Постанова від 19.03.2024 по справі 157/405/24

Справа № 157/405/24

Провадження №3/157/358/24

ПОСТАНОВА

19 березня 2024 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Гамула Б.С., вивчивши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Головного управління ДПС у Волинській області Державної податкової служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацевлаштованого,

за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

У протоколі про адміністративне правопорушення №34/03-20-24-07/10 від 21 лютого 2024 року вказано, що ОСОБА_1 21 лютого 2024 року в 11 год 30 хв у торговій точці (контейнері) №147 на ринку ТОВ «Завокзальний ринок», що на вул. Карпенка Карого, 1, в м. Луцьку, здійснив провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, а саме продав чорний силіконовий герметик, прокладку за готівкові кошти на суму 100 грн, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Вказаний протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню Головному управлінню ДПС у Волинській області Державної податкової служби України, з якого він надійшов, для належного його оформлення.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно з ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Як вбачається із вказаного вище протоколу місцем вчинення зазначеного у ньому адміністративного правопорушення є м. Луцьк, на територію якого розповсюджується юрисдикція Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Згідно з пунктами 4 та 5 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС України №566 від 02.07.2016, зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП. Усі реквізити Протоколу заповнюються чорнилом чорного або синього кольору розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслювання або виправлення відомостей, що заносяться до Протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як Протокол підписаний особою, відносно якої він складений. У разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання Протоколу використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

Відповідно до розділу VI зазначеної інструкції справа про адміністративне правопорушення формується особою, яка склала Протокол. Справа про адміністративне правопорушення з описом наявних у ній документів брошурується, прошнуровується, скріплюється печаткою, засвідчується підписом посадової особи, яка винесла постанову у справі про адміністративне правопорушення, і здається на зберігання до архіву установи після закінчення провадження за нею. Справа про адміністративне правопорушення зберігається в архіві податкового органу протягом встановленого законодавством строку.

Всупереч вимогам вказаних вище норм закону в матеріалах справи про адміністративне правопорушення міститься не оригінал, а копія протоколу, яка не містить оригінальних підписів посадової особи, яка його склала, та оригінального підпису особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Крім того, текст протоколу містить не застережені закреслення і виправлення.

Наявність зазначених недоліків робить неможливим своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи для вирішення її в точній відповідності із законом, що згідно ст. 245 КУпАП, є основним завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення.

Наведене свідчить про неналежне складання протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи, що є підставою для повернення її на доопрацювання.

Після усунення причин, що стали підставою для повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, вони повинні бути терміново направлені до відповідного суду для розгляду їх у відповідності до вимог чинного законодавства.

Керуючись статтями 256, 277, 278, 280 КУпАП, суддя

постановив:

Протокол про адміністративне правопорушення №34/03-20-24-07/10 від 21 лютого 2024 року та матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Головного управління ДПС у Волинській області Державної податкової служби України для належного оформлення, встановлення підсудності та направлення до суду, уповноваженого для її розгляду.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: Б. С. Гамула