Постанова від 15.03.2024 по справі 495/2201/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 495/2201/24

Номер провадження 3/495/1272/2024

15 березня 2024 рокум. Білгород-Дністровський

Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Савицький С.І.,

розглянувши матеріали, які надійшли від управління Служби безпеки України в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Котовськ, Одеська область громадянку України, т.в.о. помічник командира батальйону - начальник служби охорони державної таємниці 181 ОБТО, молодший сержант, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за п.6 ч.1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що у лютому 2024 року, у ході виконання завдань, покладених на Службу безпеки України, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, під час проведення на підставі ст.20 Закону України «Про державну таємницю» (надалі - Закон) спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, у 181 окремому батальйоні територіальної оборони (надалі - 181 ОБТО або суб'єкт режимно-секретної діяльності - СРСД) було виявлено триваюче порушення чинного законодавства у сфері охорони державної таємниці, яке вчинено т.в.о. помічником командира батальйону - начальником служби охорони державної таємниці 181 ОБТО молодшим сержантом ОСОБА_1 .

181 ОБТО утримується на Штаті №05/195-01 (із змінами), введеного в дію Директивою Головнокомандувача ЗС України від 10.12.2021 №Д-12, з метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх додержанням, у 181 ОБТО на правах окремого структурного підрозділу створений штатний режимно-секретний орган у вигляді - служби охорони державної таємниці (надалі - РСО) чисельністю 3 особи, та яка, у відповідності до вимог ст. 21 Закону та п. 35 Порядку - 939, підпорядковується безпосередньо командиру 181 ОБТО.

До служби охорони державної таємниці входить:

- помічник командира батальйону - начальник служби охорони державної таємниці - 1 особа;

- начальник групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці - 1 особа;

- водій-електрик - молодший спеціаліст служби охорони державної таємниці - 1 особа.

Наказом командира 181 ОБТО від 24.07.2023 №206 на посаду начальника групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці 181 ОБТО призначено молодшого сержанта ОСОБА_1 (відповідальна особа за ведення секретного діловодства у 181 ОБТО).

Наказом командира НОМЕР_1 ОБТО від 01.02.2024 №32 тимчасове виконання обов'язків помічника командира батальйону - начальника служби охорони державної таємниці 181 ОБТО покладено на начальника групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці 181 ОБТО молодшого сержанта ОСОБА_1 (надалі - начальник РСО).

На підставі чинної «Номенклатури посад працівників 181 ОБТО, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці», ОСОБА_1 було оформлено допуск до державної таємниці за формою 2 (розпорядження Управління СБ України в Одеській області від 10.07.2023 №236-д), та надано доступ до інформації, яка має ступінь секретності «Цілком таємно».

У зв'язку з допуском до державної таємниці, ОСОБА_1 узяла на себе письмове «Зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці», форма якого визначена додатком 9 до «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого Постановою Кабміну України від 18.12.2013р. №939 (надалі - Порядок-939), та була - проінформована про відповідальність за порушення законодавства у зазначеній сфері.

Таким чином, відповідно до покладених обов'язків, ОСОБА_1 зобов'язана знати вимоги нормативно-правових актів України, постанов та інструкцій щодо забезпечення охорони держаної таємниці.

Разом з тим, комісією Управління СБ України в Одеській області, під час проведення спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, у 181 ОБТО, встановлено, що охорона державної таємниці здійснюється з грубими порушеннями законодавства.

Так, під час проведення зазначеної спецекспертизи, комісією Управління були виявленні порушення Закону України «Про державну таємницю», Порядку - 939 та Державних будівельних норм України В.2.2-2004 («Будинки і споруди. Приміщення для зберігання секретних документів та роботи з ними»; надалі - ДБН В.2.2-2004), а саме:

-начальником РСО 181 ОБТО Заявка щодо переоформлення спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею була надіслана до Управління менше ніж за місяць (вх.реєстр. №65/11/400дск від 23.01.2024) до закінчення строку дії попереднього дозволу (термін дії чинного спецдозволу №ОД-2-2023-18 до 20.02.2024), що є порушенням вимог ст.20 Закону та п.22 Порядку-939;

- у порушення вимог п. 767 Порядку-939, наказом керівника СРСД не визначена посадова особа, яка виконує обов'язки начальника РСО на період його тимчасової відсутності (відпустки, відрядження, хвороби тощо);

- у порушення вимог підпунктів 15, 16 п. 42 Порядку-939, РСО 181 ОБТО не здійснюються навчання працівників 181 ОБТО, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, а також перевірка знання ними вимог нормативних документів з питань охорони державної таємниці;

- в 181 ОБТО РСО створений перелік режимних приміщень (зон, територій) (№Б/Н), але, який у порушення вимог п.211 Порядку-939 не затверджений керівником СРСД та який, взагалі не зареєстровано у журналах обліку РСО 181 ОБТО;

- в результаті обстеження встановлено, що у відповідності до вимог п. 208 Порядку-939 та п. 3.5 ДБН В.2.2-2004, у режимній зоні № 1, двері металеві, та, у відповідності до вимог п.п. 209, 217 Порядку-939, обладнані двома замками, один з яких автоматичний. Водночас, начальник РСО 181 ОБТО не зміг пред'явити комісії документи (через їх відсутність в установі), а саме, сертифікат відповідності для забезпечення їх межі вогнестійкості 0,6 год. та паспорт на двері, як це встановлено п. 3.5 ДБН В.2.2-2004. Також, комісії не надано документи (через їх відсутність в установі), що підтверджують нормативно-визначений індекс ізоляції повітряного шуму стінами, перекриттями і дверима, що відокремлюють режимну зону № 1 від інших приміщень, що порушує вимоги п. 3.4 ДБН В.2.2-2004. Крім того, у порушення вимог п. 208 Порядку-939 та п.п. 4.1, 4.4 ДБН В.2.2-2004, режимна зона №1, в якій планується постійне зберігання МНСІ не обладнано автоматичною пожежною та охоронною сигналізаціями, сигнали спрацювання яких повинні бути виведені на пульт оперативного чергового 181 ОБТО.

Слід зауважити, що зазначені недоліки були викладені і у попередньому Акті спецекспертизи (№ 65/11/1398дск від 23.02.2023), але і досі не усунуті;

- у порушення вимог п.208 Порядку-939 та п.3.5 ДБН В.2.2-2004, у режимних приміщеннях №6, 112, двері дерев'яні, та, у порушення вимог п.п. 209, 217 Порядку-939, обладнані одним замком, не автоматичним;

- у порушення вимог п.215 Порядку-939, режимне приміщення №102 не забезпечено сховищем;

- у порушення вимог п.п. 213, 214 Порядку-939 та п. 2.11 ДБН В.2.2-2004, режимне приміщення № 112 не обладнано віконцем для видачі МНСІ чи парапетом, а також місцем для ознайомлення та роботи виконавців з МНСІ;

- у порушення вимог п. 217 Порядку-939, запасні ключі від режимних приміщень №№6, 102, 226 та сховищ від них, не зберігаються у режимному приміщенні №112 (сховищі №1 РСО) у конвертах або тубусах, опечатаних особистими номерними металевими печатками відповідальних осіб;

- у порушення вимог п. 217 Порядку-939, комплект ключів від сховища №1 та вхідних дверей режимного приміщення №112 не передано на зберігання керівнику СРСД, за його особистим підписом у «Журналі обліку та закріплення сховищ МНСІ та ключів від них» (№18дск);

- у порушення вимог п. п. 228, 742 Порядку - 939, РСО не забезпечено спеціальною тарою для рятування МНСІ у разі евакуації (мішки);

- у порушення вимог п.737 Порядку-939, «План заходів щодо забезпечення режиму секретності у разі введення правового режиму воєнного або надзвичайного стану» (інв.№23дск)не містить: переліки матеріальних носіїв секретної інформації, які в умовах воєнного або надзвичайного стану залишаються на місці чи переміщуються в безпечні місця в межах підприємства, установи, організації, передаються для зберігання до архівних установ, вивозяться до місць евакуації, знищуються на місці. Зазначені переліки складаються таким чином, щоб уникнути необхідності їх постійно переробляти у зв'язку з поточними змінами у журналі або картці обліку РСО;

- у порушення вимог п. 740 Порядку-939, РСО 181 ОБТО не розроблені проекти описів секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання та вивезенню до місць евакуації та проекти актів на знищення МНСІ на випадок введення правового режиму воєнного або надзвичайного стану;

- «Порядком дій посадових осіб щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення МНСІ» (інв.№22дск) не визначено місця та маршрути можливого переміщення носіїв секретної інформації у безпечні місця в межах установи або інші режимні приміщення (зони, території), що розташовані поза межами установи, що порушує вимоги п. 746-1 Порядку-939. Крім того, у списку осіб, відповідальних за здійснення заходів зазначені особи, які вже не працюють у 181 ОБТО (наприклад: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 );

- у порушення вимог п.50 Порядку-939, номенклатура посад працівників 181 ОБТО, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці не відповідає Штату №05/195-01 (із останніми внесеними змінами до нього);

- у порушення вимог ч.2 п.49 Порядку-939, військовослужбовцями 181 ОБТО, а саме: офіцером групи сил підтримки штабу 181 ОБТО старшим лейтенантом ОСОБА_4 (наказ керівника СРСД від 01.08.2023 №214 щодо призначення на номенклатурну посаду за №16), начальником групи персоналу штабу 181 ОБТО старшим лейтенантом ОСОБА_5 (наказ керівника СРСД від 01.08.2023 №214 щодо призначення на номенклатурну посаду за №9), офіцером групи сил підтримки штабу 181 ОБТО старшим лейтенантом ОСОБА_6 (наказ керівника СРСД від 13.05.2023 №133 щодо призначення на номенклатурну посаду за №30) та командиром роти вогневої підтримки в/ч НОМЕР_1 ОБТО ОСОБА_7 (наказ керівника СРСД від 28.08.2023 №241 щодо призначення на номенклатурну посаду за №43), у місячний строк з дати видання наказу про їх призначення на посади, не були подані до РСО 181 ОБТО документи, передбачені п. 54 Порядку-939. До теперішнього часу, з моменту призначення зазначених посадових осіб 181 ОБТО, які обіймають «номенклатурні» посади, перебування на яких потребують оформлення допусків та надання доступу до державної таємниці, вони не мають такого допуску, тобто не у повній мірі відповідають кваліфікаційним вимогам, які необхідні для виконання ним своїх посадових обов'язків. Дана ситуація залишається без належного реагування з боку керівника установи та начальника РСО та створює передумови (загрози) до витоку секретної інформації;

- у порушення вимог ч. 2 п. 49 Порядку-939, після призначення на номенклатурні посади, військовослужбовцями 181 ОБТО подаються до режимно-секретного органу зазначеної установи документи, які передбачені п. 54 Порядку-939 із порушенням встановлених термінів (наприклад, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 );

- у порушення вимог ст.ст.21, 27 Закону та п.п. 116, 764, 767 Порядку-939 на період тимчасової відсутності (відпустки; наказ начальника 181 ОБТО від 29.12.2023 №364) начальника групи секретного документального забезпечення служби охорони державної таємниці 181 ОБТО молодшого сержанта ОСОБА_1 (з 30 грудня 2023 року по 04 січня 2024 року; на той час відповідальна особа за ведення секретного діловодства) матеріальні носії секретної інформації, які рахуються за нею та інші секретні документи, потрібні для роботи в період її відсутності (які зберігались в сховищах режимного приміщення №112), ОСОБА_1 передавались водію-електрику - молодшому спеціалісту служби охорони державної таємниці 181 ОБТО старшому солдату ОСОБА_12 без складання Акту прийома-передачі МНСІ та розпису за їх отримання, та при поверненні із відпустки ОСОБА_1 , секретні документи, також передавались між ними без складання Акту прийома-передачі МНСІ та розпису за їх отримання. Вищезазначене порушує порядок передачі МНСІ, чим створено передумови (загрози) до витоку секретної інформації та їх втрати;

- у порушення вимог п. 153 Порядку-939, начальником 181 ОБТО не затверджений перелік посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати матеріальним носіям інформації гриф секретності;

- у порушення вимог п.360 Порядку-939, на обкладинці кожного тому справи не зазначається гриф секретності відповідно до найвищого ступеня секретності відомостей, які містяться у документах, що зберігаються у відповідному томі справи, номер тому (частини), дата заведення тому (частини) справи, а також строк зберігання (наприклад: Справа №18т «Бойові накази, розпорядження», гриф секретності «Таємно»);

- у порушення вимог п. 361 Порядку-939, в РСО 181 ОБТО у номенклатурних справах секретного діловодства відсутні картки за формою згідно з додатком 35 до Порядку-939;

- у порушення вимог п.362 Порядку-939, в РСО 181 ОБТО у номенклатурних справах секретного діловодства відсутні списки працівників 181 ОБТО, яким надано доступ до відповідного тому справи;

- у порушення вимог п.363 Порядку-939, РСО 181 ОБТО не кожний аркуш секретних документів, долучених до тому справи, нумеруються та вносяться до внутрішнього опису документів, що зберігаються у відповідному томі справи, назви секретних документів, їх реєстраційні номери, дата та номери аркушів справи, який ведеться за формою згідно з додатком 51 до Порядку-939 (наприклад: Справа №18т, документи №№156т, 157т, 158т, гриф секретності «Таємно»). Вищезазначене створює загрозу до виходу МНСІ з під-контролю;

- РСО 181 ОБТО вхідні секретні документи після реєстрації в РСО передаються на розгляд керівнику СРСД, за його підписом у «Журналі обліку вхідних документів» (№1дск), але, у порушення вимог ст.ст. 21, 28 Закону та п.п. 116, 245, 248, 306 Порядку-939 працівники РСО 181 ОБТО після приймання секретних документів від керівника СРСД у «Журналі обліку вхідних документів» (№1дск, графа 11 згідно з додатком 39 до Порядку-939) взагалі не ставить свій підпис та дату про отримання секретних документів (наприклад: «Журнал обліку вхідних документів», №1дск, секретні документи: №№155т, 156т, 157т від 14.10.2023, гриф секретності «Таємно»). Так, зберігання МНСІ без розпису за їх отримання створює передумови до безконтрольного поводження із вказаними МНСІ, їх втрати та розголошення відомостей, які в них містяться;

- у 181 ОБТО річна перевірка наявності та збереження документів проводилась формально, внаслідок чого створено загрозу до виходу МНСІ з під-контролю, а саме необхідності проведення перевірок наявності таких МНСІ під час наступних перевірок. Так, у порушення вимог п.п. 435, 436 Порядку-939, за результатами річної перевірки РСО 181 ОБТО та експертною комісією з перевірки наявності та збереження документів було складено формальний Акт, в якому відсутні відомості, щодо перевірки місцезнаходження секретних документів, які не виконано, не підшито до справ за попередній до проведення перевірки період чи не взято на інвентарний облік (наприклад: документи вх.реєстр. №1т від 02.04.2023, №№154цт, 155т, 156т, 157т, 158т від 14.10.2023). Зазначений факт свідчить про те, що проведення загальної перевірки наявності секретних документів здійснювалось комісією 181 ОБТО із суттєвими прорахунками;

- у порушення вимог п. 730 Порядку-939 у 181 ОБТО не заведено «Журнал обліку ділових зустрічей з іноземними делегаціями, групами, іноземними громадянами»;

- у порушення вимог п.п.724, 728 Порядку-939 у 181 ОБТО не розроблені зразки спеціальних тимчасових перепусток для іноземців, в яких у разі потреби зазначаються особи, що їх супроводжують та для їх прийому не обладнані належним чином приміщення, які мають бути окремо виділені для зазначеної мети;

- в Акті внутрішньої перевірочної комісії стану режиму секретності у 181 ОБТО, затвердженим командиром 181 ОБТО майором ОСОБА_13 (вих.реєстр.№13дск від 18.01.2024), котрий є додатком до поданої заявки щодо переоформлення спеціального дозволу (вих.реєстр.№14дск від 18.01.2024), не визначено жодного з виявлених комісією Управління недоліків, що є порушенням вимог ст.ст.20, 28 Закону та п.п.6, 9, 10, 116 Порядку-939 та свідчить про поверхову та формальну роботу внутрішньої комісії, а також - внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей (комісія визначена наказом командира 181 ОБТО від 01.01.2024 №1; голова комісії - ОСОБА_14 ; члени комісії: ОСОБА_15 , ОСОБА_1 , ОСОБА_12 ).

Зазначені порушення створили передумови (загрози) до витоку державної таємниці у 181 ОБТО.

Будь-яких заходів реагування, спрямованих на усунення вказаних порушень у 181 ОБТО, з боку ОСОБА_1 протягом липня 2023 року - лютого 2024 року не вживалося.

Наведені обставини свідчать про триваюче ігнорування ОСОБА_1 своїх обов'язків щодо забезпечення охорони державної таємниці та здійснення контролю за охороною державної таємниці у 181 ОБТО, зокрема, про те, що ОСОБА_1 , впродовж 24.07.2023р. - 20.02.2024р., у порушення вимог ч.1, ч.5 та ч.8 ст.21 Закону, п.п. 41, 42, 43, 44 Порядку-939, не було вжито заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, та не забезпечено контроль за охороною державної таємниці у 181 ОБТО. Крім того, ОСОБА_1 порушено письмове «Зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці» (у частині неухильного виконання вимог режиму секретності, та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю), а також, п.116 Порядку-939, яким визначено обов'язки громадянина-секретоносія.

Так, відповідно до вимог ст.39 Закону, посадові особи, винні у порушенні встановленого законодавством режиму секретності, невжитті заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпеченні контролю за охороною державної таємниці, несуть відповідальність згідно із Законом.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи зобов'язана бути обізнана з вимогами законодавства у сфері охорони державної таємниці, своєчасно вживати заходів для забезпечення режиму секретності, здійснювати постійний контроль за охороною державної таємниці в установі, не організувавши та не забезпечивши виконання в установі вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, своїми діями (бездіяльністю), протягом періоду часу з 24.07.2023р. - 20.02.2024р., не вжила передбачених чинним законодавством України заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечила контроль за охороною державної таємниці у 181 ОБТО, чимскоїла триваюче адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 статті 212-2 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, надала до суду заяву згідно якої вину визнає.

Факт вчинення нею адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення та матеріалами адміністративної справи.

Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП.

Відповідно до санкції п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП за зазначене правопорушення на особу накладається стягнення у виді штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника стягується судовий збір на користь державного бюджету України, у сумі 605,60 гривень.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 33-35, 212-2, 221, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП.

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить -510 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Згідно ст. 307 КУпАП - штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.

Згідно ст. 308 КУпАП - у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.

Суддя Савицький С.І.