Дата документу 15.02.2024
Справа № 334/874/24
Провадження № 3/334/624/24
15 лютого 2024 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Філіпова І.М. розглянувши матеріали, які надійшли від Національної поліції України Головного управління національної поліції в Запорізькій області Запорізьке районне управління поліції про притягнення до адміністративної відповідальності :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України працює продавцем у ФОП ОСОБА_2 , який обвинувачується у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.164 та ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ 905193 від 16.01.2024 року та серія ВАВ 905178 від 19.01.2024 року, ОСОБА_1 перебуваючи за адресою у АДРЕСА_1 , а саме: у кіоску здійснив продаж однієї пачки цигарок, без марок акцизного збору, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
Крім того 19.01.2024 року ОСОБА_1 перебуваючи за адресою у АДРЕСА_1 , біля ринку у кіоску здійснив торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії на здійснення такої діяльності, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП.
В судовому засіданні порушник пояснив, що він працює продавцем за трудовим договором у ФОП ОСОБА_2 . На вимогу поліції він надавав виписку щодо реєстрації ФОП ОСОБА_2 та копію ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 156, ч. 1 ст. 164 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи підлягає особа адміністративній відповідальності за інкриміноване їй адміністративне правопорушення, тобто перевірити правильність кваліфікації її дій.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частина 1 статті 156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку
Відповідно до ст. 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Суб'єктами правопорушення передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
Тобто, з вищевказаного вбачається, що адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 156 КУпАП настає лише для суб'єктів господарювання, а не для будь-яких інших осіб.
Натомість в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що торгівлю тютюновими виробами здійснював продавець ОСОБА_1 . Доказів, що він є суб'єктом господарювання матеріали справи не містять.
Ч.1 ст.164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди). Тобто, обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст.164 КУпАП є спеціальний суб'єкт.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. В свою чергу, під визначенням господарської діяльності, розуміється будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальних формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
З долучених матеріалів, які надійшли з Національної поліції України Головного управління національної поліції в Запорізькій області Запорізьке районне управління поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП не вбачається, що ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність.
Таким чином, ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 та ч.1 ст.156 КУпАП.
З долучених до протоколу матеріалів вбачається, що ОСОБА_2 є ФОП, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. ФОП ОСОБА_2 має ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, адреса місця торгівлі: АДРЕСА_1 , кіоск.
Згідно копії трудового договору від 01.01.2024 року між ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , останній працює продавцем непродовольних товарів.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
Враховуючи те, що зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 156, ч.1 ст. 164 КУпАП не доведений, а тому, суд не вбачає у діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156, ч.1 ст. 164 КУпАП, у зв'язку із чим, провадження по справі слід закрити.
Відповідно до п. 1 статті 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Цигарки які були вилучені відповідно до протоколу огляду та їх вилучення від 19.01.2024 року повернути ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 та ч. 1 ст.164 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАПу зв'язку з відсутністю в діях особи складу адміністративних правопорушень.
Цигарки які були вилучені відповідно до протоколу огляду та їх вилучення від 19.01.2024 року повернути -повернути власнику
Постанова суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Філіпова І. М.