справа №642/19/24
провадження №3/642/526/24
15 березня 2024 року м. Харків
Суддя Ленінського районного суду м.Харкова (діє на підставі п.3 розділу ХІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 30.09.2016р.) Ольховський Є.Б., розглянувши матеріал адміністративної справи у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, безробітнього, місце мешкання: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 160 КУпАП, -
До суду, повторно, 23.02.24 надійшов вищевказаний адміністративний матеріал, відповідно до протоколу серії ВАВ №875171 від 27.12.23, 27.12.23 о 11-40 год. гр. ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: м. Харків, вул. різдвяна, б.29А здійснював торгівлю з рук в невстановленому для цього місці, а саме вирубами з ялинок, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 160 КУПАП.
Постановою Ленінського райсуду м. Харкова від 04.01.24 матеріал було направлено на усунення недоліків органу, що його склав. Згідно рапорту, вимоги не усунуто.
На підставі ч.1 ст. 268 КУпАП суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо необхідності закриття провадження у справі.
У відповідності до ст. 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.
Згідно до вимог ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Статтею 160 КУпАП передбачена відповідальність за торгівлю в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під'їздах, скверах та в інших невстановлених місцях та торгівлю з рук у невстановлених місцях промисловими товарами.
Суд звертає увагу на те, що ст. 160 КУпАП є бланкетною нормою, і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно зазначати, яка саме норма Закону порушена.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє посилання на конкретну норму Закону України, яку порушив правопорушник.
Всупереч положенням ст. 256 КУпАП, а також статті 251 КУпАП, якою визначені докази та засоби доказування у адміністративній справі, об'єктивна сторона інкримінованого правопорушення викладене у протоколі знеособливо; надані суду матеріали не містять належних доказів, які б давали суду можливість прийняти рішення по суті інкримінованого правопорушення, а саме: не надано документів, які б підтверджували факт продажу виробів, кому, за якою ціною проводилась реалізація та в якій кількості.
Також до протоколу про адміністративне правопорушення не додано протоколу виїмки, який унеможливлює, як передбачено ст. 160 КУпАП конфіскацію предметів торгівлі, чи без такої.
Суд не повинен самостійно збирати інформацію, яку необхідно збирати особам, які складають протокол про адміністративне правопорушення.
Таким чином, доказів, які б підтверджували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст.160 КУпАП матеріали справи не містять.
У відповідності до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на їх користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на наведене, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 160 КУпАП, внаслідок чого провадження слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ч.1 ст. 160, п. 1 ч. 1 ст. 247, 251, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 160 КУпАП - закрити за відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена прокурором, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Харкова.
Суддя Є.Б. Ольховський