Справа № 344/4981/24
Провадження № 1-кс/344/2239/24
18 березня 2024 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Івано-Франківській області ОСОБА_4 , яке погоджено з начальником відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_5 про проведення обшуку в рамках кримінального провадження № 22021090000000021,-
Слідчий за погодженням із прокурором звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом Управління розслідується кримінальне провадження № 22021090000000021 від 29.06.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 358 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у 2010 році в Румунії прийнята національна програма «По відновленню румунського громадянства особам та їх нащадкам, які його втратили, проживали на історичних територіях Румунії до 1940 року і були позбавлені громадянства насильницьким шляхом окупації», яка передбачає можливість набуття (відновлення) національного громадянства громадянами України та їх нащадками, котрі були народженні до 1940 року на території Чернівецької та Одеської областей нашої держави, які іноземна сторона вважає історичними територіями т.зв. «Великої Румунії».
За наявними даними, фігуранти кримінального провадження ОСОБА_6 та ОСОБА_7 спільно з невстановленими особами, впродовж останніх років почали активно впроваджувати зазначену схему набуття іноземного громадянства серед мешканців Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей, шляхом виготовлення фіктивних документів про те, що близькі родичі таких громадян України народжені до 1940 року на території Чернівецької або Одеської областей.
При цьому, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 свою діяльність в першу чергу зосереджують передусім у середовищі державних службовців, представників органів самоврядування, військового управління та правоохоронних структур, що призводить до формування іноземною стороною вигідних позицій впливу та створює умови для вербувальної вразливості вказаної категорії громадян, оскільки набуття ними іноземного громадянства є підставою для їх негайного звільнення з займаних посад.
В той же час, масове набуття громадянами України, які не залучені до сфери державного управління чи самоврядування, громадянства іноземних держав створює прямі загрози суверенітету та територіальній цілісності нашої держави, оскільки такий елемент зовнішньої політики активно застосовувався рф впродовж 1991-2013 в АР Крим та призвів до анексії нашої території шляхом прихованого військового втручання (декларувалось, як вимушений захід для захисту прав та свобод т.зв. «громадян росії»).
Окрім цього встановлено, що до своєї протиправної діяльності ОСОБА_6 та ОСОБА_7 залучили ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який здійснював пошук т.зв. «клієнтів» серед жителів регіону та області, які мають намір набути румунського громадянства на підставі фіктивних документів.
Водночас, за наявними даними ОСОБА_8 у 2018 році набув румунського громадянства на підставі подачі фіктивних документів, виданих від «імені» державних органів юстиції України.
Також встановлено, що у лютому 2022 року після повномасштабного вторгнення окупаційних військ рф на територію України, введення воєнного стану в Україні та загальної мобілізації, ОСОБА_8 , у березні 2022 року, перетнув державний кордон України, свідомо скориставшись паспортом громадянина Румунії, який отримав на підставі фіктивних документів.
Водночас у ході слідчо-розшукових дій встановлено, що ОСОБА_8 можливо за сприяння ОСОБА_6 та ОСОБА_7 налагодили канал нелегального перетину державного кордону для чоловіків мобілізаційного віку.
Зокрема, ОСОБА_9 та ОСОБА_6 виготовляють фіктивні свідоцтва про народження дітей у особи, яка має намір перетнути державний кордон, як багатодітний батько (за вказаною схемою 09.10.2022 ОСОБА_6 виїхав з території України).
До вказаної протиправної схеми ОСОБА_8 залучив свого близького родича (батька дружини) ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (інвалід 3 групи), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який на автомобілі марки SKODA д.н.з. « НОМЕР_1 » здійснює переміщення вказаних осіб через державний кордон України.
Згідно аналізу бази даних «Аркан» та бази даних Міністерства юстиції встановлено, що ОСОБА_11 вивіз громадян України на підставі фіктивних документів.
Згідно наявної інформації в період з 19 по 20 березня п.р., вказані особи планують вивезти ще одного громадянина України мобілізаційного віку з території України.
Встановлено, що ОСОБА_10 у ході здійснення своєї протиправної діяльності використовує автомобіль марки «SKODA» модель «Octavia» д.н.з. « НОМЕР_1 ».
Згідно даних ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях вказаний автомобіль належить на праві власності ОСОБА_10 .
Правова кваліфікація кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №22021090000000021 - ч. 1 ст. 111 КК, ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 358 України, які згідно з ч. 5, ч. 6 ст.12 КК України, є тяжким та особливо тяжким злочином.
Згідно, листа ВКР УСБ України в Івано-Франківській області вх. № 708 від 15.03.2024, встановлено, що в автомобілі марки «SKODA» модель «Octavia», 2004 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », який на праві власності належить ОСОБА_10 , можуть знаходитись та зберігатися записники та блокноти, аркуші з рукописними написами та інші текстові матеріали (у друкованому та рукописному вигляді); мобільні телефони, ПЕОМ, ноутбуки, планшети, жорсткі диски, флеш-накопичувачі, карти-пам'яті, магнітні носії інформації, інша комп'ютерна техніка, програмно-апаратне обладнання, сім-картки, зошити, чеки, чорнові записи, знаряддя вчинення даного кримінального правопорушення, майно і грошові кошти, здобуті в результаті вчинення даного злочину, а також документи, щодо рухомого та нерухомого майна придбаного за грошові кошти отриманні в результаті вчинення даного кримінального правопорушення, документи щодо наявності відкритих рахунків у фінансових установах на території України та за кордоном на юридичних та фізичних осіб причетних до вчинення даного кримінального правопорушення, банківські картки, кліше, печатки, та документи і їх бланки (оригінали та копії, а саме: свідоцтва про народження громадян України та іноземців, свідоцтва про шлюб, довідки, паспорти, довідки про не судимість, нотаріальні бланки, апостолі, тощо), які свідчать про вчинення ОСОБА_10 вищевказаних злочинів, інші предмети, речі і документи, які мають значення для руху досудового розслідування у даному кримінальному провадженні та можуть бути використані як докази.
Крім того, з метою встановлення усіх обставин вчинення вищевказаного кримінального правопорушення у даному кримінальному провадженні, необхідно призначити і провести почеркознавчі та комп'ютерно-технічні експертизи, у зв'язку з чим існує необхідність у вилученні оригіналів документів та комп'ютерної техніки.
Здобути вищевказані предмети, речі та документи шляхом проведення інших слідчих чи процесуальних дій, окрім як шляхом проведення обшуку автомобіля марки «SKODA» модель «Octavia», 2004 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 » неможливо, оскільки існує обґрунтована загроза знищення чи приховання вищевказаних об'єктів, з метою приховання злочинної діяльності.
У свою чергу, з матеріалів кримінального провадження вбачаються достатні підстави вважати, що в автомобілі марки «SKODA» модель «Octavia», 2004 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », можуть знаходитися речі та документи, що мають значення для розкриття даного кримінального правопорушення, у зв'язку з чим необхідно провести його обшук.
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому обставини, просив клопотання задовольнити.
Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання; правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; підстави для обшуку; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
З матеріалів клопотання вбачається достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі марки «SKODA» модель «Octavia», 2004 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », можуть зберігатись записники та блокноти, аркуші з рукописними написами та інші текстові матеріали (у друкованому та рукописному вигляді); мобільні телефони, ПЕОМ, ноутбуки, планшети, жорсткі диски, флеш-накопичувачі, карти-пам'яті, магнітні носії інформації, інша комп'ютерна техніка, програмно-апаратне обладнання, сім-картки, зошити, чеки, чорнові записи, знаряддя вчинення даного кримінального правопорушення, банківські картки, кліше, печатки, та документи і їх бланки (оригінали та копії, а саме: свідоцтва про народження громадян України та іноземців, свідоцтва про шлюб, довідки, паспорти, довідки про не судимість, нотаріальні бланки, апостолі, тощо), які свідчать про вчинення ОСОБА_10 кримінального правопорушення.
Згідно даних ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях автомобіль марки «SKODA» модель «Octavia», 2004 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 » належить на праві власності ОСОБА_10 .
В той же час стороною кримінального провадження, яка звернулась з вказаним клопотанням доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття вказаного вище кримінального правопорушення та встановлення осіб, які його вчинили, а також наявність достатніх підстав вважати, що: було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; відшукувані речі, документи або особи можуть знаходитися у зазначеному в клопотанні іншому володінні особи та в інший спосіб витребувати зазначені документи та речі не можливо.
Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю, що необхідність проведення такої слідчої дії, як обшук, відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 309 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення обшуку транспортного засобу марки «SKODA» модель «Octavia», 2004 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », власником якого є ОСОБА_10 , з метою виявлення записників та блокнотів, аркушів з рукописними написами та інші текстові матеріали (у друкованому та рукописному вигляді); мобільні телефони, ПЕОМ, ноутбуки, планшети, жорсткі диски, флеш-накопичувачі, карти-пам'яті, магнітні носії інформації, інша комп'ютерна техніка, програмно-апаратне обладнання, сім-картки, зошити, чеки, чорнові записи, знаряддя вчинення даного кримінального правопорушення, банківські картки, кліше, печатки, та документи і їх бланки (оригінали та копії, а саме: свідоцтва про народження громадян України та іноземців, свідоцтва про шлюб, довідки, паспорти, довідки про не судимість, нотаріальні бланки, апостолі, тощо), які свідчать про вчинення ОСОБА_10 кримінального правопорушення.
Ухвала діє до 17 квітня 2024 року включно та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1