20 березня 2024 року
м. Київ
справа №420/9473/23
адміністративне провадження № К/990/8756/24
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Уханенка С.А.,
суддів: Радишевської О.Р., Прокопенка О. Б.,
перевірив касаційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа - Міністерство оборони України, про визнання незаконними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,
У квітні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа - Міністерство оборони України, в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_2 від 07 травня 2022 року № 15-РС в частині увільнення від займаної посади і зарахування в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 ;
- визнати незаконним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28 травня 2022 року № 94 в частині увільнені від займаної посади, зарахування в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 з 07 травня 2022 року та зняття з усіх видів забезпечення з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 ;
- зобов'язати командування Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення та всі інші виплати за період з 07 травня 2022 року по 10 серпня 2022 року згідно «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 260 від 07 червня 2018 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ командира Військової частини НОМЕР_2 від 07 травня 2022 року № 15-РС в частині увільнення від займаної посади і зарахування в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 .
Визнано протиправним та скасовано наказ командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28 травня 2022 року № 94 в частині увільнені від займаної посади, зарахування в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 з 07 травня 2022 року та зняття з усіх видів забезпечення з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 .
Зобов'язано командування Військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення та всі інші виплати за період з 07 травня 2022 року по 07 серпня 2022 року згідно «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 260 від 07 червня 2018 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року апеляційні скарги Військової частини НОМЕР_4 та Військової частини НОМЕР_2 задоволено частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року в частині визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 07 травня 2022 року №15-РС стосовно увільнення від займаної посади і зарахування в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 , - скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні цієї частини позовних вимог ОСОБА_1 .
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року в частині визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28 травня 2022 року №94 в частині увільнення від займаної посади, зарахування в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 з 07 травня 2022 року та зняття з усіх видів забезпечення з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 скасовано в частині визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28 травня 2022 року №94 стосовно увільнення від займаної посади, зарахування в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 , крім "зняття з усіх видів забезпечення з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 ".
Ухвалено у цій частині нове рішення про відмову ОСОБА_1 у задоволенні зазначених позовних вимог, крім "зняття з усіх видів забезпечення з 07 травня 2022 року штаб-сержанта ОСОБА_1 , техніка управління Військової частини НОМЕР_3 ".
У іншій частині, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року залишено без змін.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою.
Ухвалами Верховного Суду від 08 лютого 2024 року та від 01 березня 2024 року касаційні скарги повернуті відповідачеві.
06 березня 2024 року відповідач за допомогою підсистеми «Електронний суд» втретє надіслав до Верховного Суду касаційну скаргу на судові рішення у цій справі.
Предметом спору у цій справі правомірність наказів про увільнення від займаної посади і зарахування в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 з 07 травня 2022 року та зняття з усіх видів забезпечення з 07 травня 2022 року.
Перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з таких підстав.
Статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Зазначена конституційна норма кореспондується з положеннями частини першої статті 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Згідно з частиною першою статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Наведене означає, що положеннями пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України передбачено можливість перегляду, як виняток, судового рішення, що не підлягає касаційному оскарженню судом касаційної інстанції у разі, якщо заявником зазначені випадки, передбачені підпунктами "а" - "г" цієї норми та викладені підстави, визначені частиною четвертою статті 328 КАС України.
За змістом пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач є військовослужбовцем зі званням штаб-сержант, а отже, позивач не є військовою посадовою особою вищого офіцерського складу відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України у системному зв'язку з положеннями Закону України "Про запобігання корупції", відтак, з огляду на викладене, ця справа відповідно до частини шостої статті 12 КАС України відноситься до справ незначної складності.
Оскаржуючи судові рішення у справі незначної складності, скаржник у касаційній скарзі послався на підпункти «а» та «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Проте, перевіривши викладені доводи, Верховний Суд зазначає, що обґрунтування відповідачем наявності підпунктів «а» та «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України ґрунтуються виключно на посиланні на надмірний фінансовий тягар у таких категорії спорів, однак колегія суддів наголошує, що посилання на негативні наслідки для відповідача у зв'язку з ухваленими рішеннями судів у цій та у подібних справах не на його користь без відповідного підкріплення прикладами/доказами, не є належним обґрунтуванням наявності умов допуску цієї касаційної скарги саме у цій справі, яка своєю чергою є справою незначної складності.
Отже, колегія суддів відхиляє посилання скаржника на підпункти «а» та «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Відтак, Суд дійшов висновку, що у касаційній скарзі скаржником не наведено обґрунтованих підстав можливості допуску касаційної скарги до перегляду судових рішень, прийнятих у справі незначної складності.
З огляду на відхилення Верховним Судом зазначених заявником виняткових обставин, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, які є передумовою для перевірки вмотивованості підстав касаційного оскарження цих рішень, встановлених пунктами 1, 2, 3, 4 частини четвертої статті 328 цього Кодексу, у відкритті касаційного провадження у цій справі необхідно відмовити.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою необхідно відмовити.
Керуючись статтями 248, 328, 333 КАС України, Суд
1. У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 грудня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_1 , третя особа - Міністерство оборони України, про визнання незаконними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Копію ухвали направити заявнику за допомогою підсистеми ЄСІТС "Електронний кабінет" (у разі його відсутності - засобами поштового зв'язку), а касаційну скаргу та додані до неї матеріали - у спосіб їхнього надсилання до суду.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддіС.А. Уханенко О.Р. Радишевська О.Б. Прокопенко