Постанова від 15.03.2024 по справі 401/508/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 401/508/24 Провадження № 3/401/223/24

15 березня 2024 року м. Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Андріянової С.М.,

з участю:

секретаря судових засідань - Будченко Д.Д.

прокурора - Петренко Л.Ю.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с.В.Андрусівка, Світловодського району, Кіровоградської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи - ФГ Дикий Г.А., який є депутатом Великоандрусівської сільської ради з 25 листопада 2020 року по теперішній час; паспорт громадянина України (ID-картка) НОМЕР_1 , запис №19730505-01939, орган, що видав 3531; РНОКПП НОМЕР_2 ;

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування в розумінні Закону України "Про запобігання корупції", а саме: особою, зазначеною у підпункті "б" пункту 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" - (депутат сільської ради), не подав у строк до 23 год. 59 хв. 31.01.2024 року декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в порушення вимог п.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», щодо подання щорічних декларацій, а подав її несвоєчасно, а саме - 06.02.2024 року 12 год. 01 хв., тим самим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

27 лютого 2024 року Управлінням стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Міністерства внутрішніх справ України до суду скеровано матеріали протоколу про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 , який обіймає посаду депутата Великоандрусівської сільської ради, пов'язаних з корупцією, передбачених, за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав та щиро розкаявся. Причиною несвоєчасного подання декларацій зазначає власну недбалість.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що протокол складений з дотриманням вимог КУпАП, вважав доведеним вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, посилаючись на обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим останній підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали долучені до протоколу, суддя дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП виходячи з такого.

Згідно рішення №1 першого пленарного засідання першої сесії восьмого скликання Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області «Про початок повноважень депутатів Великоандрусівської сільської ради» від 25.11.2020 року, відповідно до ст.45,ч.2 ст.46, ч.1 ст.49 ЗУ «Про місцеве самоврядування» та ч.2 ст.4, ч.1ст.9 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», громадянин ОСОБА_1 , розпочав повноваження депутата Великоандрусівської сільської ради на округу №1.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування" повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», депутат сільської ради ОСОБА_1 є особою, на яку поширюються вимоги та обмеження щодо запобігання корупції, тобто є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до ЗУ «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин.

Згідно закону України від.03.03.2022 року «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» будь які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів світового характеру уповноваженими органами не здійснюються; а декларації потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.

Також після введення воєнного стану в країні, Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) обмежило доступ до публічної частини реєстру декларації, щоб максимально захистити особисті дані.

Законом України від 10 жовтня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відновлено обов'язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни у майновому стані, та ряд інших зобов'язань, які були призупиненні під час дії воєнного стану на території України.

Згідно даного закону Кампанія декларування за 2021-2022 роки тривала до 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мали подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021-2022 роках, у тому числі для проведення спец перевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.

Відповідно до п.п. «б» п.1ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є особою, на яку поширюються вимоги та обмеження щодо запобігання корупції, тобто є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, і згідно вищевказаних Законів, повинен подати декларації за 2021-2022 роки.

За несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративне відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру, декларація за 2021 рік ОСОБА_1 , як суб'єктом декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 06.02.2024 року о 12 год. 01 хв., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 12 Закону Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно правові акти.

У відповідності до статті 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, за значеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначається, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Рішенням від 04.04.2017 року №124 «Про визначення поважної причини несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», НАЗК визначило, що поважною причиною несвоєчасного подання декларацій є неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У свою чергу, 15.02.2024 року за №555/55/110/01-2024, Управлінням стратегічних розслідувань в Кіровоградській області ДСР НП України, направлено до Великоандрусівської сільської ради, запит щодо надання інформації про ознайомлення депутатів з нормативними актами про необхідність подання декларації за 2021-2022 рік.

У подальшому 19.02.2024 року за № 224/02.02-17, Великоандрусівською сільською радою направлено копію рішення «Про початок повноважень Великоандрусівської сільської ради». Повідомлення депутатів про необхідність подання е-декларації до 31.01.2024 року. А також інформацію щодо можливості доступу до мережі «Інтернет» у приміщення Ради, депутатами 8 скликання, у період з жовтня по теперішній час.

У своєму поясненні депутат ОСОБА_1 зазначив, що він був ознайомлений під підпис з положенням п.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», щодо подання щорічних декларацій, а саме, що декларації за 2021, 2022 роки повинні бути подані на офіційному порталі НАЗК до 31.01.2024 року включно. Також ОСОБА_1 повідомив, що декларацію за 2021 рік він заповнив у чорновому варіанті та не знав, що дана декларація не опублікувалась на офіційному веб-сайті НАЗК. Доступ до мережі «Інтернет» для опублікування декларації ОСОБА_1 мав упродовж 2023 року та по теперішній час, на території Великоандрусівської сільської ради та за місцем проживання, тобто поважних причин для не подачі щорічної декларації за 2021 рік депутат Великоандрусівської сільської ради ОСОБА_1 не мав.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 255 КУпАП визначено, що працівники Національної поліції уповноважені на складання протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією за статтями 172-4 - 172-9 КУпАП.

Пунктами 3, 5 частини 1 статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський для виконання завдань покладених на поліцію, вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.

Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т.ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Разом з тим, першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.

Крім того, відповідно до частини другої статті 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.

Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, не подав, без поважних причин, декларацію за 2021 рік, що є порушенням вимог ч.1 ст.45 Закону, натомість подав вказану декларацію 06.02.2024 року о 12 год. 01 хв. - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, є місце розташування Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, оскільки обов'язок декларування виник у ОСОБА_1 в зв'язку із виконанням повноважень депутата сільської ради, що розташована за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, с.Велика Андрусівка, вул. Центральна, 43.

Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172- 6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата несвоєчасного подання декларації, тобто 06.02.2024 року о 12 год. 01 хв.

Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є дата складання адміністративного протоколу, тобто 23 лютого 2024 року.

Таким чином, вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.

На підставі викладеного суд вважає доведеним винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, пов'язаних з корупцією.

При накладенні стягнення, згідно з вимогами ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.

Дані, що характеризують особу гр. ОСОБА_1 : депутат Великоандрусівської сільської ради, голова ФГ «Дикий», раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася.

У відповідності до вимог ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі встановленому п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, ч. 1, ч. 2 ст. 172-7, ст. ст. 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним за ч.1 ст.172-6 КУпАП, у скоєнні адміністративного правопорушення та піддати адміністративному стягненню у вигляді накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят ) грн. 00 коп.

Штраф сплатити на рахунок: Отримувач коштів Світловодське УДКСУ, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA508999980314050542000011563.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає - 605 грн.(шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Судовий збір сплатити на рахунок: Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ, код отримувача(код за ЄДРПОУ) 37993783, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути звернута до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.

Суддя Світловодського міськрайонного суду

Кіровоградської області Андріянова С.М.