Рішення від 19.03.2024 по справі 580/150/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2024 року справа № 580/150/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10) в якій просить:

-визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в оформленні та направленні стосовно ОСОБА_1 подання з відповідними документами про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” до органу, що призначає пенсію із зазначенням в них вислуги років для призначення пенсії - 25 років 03 місяці 00 днів, в тому числі календарної вислуги років - 23 роки 00 місяців 14 днів;

-зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (ЄДРПОУ 0032684) оформити та направити стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) подання з відповідними документами про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” до органу, що призначає пенсію із зазначенням в них вислуги років для призначення пенсії - 25 років 03 місяці 00 днів, в тому числі календарної вислуги років - 23 роки 00 місяців 14 днів.

Ухвалою суду від 22.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 20.02.2024 відмовлено у клопотанні відповідача про закриття провадження у справі.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем направлено подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для призначення пенсії за вислугою років, однак у поданні про призначення пенсії №1392 від 02.08.2023 та у виписці з розрахунку вислуги років для призначення пенсії протиправно вказано календарну вислугу років - 21 рік 02 місяці 05 днів, а не - 23 роки 00 місяців 14 днів, пільгова 25 років 03 місяці 00 днів.

Відповідачем подано відзив на позов з запереченнями щодо задоволення позовних вимог, оскільки календарна вислуга позивача на момент звільнення з органів внутрішніх справ складає лише 21 рік 02 місяці 05 днів, що відповідно до вимог законодавства не надає останньому право на пенсію відповідно до Закону № 2262.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 01 вересня 1994 року.

Наказом УМВС України в Черкаській області від 06.11.2015 № 312 о/с підполковника міліції ОСОБА_1 - слідчого відділення Звенигородського РВ (з обслуговування Звенигородського району та м. Ватутіне) УМВС (на період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку основного працівника ОСОБА_2 ) 06 листопада 2015 року звільнено в запас Збройних Сил України за пунктом 64 “г” (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, згідно Закону України “Про Національну поліцію”.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 у справі №823/5357/15, яке залишене без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2016 та постановою Верховного Суду від 20.05.2019, визнано протиправним та скасовано наказ голови ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області № 312 о/с від 06 листопада 2015 року в частині звільнення з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за пунктом 64 “г” (через скорочення штатів) Положення про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, підполковника міліції ОСОБА_1 (М-075786) - слідчого слідчого відділення Звенигородського РВ (з обслуговування Звенигородського району та м. Ватутіне) УМВС України в Черкаській області. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Черкаській області вирішити питання щодо прийняття ОСОБА_1 на службу до Національної поліції України відповідно до пункту 9 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію”.

Наказом УМВС України в Черкаській області від 21.10.2019 №358 о/с на виконання постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 у справі №823/5357/15 поновлено ОСОБА_1 на посаді слідчого слідчого відділення Звенигородського РВ (з обслуговування Звенигородського району та м. Ватутіне) УМВС України в Черкаській області з 07.11.2015, а також звільнено позивача з органів внутрішніх справ в запас ЗСУ за п. 64 Ж (за власним бажанням).

Вислуга років ОСОБА_1 згідно наказу від 21.10.2019 №358 о/с визначена 23 роки 00 місяців 14 днів - календарна та 25 років 03 місяці 00 днів - пільгова.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 у справі №580/3261/22 позов ОСОБА_1 задоволено повністю, визнано протиправними дії державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області” щодо відмови в оформленні та направленні до уповноваженого структурного підрозділу МВС України матеріалів про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та зобов'язано державну установу “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області” оформити та направити до уповноваженого структурного підрозділу МВС України матеріали про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України листом від 17.02.2023 №608/49-2023 розглянув заяву позивача, яку направлено на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 у справі 580/3261/22. В даному листі відповідач зазначив, що ОСОБА_1 не має права на пенсію за вислугу років на умовах визначених Законом, а тому відсутні підстави для оформлення та подання на пенсію за вислугу років та направлення його до органів Пенсійного фонду України. Відповідач зазначив, що на день звільнення зі служби вислуга років ОСОБА_1 в календарному обчисленні складала 21 рік 02 місяці 05 днів, він не досяг 45 річного віку та не мав 25 років страхового стажу.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16.05.2023 у справі 580/2564/23 позов ОСОБА_1 задоволено повністю, визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Департамент пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України листом від 03.08.2023 №50956/49-14439-2023 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.05.2023 у справі 580/2564/23 направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області документи для призначення пенсії за вислугою років.

Так, згідно подання Міністерства внутрішніх справ України про призначення пенсії ОСОБА_1 від 02.08.2023 №1392, вислуга років згідно наказу № 312 о/с від 06 листопада 2015 року становить 23 роки 04 місяці 22 дні в тому числі календарна 21 рік 02 місяці 05 днів - пільгова 02 роки 02 місяці 17 днів.

Не погодившись із такими діями відповідача позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Закон України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Згідно наказу УМВС України в Черкаській області від 21.10.2019 №358 о/с, який є чинним вислуга років позивача станом на час звільнення становить 23 роки 00 місяців 14 днів - календарна та 25 років 03 місяці 00 днів - пільгова.

Суд вказує, що в поданні Міністерства внутрішніх справ України про призначення пенсії ОСОБА_1 від 02.08.2023 №1392, вислуга років вказана згідно наказу № 312 о/с від 06 листопада 2015 року, який у відповідності до постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 у справі №823/5357/15 скасований в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ в запас Збройних Сил України за пунктом 64 “г”.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, вислуга років ОСОБА_1 станом на час звільнення становить 23 роки 00 місяців 14 днів - календарна та 25 років 03 місяці 00 днів - пільгова, що суперечить вислузі років зазначеній у поданні про призначення пенсії ОСОБА_1 від 02.08.2023 №1392 на підставі скасованого наказу.

При цьому, суд вказує, що відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 4 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Колегія суддів Верховного Суду у справі № 480/4241/18 наголосила на необхідності врахування приписів підзаконних нормативно-правових актів при обчисленні вислуги років для призначення пенсії.

У вищезазначеній постанові Судова палата Верховного Суду сформувала наступні правові висновки: "В цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393".

При цьому, з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII, колегія суддів у постанові від 03 березня 2021 року у справі №805/3923/18-а відступила від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом “а” ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-XII.

Тому з урахуванням правового висновку, наведеного у постанові об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а та постанови Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, суд дійшов висновку, що позивач має достатню вислугу років (25 років), необхідну для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, неправомірне застосування відповідачем наведених положень законодавства призвело до порушення права позивача на призначення пенсії за вислугу років.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку належить зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, буд.10, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 00032684) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) подання з відповідними документами про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” до органу, що призначає пенсію із зазначенням в них вислуги років для призначення пенсії - 25 років 03 місяці 00 днів.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в оформленні та направленні стосовно ОСОБА_1 подання з відповідними документами про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” до органу, що призначає пенсію із зазначенням в них вислуги років для призначення пенсії - 25 років 03 місяці 00 днів.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (ЄДРПОУ 0032684) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області стосовно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) подання з відповідними документами про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” до органу, що призначає пенсію із зазначенням в них вислуги років для призначення пенсії - 25 років 03 місяці 00 днів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Петро ПАЛАМАР