Постанова від 20.02.2024 по справі 486/128/24

Справа №: 486/128/24 Провадження № 3/486/209/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2024 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді - Савіна О.І.,

при секретарі - Салагорі С.О.,

за участі: особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Головного управління ДПС у Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фізичної особи-підприємця, уродженки: смт. Костянтинівка, Арбузинського району Миколаївської області, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

15.12.2023 року о 13:41 год. в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 , під час проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 , вчинила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: під час перевірки ФОП ОСОБА_1 було знято Х-звіт. У відповідності з п.п. 20.1.9 п.20.1 cт.20 ПКУ, в присутності працівників контролюючого органу ФОП ОСОБА_1 було проведено інвентаризацію коштів в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 , результат якої оформлено описом готівкових коштів. За даними Х-звіту 07.12.2023 року о 14:13 год. сума «В сейфі» склала 31,00 грн., а за даними опису - 300,00 грн., що свідчить про реалізацію товарів на суму 269,00 грн. без використання реєстратору розрахункових операцій та надання розрахункового документу встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, що є порушенням п.1, п.2 cт.3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами і доповненнями).

На підставі інформації з ІКС «Податковий блок» встановлено, що під час проведення розрахункових операції ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , при продажі підакцизної групи товарів мало місце відсутність зазначення коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД що є порушенням п.11 cт.3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами і доповненнями).

Згідно з даними СОД РРО ДПС України встановлено, що в магазині ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , при проведенні розрахункових операцій через РРО (фіскальний №3000848234) в період з 12.10.2022 року по 15.12.2023 року були випадки невидачі відповідного, розрахункового документа на загальну суму 4279,00 грн. (12.10.2023 року о 16:38:16 порушення вчинено в перше на суму 200,00 грн.) Так, згідно СОД РРО ДПС України інформація щодо обов'язкового реквізиту - зазначення цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку при продажу алкогольних напоїв у розрахункових документах в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , за вказаний період відсутня, що є порушенням п.2 cт.3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами і доповненнями).

Своїми діями фізична особа-підприємець ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

У судовому засіданні ОСОБА_1 визнала свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення та підтвердила обставини вчиненого нею адміністративного правопорушення.

Частиною 1 ст. 155-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

У відповідності до п.1, п.2 ст.3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закону №265) (із змінами та доповненнями), суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється; 2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти). Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги.

Згідно з п.11 ст.3 Закону №265, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.

Підакцизні товари (продукція)- це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД на які Податковим Кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VІ, із змінами і доповненнями, (далі - ПКУ) встановлено ставки акцизного податку - п. п. 14.1.145 п. 14.1 cт. 14 ПКУ.

До підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; рідини, що використовуються в електронних сигаретах; пальне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія (п. 215.1 ст.215 ПКУ).

Код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД є обов'язковим реквізитом у фіскальному чеку на товари (послуги) згідно п. 2 розділу ІІ Положення №13.

Наказом Міністерства фінансів України від 08.06.2021 року №329 внесені зміни до Положення, які доповнюють п.2 розділу ІІ новим обов'язковим реквізитом - цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Вказана норма щодо зазначення цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку у розрахунковому документі набула чинності 01.01.2022 року (Закон України від 30.11.2021 року №1914-1Х «Про внесення змін до податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»).

Наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 року №13, затверджене «Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів» (далі - Положення №13). Так, пунктами 1 та 2 розділу II Положення №13 зазначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) розрахунковий документ, створений реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), який має містити обов'язкові реквізити згідно з визначеним переліком. Одним з таких обов'язкових реквізитів є зокрема цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Відповідно до пункту 3 розділу І Положення №13 установлені вимоги до змісту розрахункових документів/електронних розрахункових документів.

У разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, такий документ не приймається як розрахунковий.

Згідно з п.12 cт.3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», (із змінами і доповненнями), суб'єкт господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів; здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку.

Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому, суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документа (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб-підприємців, у тому числі платників єдиного податку» від 03.09.2021 року №496, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.2021 року за №1411/37033 (зазначений наказ набрав чинності 26.11.2021 року).

Відповідно до ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Вина ФОП ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення підтверджується також письмовими матеріалами справи, зокрема, змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ГУ ДПС у Миколаївській області №10 від 09.01.2024 року; копією акта ГУ ДПС у Миколаївській області №12526/14/29/07/2733900042 від 18.12.2023 року фактичної перевірки щодо здійснення платником податків розрахункових операцій за товари (послуги), у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків з використанням електрнонних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів, а також з питання дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з найманими працівниками за період з 01.01.2021 року по 15.12.2023 року; копією наказу ГУ ДПС у Миколаївській області від 05.12.2023 року №1318-П про проведення фактичної перевірки; копії направлень ГУ ДПС у Миколаївській області від 06.12.2023 року №2123/14-29-07-10 та від 06.12.2023 року №2124/14-29-07-10 на перевірку; копією опису від 07.12.2023 року готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій, що належить ФОП ОСОБА_1 на суму 300,00 грн., копією фіксованого чеку від 07.12.2023 року на суму 31,00 грн. та копією Х-Звіту від 07.12.2023 року сума в сейфі складала 31,00 грн.; копією запиту від 07.12.2023 року про надання документів (копій документів); копією вимоги від 07.12.2023 року про зняття залишків товарних запасів; копією переліку розрахункових операцій згідно СОД РРО (МАП) (фіскальний чек №3000848234) за період з 12.10.2023 року по 15.12.2023 року встановлені випадки невидачі відповідного розрахункового документа на загальну суму 4279,00 грн., а 12.10.2023 року о 16:38 год. порушення вчинено вперше на суму 200,00 грн.; копією акта від 09.01.2024 року №29/14-29-07-07/2733900042, що засвідчує факт неявки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ФОП ОСОБА_1 ; копією запрошення на протокол від 25.12.2023 року №26762/6/14-29-07-07-02; копією фіскального чека від 09.01.2024 року відправки протоколу; копією списку №1328 від 26.12.2023 року згрупованих відправлень відправки запрошення на протокол від 25.12.2023 року (а.с. 1, 2-5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 18-20).

Таким чином, в діях ФОП ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.155-1 КУпАП, оскільки вона порушила встановлений законом порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

При накладенні стягнення, згідно положень ст.33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, враховуються характер правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності ФОП ОСОБА_1 , дослідивши письмові матеріали справи, враховуючи обставини та характер вчиненого правопорушення, дані про особу ФОП ОСОБА_1 , яка повністю визнала свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне визнати останню винною та доцільно накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу, у розмірі передбаченому санкцією ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. На думку суду таке адміністративне стягнення буде достатнім для її виправлення та попередження вчинення нових адміністративних правопорушень.

У відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягають стягненню витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 605,60 гривень.

А тому, керуючись п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51 (п'ятдесят одна) гривня на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня винесення.

В разі оскарження постанови, перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

Суддя Южноукраїнського

міського суду О.І. Савін