Справа № 544/295/24
пров. № 2-о/544/58/2024
Номер рядка звіту 17
іменем України
18 березня 2024 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Ощинської Ю.О.,
за участю секретаря судового засідання Пірогова В.Г.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду по вул. Ярмарковій, 17 м. Пирятин цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про встановлення факту, що має юридичне значення,
Заявник ОСОБА_1 у лютому 2024 року звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, посилаючись на те, що 16 жовтня 1982 року вона уклала шлюб з ОСОБА_2 та отримала шлюбне прізвище ОСОБА_3 . ЇЇ чоловік ОСОБА_2 з 17 квітня 1989 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 проходив військову службу за межами кордону колишнього СРСР. В цей час заявник проживала разом з ним за місцем проходження ним служби. У зв'язку з неможливістю працевлаштування за місцем проходження чоловіком служби, вона не працювала з 28 серпня 1989 року по 13 листопада 1991 року. Викладена обставина підтверджується довідкою № 318 від 18 листопада 1991 року. В даний час ОСОБА_1 досягла віку, який дає їй право на отримання пенсії, проте до її страхового стажу не зарахований період з 28 серпня 1989 року по 13 листопада 1991 року, оскільки у зазначеній довідці її ім'я зазначено рос. мовою « ОСОБА_4 », а на другій сторінці паспорта заявника її ім'я зазначено рос. мовою « ОСОБА_4 ». Вказані обставини перешкоджають правильному обрахуванню трудового стажу ОСОБА_1 та нарахуванню пенсії. У зв'язку з викладеним просить встановити факт, що довідка № 318 від 18 листопада 1991 року містить відомості, що ОСОБА_1 , не працювала з 28 серпня 1989 року по 13 листопада 1991 року у зв'язку з неможливістю працевлаштування. Інакше, ніж у судовому порядку встановити факт належності довідки неможливо, оскільки видавника цієї довідки не існує.
19.02.2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі.
Заявник у судовому засіданні підтримала вимоги викладені у заяві, просила їх задовольнити. Додатково вказала, що доказом перебування у м. Пномпень в Державі Камбоджа, по місцю служби чоловіка ОСОБА_2 є особова справа на ученицю неповної середньої школи при Посольству СССР ОСОБА_5 (доньку). Воєнні дії які відбувалися на той час у Камбоджі (НР Кампучія) не давали можливість працювати, роботи для жінок не було.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, просив розгляд справи проводити без його участі, при постановленні рішення покладався на розсуд суду, про що надав відповідну заяву.
Свідок ОСОБА_2 , чоловік заявниці, у судовому засіданні пояснив, що його було відкомандировано як військового у 1989 році до Держави Камбоджа, де на той час проводилися воєнні дії, він разом із своєю родиною - дружиною ОСОБА_2 , донькою та сином до 1991 році перебували там. Роботи у місті Пномпень де вони проживали не було. Країна була бідна. Діти навчалися при посольстві. Дружина не мала роботи. Довідку видало командування, де він проходив військову службу, про те, що дружина не працювала у період з 28 серпня 1989 року по 13 листопада 1991 року.
Згідно ст.ст. 12, 81 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб виникає спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 ЦПК України - письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які дані про обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлючих документів особі прізвище, ім'я, по-батькові, місце і час народження якої, вказані в документі, не збігаються з прізвищем, іменем, по-батькові, місцем і часом народження цієї особи, вказаними в свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Суд, дослідивши матеріали справи, письмові докази, оцінивши всі зібрані по справі докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.
16 жовтня 1982 року ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_2 та змінила прізвище на ОСОБА_3 (а.с. 6).
ОСОБА_2 з 17 квітня 1989 року по 13 листопада 1991 року проходив військову службу за межами кордону колишнього СРСР. В цей час його дружина ОСОБА_1 проживала з ним за місцем проходження ним служби. У зв'язку з неможливістю працевлаштування за місцем проходження чоловіком служби ОСОБА_1 не працювала з 28 серпня 1989 року по 13 листопада 1991 року, викладена обставина підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 № 318 від 18 листопада 1991 року та копією військового квитка серія НОМЕР_2 (а.с. 5, 7).
Досягнувши пенсійного віку ОСОБА_1 11.01.2024 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою щодо призначення пенсії, проте, Рішенням відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 11.01.2024 № 73 було відмовлено у призначенні пенсії за віком, за відсутності необхідного страхового стажу 30 років, у наявності 28 років 7 місяців 18 днів. До страхового стажу не зарахований період згідно довідки від 18.11.1991 № 18 з 28.08.1989 по 13.11.1991, оскільки ім'я у вищезазначеній довідці не відповідає паспортним даним (а.с. 8).
Перебування заявника ОСОБА_1 у місті Пномпень в Державі Камбоджа у період з 28.08.1989 по 13.11.1991 також підтверджується наданою на дослідження Особовою справою на ученицю неповної середньої школи при Посольстві СССР ОСОБА_5 (доньку), де у VІІІ розділі зазначено, що ОСОБА_6 вибула із школи (2 клас) у 1991 році.
У зазначеній довідці ім'я ОСОБА_1 зазначено рос. мовою « ОСОБА_4 », а на другій сторінці її паспорта її ім'я зазначено рос. мовою « ОСОБА_4 », що перешкоджає правильному обрахуванню трудового стажу та нарахуванню пенсі заявнику.
Відповідно до частини сьомої статті 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5 суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Заявник звернулася до суду із заявою у якій просить встановити, що довідка № 318 від 18 листопада 1991 року містить відомості, що ОСОБА_1 , не працювала з 28 серпня 1989 року по 13 листопада 1991 року у зв'язку з неможливістю працевлаштування, проте у даній довідці ім'я ОСОБА_1 зазначено рос. мовою « ОСОБА_4 », що не відповідає паспортним даним заявника, де її ім'я зазначено рос. мовою « ОСОБА_4 », викладене перешкоджає правильному обрахуванню трудового стажу ОСОБА_1 та нарахуванню пенсії.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058), який, згідно преамбули, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Статтею 5 Закону № 1058 визначено, що саме він регулює відносини між суб'єктами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечать цьому Закону
Згідно статті 8 Закону № 1058 громадяни України, які застраховані згідно з цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.
Діючий на сьогодні механізм нарахування пенсій за Законом передбачає, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обраховується територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до запровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
З метою практичної реалізації положень Закону № 1058 постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року зі змінами затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок 22-1).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Розділу 2 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком № 637, а саме, за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження стажу роботи приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Відповідно до пункту 4.2 Розділу 4 вищезазначеного Порядку № 22-1-орган, що розглядає питання про призначення пенсії при прийманні документів перевіряє документи про стаж, зміст і належне оформлення наданих документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно пункту 4.7 Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. У тому разі, коли буде виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов'язане з вирішенням спору про право, суд відмовляє в прийнятті заяви до розгляду в окремому провадженні, а якщо це буде виявлено під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Відповідно Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 12.10.2007 N 18-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 2007 р. за N 1241/14508, який визначає процедуру подання та розгляду скарг на рішення про призначення, перерахунок, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший, виплаті пенсій, прийняті головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управліннями Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - органи, що призначають пенсії). У разі, якщо громадянин вважає, що орган, що призначає пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, громадянин має право оскаржити таке рішення у органі Пенсійного фонду України вищого рівня. Скарга на рішення органу, що призначає пенсії, подається громадянином особисто або законним представником відповідно до законодавства або представником, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Подання скарги відповідно до цього Порядку не позбавляє заявника права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства. Скарга на рішення управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями подається відповідно до головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на рішення регіональних органів Пенсійного фонду України - до Пенсійного фонду України та супроводжується документами, що свідчать про прийняття неправильних рішень. Скарга може бути подана до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення заявника з прийнятим рішенням. Пропущений з поважної причини термін може бути поновлений органом Пенсійного фонду України, що розглядає скаргу.
Оскільки довідка № 318 від 18 листопада 1991 року, яка містить відомості, що ОСОБА_1 , не працювала з 28 серпня 1989 року по 13 листопада 1991 року у зв'язку з неможливістю працевлаштування, не є правовстановлюючим документом, вбачається спір про право.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 95, 265, 293, 315-319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про встановлення факту, що має юридичне значення, про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та мешканка АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_3 , виданий Пирятинським РВ УМВС України в Полтавській області 10.11.1995, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, адрес місця знаходження: м. Полтава, вул. Соборності, 66, код ЄДРПОУ 13967927.
Суддя Ю.О.Ощинська