Березівський районний суд Одеської області
19.03.2024
Справа № 494/506/24
Провадження № 1-кс/494/158/24
19.03.2024 року м. Березівка
Слідчий суддя Березівського районного суду Одеської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , слідчого - ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Березівка Одеської області клопотання слідчого СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором Березівської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №42024162260000006 від 04.03.2024 року про надання дозволу на проведення огляду, -
15.03.2024 року до Березівського районного суду Одеської області надійшло клопотання клопотання слідчого СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором Березівської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №42024162260000006 від 04.03.2024 року про надання дозволу на проведення огляду.
Згідно протоколу автоматичного визначення слідчого судді, вказана справа надійшла в провадження слідчого судді ОСОБА_1 .
Справу передано слідчому судді ОСОБА_1 та призначено до розгляду на 19.03.2024 року.
В обґрунтування клопотання зазначено, що СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024162260000006 від 04.03.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 298 КК України. В ході досудового розслідування встановлено, що постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 № 970 «Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української PCP» пам'ятку містобудування та архітектури національного значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, (споруджена у 1820 році та перебудована у 1892 році), загальною площею 2497,7 кв. м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , прийнято під охорону держави (охоронний № 575).У подальшому, 11.11.2014 року між Управлінням обласної ради з майнових відносин та ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 ) укладено договір купівлі-продажу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області шляхом продажу на аукціоні, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7 , зареєстрований у реєстрі за № 1413. Право власності на нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_1 згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно зареєстроване за ОСОБА_6 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 11610251227, номер відомостей про речове право 7649047 від 11.11.2014, розмір частки 1/1). Також, між Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації та ОСОБА_6 укладено охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини № 04-02/3502 від 28.11.2014 р. Разом з цим, встановлено, що невстановленими особами вчинено дії щодо руйнування пам'ятки містобудування та архітектуринаціонального значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка знаходиться в напівзруйнованому стані. Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №42024162260000006 від 04.03.2024 за ч. 3 ст. 298 КК України - умисне незаконне руйнування пам'ятки національного значення. З метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення або спростування факту умисного незаконного руйнування пам'ятки містобудування та архітектури національного значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, а також фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні слідчої дії, передбаченого ст. 237 КПК України - огляд приміщень пам'ятки містобудування та архітектури національного значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та місцевості на якій розташована вказана пам'ятка національного значення. Без проведення слідчої дії - огляду приміщень пам'ятки містобудування та архітектури національного значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та місцевості на якій розташована вказана пам'ятка національного значення не виявляється за можливе установити обставини, час, місце, спосіб вчинення кримінального правопорушення та інші обставини, що мають значення для забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду кримінального провадження, з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.На підставі викладеного слідчий та прокурор просять надати дозвіл на проведення огляду вищевказаних приміщень пам'ятки містобудування та архітектури національного значення.
Прокурор та слідчий в судовому засіданні підтримали клопотання та просили його задовольнити з підстав зазначених у клопотанні.
Вислухавши пояснення сторін кримінального провадження, ознайомившись з матеріалами кримінального провадження №42024162260000006, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя доходить до наступного висновку.
З витягу кримінального провадження №42024162260000006 вбачається, що СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області здійснює досудове розслідування кримінального провадження, за попередньою кваліфікацією за ч. 3 ст. 298 КК України.
Згідно ст. 237 КПК України, огляд місцевості, приміщення, речей та документів проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи. При проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов'язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.
Слідчим суддею встановлено, що СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024162260000006 від 04.03.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 298 КК України. В ході досудового розслідування встановлено, що постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 № 970 «Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української PCP» пам'ятку містобудування та архітектури національного значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, (споруджена у 1820 році та перебудована у 1892 році), загальною площею 2497,7 кв. м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , прийнято під охорону держави (охоронний № 575).У подальшому, 11.11.2014 року між Управлінням обласної ради з майнових відносин та ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 ) укладено договір купівлі-продажу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області шляхом продажу на аукціоні, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7 , зареєстрований у реєстрі за № 1413. Право власності на нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_1 згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно зареєстроване за ОСОБА_6 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 11610251227, номер відомостей про речове право 7649047 від 11.11.2014, розмір частки 1/1). Також, між Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації та ОСОБА_6 укладено охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини № 04-02/3502 від 28.11.2014 р. Разом з цим, встановлено, що невстановленими особами вчинено дії щодо руйнування пам'ятки містобудування та архітектуринаціонального значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яка знаходиться в напівзруйнованому стані. Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №42024162260000006 від 04.03.2024 за ч. 3 ст. 298 КК України - умисне незаконне руйнування пам'ятки національного значення.
Як свідчить практика ЄСПЛ, найчастіше втручання в право власності фізичних та юридичних осіб відбувається з боку державних органів, зокрема, органів виконавчої влади, іноді органів законодавчої й судової влади, шляхом прийняття законодавчих актів чи при винесенні незаконного рішення суду, тоді як ст. 1 Першого Протоколу до Європейської конвенції з прав людини забороняє будь-яке невиправдане втручання державних органів.
Втручання має бути законним, тобто здійснене на підставі закону. При цьому під «законом» Конвенція розуміє нормативний акт, що має бути «доступним» (accessible) та «передбачуваним» (foreseeable). Також закон має відповідати всім вимогам нормативного акта. «Доступність закону» означає наявність доступу та знань щодо цього закону в суспільстві та в окремих осіб. «Передбачуваність» означає можливість передбачити певні дії або наслідки, що можуть виникнути в зв'язку із застосуванням закону.
Практика ЄСПЛ визначає, що стаття 1 Протоколу, яка спрямована на захист особи (юридичної особи) від будь-якого посягання держави на право володіти своїм майном, також зобов'язує державу вживати необхідні заходи, спрямовані на захист права власності (рішення по справі «Броньовський проти Польщі» від 22.06.2004).
У своїх висновках ЄСПЛ неодноразово нагадував що перша та найважливіша вимога статті 1 Протоколу 1 полягає в тому, що будь-яке втручання влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення п. 1 дозволяє позбавлення власності лише «на умовах, передбачених законом», а п. 2 визначає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію «законів». Більше того, верховенство права, один з фундаментальних принципів демократичного суспільства, є наскрізним принципом усіх статей конвенції (рішення у справах «Амюр проти Франції», «Колишній король Греції та інші проти Греції» та «Малама проти Греції»).
Окрім того, у справі "Ізмайлов проти росії" (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити "особистий і надмірний тягар для особи".
Враховуючи, що об'єкт нерухомості який є культурною спадщиною та отримання інформації для проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування іншим шляхом, окрім як під час проведення огляду, а також те, що у відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України огляд проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає можливим задовольнити дане клопотання, а саме, надати дозвіл на проведення огляду з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 233,237 КПК України , слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором Березівської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №42024162260000006 від 04.03.2024 року про надання дозволу на проведення огляду - задовольнити.
Надати слідчому слідчої групи, а саме: заступнику начальника ВП - начальнику СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області майору поліції ОСОБА_8 ; заступнику начальника СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_9 , старшому слідчому СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_10 , слідчому СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_4 , слідчому СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_11 , слідчому СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_12 ; слідчому СВ Березівського РВП ГУНП в Одеській області ОСОБА_13 дозвіл на проведення із залученням представника Департаменту культури, національностей релігії та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської державної (військової) адміністрації огляду приміщень пам'ятки містобудування та архітектури національного значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та місцевості на якій розташована вказана пам'ятка національного значення, що належить на праві власності ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Строк дії вказаної ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.
Ухвала про дозвіл на огляд надає право проникнути до приміщень пам'ятки містобудування та архітектури національного значення - ІНФОРМАЦІЯ_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 - лише один раз.
Контроль за виконання ухвали покласти на прокурора Березівської окружної прокуратури.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1