ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/2982/24
провадження № 1-в/753/108/24
"11" березня 2024 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю представника Дарницького УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , особи, стосовно якої ставиться питання про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві подання про встановлення адміністративного нагляду
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з базовою середньою освітою, неофіційно працюючого підсобним працівником, одруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Заступник начальника Дарницького УП ГУНП у в м. Києві вніс до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , раніше неодноразово судимого. востаннє 29.03.2018 року Дарницьким районним судом м. Києва за ч. 2 ст. 185, ст. 71 КК України до 3 років 2 місяців позбавлення волі, звільненого з місць позбавлення волі по відбуттю строку покарання 06.04.2021 року.
Подання мотивував тим, що ОСОБА_4 , будучи судимим до позбавлення волі за скоєння тяжких злочинів після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, на профілактичну роботу, що проводиться з ним, належним чином не реагує, не зважаючи на попередження працівників поліції продовжує вчиняти правопорушення у найбільш несприятливий для суспільства час, коли в державі діє воєнний стан, залишається бути небезпечним для суспільства. Так, ОСОБА_4 притягувався до адміністративної відповідальності 15.10.2022 року за ст. 173-2 КУпАП; 31.01.2024 року за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП; 02.02.2024 року за ч. 1 ст. 178 КУпАП та 08.02.2024 року за ч. 2 ст. 178 КУпАП.
При цьому зазначив, що відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції та встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до статті 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення та щодо засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Представник Дарницького УП ГУНП у м. Києві подання підтримала.
ОСОБА_4 заперечив проти внесеного подання. Пояснив, що після звільнення з місць позбавлення волі він працевлаштувався, ніяких кримінальних правопорушень не скоював, один раз був притягнутий до адміністративної відповідальності за паління у недозволеному місці.
Суд, дослідивши надані матеріали, вислухавши думку учасників судового розгляду, вважає, що подання не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно положень ч. 2 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обґрунтування доцільності таких заходів.
Разом з тим, всупереч вимог вказаних положень закону подання не містить належного обґрунтування необхідності встановлення адміністративного нагляду.
Так, ОСОБА_4 дійсно є особою, до якої відповідно до п. б) ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» може бути встановлено адміністративний нагляд, як до особи, засудженої два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Разом з тим, суд приймає до уваги, що подання внесено більше ніж через 2 роки після звільнення ОСОБА_4 з місць позбавлення волі, при цьому зазначенні у поданні правопорушення не відносяться до порушень з високим ступенем суспільної небезпеки.
Також, суд звертає увагу, що ОСОБА_4 було попереджено про можливість встановлення адміністративного нагляду 15.10.22 року, 31.01.2024 року та 08.02.2024 року, проте останній повідомив, що його просто попросили розписатись у бланку.
При цьому відомості щодо отримання останнім постанов про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні.
Крім того, до подання долучено копію постанови про звільнення ОСОБА_4 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене у суду виникає обґрунтований сумнів щодо обізнаності ОСОБА_4 про факти притягнення його до адміністративної відповідальності, що свідчить про неможливість оскарження вказаних постанов, а також щодо оголошення та роз'яснення останньому попереджень про можливість встановлення йому адміністративного нагляду.
Сама по собі оперативна обстановка в районі не є підставою для застосування до ОСОБА_4 тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю органами Національної поліції.
Керуючись Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місці позбавлення волі», суд -
У задоволенні подання Заступника начальника Дарницького УП ГУНП у в м. Києві про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 7 днів з моменту оголошення.
Суддя