Справа № 459/315/24 Провадження № 3/459/92/2024
18 березня 2024 року суддя Червоноградського міського суду Львівської області Дем'яновська Ю.Д., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №666459 від 28.01.2024 року, ОСОБА_1 28.01.2024 року о 16 год 38 хв. в м.Червоноград по вул.Б.Хмельницького,33, керував транспортним засобом «Volkswagen Caravelle», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку проводився у медичному закладі та підтверджується висновком медичного закладу №8 від 28.01.2024 року. Такими діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9.а ПДР, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину категорично заперечив, пояснив, що після зупинки його транспортного засобу, працівники поліції запропонували йому пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння, на що він одразу погодився, оскільки наркотичних речовин не вживав, в приміщенні, де б могли вживатись наркотичні речовини, він не перебував взагалі, а не те, щоб впродовж 40-50 днів, про що повідомив поліцію.
В медичному закладі, побачивши результати тесту, він відразу висловив незгоду з таким та вимагав проведення лабораторного дослідження, на що йому було відмовлено. Тому одразу після цього, він проїхав до міста Львова, де в «Клініка лікування залежностей «Сенс» пройшов діагностику швидким хроматографічним методом, за результатами якого наркотиків у сечі виявлено не було.
Більше того, наступного дня він був зупинений працівниками поліції в с.Сопошин і знову був скерований для проходження медичного огляду через наявність у системі запису про складання протоколу від 28.01.2024 року. За результатами медичного освідування у КНП ЛОР «Львівський обласний медичний центр превенції і терапії узалежнень» було надано висновок про відсутність у нього ознак наркотичного сп'яніння, а тому просить закрити справу за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Спічак М.Л. вину свого довірителя у вчиненому заперечив, вказав, що огляд на стан наркотичного сп'яніння у вказаному медичному закладі проводився за допомогою тесту Wondfo, проте, такі дані не можуть бути використані як доказ, оскільки для встановлення стану наркотичного сп'яніння необхідно проводити лабораторні дослідження біологічного середовища. Зазначив, що в порушення інструкції, для проведення дослідження біологічного середовища кров не відбиралася, хоча ОСОБА_1 на цьому наполягав, не погоджуючись з результатами проведеного тесту. Відтак, вважає, що медичний висновок є недійсним, оскільки його огляд був проведений всупереч вимогам Інструкції. Зазначив, що ОСОБА_1 наркотичних засобів не вживав, про що свідчить результати його огляду 28.01.2024 року та висновок медичного огляду від 29.01.2024 року лікаря-нарколога, просить закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст. 245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ч. 1 ст.130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортного засобу особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.9 а Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до положень ст.251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається статтею 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 (далі Інструкція).
Відповідно до частин другої - п'ятої статті 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Пунктами 3, 4 ,7, 8 розділу ІІІ Інструкції визначено, що огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Пунктом 9 Інструкції визначено, що використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Згідно пунктів 15,16 Інструкції за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції видається на підставі акта медичного огляду.
Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ Інструкції зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів.
П.22 розділу ІІІ вказаної вище Інструкції передбачає, що висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Як вбачається з оглянутого у судовому засіданні відеозапису, після зупинки транспортного засобу, ОСОБА_1 на вимогу працівника поліції відразу погодився пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі.
Із копії акту медичного огляду з метою визначення стану наркотичного сп'яніння №8 від 28.01.2024 року вбачається, що огляд був проведений за допомогою експрес-дослідження, зокрема тесту Wondfo (а.с.25), що є порушенням п.п.7,8 розділу ІІІ Інструкції, яка в імперативному порядку вказує на необхідність проведення лабораторного дослідження для встановлення стану наркотичного сп'яніння.
У судовому засіданні встановлено, що з результатом тесту Wondfo ОСОБА_1 28.01.2024 року не погоджувався, зазначивши про це у медичному висновку, що також зафіксовано на відеозаписі, вимагав проведення лабораторних досліджень, однак йому було відмовлено.
Як вбачається із відповіді КП «Цетральна міська лікарня Червоноградської міської ради» від 20.02.2024 року, наданої на адвокатський запит, 28.01.2024 року у ОСОБА_1 відбирались біологічні зразки (сеча) у 2 ємності, одна із яких використана для біологічного дослідження, а інша - зберігається у приймальному відділенні. Лабораторні дослідження не проводились, так як в закладі відсутній хроматограф (а.с.24).
В той же час, як вбачається із матеріалів справи 28.01.2024 року о 20:30 год. ОСОБА_1 пройшов обстеження в медичному закладі ТОВ «Клініка лікування залежностей «Сенс», за результами якого наркотичних речовин в його організмі не виявлено.
Висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу на швидкість реакції від 29.01.2024 року, виданим КНП «Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень», також підтверджується, що 29.01.2024 року о 15:55 год у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння не виявлено (а.с.29).
Таким чином, матеріали справи про адміністративне правопорушення не доводять, що ОСОБА_1 під час керування транспортним засобом 28.01.2024 року перебував у стані наркотичного сп'яніння, тобто вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Більше того, факт перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння спростований в судовому засіданні належними та допустимими доказами.
У відповідності до п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 року у справі "Кобець проти України" (з урахуванням первісного визначення принципу "поза розумним сумнівом" у справі "Авшар проти Туреччини") доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Відтак, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є спростованою, а тому провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 283,284,289 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Ю. Д. Дем'яновська