06 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 140/3418/23 пров. № А/857/21540/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Мікули О. І.,
суддів - Курильця А. Р., Пліша М. А.,
з участю секретаря судового засідання - Єршової Ю. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року у справі №140/3418/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказів, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
суддя в 1-й інстанції - Смокович В. І.,
дата ухвалення рішення - 04 жовтня 2023 року,
місце ухвалення рішення - м. Луцьк,
дата складання повного тексту рішення - 13 жовтня 2023 року,
Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Головного управління Національної поліції у Волинській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати протиправним та скасувати пункт перший наказу ГУ НП у Волинській області від 07 лютого 2023 року №299/в “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих працівників ГУ НП у Волинській області” в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення його зі служби в поліції; визнати протиправним та скасувати наказ ГУ НП у Волинській області від 02 березня 2023 року №99о/с про звільнення зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) капітана поліції ОСОБА_1 , начальника сектору контролю за обігом зброї Камінь-Каширського районного відділу поліції, з 03 березня 2023 року; зобов'язати відповідача поновити його на посаді начальника сектору контролю за обігом зброї Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУ НП у Волинській області та стягнути на його користь середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню. В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що підставою для винесення оскаржуваних наказів було проведене службове розслідування, яке призначено і проведено на підставі наказу ГУ НП у Волинській області №107 від 24 січня 2023 року, з яким він ознайомлений не був. Зазначає, що у матеріалах службового розслідування відсутні докази несанкціонованого копіювання ним персональних даних, крім інформації викладеної у рапорті начальника УГІГУНП у Волинській області, в якому зазначено про оголошену підозру за несанкціоноване копіювання персональних даних, однак рапорт не є доказом вчинення ним дисциплінарного проступку. Звертає увагу на те, що строки притягнення до дисциплінарної відповідальності закінчилися ще до початку службового розслідування, оскільки згідно з матеріалами службового розслідування він вчинив дисциплінарний проступок 18 лютого 2022 року, який було виявлено 07 лютого 2023 року, що підтверджується листом УІАП ГУН1П у Волинській області від 01 лютого 2023 року №239/27/01-2023 року, який адресований начальнику УГІ ГУНП у Волинській області, де зазначено інформацію про здійснення пошукових запитів капітаном поліції ОСОБА_1 в ІКС «Інформаційний портал НПУ» у період з 17 лютого 2022 року по 18 лютого 2022 року. Таким чином між датою 18 лютого 2022 року, коли згідно з матеріалів службового розслідування він вчинив дисциплінарний проступок, і який було виявлено лише 07 лютого 2023 року є проміжок часу, який складає 1 рік. Зауважує, що службове розслідування призначено у січні 2023 року, тобто вже після закінчення шестимісячного строку, протягом якого може бути застосоване дисциплінарне стягнення шляхом видання наказу. При цьому, виявлення дисциплінарного проступку 07 лютого 2023 року не відміняє того доведеного факту, що йому ставлять у вину вчинення дисциплінарного проступку 18 лютого 2022 року. З врахуванням наведеного вважає, що оскаржувані накази є протиправними та підлягають скасуванню, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає про те, що 24 січня 2023 року до ГУ НП у Волинській області надійшла інформація про те, що 23 січня 2023 року повідомлено начальнику сектору контролю за обігом зброї Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУ НП у Волинській області ОСОБА_1 про підозру за фактом несанкціонованого копіювання інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, якщо це призвело до її витоку, вчинені особою, яка має право доступу до такої інформації за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 362 КК України. У ході проведення службового розслідування були досліджені витяги з спеціального електронного архіву, в яких зафіксовані дії ОСОБА_1 під його логіном щодо здійснення пошукових запитів та отриманні інформації з ІПНП на перевірку певних осіб за їх ідентифікаційними даними. Таким чином, позивач вчинив дисциплінарний проступок несумісний із подальшим проходженням служби в поліції, його поведінка не відповідає вимогам професійних та моральних якостей поліцейського та дискредитує його звання, підриває рівень довіри громадян до Національної поліції України, що і було підставою звільнення його зі служби в поліції. Крім того, заперечує щодо спливу строку притягнення до дисциплінарної відповідальності, оскільки у разі проведення службового розслідування за фактом вчинення дисциплінарного проступку, днем його виявлення вважається день затвердження висновку за результатами службового розслідування. Таким чином, вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, а тому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Позивач (апелянт) - ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Представник відповідача - Сорочук А. М. у судовому засіданні не погодилася з доводами апеляційної скарги і вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та національної поліції, що підтверджується копією послужного списку позивача (том 1, а.с. 41 - 47).
Рапортом начальника УГІ ГУ НП у Волинській області від 24 січня 2023 року на ім'я начальника ГУ НП у Волинській області повідомлено про те, що у рамках кримінального провадження №62022140010000172 від 21 квітня 2021 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру в несанкціонованому копіюванні інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, якщо це призвело до її витоку, вчинені особою, яка має право доступу до такої інформації за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 362 КК України (том 1 а.с.50 - 52).
На підставі вказаного рапорту наказом ГУ НП у Волинській області №107 від 24 січня 2023 року з метою дослідження факту порушення службової дисципліни ОСОБА_1 призначено службове розслідування, яке вирішено провести у формі письмового провадження та створено дисциплінарну комісію (том 1 а.с.53 - 54).
Під час службового розслідування ОСОБА_1 надано письмове пояснення від 31 січня 2023 року, в якому він вказав, що 23 січня 2023 року йому вручено підозру за ч.3 ст.362 КК України, зазначив, що жодних протиправних діянь не вчиняв і всі звинувачення вважає безпідставними (том 1 а.с.67 - 68).
Висновком службового розслідування, за фактом повідомлення про підозру начальнику сектору контролю за обігом зброї Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області капітану поліції ОСОБА_1 за частиною третьою статті 362 КК України, затвердженого начальником ГУ НП у Волинській області 07 лютого 2023 року дисциплінарна комісія дійшла висновку, що за грубе порушення службової дисципліни, що виразилося у вчиненні дій, що підривають авторитет Національної поліції України, і ігноруванні обов'язків поліцейського, встановлених пунктами 1, 2, 4 частини першої статті 18 Закону України “Про національну поліцію”, порушенні вимог пунктів 1, 2, 4, 6, 13 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, підпункту 1, 2 пункту 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, пункту 2 розділу 3, пункту 6 розділу 4 Положення про інформаційно-комунікаційну систему “Інформаційний портал Національної поліції України”, затвердженого наказом МВС України від 03.08.2017 № 676, пункту 1 розділу 5, пункту 1, підпункту 1 пункту 4, підпунктів 1, 2 пункту 5 п розділу 9 методичних рекомендацій “Щодо порядку надання права доступу користувачам до інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України” № 1026/01/27-2020 від 24 січня 2020 року, частин першої, другої статті 11 розділу 2 Закону України “Про інформацію”, особистого зобов'язання щодо дотримання вимог про нерозголошення персональних даних, посадової інструкції, керівних вказівок Національної поліції України та ГУ НП у Волинській області щодо дотримання законності та службової дисципліни, Присяги поліцейського та виразилося у вчиненні дій, які містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 362 КК України, зокрема у здійсненні несанкціонованого копіювання інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, якщо це призвело до її витоку, вчинені особою, яка має право доступу до такої інформації за попередньою змовою групою осіб, про що ОСОБА_1 23 січня 2023 року повідомлено про підозру, вчинення дій, несумісних з вимогами, які пред'являються до професійних та моральних якостей поліцейського, та дискредитують звання поліцейського, підривають авторитет та довіру до органів поліції, до начальника сектору контролю за обігом зброї Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУ НП у Волинській області капітана поліції ОСОБА_1 застосувати дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції (а.с.23 - 24).
Висновки службового розслідування підтверджуються заявкою про надання доступу до інформаційно-телекомікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України” з відміткою про реєстрацію та отримання доступу до системи користувача ОСОБА_1 , його письмовим зобов'язанням щодо дотримання вимог про нерозголошення персональних даних та витягами про отримання таких даних з системи користувачем ОСОБА_1 (том 1, а.с.60 - 61, 62, 63, 64).
На підставі висновків службового розслідування наказом ГУ НП у Волинській області № 299/в від 07 лютого 2023 року до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції (том 1 а.с.108 - 111).
На виконання наказу ГУ НП у Волинській області №299/в від 07 лютого 2023 року, наказом ГУ НП у Волинській області № 99 о/с від 02 березня 2023 року ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини першої статті 77 Закону України “Про національну поліцію” (том 1 а.с.112).
ОСОБА_1 , вважаючи, що його незаконно звільнено зі служби в поліції, звернувся у суд з цим позовом про визнання протиправними та скасування наказів ГУ НП у Волинській області № 299/в від 07 лютого 2023 року, №99 о/с від 02 березня 2023 року, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваних наказів відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законом, з урахуванням всіх обставин справи, з дотриманням установленої процедури, а тому відсутні підстави для визнання протиправними та скасування спірних наказів. Інші позовні вимоги є похідними, тому також не підлягають задоволенню. Крім того, суд першої інстанції зауважив, що строк притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності не пропущено.
Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Ч.2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII)
Відповідно до ст.3 Закону №580-VIII поліція у своїй діяльності керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
За змістом ч.1 ст.18 Закону №580-VIII поліцейський зобов'язаний, зокрема: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до ч.1,2 ст.19 Закону №580-VIII у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
Разом з тим, Дисциплінарний статут Національної поліції України затверджений ЗУ «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15 березня 2018 року №2337-VIII визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.
Дія цього Статуту поширюється на поліцейських, які повинні неухильно додержуватися його вимог.
Приписами ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України визначено, що службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов'язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов'язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.
Згідно ч.3 ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених ст.18 ЗУ «Про Національну поліцію» зобов'язує поліцейського, зокрема: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України, знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки, поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень, безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону, вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника, утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України.
Поняття “службова дисципліна” включає у себе не лише обов'язок особи належним чином виконувати свої службові обов'язки, а і обов'язок дотримуватися положень чинного законодавства України та Присяги працівника поліції.
Відповідно до ст.11 Дисциплінарного статуту Національної поліції України за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.
Згідно зі ст.12 Дисциплінарного статуту Національної поліції України дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Ст.13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України передбачає, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.
Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.
До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.
Приписами ст.14 Дисциплінарного статуту Національної поліції України визначено, що службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.
Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.
Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
У разі надходження до органу поліції матеріалів про вчинення поліцейським адміністративного правопорушення, що складені в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення, службове розслідування не призначається, а рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності приймається на підставі зазначених матеріалів.
Службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою.
Питання про наявність підстав для накладення на працівника поліції дисциплінарного стягнення з'ясовується під час службового розслідування. Правова оцінка правильності рішення про притягнення працівника поліції до дисциплінарної відповідальності повинна грунтуватися насамперед на тому, чи таке рішення прийнято у межах повноважень, у порядку та спосіб, установлені Конституцією України та законами України, чи дійсно в діях працівника поліції є встановлені законом підстави для застосування до нього дисциплінарного стягнення.
За змістом ч.1 ст.16 Дисциплінарного статуту Національної поліції України службове розслідування проводиться та має бути завершено не пізніше одного місяця з дня його призначення керівником.
Положення ст.21 Дисциплінарного статуту Національної поліції України передбачають строки застосування дисциплінарних стягнень.
Так, відповідно до ч.1 ст.21 Дисциплінарного статуту Національної поліції України дисциплінарне стягнення застосовується не пізніше одного місяця з дня виявлення дисциплінарного проступку і не пізніше шести місяців з дня його вчинення шляхом видання дисциплінарного наказу.
Згідно з ч.2 цієї статті у разі проведення службового розслідування за фактом вчинення дисциплінарного проступку днем його виявлення вважається день затвердження висновку за результатами службового розслідування.
Аналізуючи вищенаведені норми, колегія суддів зазначає, що у разі проведення службового розслідування дисциплінарне стягнення застосовується не пізніше одного місяця з дня затвердження висновку службового розслідування, однак не пізніше шести місяців з дня вчинення дисциплінарного проступку.
Як вбачається з матеріалів справи, за фактом повідомлення про вручення ОСОБА_1 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, наказом ГУ НП №107 від 24 січня 2023 року було призначено службове розслідування, яке вирішено провести у формі письмового провадження та створено дисциплінарну комісію. За результатами службового розслідування дисциплінарною комісією було складено висновок службового розслідування за фактом можливого порушення службової дисципліни, в тому числі ОСОБА_1 .
Так, зі змісту зазначеного висновку вбачається, що під час службового розслідування встановлено, що ОСОБА_1 допустив грубе порушення службової дисципліни, що виразилося у вчиненні дій, що підривають авторитет Національної поліції України, і ігноруванні обов'язків поліцейського, встановлених пунктами 1, 2, 4 частини першої статті 18 Закону України “Про національну поліцію”, порушенні вимог пунктів 1, 2, 4, 6, 13 часини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, підпункту 1, 2 пункту 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, пункту 2 розділу 3, пункту 6 розділу 4 Положення про інформаційно-комунікаційну систему “Інформаційний портал Національної поліції України”, затвердженого наказом МВС України від 03.08.2017 №676, пункту 1 розділу 5, пункту 1, підпункту 1 пункту 4, підпунктів 1, 2 пункту 5 п розділу 9 методичних рекомендацій “Щодо порядку надання права доступу користувачам до інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України” №1026/01/27-2020 від 24 січня 2020 року, частин першої, другої статті 11 розділу 2 Закону України “Про інформацію”, особистого зобов'язання щодо дотримання вимог про нерозголошення персональних даних, посадової інструкції, керівних вказівок Національної поліції України та ГУ НП у Волинській області щодо дотримання законності та службової дисципліни, Присяги поліцейського та виразилося у вчиненні дій, які містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 362 КК України, зокрема у здійсненні несанкціонованого копіювання інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, якщо це призвело до її витоку, вчинені особою, яка має право доступу до такої інформації за попередньою змовою групою осіб, про що ОСОБА_1 23 січня 2023 року повідомлено про підозру, вчинення дій, несумісних з вимогами, які пред'являються до професійних та моральних якостей поліцейського, та дискредитують звання поліцейського, підривають авторитет та довіру до органів поліції.
У рамках проведення службового розслідування дисциплінарною комісією було здійснено запит до УІАП ГУ НП у Волинській області та отримано заявку про надання доступу до ІКС ІПНП, зобов'язання щодо дотримання вимог нерозголошення персональних даних капітана поліції ОСОБА_1 та інформацію щодо здійснення пошукових запитів капітаном поліції ОСОБА_1 в ІКС ІПНП у період з 17 лютого 2022 року по 18 лютого 2022 року на двох осіб.
Ст.59 Закону України “Про Національну поліцію” передбачає, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно з п.1 Розділу І Правил етичної поведінки поліцейських, які затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ від 09 листопада 2016 року №1179 (далі - Правила), вони поширюються на всіх поліцейських, які проходять службу в Національній поліції України. Дотримання вимог цих Правил є обов'язком для кожного поліцейського незалежно від займаної посади, спеціального звання та місцеперебування.
У Розділі II Правил встановлено, що під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами.
За змістом ч.2 ст.18 Закону №580-VІІІ поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби виконує основні обов'язки поліцейського та, відповідно до частини першої статті 12 цього Закону, поліція забезпечує безперервне та цілодобове виконання своїх завдань, що вказує на те, що капітан поліції ОСОБА_1 цілодобово має виконувати основні обов'язки поліцейського.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожного працівника поліції, зокрема, дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги, статутів і наказів начальників; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють.
Матеріалами справи стверджується, що відповідачу стало відомо про повідомлення позивачу про підозру у вчиненні кримінального правопорушення за фактом несанкціонованого копіювання інформації, що знаходилась у його розпорядженні, при цьому, під час службового розслідування, дисциплінарною комісією підтверджено цей факт шляхом скерування відповідних запитів та яка дійшла висновку про вчинення ОСОБА_1 дисциплінарного проступку за обставин попередження позивача щодо дотримання вимог про нерозголошення персональних даних.
Таким чином, як правильно встановлено судом першої інстанції, своїми діями, встановленими у ході проведеного службового розслідування, ОСОБА_1 проігнорував вимоги ст.18 Закону України «Про Національну поліцію», у частині обов'язку неухильно дотримуватися положення Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, тобто вчинив дисциплінарний проступок, за що підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності (а.с. 94).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дисциплінарний проступок позивача виявився у недотриманні принципів діяльності поліцейського та вчиненні дій несумісних з вимогами, що пред'являються до професійно-етичних якостей поліцейських, тому до нього необхідно застосувати дисциплінарне стягнення.
Доводи апелянта в частині відсутності вчинення дисциплінарного проступку колегія суддів відхиляє, вважає, що такі спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Разом з тим, спірний наказ ГУ НП у Волинській області №299/в “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих працівників ГУ НП у Волинській області” в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції прийнято 07 лютого 2023 року, тобто з пропуском встановленого ст.21 Дисциплінарного статуту Національної поліції України шестимісячного строку притягнення до дисциплінарної відповідальності з моменту вчинення дисциплінарного проступку.
Колегія суддів зазначає про те, що підставою звільнення позивача було те, що позивачем 18 лютого 2022 року здійснено несанкціоноване копіювання інформації, яка обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, якщо це призвело до її витоку, вчиненні особою, яка має право доступу до такої інформації (т.1 а.с. 109); при цьому наказ про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності прийнято 07 лютого 2023 року (т.1 а.с.20).
Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач, приймаючи оскаржуваний наказ «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих працівників ГУ НП у Волинській області” в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції 07 лютого 2023 року за проступки, які були вчинені позивачем у лютому 2022 року, допустив порушення процесуальних строків притягнення до дисциплінарної відповідальності, а саме: після спливу шестимісячного строку, тому пункт перший наказу ГУ НП у Волинській області від 07 лютого 2023 року №299/в “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих працівників ГУ НП у Волинській області” в частині накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення його зі служби в поліції та наказ ГУ НП у Волинській області від 02 березня 2023 року №99о/с про звільнення зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України), як похідний, є протиправними та підлягають скасуванню.
Доводи апелянта в частині притягнення його до дисциплінарної відповідальності поза межами строків притягення до дисциплінарної відповідальності є підставними, такі знайшли своє підтвердження під час розгляду справи та спростовують висновки суду першої інстанції з наведених вище мотивів.
Оскільки колегією суддів встановлено, що позивача звільнено зі служби незаконно, тому задоволенню підлягають і позовні вимоги про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, як похідні, а тому належним способом захисту його прав буде поновлення на службі капітана поліції ОСОБА_1 , начальника сектору контролю за обігом зброї Камінь-Каширського районного відділу поліції, з 04 березня 2023 року.
Відповідно до ч.1 ст.235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Крім того, згідно з ч.2 ст.235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27 Закону України «Про оплату праці» за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (далі - Порядок №100).
Нормами абз.3 п.2 Порядку №100 визначено, що середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата.
За змістом абз.3 п.8 Порядку №100 у разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим або другим цього пункту, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді.
З наявної в матеріалах справи довідки про доходи №62 від 12 квітня 2023 року, яка видана Головним управлінням НП у Волинській області (т.1 а.с.137), вбачається, що заробітна плата позивача за січень 2023 року становила 16218,02 грн, за лютий 2023 року - 29081,96 грн, тому розмір середньоденного заробітку позивача становить 1078,57 грн (45299,98 грн : 42 р.д.).
Таким чином, час вимушеного прогулу ОСОБА_1 за період 04 березня 2023 року по 06 березня 2024 року складає 263 робочих дні, а тому на його користь підлягає стягненню середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 283663,91 грн (263 роб.днів х 1078,57 грн) без відрахування податків, зборів та інших обов'язкових до сплати платежів.
Крім того, відповідно до правової позиції, що викладена у постанові Верховного Суду від 23 квітня 2019 року у справі №2340/3023/18, суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як середній заробіток за час вимушеного прогулу, обраховуються без віднімання сум податків та зборів. Податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, присудженої за рішенням суду, підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та, відповідно, відрахуванню із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу при виплаті працівнику, внаслідок чого виплачена працівнику на підставі судового рішення сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу зменшується на суму податків і зборів.
Таким чином, враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає, що позовну вимогу про стягнення з Головного управління Національної поліції у Волинській області на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 04 березня 2023 року по день ухвалення судового рішення, як похідна, підлягає задоволенню шляхом стягнення з Головного управління Національної поліції у Волинській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 04 березня 2023 року по 06 березня 2024 року у сумі 283663 (двісті вісімдесят три тисячі шістсот шістдесят три) грн 91 коп без врахування податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Колегія суддів зазначає, що за змістом ч.8 ст.235 КЗпП України, а також враховуючи положеннями ст.371 КАС України, рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню, а тому судове рішення в частині поновлення позивача на роботі та стягнення середнього заробітку за один місяць необхідно допустити до негайного виконання.
Щодо решти доводів апелянта, крім вищеописаних, то колегія суддів вважає, що такі ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.
Керуючись ст.242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 371 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року у справі №140/3418/23 скасувати та прийняти постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт перший наказу ГУ НП у Волинській області від 07 лютого 2023 року №299/в “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності та вжиття заходів дисциплінарного впливу до окремих працівників ГУ НП у Волинській області” в частині накладення дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати наказ ГУ НП у Волинській області від 02 березня 2023 року №99 о/с про звільнення зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію» капітана поліції ОСОБА_1 , начальника сектору контролю за обігом зброї Камінь-Каширського районного відділу поліції, з 03 березня 2023 року.
Поновити ОСОБА_1 на посаді начальника сектору контролю за обігом зброї Камінь-Каширського районного відділу поліції ГУ НП у Волинській області з 04 березня 2023 року.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Волинській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 04 березня 2023 року по 06 березня 2024 року у сумі 283663 (двісті вісімдесят три тисячі шістсот шістдесят три) грн 91 коп. без утримання податку на доходи та обов'язкових до сплати платежів.
Постанову в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О. І. Мікула
судді А. Р. Курилець
М. А. Пліш
Повне судове рішення складено 18 березня 2024 року.