Дата документу 20.03.2024Справа № 554/10959/23
Провадження № 1-кс/554/3510/2024
20 березня 2024 року місто Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 :
при секретарі ОСОБА_2
за участю прокурора - ОСОБА_3
слідчого - ОСОБА_4
захисника - ОСОБА_5
підозрюваного - ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності СУ ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави за матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023170000000735 від 12 жовтня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України відносно :
громадянина України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лохвиця Лохвицького району Полтавської області, українця, розлучений, з вищою освітою, працюючого на посаді директора комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого , -
Слідчий відділу розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності СУ ГУНП в Полтавській області капітан поліції ОСОБА_4 звернулася до суду з клопотанням, погоджене прокурором відділу Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_3 про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді застави. В якому прохали: застосувати до підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 188 (ста вісімдесяти восьми) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 548 960 грн. У разі внесення ухвали про застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді застави, покласти на нього обов'язки, передбачені частиною 5 статті 194 КПК, а саме: прибувати за кожною окремою вимогою суду, слідчого та прокурора у встановлений у вимозі час; не відлучатися за межі Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора або суду, що обґрунтовується необхідністю полегшення працівникам Національної поліції профілактичного нагляду за ОСОБА_6 , з метою запобіганню спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового слідства та суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, що обґрунтовується необхідністю полегшення для Національної поліції та суду можливості виклику для проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій; утримуватися від спілкування зі свідками, зокрема з заступником міського голови Лохвицької МР - ОСОБА_7 , начальником фінансового відділу ВК Лохвицької МР - ОСОБА_8 , начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності ВК Лохвицької МР - ОСОБА_9 , провідним спеціалістом-економістом відділу бухгалтерського обліку та звітності ВК Лохвицької МР - ОСОБА_10 , завідуючим господарством ВК Лохвицької МР - ОСОБА_11 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР - ОСОБА_12 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР - ОСОБА_13 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР - ОСОБА_14 , для запобіганню спробам незаконно впливати на вказаних осіб; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну. Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_6 , що відповідно до частини 6 статті 182 КПК підозрюваний, обвинувачений, який не тримається під вартою, не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, а також з моменту звільнення підозрюваного, обвинуваченого з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної слідчим суддею, судом в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави. Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_6 , що застава може бути внесена як ним, так й іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем). Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_6 , що в разі невнесення застави ним (або заставодавцями), до нього може бути застосований інший, більш суворий запобіжний захід. Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_6 , що відповідно до частини 8 статті 182 КПК у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав. Прохав визначити розмір застави в розмірі 188 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 548 960 гривень.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала. Прохала визначити розмір застави в розмірі 188 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 548 960 гривень.
В судовому засіданні адвокат проти клопотання заперечував. Прохав обрати особисте зобов'язання.
В судовому засіданні підозрюваний підтримав думку захисника.Зазначив, що заставу у зазначеному в клопотанні розмірі внести не зможе.
Заслухавши прокурора, слідчого, адвоката, підозрюваного, приходжу до висновку про задоволення клопотання частково.
Встановлено, що СУ ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню внесене до ЄРДР за №12023170000000735 від 12.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до розпорядження Лохвицького міського голови ОСОБА_15 №141-0 від 31.10.2019 на посаду директора Комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради призначено ОСОБА_6 . У подальшому, між Лохвицьким міським головою ОСОБА_15 та директором КП «Лохвиця-Сервіс» ОСОБА_6 31.10.2019 укладено трудовий контракт, який продовжено 04.01.2021. Відповідно до умов Контракту з керівником підприємства від 04.01.2021 (термін дії якого продовжено додатковою угодою до контракту з керівником Комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради від 01.06.2021 року), керівник зобов'язується безпосередньо здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його високопродуктивну діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством комунального майна, а Лохвицька міська рада зобов'язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника. На підставі Контракту виникають трудові відносини між Керівником підприємства та Лохвицької міської ради. Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків підприємства, передбачених актами законодавства, статутом підприємства, іншими нормативними документами. Керівник діє на засадах єдиноначальності. Керівник підзвітний Лохвицькій міській раді у межах, встановлених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом. Керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом. У відповідності до пункту 7 Контракту керівник підприємства зобов'язаний: погоджувати з Виконавчим комітетом Лохвицької міської ради умови отримання кредитів; надавати своєчасну і достовірну звітність підприємства у встановленому законом порядку; створити в кожному структурному підрозділі і робочому місці умови праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечити додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці; високоефективну і стабільну роботу підприємства та зміцнення його фінансового стану та зростання прибутку, рентабельність виробництва, динамічний соціально-економічний розвиток; повне та своєчасне сплачення обов'язкових платежів та податків до бюджетів, позабюджетних та інших фондів; дотримання режиму економії ресурсів. Керівник щороку подає Виконкому Лохвицької міської ради звіт про результати своєї роботи. Виконком Лохвицької міської ради має право вимагати від Керівника достроковий звіт про його дії, якщо останній допустив невиконання чи неналежне виконання своїх обов'язків щодо управління підприємством та розпорядження його майном. Згідно з пунктом 10 Контракту, виконком Лохвицької міської ради: надає інформацію на запит Керівника; організовує фінансовий контроль за діяльністю підприємства; здійснює контроль за ефективністю використання і збереження закріпленого за підприємством комунального майна. Пунктом 12 передбачено, що Керівник має право: діяти від імені підприємства, представляти його на всіх стадіях, в установах та організаціях; укладати господарські та інші угоди; користуватися правом розпорядження коштами підприємства, накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства; у межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов'язково для всіх підрозділів та працівників підприємства; вирішувати інші питання, віднесені законодавством, Лохвицькою міською радою, виконкомом Лохвицької міської ради, статутом підприємства і цим контрактом до компетенції Керівника. На підставі вказаного, директором КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 01.11.2019 видано наказ №2/К-0150, згідно якого останнього призначено керівником вказаного підприємства. Статутом КП «Лохвиця-Сервіс», затвердженого рішенням Лохвицької міської ради від 24.09.2020 передбачено, що безпосереднє керівництво господарською діяльністю підприємством здійснює директор. З урахуванням покладених обов'язків, наданих прав та повноважень, ОСОБА_6 , виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у комунальному підприємстві «Лохвиця-сервіс» на посаді директора - в розумінні положень ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України є службовою особою та суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення. Однак, у порушення вищевказаних норм законодавства, директор КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 , будучи службовою особою, не забезпечивши вжиття реальних заходів з вивчення середньо ринкових цін на генератори, визначення їх очікуваної вартості, не здійснивши інших заходів, спрямованих на ефективне використання бюджетних коштів та їх економію, без проведення тендеру та належного обґрунтування неможливості його проведення, тобто діючи умисно, всупереч установлених ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням), а також п.п. 10, 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 №1178, наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 №275, щодо ефективності використання коштів, розуміючи, що на території України введено воєнний стан, будучи безпосереднім розпорядником бюджетних коштів, шляхом зловживання своїм службовим становищем, уклав договір про закупівлю генераторів за завищеними цінами, чим здійснив розтрату бюджетних коштів, за наступних обставин. Так, у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України регіональною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Полтавської області від 18.11.2022 № 8/2022 та комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Миргородської ОВА від 18.11.2022 №7/2022, №8/2022 від 25.11.2022 №7/2022 вирішено забезпечити комплектування та приведення у стан готовності роботу об'єктів критичної інфраструктури, які працюватимуть на альтернативному живленні. Утілюючи свій злочинний замисел директор КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 не проінформував Лохвицьку міську раду, депутатів про необхідність придбання генераторів для потреб КП «Лохвиця-Сервіс», їх очікуваної вартості, кількості, технічних та якісних характеристик, а також не надав детальний розрахунок вивчення середньо ринкових цін на генератори та наявних пропозицій. На підставі вказаного, серед інших рішень, рішенням виконавчого комітету Лохвицької міської ради «Про внесення змін до бюджету Лохвицької міської територіальної громади на 2022 рік» №207 від 18.10.2022 передбачено виділення 1562000 грн бюджетних коштів на закупівлю генераторі КП «Лохвиця-сервіс» Лохвицької міської ради та рішенням сесії 8 скликання Лохвицької міської ради № 33 від 08.12.2022 року прийнято рішення про виділення КП «Лохвиця-сервіс» додаткових коштів із спеціального фонду бюджету Лохвицької територіальної громади в сумі 1200000 грн, для КП «Лохвиця-Сервіс» на закупівлю генераторів. У подальшому директор КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 , підписав та затвердив зміни до кошторису та зміни до плану використання бюджетних коштів на 2022 рік №3 від 24.10.2022, №12 від 09.12.2022 на загальну суму 2,762 млн. грн. Після цього, на виконання вказаних рішень у м. Лохвиця, точну дату слідством не встановлено, директор КП «Лохвиця-сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 , знаючи, що закупівля товару для потреб громади здійснюється за принципами максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів, не вжив заходів щодо пошуку альтернативних постачальників генераторів та проведення моніторингу ринку цінових пропозицій. Усвідомлюючи протиправність такого діяння та можливі негативні наслідки, не забезпечивши вжиття реальних заходів з вивчення середньо ринкових цін на відповідні товари, не здійснивши заходів, спрямованих на ефективне використання бюджетних коштів та їх економію, без проведення тендеру та належного обґрунтування неможливості його проведення, уклав прямий договір з ФОП ОСОБА_16 щодо закупівлі 10 генераторів для потреб комунального підприємства за цінами, які не відповідають ринковим і є завищеними, чим фактично надав останній незаконні переваги. Надалі директор КП «Лохвиця-сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 , отримавши реальну можливість розпоряджатися бюджетними коштами, діючи умисно, використав своє службове становище всупереч інтересам служби щодо максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів, 19.12.2022, більш точного часу та місця у ході досудового розслідування не встановлено, уклав з ФОП ОСОБА_16 договір № 57 від 19.12.2022 на поставку десяти дизельних генераторів Daewoo DDAE 10500DSE-3G, які фактично поставлені 17.12.2022 на територію КП «Лохвиця-Сервіс» за адресою: м. Лохвиця вул. Преображенська, 32. Згідно пункту 1.1 укладеного договору №57 від 19.12.2022 Постачальник зобов'язується у 2022 році поставити та передати у власність Замовника 10 штук дизельних генераторів Daewoo DDAE 10500DSE-3G. Відповідно до п. 3.2 вказаного Договору загальна вартість товару становить 2047000 грн. Також, відповідно до укладеного договору №57 від 19.12.2022 передбачено: пунктом 2.1 Постачальник повинен поставити замовнику товар, якість якого відповідає державним стандартам, сертифікату відповідності або паспорту чи декларації про відповідність/якості тощо та мовам тендерної документації Покупця та придатний для мети, з якою Товар використовується; пунктом 2.1 місце поставки товару: Миргородський район, м. Лохвиця, вул. Преображенська, 32. На виконання умов вказаного договору керівник КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 підписав видаткову накладну №427 від 19.12.2022 про отримання 10 дизельних генераторів марки Daewoo DDAE 10500DSE-3G вартістю 204700 грн. за один генератор, на загальну суму 2047000 грн. Після поставки генераторів директор КП «Лохвиця-Сервіс» ОСОБА_6 у приміщенні службового кабінету за адресою: м. Лохвиця, вул. Преображенська, 32 розпорядився перерахувати постачальнику грошові кошти у сумі 2047000 грн. та підписав платіжне доручення №13 від 19.12.2022, згідно якого КП «Лохвиця-сервіс» з рахунку Державної казначейської служби України НОМЕР_1 на рахунок ФОП ОСОБА_16 в ПАТ КБ «Приватбанк» НОМЕР_2 перераховано грошові кошти в сумі 2047000 грн. з призначенням платежу за придбання джерел резервного живлення (Дизельн. генератори); Накладна № 427 від 19.12.2022; дог. № 57 від 19.12.2022 р. без ПДВ. Водночас з метою надання вигляду законності своїм протиправним діям ОСОБА_6 , всупереч вищевказаних вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020, за відсутності очікуваної вартості генераторів, а також обґрунтування неможливості дотримання строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, використовуючи службові повноваження передав уповноваженій особі з питань закупівель КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_17 підписаний договір №57 від 19.12.2022 про поставку генераторів та надав вказівку обґрунтувати необхідність закупівлі генераторів без використання електронної системи закупівель та оприлюднити в електронній системі «Прозоро» звіти про укладені та виконані договори. У подальшому, на виконання вказівок ОСОБА_6 , уповноважена особа по закупівлям КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради оприлюднила зміни в електронній системі, проведення закупівлі товару (генераторів) без застосування відкритих торгів шляхом укладання договору про закупівлю без використання електронної системи закупівель та оприлюднила звіт про укладений договір. Досудовим розслідуванням встановлено, що ринкова вартість дизельних генераторів Daewoo DDAE 10500DSE-3G відповідно до договором поставки №57 від 19.12.2022, укладеного між КП «Лохвиця-сервіс» Лохвицької міської ради та ФОП ОСОБА_16 станом на 19.12.2022 становила 149763 грн. за один генератор, а всього становить 1497630 грн. Відповідно до висновків експертів, завдання збитків місцевому бюджету внаслідок закупівлі генераторів КП «Лохвиця-Сервіс» у постачальника ФОП ОСОБА_16 у грудні 2022 року становить 549370 грн. Таким чином, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «Лохвиця-сервіс», будучи службовою особою, діючи умисно, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, шляхом укладення договору №57 від 19.12.2022 про поставку генераторів розтратив кошти місцевого бюджету на загальну суму 549370 грн. чим спричинив збитки територіальній громаді в особі виконавчого комітету Лохвицької міської ради Полтавської області у великому розмірі.
15.03.2024 ОСОБА_6 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.191 КК України, яку останній отримав 15.03.2024 о 14.50 годин.
Підозрюваний ОСОБА_6 одержав копію клопотання і матеріали та ознайомлений з ними 15.03.2024 о 15.30 годині.
Відповідно до ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст.177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Відповідно до ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно зі змістом ст.ст.131-132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.
У ході розгляду клопотання встановлено, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.191 КК України.
Відповідно до ст.182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Застава може бути внесена як самим підозрюваним, обвинуваченим, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем). Заставодавцем не може бути юридична особа державної або комунальної власності або така, що фінансується з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі якої є частка державної, комунальної власності, або яка належить суб'єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності. При застосуванні запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному, обвинуваченому роз'яснюються його обов'язки і наслідки їх невиконання, а заставодавцю - у вчиненні якого кримінального правопорушення підозрюється чи обвинувачується особа, передбачене законом покарання за його вчинення, обов'язки із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом, а також наслідки невиконання цих обов'язків. Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього. Розмір застави визначається у таких межах: 1) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, - від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно. Підозрюваний, обвинувачений, який не тримається під вартою, не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, а також з моменту звільнення підозрюваного, обвинуваченого з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної слідчим суддею, судом в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави. У разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Згідно ч.4 ст.182 КПК України, розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Відповідно до п.2 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави, щодо підозрюваного у вчиненні тяжкого злочину визначається у межах від 20 до 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, враховуючи вищевикладене, той факт, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, що відноситься до категорії тяжких, з врахуванням його майнового стану, приходжу до висновку про задоволення клопотання частково в межах розміру застави щодо особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого злочину, визначивши заставу у розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Інші більш м'які запобіжні заходи не можливо застосувати до підозрюваного ОСОБА_6 з наступних причин: особисте зобов'язання - не можливо застосувати у зв'язку з тим, що ОСОБА_18 вчинив тяжке кримінальне правопорушення, що може виразитися у перешкоджанні встановленню істини у даному кримінальному провадженні, повного, всебічного розслідування шляхом знищення та спотворення ним речей, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, у даному провадженні; особиста порука - на адресу слідчого управління та обласної прокуратури не надходили письмові звернення осіб, які поручаються за підозрюваного; домашній арешт - не можливо застосувати у зв'язку з тим, що перебуваючи під домашнім арештом, не можливо запобігти спробам підозрюваного уникнути покарання за вчинення злочину шляхом залишення місця, визначеного судом з метою переховування від суду; незаконно впливати на свідків, у цьому ж кримінальному провадженні; вчиняти інші кримінальні правопорушення.
Керуючись ст.ст.177, 178, 179, 194, 309 КПК України , -
Клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності СУ ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави за матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023170000000735 від 12 жовтня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України - задовольнити частково.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави.
Розмір застави ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визначити у розмірі 80 (вісімдесяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) гривень.
Застава може бути внесена у будь-який момент протягом дії ухвали як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок: р/р UA398201720355289002000015950 в ДКСУ м. Київ, код ЗКПО -26304855, МФО - 820172, отримувач - ТУ ДСА України в Полтавській області, призначення платежу - застава за ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , № ухвали суду та назва суду, прізвище, ім'я, по-батькові платника застави.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов'язки: прибувати за кожною окремою вимогою суду, слідчого та прокурора у встановлений у вимозі час; не відлучатися за межі Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора або суду, що обґрунтовується необхідністю полегшення працівникам Національної поліції профілактичного нагляду за ОСОБА_6 , з метою запобіганню спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового слідства та суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, що обґрунтовується необхідністю полегшення для Національної поліції та суду можливості виклику для проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій; утримуватися від спілкування зі свідками, зокрема з заступником міського голови Лохвицької МР - ОСОБА_7 , начальником фінансового відділу ВК Лохвицької МР - ОСОБА_8 , начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності ВК Лохвицької МР - ОСОБА_9 , провідним спеціалістом-економістом відділу бухгалтерського обліку та звітності ВК Лохвицької МР - ОСОБА_10 , завідуючим господарством ВК Лохвицької МР - ОСОБА_11 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР - ОСОБА_12 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР - ОСОБА_13 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР - ОСОБА_14 , для запобіганню спробам незаконно впливати на вказаних осіб; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
В іншій частині клопотання - відмовити.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок Октябрського районного суду м.Полтави коштів має бути наданий слідчому, прокурору, суду.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Учасники справи можуть отримати інформацію у даній справі на офіційному вебпорталі судової влади України за веб-адресою http://court.gov.ua/sud1622/з зазначенням індивідуального номеру провадження.
Ухвала набирає чинності з моменту підписання суддею 20 березня 2024 року.
Повний текст ухвали складено 20 березня 2024 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1