про відмову у відкритті касаційного провадження
18 березня 2024 року
м. Київ
справа № 300/6589/23
адміністративне провадження № К/990/8628/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
перевірив касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року (суддя Матуляк Я.П.) та
постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року (колегія у складі суддів Матковської З.М., Кузьмича С.М., Ніколіна В.В.)
у справі № 300/6589/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
У жовтні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФ України в Івано-Франківській області; відповідач), просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати пенсійного забезпечення без обмеження максимальним розміром згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1) від 19.10.2020 за № 12/1491;
- зобов'язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсійного забезпечення без обмеження максимальним розміром згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.10.2020 за № 12/1491 у розмірі 31 231,71 грн.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням від 03.11.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2024, задовольнив частково позов:
- визнав протиправними дії ГУ ПФ України в Івано-Франківській області щодо застосування обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.05.2023;
- зобов'язав ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснити з 01.05.2023 виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.10.2020 за № 12/1491, з урахуванням проведених платежів;
- відмовив у задоволенні іншої частини позовних вимог;
- стягнув за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 відшкодування судового збору в розмірі 536,80 грн.
01.03.2024 ГУ ПФ України в Івано-Франківській подало касаційну скаргу, що 05.03.2024 надійшла до Верховного Суду, в якій, з посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2024, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на постанови Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 580/234/19, від 08.07.2020 у справі № 607/7115/17, від 10.09.2020 у справі № 280/5154/19, від 24.09.2020 у справі № 640/5854/19, від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20, від 17.09.2021 у справі № 580/1285/20, зазначає, що пенсія позивача не може перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно з п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються дії територіального органу Пенсійного фонду щодо відмови у перерахунку пенсії.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в ухвалі від 10.10.2023 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
Для підтвердження фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики скаржник має сформулювати проблемне правове питання, вирішення якого у випадку відкриття Верховним Судом касаційного провадження, впливатиме на широку масу спорів, створюючи тривалий у часі, відмінний від минулого підхід до вирішення актуальної правової проблеми.
ГУ ПФ України в Івано-Франківській області у касаційній скарзі не формулює таке питання, не обґрунтовує, в чому саме полягає фундаментальне значення розгляду цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, не вказує приклади неоднакового застосування судами в інших справах у подібних правовідносинах Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", інших норм матеріального чи процесуального права.
Тому Суд вважає, що перегляд цієї справи у касаційному порядку не матиме фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики та не вбачає інших обставин, визначених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, які могли б слугувати підставою для відкриття касаційного провадження у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, щодо застосування Закону № 2262-ХІІ у питанні обмеження максимальним розміром при перерахунку пенсій військовослужбовців та прирівняних до них осіб Верховний Суд у постановах від 06.11.2018 у справі № 522/3093/17, від 08.08.2019 у справі № 522/3271/17, від 10.10.2019 у справі № 522/22798/17, від 30.10.2020 у справі № 522/16881/17, від 17.05.2021 у справі № 343/870/17 висловив висновок про те, що:
" буквальне розуміння змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня частина 7 статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими. Отже, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774 до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.".
Суд апеляційної інстанції переглянув рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 відповідно до такої правової позиції Верховного Суду, виходив з того, що ГУ ПФ України в Івано-Франківській області має здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2023 без обмеження максимальним розміром.
ГУ ПФ України в Івано-Франківській області не обґрунтовує необхідність відступу від таких висновків щодо застосування норм права, покликається на нерелевантні висновки, висловлені у постановах Верховного Суду від 24.06.2020 у справі № 580/234/19, від 08.07.2020 у справі № 607/7115/17, від 10.09.2020 у справі № 280/5154/19, від 24.09.2020 у справі № 640/5854/19, від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20 та від 17.09.2021 у справі № 580/1285/20 щодо питання перерахунку пенсії, призначених особам відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення", Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів", Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII "Про прокуратуру", тобто, висновки у спорах з іншими предметами і підставами позовів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин ГУ ПФ України в Івано-Франківській області слід відмовити у відкритті касаційного провадження.
Керуючись ст. 328, 333, 359 КАС України, Суд,-
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2024 року у справі № 300/6589/23.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб