Справа № 567/553/24
20 березня 2024 рокум. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А., вивчивши матеріали справи, які надійшли від ВП №3 Рівненського РУП ГУНП України в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця
за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення
на адресу Острозького районного суду Рівненської області від ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області надійшла справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП щодо ОСОБА_1 .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, в провину ОСОБА_1 ставиться те, що 17.03.2024 біля 21 год. 15 хв. він в с.Слобідка по вул.Мала Слобідка в громадському місці висловлювався нецензурними словами, погрожував фізичною розправою, образливо чіплявся відносно ОСОБА_2 та її чоловіка ОСОБА_3 , чим порушив громадський порядок і спокій громадян.
При вирішенні питання про призначення справи до судового розгляду, суд приходить до наступних висновків.
За положеннями ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ч.2 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Перевіривши протокол та додані до нього матеріали у порядку, передбаченому ст.278 КУпАП, суд приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів справи для доопрацювання з наступних правових підстав.
Статтею 173 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Згідно з ч.1 ст.15 КУпАП, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи рядового і начальницького складів Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту і Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, ці особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи і адміністративний арешт.
Відповідно до ч.1, 2 ст.45 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ст.15 КУпАП, дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, не входить до видів правопорушень, відповідальність за які військовослужбовець несе на загальних підставах.
З огляду на вищезазначене, враховуючи те, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, про що зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення, а положення ст.15 КУпАП не передбачають адміністративну відповідальність військовослужбовців за ст.173 КУпАП на загальних підставах, з огляду на що не застосовуються вимоги ст.221 КУпАП, тому останній підлягає дисциплінарній відповідальності за положеннями Дисциплінарного статуту.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню органу, який їх підготував та спрямував до суду, з метою направлення до належного органу.
Враховуючи викладене, керуючись ст.15, 245, 256, 278 КУпАП
справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області, для направлення до належного органу, уповноваженого вирішувати питання дисциплінарної відповідальності військовослужбовця.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.