про відмову у відкритті касаційного провадження
19 березня 2024 року
м. Київ
справа № 560/5617/23
адміністративне провадження № К/990/9015/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
перевірив касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 травня 2023 року (суддя Салюк П.І.) та
постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року (колегія у складі суддів Сапальової Т.В., Ватаманюка Р.В., Капустинського М.М.)
у справі № 560/5617/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
У квітні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФ України в Хмельницькій області; відповідач), просила:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розрахунку призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) без врахування довідки № 139-Ф, виданої 26.01.2022 ГУ ПФ України в Хмельницькій області;
- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII з 26.01.2022 в розмірі 60 % суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідках, виданих ГУ ПФ України в Хмельницькій області від 26.01.2022 № 139-Ф та від 26.01.2022 № 137-Ф.
Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 08.05.2023, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2024, задовольнив частково позов:
- визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо розрахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII без врахування довідки № 139-Ф, виданої 26.01.2022 ГУ ПФ України в Хмельницькій області;
- зобов'язав ГУ ПФ України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної з 26.01.2021 пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII з урахуванням даних довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 26.01.2022 № 139-Ф, з урахуванням проведених виплат;
- відмовив у задоволенні іншої частини позовних вимог.
07.03.2024 ГУ ПФ України в Хмельницькій області подало до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, з посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2023 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2024, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що ОСОБА_1 не має необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII; відсутні підстави для включення у довідку про заробітну плату від 26.01.2022 № 139-Ф матеріальної допомоги та виплати.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно з п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються дії територіального органу Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії.
Хмельницький окружний адміністративний суд в ухвалі від 07.04.2023 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
Для підтвердження фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики скаржник має сформулювати проблемне правове питання, вирішення якого у випадку відкриття Верховним Судом касаційного провадження, впливатиме на широку масу спорів, створюючи тривалий у часі, відмінний від минулого підхід до вирішення актуальної правової проблеми.
ГУ ПФ України в Хмельницькій області у касаційній скарзі не формулює таке питання, не обґрунтовує, в чому саме полягає фундаментальне значення розгляду цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, не вказує приклади неоднакового застосування судами в інших справах у подібних правовідносинах Закону № 3723-XII, Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», інших норм матеріального чи процесуального права.
Тому Суд вважає, що перегляд цієї справи у касаційному порядку не матиме фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики та не вбачає інших обставин, визначених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, які могли б слугувати підставою для відкриття касаційного провадження у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.02.2019 у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18) сформулювала висновок щодо застосування норм права у справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами призначити пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, згідно з яким:
« за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
пенсія по інвалідності у розмірах призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби .».
Суд апеляційної інстанції переглянув рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2023 відповідно до такого висновку Верховного Суду, виходив з того, що ОСОБА_1 відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.07.2022 у справі №560/3921/22, яке набрало законної сили 15.12.2022, має право на призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом № 3723-XII із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин ГУ ПФ України в Хмельницькій області слід відмовити у відкритті касаційного провадження.
Керуючись ст. 328, 333, 359 КАС України, Суд,-
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 травня 2023 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року у справі № 560/5617/23.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб