Постанова від 14.03.2024 по справі 515/67/24

Номер провадження: 23-з/813/284/24

Номер справи місцевого суду: 515/67/24

Головуючий у першій інстанції

Доповідач Журавльов О. Г.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.03.2024 року м. Одеса

Суддя Одеського апеляційного суду Журавльов О.Г., розглянувши подання голови Арцизького районного суду Одеської області Гусєвої Н. про направлення до іншого суду матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,

встановив:

До Одеського апеляційного суду звернулась в.о. голови Арцизького районного суду Одеської області Гусєва Н. з поданням про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП на розгляд до іншого суду, мотивуючи подання тим, що в Арцизькому районному суді Одеської області неможливо утворити склад суду для розгляду даної справи по суті.

Перевіривши матеріали справи про адміністративні правопорушення та доводи подання, апеляційний суд приходить до висновку про таке.

Згідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Як вбачається з подання голови Арцизького районного суду Одеської області Гусєвої Н., 29 лютого 2024 року від ВП №2 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області до Арцизького районного суду Одеської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями призначення судді для розгляду вищезазначеної справи про адміністративні правопорушення не відбулося у зв?язку з тим, що в Арцизькому районному суді Одеської області не вистачає потрібної кількості суддів, внаслідок чого неможливо утворити новий склад суду (а. с. 14).

Станом на 29 лютого 2024 року штатна кількість суддів Арцизького районного суду Одеської області складає п?ять осіб, з яких одна суддя здійснює правосуддя, у трьох суддів закінчилися повноваження, одна посада судді вакантна.

Суддя Гусєва Н.Д., яка у суді з 23 вересня 2021 року одна здійснює правосуддя, відповідно до наказу від 21.02. 2024 року №4-в з 11 березня 2024 року по 29 березня 2024 року буде у відпустці.

Згідно вимог п. 2.3.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, судові справи не розподіляються щодо конкретного судді, що надійшли за чотирнадцять днів до початку відпустки (якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів).

Таким чином, судді Гусєвій Н.Д. з 26.02.2024 року справи, що надійшли за чотирнадцять днів до початку відпустки не розподіляються, та у суді відсутні інші судді, які мають повноваження здійснювати правосуддя.

Таким чином, утворити в Арцизькому районному суді Одеської області склад суду для розгляду вказаного протоколу про адміністративне правопорушення неможливо.

Діючими нормами КУпАП не визначено порядку передачі справи про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду, однак зважаючи на необхідність забезпечення виконання завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення, апеляційний суд вважає, що таке подання підлягає розгляду апеляційним судом, виходячи з наступного.

Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно ч. 1 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Відповідно ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.

Згідно ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Таким чином, з метою забезпечення виконання положень ст. 1 КУпАП, при вирішенні питання про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення для розгляду до іншого суду у зв'язку з тим, що у суді неможливо утворити склад суду для судового розгляду, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону найбільш близької галузі права - кримінального процесуального права та при вирішенні питання про зміну територіальної підсудності керуватися ст. 34 КПК України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 34 КПК України, кримінальне провадження передається на розгляд іншому суду, якщо після задоволення відводів чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для судового розгляду.

З урахуванням встановлених апеляційним судом обставин, з метою економії процесуальних засобів й виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, суд вбачає розумним і доцільним задовольнити подання та, враховуючи положення ст. 276 КУпАП, направити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до найбільш територіально наближеного до Арцизького районного суду Одеської області, з яким також налагоджене зручне транспортне сполучення, а саме Саратського районного суду Одеської області.

Керуючись статтями 1, 7, 8, 38, 256, 257, 276, 294 КУпАП, апеляційний суд,

постановив:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП- направити для розгляду по суті до Саратського районного суду Одеської області.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя Одеського апеляційного суду О.Г. Журавльов