20 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 140/3844/22 пров. № А/857/1442/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду в справі №140/3844/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,-
суддя в 1-й інстанції - Волдінер Ф.А.,
час ухвалення рішення - 04.12.2023 року,
місце ухвалення рішення - м.Луцьк,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
У травні 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату підвищення до пенсії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року в цій справі адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 11 листопада 2021 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вищезазначене рішення сторонами в апеляційному порядку не оскаржувалося та набрало законної сили 21 липня 2022 року.
Також ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про роз'яснення судового рішення, відтак ухвалою Волинського окружного адміністративного суду 12 січня 2023 року роз'яснено рішення Волинського окружного адміністративного суду 20 червня 2022 року у справі № 140/3844/22, таким чином:
нарахування та виплата ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ має здійснюватися від 11 листопада 2021 року до зміни законодавчого регулювання відповідних правовідносин або втрати позивачем права на такі виплати без обмеження в часовому проміжку.
Надалі, 24.11.2023 до окружного суду, у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), надійшла заява позивача (стягувача) в якій просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.06.2022 у справі № 140/3844/22, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахункової величини - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом станом на 01 січня 2021 року, а не згідно із Законом про Державний бюджет України на календарний рік виплати пенсії;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону неналежного виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.06.2022 у справі № 140/3844/22 в частині здійснення ОСОБА_1 нарахування та виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахункової величини - прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом станом на 01 січня 2021 року, а не згідно із Законом про Державний бюджет України на календарний рік виплати пенсії.
Як наслідок, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату підвищення до пенсії, залишено без задоволення.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясуванням судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувану ухвалу та прийняти постанову, якою задовольнити заяву в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідачем при виконання рішення суду від 20.06.2022 у справі № 140/3844/22 протиправно одноразово застосовано розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021 і при зміні розміру прожиткового мінімуму розмір доплати до пенсії по ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до рішення суду не переглядався.
Вважає, що ГУ ПФУ у Волинській області вчинив протиправні дії, оскільки при перерахунку пенсії не застосував розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлені на календарний рік виплати пенсії.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що відповідно до частини 4 статті 304 КАС України, не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Відповідно до вимог частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Статтею 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Статтею 14 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Так, відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду, серед іншого має містити інформацію про день пред'явлення виконавчого листа до виконання та інформацію про хід виконавчого провадження, у випадку, коли таке відкрито (частина друга статті 383 КАС України).
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом (частина третя статті 383 КАС України).
Так, позивач звернулася до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України у зв'язку з тим, що відповідачем при виконання рішення суду від 20.06.2022 у справі № 140/3844/22 протиправно одноразово застосовано розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021 і при зміні розміру прожиткового мінімуму розмір доплати до пенсії по ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до рішення суду не переглядався.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, оцінюючи доводи заяви позивачки, що остання не погоджується з нездійсненням перерахунку (щорічно, згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) доплати, яка встановлена рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року в справі № 140/3844/22.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що вищезазначеним рішенням зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 11 листопада 2021 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, що дорівнює двом прожитковим мінімумам для працездатних осіб та, з врахуванням ухвали про роз'яснення судового рішення, нарахування та виплата такого підвищення до пенсії має здійснюватися від 11 листопада 2021 року до зміни законодавчого регулювання відповідних правовідносин або втрати позивачем права на такі виплати без обмеження в часовому проміжку.
Отже вказаним судовим рішенням вирішено спір з приводу розміру належних позивачу виплат, в тому числі розрахункової величини для обчислення відповідного підвищення до пенсії, та дати з якої така доплата підлягає до виплати, вказане рішення набуло законної сили та у відповідності до статті 370 КАС України підлягає обов'язковому виконанню і точній відповідності до змісту резолютивної частини такого рішення.
Колегія суддів зазначає, що застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 КАС України можливе лише у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Апеляційним судом встановлено, що відповідачем здійснюється нарахування та виплата доплати до пенсії, встановленої рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 червня 2022 року.
Скаржниця вважає, що встановлена доплата підлягає щорічному перерахунку та обчисленню згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.
Колегія суддів наголошує, що в межах розгляду адміністративної справи №140/3844/22 не вирішувалося питання необхідності здійснення перерахунку відповідної доплати згідно із Законом про Державний бюджет України на кожен календарний рік виплати пенсії, судовим рішенням не зобов'язано відповідача здійснювати такий перерахунок та виплату, застосовуючи розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлені на календарний рік виплати пенсії (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На переконання колегії суддів, позивач не позбавлена права звернутися до адміністративного суду з відповідно позовною заявою, якщо вважає, що ГУ ПФУ у Волинській області протиправно не здійснюється перерахунок її пенсії в частині підвищення як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно із Законом про Державний бюджет України на кожен календарний рік виплати пенсії.
Таке звернення не є ініціюванням нового спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, оскільки не стосується питання призначення позивачу підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Водночас в порядку ст.383 КАС України заявлені вимоги позивачки розгляду не підлягають, позаяк стосуються правовідносин, що не розглядалися в межах адміністративної справи №140/3844/22, та становлять окремий юридичний спір.
З урахуванням встановленого, суд апеляційної інстанції підтримує правильний висновок суду першої інстанції, що заява про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень-відповідача на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, до задоволення не підлягає.
Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду в справі №140/3844/22 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А. Р. Курилець
судді О. І. Мікула
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 20 березня 2024 року.