Рішення від 18.03.2024 по справі 560/22230/23

Справа № 560/22230/23

РІШЕННЯ

іменем України

18 березня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 22.12.2023 про відмову у розрахунку призначеної пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України ''Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ з врахуванням довідки від 18.12.2023 №405.

2.Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи з 04.07.2001 по 25.09.2003 та з 01.05.2016 по 15.12.2023.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування й виплату з 18.12.2023 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної у довідках, виданих Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області від 18.12.2023 №403-Ф, №405-Ф.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 18.12.2023 його переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Проте розрахунок призначеної пенсії провів без врахування довідки від 18.12.2023 №405-Ф (про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби). Для обчислення пенсії враховано лише довідку від 18.12.2023 №403-Ф (про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Листом від 28.12.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що рішенням від 22.12.2023 довідку №405-Ф при обчисленні пенсії не враховано, оскільки станом на 01.05.2016 у позивача відсутній 20-річний стаж роботи, на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Ухвалою суду від 04.01.2023 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що з 04.07.2001 набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування», відповідно до якого посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців, тому період роботи в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 не зараховується. З огляду на зазначене, зарахувати період роботи з 04.07.2001 по 25.09.2003 на посаді спеціаліста відділу експертизи умов праці та охорони праці, як роботу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби немає підстав.

Також відсутні підстави для врахування періоду державної служби після 01.05.2016.

Станом на 01.05.2016 позивач не мав 20 років стажу державної служби та не перебував на посадах, передбачених ст.25 Закону №3723, відтак не дотримано вимоги пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889.

Оскільки у позивача станом на 01.05.2016 відсутній 20-річний стаж роботи на посадах державної служби, вимога щодо проведення перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки №405-Ф від 18.12.2023 "Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби" є безпідставною.

У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області також подало до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, рішенням від 21.12.2023 №222030005293 позивача з 18.12.2023 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням довідки про заробітну плату від 18.12.2023 №403-Ф.

Оскільки період роботи на посадах державної служби після 01.05.2016 не враховується при обчисленні 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ, і станом на 01.05.2016 позивач не мав 20 років стажу державної служби, то для обчислення пенсії згідно абзацу 6 пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 року №622, тобто з урахуванням довідки від 18.12.2023 №405-ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, який має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і який на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (у середніх розмірах за листопад 2023 року), підстав немає.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 з 07.09.2019 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.

18.12.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058-ІV на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 №889-VIII.

До заяви позивач надав довідки:

- про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 18.12.2023 №403-Ф (станом на грудень 2023 року);

- про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 18.12.2023 №405-Ф (за листопад 2023 року).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 21.12.2023 №222030005293 позивачу з 18.12.2023 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII.

У рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 22.12.2023 №165411 "Щодо часткового розгляду заяви від 18.12.2023 № 18564 ОСОБА_1 ", адресованому Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, вказано, що період роботи після 01.05.2016 на посадах державної служби не враховується при обчисленні 20-річного стажу робот на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723.

Стаж державної служби гр. ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 становить 12 років 7 місяців 4 дні.

Оскільки період роботи на посадах державної служби після 01.05.2016 не враховується при обчисленні 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ, і станом на 01.05.2016 гр. ОСОБА_1 не мав 20 років стажу державної служби, то для обчислення пенсії згідно абзацу 6 пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622, тобто з урахуванням довідки від 18.12.2023 року №405-ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, який має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і який на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, підстав немає.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.12.2023 позивача повідомлено про те, що з 18.12.2023 його переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки про заробітну плату від 18.12.2023 №403-Ф.

За документами пенсійної справи тривалість стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, станом на 01.05.2016 становить 12 років 7 місяців 25 днів (з 14.06.2001 по 03.07.2001, з 26.09.2003 по 01.05.2016).

Враховуючи, що станом на 01.05.2016 відсутній 20 - річний стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, рішенням від 22.12.2023 відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу” №889 з врахування довідки від 18.12.2023 № 405-Ф про заробітну плату, видану головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , позивач безперервно працював на посадах в органах місцевого самоврядування, зокрема, з 14.06.2001 по 25.09.2003 Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, про що свідчать записи в трудовій книжці №№26-33.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 2 Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.

Порядок №283 втратив чинність у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби.

Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Також, у пункті 4 частини 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Таким чином, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», входить до стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 року по справі №735/939/17.

Тому період роботи позивача з 04.07.2001 по 25.09.2003 зараховується до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу».

Відповідачем також не зараховано до стажу державної служби період роботи з 01.05.2016 по 15.12.2023.

Так, згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , позивач працював з 26.09.2003 по 30.06.2021 у Головному управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (записи в трудовій книжці №№24-37).

З 01.07.2021 по 15.12.2023 позивач працював в Головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (записи в трудовій книжці №№38-44).

Позивач займав посади державного службовця.

Відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу” до стажу державної служби зараховується час перебування на посаді державної служби відповідно до цього Закону.

Враховуючи наведене, періоди роботи позивача з 01.05.2016 по 15.12.2023 також зараховуються до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу».

Стосовно інших позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідач призначив позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 18.12.2023. При цьому, при обчисленні пенсії позивача відповідач не врахував довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 18.12.2023 №405-Ф.

Щодо доводів пенсійного органу про те, що врахування довідки від 18.12.2023 №405-Ф, виданої Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за листопад 2023 року неможливо через відсутність у позивача 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016, суд зазначає таке.

Стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає 12 років 7 місяців 25 днів (з 14.06.2001 по 03.07.2001, з 26.09.2003 по 01.05.2016). Однак і після цієї дати позивач безперервно продовжував працювати на відповідній посаді (до 15.12.2023). Тому має стаж державної служби понад 20 років станом на дату видачі довідки від 18.12.2023 №405-Ф та звернення за призначенням пенсії.

Водночас, наявність або відсутність 20-ти річного стажу на державній службі станом на 01 травня 2016 року враховується лише для вирішення питання щодо наявності права на призначення пенсії державного службовця.

Наведене свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Враховуючи, що рішення про відмову в обчисленні позивачу пенсії приймало Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, то на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області судові витрати на суму 1073,60 грн.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн., тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 22.12.2023 №165411 про відмову у розрахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної з 18.12.2023 відповідно до Закону України ''Про державну службу", з урахуванням довідки від 18.12.2023 №405.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 04.07.2001 по 25.09.2003 та з 01.05.2016 по 15.12.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 18.12.2023 пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 18.12.2023 №403-Ф та №405-Ф, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 18 березня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідачі:Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15,м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська обл., Івано-Франківський р-н, 76018 , код ЄДРПОУ - 20551088) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук