Справа № 761/8930/24
Провадження № 1-кс/761/6235/2024
11 березня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві майора поліції ОСОБА_3 по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024113330000006,від 18.01.2024 за ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади підозрювану ОСОБА_4 , -
до Шевченківського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві майора поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором - заступником начальника відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_6 в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024113330000006 від 18.01.2024 за ч. 3 ст. 368 КК України, - про відсторонення від посади підозрювану ОСОБА_4 .
Вказане клопотання обґрунтовано тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 наказом директора комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.05.2023 № 112/к призначено на посаду лікаря-дерматовенеролога Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_4 , займаючи посаду лікаря-дерматовенеролога військово-лікарськоїкомісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 та одночасно будучи членом позаштатної ВЛК, наділена організаційно-розпорядчими функціями, а тому відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та пункту 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою, тобто суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Органи досудового розслідування прийшли до висновку, що ОСОБА_4 вимог, визначених Положенням Положення про постійно діючу позаштатну військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженого наказом комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичний центр» Деснянського району м. Києвавід 02.01.2023 № 25-а не дотримувалась, а навпаки, діючи як службова особа, за попередньою змовою з невстановленими слідством особами, які обіймають посади у складі позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ВЛК), пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків (функцій), та відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та пункту 1 примітки до ст. 364 КК України, є службовими особами, вчинила неправомірні дії, які полягають в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, з використанням службового становища, за попередньою змовою групою осіб, за викладених в клопотанні обставин.
05.03.2024 ОСОБА_4 затримано працівниками правоохоронних органів в порядку ст. 208 КПК України, чим протиправну діяльність останньої припинено, а частину предмету неправомірної вигоди у розмірі 2600 доларів США вилучено.
Також у клопотанні зазначено, що 05.03.2024 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. При цьому, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному проваджені доказами.
В клопотанні зазначено, що вчинений ОСОБА_4 злочин став можливим саме у зв'язку із перебуванням останнього на вказаній посаді, оскільки безпосередньо стосується її функцій, пов'язаних з проведенням військово-лікарської експертизи шляхом проведення медичного огляду з подальшим прийняттям постанови про ступінь придатності до військової служби.
Зазначені обставини, на думку ініціаторів клопотання, дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_4 на посаді лікаря-дерматовенеролога Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого вона також є членом позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , - сприяло вчиненню зазначеного кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. Крім того, ОСОБА_4 може використати свої повноваження і зв'язки для незаконного впливу на своїх колег, інших осіб, що мають взаємовідносини з Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 та володіють інформацією, що має значення для досудового розслідування.
Слідчим вказано, що під час розгляду зазначеного клопотання необхідності в проведенні допитів осіб як свідків немає.
Слідчий вказує на наявність обставин, що дають підстави вважати, що підозрювана, перебуваючи на займаній посаді, може перешкоджати досудовому розслідуванню та її дії можуть призвести до настання негативних наслідків
Зважаючи на вищевикладене, слідчий в судовому засіданні підтримав вказане клопотання з викладених в ньому підстав яке і просив задовольнити.
Підозрювана ОСОБА_4 та її захисник адвокат ОСОБА_5 проти клопотання заперечували, зазначивши, що підозра по ч.3 ст. 368 КК України є необґрунтованою, а органом досудового розслідування не доведено, що перебуваючи на вказаній посаді, підозрювана може здійснювати вплив на свідків та наголошували, що аргументи обвинувачення стосовно ймовірного знищення чи підроблення підозрюваним документів є безпідставними, оскільки всі документи вже були вилучені органом досудового розслідування.
Заслухавши думки учасників судового розгляду, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Так, слідчим суддею встановлено, що в провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024113330000006 від 18.01.2024 за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону здійснюється процесуальне керівництво вказаного кримінального провадження.
Відповідно до положень ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Згідно вимог ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Положеннями ч. 2 ст. 154 КПК України передбачено, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Спеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного, обвинуваченого; перебування його на посаді.
Як вбачається з матеріалів клопотання, 05.03.2024 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Обґрунтованість підозри підтверджуються матеріалами кримінального провадження, зокрема: показаннями свідка ОСОБА_8 ;показаннями свідка ОСОБА_9 ;показаннями свідка ОСОБА_10 ;показаннями свідка ОСОБА_11 ;протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; протоколом затримання ОСОБА_4 від 05.03.2024; протоколами про використання заздалегідь ідентифікованих засобів від 24.01.2024 та від 05.03.2024; протоколами обшуків від 05.03.2024; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
При цьому, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів чи інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин. На думку слідчого судді, такі фактичні дані містяться в доданих до клопотання слідчого матеріалах, в зв'язку з чим, підозра про ймовірну причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, за викладених у клопотанні обставин, є обґрунтованою.
Матеріали клопотання свідчать, що ОСОБА_4 наказом директора комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.05.2023 № 112/к призначено на посаду лікаря-дерматовенеролога Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пункту 1.3 розділу І Положення про постійно діючу позаштатну військово-лікарську ІНФОРМАЦІЯ_3 , затвердженого наказом комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичний центр» Деснянського району м. Києвавід 02.01.2023 № 25-а (далі - Положення), військово-лікарська експертиза, окрім інших завдань, згідностатті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів. Військово-лікарська експертиза здійснюється ВЛК, які створюються, у т.ч. при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. ВЛК також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров'я. Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи визначено Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони Українивід 14.08.2008 № 402 (далі - Положення № 402).
Відповідно до пункту 3.3 розділу 3 Положення, позаштатні (постійно та тимчасоводіючі) ВЛК призначаються у складіголови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії і секретаря з числа фахівців з медичною освітою.
Згідно вимог пункту 3.8 розділу 3 Положення, начальник (керівник) закладу охорони здоров'я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійнодіючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок роботи.
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 розділу 4 Положення на позаштатні ВЛК, окрім іншого, покладається проведення медичного огляду осіб, указаних у статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» в залежності від виду позаштатної ВЛК.
Відповіднодо пункту 7.1 розділу 7 Положення ВЛК проводять військово-лікарську експертизу шляхом проведення медичного огляду з подальшим прийняттям постанови про ступінь придатності до військової служби та інше.
Як визначено пунктами 7.4 та 7.5 розділу 7 Положення, після проведення медичного огляду (обстеження) військовозобов'язаного ВЛК проводить засідання. Рішення (постанови) ВЛК приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів голови та членів ВЛК, присутніх на засіданні. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні, рівні та у своїй роботі керуються Положенням № 402.
Пунктом 7.7 розділу 7 Положення визначено, що ВЛК приймають постанови, визначені главою 20 розділу ІІ Положення № 402, керуючись Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення № 402), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до Положення № 402) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (додаток 3 до Положення № 402).
Після проведення ВЛК засідання та прийняття комісійного рішення щодо формулювання постанов ВЛК, як регламентовано пунктом 7.13 розділу 7 Положення, секретарем ВЛК спільно з лікуючим лікарем, головою ВЛК оформлюється довідка ВЛК або свідоцтво про хворобу.
Таким чином, ОСОБА_4 , займаючи посаду лікаря-дерматовенеролога військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 та одночасно будучи членом позаштатної ВЛК, наділена організаційно-розпорядчими функціями, а тому відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та пункту 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою, тобто суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Окрім того, як зазначено в пункті 2.1 розділу 2 Положення, члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини та громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій. Пунктом 2.2 розділу 2 Положення передбачено, що доброчесність є одним з визначальних принципів працівників, які є членами ВЛК. Їх діяльність спрямована на забезпечення національних інтересів України під час виконання завдань та функцій держави, сприяння та реалізації прав та законних інтересів людини і громадянина, підтримання позитивного іміджу держави та Збройних Сил України.
Вимоги підпункту 2.2.2 пункту 2.2 розділу 2 Положення зобов'язують, членів ВЛК дiяти неупереджено, не зважаючи на приватнi iнтереси, особисте ставлення до будь-якого громадянина.
Слід зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Крім того, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
При вирішені питання щодо відсторонення від посади, слідчим суддею враховано доведення прокурором, що підозрювана, перебуваючи на посаді, зможе незаконними засобами впливати на свідків у справі, зокрема підлеглих працівників та співробітників. Також існує реальна загроза того, що, перебуваючи на посаді, підозрювана може знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування.
Слід зазначити, що відповідно до вимог ч. ч. 1, 3 ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Таким чином, слідчий суддя, розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного, дійшов до висновку, що прокурором доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваного необхідне для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, які працюють та перебувають у його підпорядкуванні.
Слідчим суддею також враховано правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб, відсутність доказів того, що на утриманні підозрюваної перебуває її мати, оскільки належних оказів цьому надано не було, крім того, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів чи інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин. На думку слідчого судді, такі фактичні дані містяться в доданих до клопотання прокурора матеріалах, в зв'язку з чим підозра про ймовірну причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за викладених у клопотанні обставин, є обґрунтованою.
Таким чином, відсторонення підозрюваного від посади є необхідним для належного забезпечення кримінального провадження, дотримання завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 КПК України та загальних засад кримінального провадження, передбачених ст. 7 КПК України.
Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, підозрюваній вручено 05.03.2024.
Згідно ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Таким чином, слідчий суддя, розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного прийшов до висновку, що доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади необхідне для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваної, яка, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження; знищити документи, які мають значення для вирішення справи.
При цьому, слідчим суддею також враховано наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
За встановлених в судовому засіданні обставин, враховуючи те, що підозрюваний використовуючи свої службові повноваження, може знищити чи приховати документи, що мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, впливати на свідків, вчинити аналогічне кримінальне правопорушення, слідчий суддя вважає за необхідне відсторонити підозрювану підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від посади лікаря-дерматовенеролога Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 05 травня 2024 року.
Слідчий зазначає, що стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених статтею 2 КПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 132, 154-157, 309, 372, 392, 393, 395 КПК України, -
клопотання - задовольнити.
Відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від посади лікаря-дерматовенеролога Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 05 травня 2024 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
На ухвалу прокурором, підозрюваним, його захисником протягом 5 днів з дня оголошення може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду.
Слідчий суддя: