Рішення від 19.03.2024 по справі 560/22073/23

Справа № 560/22073/23

РІШЕННЯ

іменем України

19 березня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Кам'янець-Подільської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Кам'янець-Подільської міської ради, в особі відділу реєстрації місця проживання Департаменту правового супроводу і контролю міської ради, яка полягає у відмові виконати дії щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , яка вказана на паперовому носії (картотеці), відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 року № 2503-ХІІ, обробивши персональні дані виключно на паперових носіях без застосування автоматизованих систем (реєстрів) та без передачі даних до Єдиного державного демографічного реєстру;

- зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Кам'янець-Подільську міську раду, в особі відділу реєстрації місця проживання Департаменту правового супроводу і контролю міської ради унести до паспорта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1 , виданого Кам'янець-Подільським відділом УДМС у Хмельницькій області 17.08.23, на сторінці одинадцятій відмітку про реєстрацію постійного місця проживання за адресою АДРЕСА_1 , яка вказана на паперовому носії (картотеці), відповідно до пункту 6 частини І Положення про паспорт громадянина України, затв. Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 р. № 2503-ХІІ.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №560/7988/23 позивачу видано новий паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (далі - Положення №2503-ХІІ). Тому реєстрація місця проживання позивача має здійснюватися відповідно до норм Положення №2503-ХІІ.

Відповідач правом подати відзив не скористався, а тому, відповідно до вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній матеріалами.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.01.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №560/7988/23 зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам'янець-Подільського районного відділу здійснити обмін паспорта громадянина України у формі книжечки ОСОБА_1 відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Позивачу видано паспорт серії НОМЕР_1 у формі книжечки.

Згідно з домовою книгою, сторінки 11 паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 місцем реєстрації позивача з 28.10.2003 є АДРЕСА_1 .

Позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію місця проживання за адресою ( АДРЕСА_1 ), яка вказана на паперовому носії (картотеці), обробивши персональні дані виключно на паперових носіях без застосування автоматизованих систем (реєстрів) та без передачі даних до Єдиного державного демографічного реєстру.

Кам'янець-Подільська міська рада листом від 04.12.2023 №Г/1989-02-01 повідомила позивача про те, що відповідно до Закону України від 05.11.2021 №1871 "Про надання публічних (електронних публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" та постанови КМУ від 07.02.2022 №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», реєстрація місця проживання (перебування) особи, - це внесення відомостей про реєстрацію місця проживання (перебування) особи до реєстру територіальної громади на підставі заяви і про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі. При реєстрації місця проживання не присвоюється цифровий ідентифікатор. Виконати реєстраційну дію без надання згоди на обробку персональних даних неможливо, оскільки реєстр територіальної громади розроблений так, що вся інформація автоматично передається в органи державної влади. Обробка і захист інформації в реєстрі територіальної громади здійснюється із дотриманням вимог Законів України «Про захист персональних даних», «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» та інших нормативно-правових актів у сфері захисту інформації. Щодо внесення до паспорта громадянина України відмітки про реєстрацію місця проживання на одинадцятій сторінці, повідомляємо, що з 2021 року в Україні змінено порядок та правила реєстрації місця проживання, і документом у паперовій чи електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання особи або інформацію про відсутність таких відомостей, є витяг із реєстру територіальної громади, який видається органом реєстрації місця проживання за заявою особи, яка реєструє місце проживання.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

З 04.04.2016 набули чинності окремі норми Закону України від 10.12.2015 №888-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" (далі - Закон №888-VIII), відповідно до яких повноваження у сфері реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб були делеговані органам місцевого самоврядування (виконавчому органу сільської, селищної або міської ради, сільському голові (у випадку, коли відповідно до Закону виконавчий орган сільської ради не утворено) - органу реєстрації).

Враховуючи викладене, з 04.04.2016 повноваження щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання були передані від Державної міграційної служби до органів місцевого самоврядування.

Також з 01.12.2021 набув чинності Закон України №1871-ІХ від 05.11.2021 "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні", який регулює відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг.

Згідно з частиною 3 статті 26 Закону №1871-ІХ витяг із реєстру територіальної громади - це документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу. Порядок формування витягу з реєстру територіальної громади встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Положеннями частин 1, 2 статті 26 Закону №1871-ІХ визначено, що за заявою особи, яка декларує або реєструє місце проживання (перебування), власника (співвласника) житла, представників, законних представників особи або власника (співвласника) житла, уповноваженої особи житла, іпотекодержателя або довірчого власника (далі - суб'єкт звернення) орган реєстрації видає витяг із реєстру територіальної громади, що підтверджує зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, виключення інформації з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи.

Заява подається суб'єктом звернення в один із таких способів:

1) в електронній формі - засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;

2) у паперовій формі - під час особистого відвідування органу реєстрації.

Відповідно до частини 9 статті 26 Закону №1871-ІХ витяги з реєстру територіальної громади, отримані в електронній або паперовій формі, мають однакову юридичну силу.

Згідно з пунктом 2 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1871-ІХ місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:

1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;

2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;

3) витягу з реєстру територіальної громади.

Щодо посилання позивача на пункт 6 Положення №2503-ХІІ, суд вважає його безпідставним з урахуванням такого.

Відповідно до пункту 6 Положення №2503-ХІІ на десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.

Водночас, паспорт серії НОМЕР_1 у формі книжечки виданий позивачу Кам'янець-Подільським відділом УДМС у Хмельницькій області. Проте з прийняттям Закону №888-VIII у органів Державної міграційної служби України відсутні повноваження щодо внесення відомостей про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання. При цьому, Законом №1871-ІХ не передбачено проставлення штампів місця проживання після 01.12.2021 в паспорті громадянина України зразка 1994 року.

Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність підстав для задоволення позовних вимог, немає підстав для стягнення на користь позивача сплаченого ним судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_1 )

Відповідач:Кам'янець-Подільська міська рада (майдан Відродження 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32302 , код ЄДРПОУ - 26571846)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк