не заперечив факту керування ним транспортним засобом та повідомив, що не продовжив дію страхівки на автомобіль. В ході спілкування з ОСОБА_2 у інспектора виникла підозра про перебування водія в стані наркотичного сп'яніння, тому останньому було кілька раз запропоновано пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння в медичному закладі, від чого водій щораз відмовлявся. Водія було ознайомлено з правами та обов'язками згідно Конституції України. ОСОБА_2 службовим автомобілем доставлено на територію Буської ЦРЛ, на вулиці ще раз запропоновано пройти медичний огляд на стан сп'яніння, на що водій відмовився, що чітко зафіксовано на поліцейську бодікамеру, від будь яких пояснень відмовився. Наслідки такої відмовити теж було водію поліцейськими роз'яснено.
Суд зазначає, що факт відмови водія від проходження огляду на стан сп'яніння за своїм правовим змістом є правопорушенням, а не процесуальною дією, яка дозволяє виявити волевиявлення особи, яка підозрюється у керуванні транспортним засобом у стані сп'янінням щодо її бажання проходити огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'янінням у встановленому законом порядку.
Також з відеозапису вбачається, що ОСОБА_2 був ознайомлений з тим, що відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме за відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, тобто йому було відомо про поставлене у провину правопорушення. Йому були роз'яснені його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, а також наслідки відмови від проходження такого огляду.
При цьому суд не звертає увагу на зауваження сторони захисту щодо того, що відеозапис фрагментований, оскільки відображення подій з боді камери, які мали місце 07.01.2024, відбувалися та фіксувалися у хронологічній послідовності. На відеозаписі чітко зафіксовано відмову водія від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння від повідомлення причин зупинки, неодноразового пропонування пройти огляд, роз'яснення прав, наслідків відмови і до повідомлення про складення протоколу за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Тобто вказаний відеозапис надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку осіб, які приймали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення, отриманий у встановленому законом порядку і здійснений працівником поліції за допомогою наявних в нього технічних засобів, тому є належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Отже, враховуючи, що судом не встановлено недотримання працівником поліції вимог ст. 254, 255, 256 КУпАП при складенні протоколу про адміністративне правопорушення, пропонування пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння та фіксація відмови ОСОБА_2 від нього були проведені працівниками поліції з дотриманням процедури, суддя, оцінюючи кожен наведений доказ за своїм внутрішнім переконанням, вважає їх належними, допустимими та достовірними, а їх сукупність є достатньою для того, щоб покласти в основу цієї постанови щодо доведеності вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки він, керуючи транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, на вимогу поліцейського відмовився пройти в установленому порядку огляд з метою встановлення стану наркотичного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Невизнання ОСОБА_2 своєї провини в скоєнні адміністративного правопорушення є способом його самозахисту, бажанням уникнути відповідальності за скоєне та спростовується вказаними у постанові доказами.
Накладаючи стягнення на ОСОБА_2 , враховую характер i ступінь суспільної небезпеки вчиненого ним правопорушення та його особу, те, що до адміністративної відповідальності він притягується вперше.
Обставин, які пом'якшують та які обтяжують відповідальність ОСОБА_2 , судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе накласти на ОСОБА_2 стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому ним правопорушенню та його особі, в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Притягнення ОСОБА_2 до відповідальності за відмову від огляду на стан наркотичного сп'яніння буде сприяти досягненню основної мети - вихованню правопорушника.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність останнього, згідно ст. 17 КУпАП України, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 40-1, 276-280, 283 КУпАП, суддя -
постановив :
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами терміном на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Буський районний суд.
Повний текст постанови виготовлено 20 березня 2024 року.
Суддя Б. М. Журибіда