Дата документу 20.03.2024Справа № 554/928/24
Провадження № 3/554/396/2024
20 березня 2024 року м.Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Троцька А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Полтаві протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_1 ,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.01.2024 року серії ВАД №369204, слідує, що ОСОБА_1 , на постійній основі здійснює домашнє насильство психологічного характеру щодо колишньої дружини ОСОБА_2 , а саме: телефонує їй та в агресивній формі висловлює словесні образи, погрожує фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода її психологічному здоров'ю, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Після роз'яснення відповідно до ст. 268 КУпАП прав особі, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав, вказував, що 13 чи 14 січня 2024 року до нього приїхала поліція, він написав пояснення. Поліція приїжджала ще 27 січня 2024 року та склали на нього протокол. Конфлікт з колишньою дружиною був у телефонній розмові 06.12.2023 року, але саме вона йому погрожувала.
Захисники Степаненко О.В. та ОСОБА_3 зазначали, що до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено жодних доказів вини останнього. Просили закрити провадження у справі за відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КупАП.
Потерпіла ОСОБА_2 підтвердила зазначене у протоколі про адміністративне правопорушення. Вказувала, що описані в ньому події відбулись 6 та 8 грудня 2023 року. Погрози продовжувались і в подальшому.
Захисник потерпілої - адвокат Яресько Н.В. просила накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КупАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За правилами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо.
Так, відповідно до ч.1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Згідно п.2 ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229-VIII дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на таких осіб, зокрема, колишнє подружжя.
В судовому засіданні з пояснень учасників процесу та із долученого протоколу прийняття заяви від 25 січня 2024 року встановлено, що події описані у протоколі про адміністративне правопорушення відбувались 08 грудня 2023 року.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Враховуючи те, що на даний час закінчився строк, передбачений ст. 38 КУпАП для накладення адміністративного стягнення, тому вважаю за необхідне провадження по адміністративній справі за ч.1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ч. 2 ст. 38, п. 7 ч.1 ст. 247, ч.1 ст. 286 КУпАП, -
Провадження по адміністративній справі за ч.1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 діб до Полтавського апеляційного суду.
Суддя : Троцька А.І.