Постанова від 18.03.2024 по справі 260/1658/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 260/1658/23 пров. № А/857/23341/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сеника Р.П.,

суддів - Онишкевича Т.В., Судової-Хомюк Н.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2023 року у справі № 260/1658/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-

суддя у І інстанції Ващилін Р.О.,

час ухвалення рішення 19 жовтня 2023 року,

місце ухвалення рішення м. Ужгород,

дата складення повного тексту рішення не зазначена,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( далі - ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_4 ( далі - ВЧ НОМЕР_4 ), Військової частини НОМЕР_5 ( далі - ВЧ НОМЕР_5 ), Військової частини НОМЕР_6 ( далі - ВЧ НОМЕР_6 ), в якому просить: визнати протиправною бездіяльність ВЧ НОМЕР_5 щодо неповного нарахування та не виплати повної додаткової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ( далі - Постанова №168) у розмірі до 100000,00 грн, починаючи з серпня 2022 року по лютий 2023 року пропорційно дням участі у бойових діях військовослужбовцю Державної прикордонної служби ОСОБА_1 , та зобов'язати зробити виплати грошового забезпечення, які не отримав позивач.

На обгрунтування позовних вимог зазначає, що позивач проходив військову службу у Луганському та Сумському прикордонних загонах та приймає безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії в межах Сумської області. Однак всупереч Постанови №168 додаткову винагороду у повному розмірі пропорційно часу його участі у бойових діях у спірний період не отримував. Таку бездіяльність відповідачів вважає протиправною та такою, що порушує його права, які підлягають захисту в судовому порядку.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржив позивач, подавши на нього апеляційну скаргу.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що ОСОБА_1 проходить військову службу в прикордонному загоні Державної прикордонної служби України /Луганський прикордонний загін імені Героя України полковника Євгена Пікуса - (в/ч № 9938) військове формування Державної прикордонної служби України, підпорядковане Східному регіональному управлінню. У результаті російської агресії ВЧ НОМЕР_6 , яка знаходилась у м. Лисичанськ, на теперішній час у зв'язку з евакуацією розташована за адресою: 89600, Україна, Закарпатська область, м. Мукачеве, - ВЧ 2142. ВЧ НОМЕР_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на даний час здійснює виплати - грошового забезпечення згідно з банківськими виписками, які були надані до позову.

Згідно наказу № 1893-ВВ від 11.07.2022, ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 3 категорії - номера обслуги 2 зенитно-артилерійської секції ракетно- артилерійського відділення застави вогненної підтримки прикордонної комендатури, на підставі розпорядження голови Державної прикордонної служби України від 21.06.2022 № Ш/25-1293-Е з 10.07.2022 було відряджено до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України. В подавшому наказом начальника НОМЕР_7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 255-ВВ від 03.08.2022, його як Головного сержанта відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » прикордоннної комендатури швидкого реагування НОМЕР_8 прикордонного загону з 04.08.2022 був направлено у службове відрядження до ІНФОРМАЦІЯ_3 /до ІНФОРМАЦІЯ_4 ( в/ч № НОМЕР_4 ) - є територіальним органом охорони кордону в складі Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

У період його перебування в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_9 прикордонного загону на підставі наказів начальника ВЧ НОМЕР_6 щомісячно виплачувалася передбачена Постановою № 168 додаткова винагорода у розмірі - 30.000 грн, пропорційно в разрахунку на місяць, а додаткова винагорода у розмірі - 70 000 грн не виплачувалася.

Суд надаючи оцінку доводам відповідачів зробив висновок, що ОСОБА_1 був відряджений до ВЧ НОМЕР_4 у м. Суми не для участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресій а виключно з метою проведення інженерних робіт, що є для судді різними поняттями. Однак апелянт хоче наголосити на тому, що вказані інженерні роботи проводились у зоні небезпечній для життя, служба на кордоні, захист кордону та створення інженерних споруд є обороною кордону України.

Від початку введення в Україні режиму воєнного стану і по теперішній час позивач виконує обов'язки військової служби. Відповідно до пунктів 1,2 наказу НОМЕР_9 прикордонного загону №910-АГ від 17 листопада 2022 року «Про обладнання фортифікаційних споруд» наказано продовжити виконання заходів з фортифікаційного облаштування місць розташування та місць несення служби на ділянці відповідальності підрозділів охорони державного кордону НОМЕР_9 прикордонного загону раніше сформованими додатковими (позаштатними) інженерними групами за рахунок приданих військовослужбовців від 3-го прикордонного загону до 15 грудня 2022 року. Провести заходи з фортифікаційного облаштування на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в наступному обсязі: 10 - вогневих позицій, 3 - перекриття щілин, 2- місця для зберігання майна. Для виконання завдань залучено інженерну робочу групу з розрахунку - військовослужбовців згідно додатку до цього наказу. Позивач зазначає, що був та виконував накази у м. «Краснопілля», но суд не витребував наказу відповідачів про його місце знаходження на період який він вказав.

Таким чином, він виконував свій конституційний обов'язок по захисту Батьківщини, забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в тому числі, шляхом безпосередньої участі у бойових діях, у зв'язку з чим піддається постійному ризику для життя і здоров'я.

Позивач вважає, що відповідачі протиправно не видали йому наказ про призначення та нарахування додаткової винагороди у розмірі 100000 грн з серпня 2022 по січень 2023 року.

ВЧ НОМЕР_6 подано відзиви на апеляційну скаргу позивача, суть якого зводиться до того, що рішення суду є законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм процесуального права, при повному та всебічному з'ясуванні судом обставин, що мають значення для справи, доведеністю обставин, що мають значення для справи. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).,

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог скаржника, виходячи із такого.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позову у справі, суд першої інстанції виходив з того, що з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин даної справи та належного захисту прав військовослужбовця суд неодноразового витребовував від відповідачів відомості щодо безпосередньої участі позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з наданням підтверджуючих документів, а також відомостей щодо функцій та завдань, які виконував ОСОБА_1 у спірний період. На виконання таких вимог відповідачі повідомили, що витребувані судом відомості відсутні з огляду на те, що позивач до бойових дій у спірний період не залучався, а виконував виключно інженерні роботи по облаштуванню позицій різних підрозділів військової частини, що також узгоджується з відомостями наказу начальника НОМЕР_7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України №250-ВВ від 03.08.2022, та відповідає меті, з якою ОСОБА_1 був направлений у службове відрядження до Військової частини НОМЕР_4 .

Жодних відомостей щодо виконання будь-яких завдань поза межами м. Суми у період з серпня 2022 року по 14 січня 2023 року матеріали справи не містять, а позивач про такі обставини не повідомляє.

Відповідачі неодноразово заявляли, що ОСОБА_1 будь-якої участі у бойових завданнях не приймав, а виконував виключно інженерні роботи по облаштуванню позицій, що не є рівнозначним. Більше того, Військова частина НОМЕР_4 заявляє, що персонал такої згідно з бойовими розпорядженнями командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » приймає участь виключно у стабілізаційних заходах, що виключає можливість отримання передбаченої Постановою №168 додаткової винагороди у підвищеному розмірі. Суд погоджується з твердженням відповідачів, що один тільки факт проходження позивачем військової служби в межах Сумської області не надає йому право на отримання додаткової винагороди у підвищеному розмірі, оскільки необхідною умовою для отримання такої є саме участь у бойових діях та інших передбачених законодавством заходах. При цьому суд враховує те, що у спірний період не вся територія Сумської області відносилася до районів проведення воєнних (бойових) дій, а з 27 грудня 2022 року майже вся її територія класифікована саме як територія можливих бойових дій. В свою чергу факт перебування ОСОБА_1 у спірний період саме в зоні бойових дій за результатами розгляду даної справи судом не встановлено.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що головний сержант ОСОБА_1 являється військовослужбовцем Державної прикордонної служби України.

Наказом начальника НОМЕР_8 прикордонного загону Державної прикордонної служби України №1893-ВВ від 11.07.2022 головного сержанта ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби 3 категорії - номера обслуги 2 зенітно-артилерійської секції ракетно-артилерійського відділення застави вогневої підтримки прикордонної комендатури, на підставі розпорядження голови Державної прикордонної служби України від 21.06.2022 №Ш/25-1293-Е з 10 липня 2022 року було відряджено до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

В подальшому наказом начальника НОМЕР_7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України №250-ВВ від 03.08.2022 головний сержант ОСОБА_1 , військовослужбовець відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_8 прикордонного загону, з 04 серпня 2022 року направлений у службове відрядження до 5 прикордонного загону м. Суми з метою проведення інженерних робіт.

Судом встановлено, що у період перебування ОСОБА_1 в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_9 прикордонного загону такому на підставі наказів начальника Військової частини НОМЕР_6 щомісячно виплачувалася передбачена Постановою №168 додаткова винагорода у розмірі 30000,00 грн. пропорційно в розрахунку на місяць, поряд з цим додаткова винагорода в розмірі 70000,00 грн не виплачувалася.

У зв'язку з проведенням організаційно-штатних заходів, оголошених наказом №83 ДСК від 19.08.2022, наказом начальника Військової частини НОМЕР_6 №3783-ОС від 14.11.2022 головного сержанта ОСОБА_1 з 14 листопада 2022 року зараховано у розпорядження начальника Військової частини НОМЕР_6 , звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 3 категорії - номера обслуги 2 зенітно-артилерійської секції ракетно-артилерійського відділення застави вогневої підтримки прикордонної комендатури швидкого реагування « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Наказом начальника Військової частини НОМЕР_6 №19-ОС від 12.01.2023 головного сержанта ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення, як такого, що вибуває для подальшого проходження служби в розпорядження начальника Військової частини НОМЕР_4 .

Наказом начальника Військової частини НОМЕР_4 №22-ОС від 14.01.2023 головного сержанта ОСОБА_1 з 14 січня 2023 року зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення Військової частини НОМЕР_4 , та призначено на посаду інспектора прикордонної служби 1 категорії - начальника групи переносних зенітно-ракетних комплексів (оператором ПЗРК) відділення вогневої підтримки другої прикордонної застави (з місцем дислокації н.п. Славгород) першої прикордонної комендатури (з місцем дислокації н.п. Краснопілля).

Як вбачається з долучених Військовою частиною НОМЕР_4 розрахункових листів за лютий 2023 року ОСОБА_1 було виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн пропорційно часу служби у Військовій частині НОМЕР_4 за січень 2023 року. Поряд з цим відомості щодо виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн відсутні.

Вважаючи бездіяльність відповідачів щодо невиплати передбаченої Постановою №168 додаткової винагороди у повному розмірі протиправною, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.

Колегія суддів не погоджується з такими висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Закон України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі Закон 2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно зі ст.1 Закон 2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

За змістом ст.9 ч.1-4 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Так, п.1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктом 4 цього Указу визначено Кабінету Міністрів України невідкладно, зокрема, забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 Про загальну мобілізацію у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.

Пунктом 6 цього Указу визначено Кабінету Міністрів України, забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнята постанова №168 (далі - Постанова №168).

Відповідно до п.1 цієї Постанови №168 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які:

у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії;

захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення);

загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).

Згідно з п.2-1 Постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

З системного аналізу наведених вище правових норм можна дійти висновку про те, що керівниками відповідних міністерств та державних органів визначаються порядок і умови виплати додаткової винагороди у розмірі 100000 грн на місяць в розрахунку пропорційно часу участі військовослужбовців у бойових діях або які забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби).

Порядок і умови виплати вищенаведеної додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України визначений Міністром оборони України в Окремому дорученні від 23 червня 2022 року №912/з/29, яке є обов'язковим для виконання посадовими особами військових частин Збройних Сил України та застосовується з 01 червня 2022 року.

За змістом абз. 3, 4 п.3 Окремого доручення документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

Відповідно до п.4 Окремого доручення у підставах про видання таких довідок (додаток №1 або додаток №2) обов'язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення.

Згідно з п.5 Окремого доручення виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 грн або 30000 грн здійснювати на підставі наказів, зокрема, командирів (начальників) військових частин особовому складу військової частини.

У цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 грн за місяць обов'язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку №3 до цього доручення).

Таким чином, з аналізу наведених вище правових норм, колегія суддів дійшла висновку про те, що підставою для виплати спірної додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, є відповідні накази командирів (начальників), а документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, здійснюється на підставі бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини за формою, затвердженою додатком № 1 Окремого доручення.

Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що Закарпатським окружним адміністративним судом витребувались з відповідачів документи, а саме :

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 до участі у справі в якості співвідповідачів було залучено Військову частину НОМЕР_4 та Військову частину НОМЕР_6 та витребувано від ВЧ НОМЕР_4 та ВЧ НОМЕР_6 належним чином завірені відомості щодо проходження ОСОБА_1 військової служби в таких військових частинах; складових грошового забезпечення, що виплачувалося ОСОБА_1 у спірний період, а також розпорядчих документів, на підставі яких здійснювалися відповідні виплати; відомості щодо безпосередньої участі позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з наданням підтверджуючих документів, та з ВЧ НОМЕР_5 пояснення з відповідним документальним підтвердженням (у разі наявності) щодо проведення у спірний період виплати грошового забезпечення ОСОБА_1

18 серпня 2023 року ВЧ НОМЕР_4 подала до суду відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого проти задоволення позовних вимог заперечила. Так, зазначила, що позивач з 14 січня 2023 року був зарахований до складу ВЧ НОМЕР_4 та за період з січня по квітень 2023 року отримував в повному обсязі додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн з урахуванням фактичного часу виконання обов'язків військової служби в незалежності від виконання ним бойових завдань, пов'язаних із безпосередньою участю у бойових діях чи зіткнення з противником. Разом з тим, вважає, що у військової частини відсутні підстави для виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн. з огляду на те, що ВЧ НОМЕР_4 не відомі факти безпосередньої участі позивача у бойових діях за період з серпня 2022 року по 14 січня 2023 року. Окрім того, звернула увагу суду на те, що починаючи з січня 2023 року Сумська область згідно з наказами Головнокомандувача Збройних Сил України не включена до районів ведення бойових дій, а отже відсутня обов'язкова умова для виплати спірної додаткової винагороди.

22 серпня 2023 року ВЧ НОМЕР_5 подала через особистий електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» додаткові пояснення у справі, в яких наголосила, що ВЧ НОМЕР_6 знаходиться тільки на казначейському обслуговуванні ВЧ НОМЕР_5 в сфері розрахунково-касового обслуговування та забезпечення контролю використання коштів, в тому числі, за КЕКВ 2110 «Оплата праці». Отже, ВЧ НОМЕР_5 жодних нарахувань щодо ОСОБА_1 не здійснювала.

05 вересня 2023 року ВЧ НОМЕР_6 надіслала через особистий електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» відзив на позовну заяву, в якому із заявленими позовними вимогами не погоджується. Зазначила, що позивач проходить службу в лавах Державної прикордонної служби України та протягом оскаржуваного періоду перебував в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_9 прикордонного загону та постійно виконує обов'язки військової служби, з огляду на що у спірному періоду отримував у повному обсязі додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн. Стосовно спірної додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн зазначає, що наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України встановлено конкретний перелік заходів, у разі участі в яких військовослужбовець отримує право на виплату такої винагороди. При цьому участь у таких повинна бути документально підтвердженою. Інформація про участь військовослужбовця, відрядженого до інших підрозділів Держприкордонслужби, у заходах щомісяця подається начальнику органу Держприкордонслужби, у складі якої перебуває такий військовослужбовець. На підставі таких відомостей відбувається нарахування додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн пропорційно часу виконання завдань. Однак у спірному періоду відомості щодо ОСОБА_1 до ВЧ НОМЕР_6 не надходили, тому підстав для виплати спірної додаткової винагороди у підвищеному розмірі не було. Вважає, що один тільки факт віднесення Сумської області до району ведення бойових дій за період серпень - грудень 2022 року не надає право на отримання додаткової винагороди в розмірі 70000,00 грн. щомісячно, оскільки доказів ведення бойових дій в такій не надано. Окрім того, звернув увагу суду на те, що наразі фінансове забезпечення потреб Військової частини НОМЕР_6 за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» для виконання рішень суду здійснюються військовою частиною самостійно.

20 вересня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду витребувано від Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України відомості щодо проходження військової служби військовослужбовцем ОСОБА_1 , направленим у відрядження до Західного регіонального управління наказом начальника НОМЕР_8 прикордонного загону від 11.07.2022 №1893-ВВ, у період з 10 липня 2022 року по 14 січня 2023 року з відповідними підтверджуючими документами.

03 жовтня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду витребувано від ВЧ НОМЕР_4 належним чином завірені копії відомостей щодо проходження ОСОБА_1 військової служби у військовій частині НОМЕР_4 за період з 04 серпня 2022 року по лютий 2023 року (в тому числі його фактичного місця знаходження); відомостей щодо безпосередньої участі позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з наданням підтверджуючих документів, а також відомостей щодо функцій та завдань, які виконував ОСОБА_1 у період з 04 серпня 2022 року по лютий 2023 року з відповідними доказами на їх підтвердження.

09 жовтня 2023 року ВЧ НОМЕР_4 надіслала до суду додаткові пояснення у справі, в яких вкотре наголосила про відсутність в загону будь-якої інформації та підтверджуючих документів безпосередньої участі позивача у бойових діях за період з серпня 2022 року по січень 2023 року. Стверджує, що під час перебування в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_9 прикордонного загону ОСОБА_1 був задіяних виключно в інженерних роботах по облаштуванню позицій різних підрозділів загону на території Сумської області. При цьому зазначає, що основними завданнями НОМЕР_9 прикордонного загону було визначено забезпечення національних інтересів на державному кордоні та підтримання правового режиму воєнного стану.

Додатково колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

01 березня 2024 року ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду витребувано від ВЧ НОМЕР_4 належним чином засвідчений наказ НОМЕР_9 прикордонного загону №910-АГ від 17 листопада 2022 року «Про облаштування фортифікаційних споруд», а також додаток до наказу про особовий склад інженерної групи з відомостями про ОСОБА_1

04 грудня 2024 року на адресу суду надійшли додаткові пояснення по справі від ВЧ НОМЕР_4 з витребовуваними документами.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до пунктів 1, 2 наказу НОМЕР_9 прикордонного загону № 910-АГ від 17 листопада 2022 року «Про облаштування фортифікаційних споруд» наказано продовжити виконання заходів з фортифікаційного облаштування місць розташування та місць несення служби на ділянці відповідальності підрозділів охорони державного кордону НОМЕР_9 прикордонного загону раніше сформованими додатковими (позаштатними) інженерними групами за рахунок приданих військовослужбовців від НОМЕР_8 прикордонного загону до 15 грудня 2022 року. Провести заходи з фортифікаційного облаштування на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_6 » в наступному обсязі: 2 бліндажі, 5 вогневих позицій, 2 перекриття щілин. Для виконання завдань залучити інженерну робочу групу з розрахунку - 9 військовослужбовців згідно додатку до цього наказу.

Відповідно до витягу з додатку до наказу по 5 прикордонному загоні від 17 листопада 2022 року № 910-АГ особовий склад інженерної групи з 3 ПРИКАЗ: впс « ІНФОРМАЦІЯ_6 » 3. Головний сержант ОСОБА_1 ..

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року №1364 повноваження щодо затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, надано саме Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 ( із змінами відповідно до наказу № 224 від 17 серпня 2023 року) Великописарівська селищна територіальна громада є зоною бойових дій з 24 лютого 2022 року по теперішній час.

З урахуванням встановлених обставин справи колегія суддів дійшла висновку, що позивач у спірні періоди виконував свій конституційний обов'язок по захисту Батьківщини, забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в тому числі, шляхом безпосередньої участі у бойових діях, у зв'язку з чим піддається постійному ризику для життя і здоров'я.

Будь-яких відомостей щодо неналежного виконання обов'язків військової служби або наявності інших обставин, що б виключали наявність у такого права на отримання передбаченої законодавством додаткової винагороди, відповідач не заявляє.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, допустив невідповідність своїх висновків обставинам справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до приписів ст. 317 КАС України є підставою для скасування у цій частині судового рішення та прийняття постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

З огляду на викладене, враховуючи положення статті 317 КАС України, прецедентну практику ЄСПЛ, суд апеляційної інстанції приходить переконання, що суд першої інстанції при прийнятті рішення неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове, яким в частково задовольнити позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2023 року у справі № 260/1658/23 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_9 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_4 ) щодо не нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, у розмірі до 70000,00 грн. з 04 серпня по 31 серпня 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, з 01 грудня по 29 грудень 2022 року, з 01 січня 2023 року по 13 січня 2023року, пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_8 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_6 ) щодо невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, у розмірі до 70000,00 грн. з 04 серпня по 31 серпня 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, з 01 грудня по 29 грудня 2022 року, з 01 січня 2023 року по 13 січня 2023року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Зобов'язати НОМЕР_9 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_4 ) нарахувати ОСОБА_1 додаткову винагороду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, у розмірі до 70000,00 грн. з 04 серпня по 31 серпня 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, з 01 грудня по 29 грудня 2022 року, з 01 січня 2023 року по 13 січня 2023року, пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Зобов'язати НОМЕР_8 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_6 ) виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, у розмірі до 70000,00 грн. з 04 серпня по 31 серпня 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, з 01 грудня по 29 грудня 2022 року, з 01 січня 2023 року по 13 січня 2023року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Зобов'язати НОМЕР_9 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168, у розмірі до 70000,00 грн. з 14 січня 2023 року по 31 січня 2023 року, пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку виключно у випадках, передбачених частиною 4 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. П. Сеник

судді Т. В. Онишкевич

Н. М. Судова-Хомюк

Повне судове рішення складено 18.03.2024