07 березня 2024 р.Справа № 440/5687/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,
за участю секретаря судового засідання Юсіфової Г.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" на рішення Полтавського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції С.С. Сич) від 16.11.2023 (повний текст складено 16.11.23) по справі № 440/5687/23 за позовом Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування розпорядження та постанови,
Позивач, АТ "Полтаваобленерго", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просив визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 85-р від 04.04.2023 "Про внесення змін до розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09 серпня 2022 року № 20-р"; визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №606 від 04.04.2023 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що НКРЕКП склало оскаржувані рішення за відсутності оформлення акту позапланової перевірки уніфікованої форми, застосувавши до позивача два види санкцій за одне порушення. Крім того, позивач вважає, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 606 від 04.04.2023 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП" винесена передчасно, оскільки строк усунення порушення у відносинах із ФОП ОСОБА_1 продовжено розпорядженням НКРЕКП № 85-р від 04.04.2023 до 01.05.2023.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 по справі № 440/5687/23 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що з огляду на предмет перевірки НКРЕКП, повинно було скласти два акта перевірки, а саме один примірник акта за формою наведеною в додатку 19 до Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, а другий за формою, наведеною в додатку 21. Враховуючи, що НКРЕКП за наслідками перевірки акт про невиконання рішення про усунення порушень за формою наведеною в додатку № 21 Порядку не складало, то НКРЕКП прийняло розпорядження №85-р від 04.04.2023 року та постанову №606 від 04.04.2023 року з порушенням положень п.7.3. Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, а відтак розпорядження НКРЕКП №85-р від 04.04.2023 року та постанова НКРЕКП № 606 від 04.04.2023 року підлягають визнанню протиправними та скасуванню. Враховуючи підстави здійсненої перевірки лише складений акт про невиконання рішення про усунення порушень за формою наведеною в додатку 21 Порядку мав бути підставою для розгляду на засіданні питання відповідальності АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», а також для застосування щодо нього санкцій. Також посилається на те, що розпорядження НКРЕКП №85-р від 04.04.2023 року за своїм змістом не є рішенням щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю. Тому, це розпорядження підлягає визнанню протиправним та скасуванню. АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» звертає увагу на те, що строк усунення нібито порушення у відносинах із ФОП ОСОБА_1 продовжено розпорядженням НКРЕКП № 85-р від 04.04.2023 року до 01.05.2023 року. Тому, постанова НКРЕКП № 606 від 04.04.2023 року, якою накладено штраф за невиконання розпорядження НКРЕКП №20-р від 09.08.2022 року, є передчасною.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому наполягає на законності рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Сторони про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи у відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзив на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 05.07.2022 НКРЕКП прийнято постанову № 678 "Про проведення позапланової невиїзної перевірки АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО", якою відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" та з урахуванням звернення ФОП ОСОБА_1 (вх. НКРЕКП 09.06.2022 № 7652/1-22) /том 1 а.с. 207/ постановлено провести позапланову невиїзну перевірку АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" у частині питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу /том 1 а.с. 237/.
У термін з 07.07.2022 по 13.07.2022 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі постанови НКРЕКП від 05.07.2022 № 678 "Про проведення позапланової невиїзної перевірки АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" /том 1 а.с. 237/ та посвідчення від 06.07.2022 № 165 проведено позапланову невиїзну перевірку дотримання суб'єктом господарювання АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, за результатами якої складено акт від 13.07.2022 № 143 /том 1 а.с. 202-206/.
У акті від 13.07.2022 №143 зафіксовані виявлені порушення вимог законодавства та ліцензійних умов:
- пункту 1 частини 3 статті 46 Закону України “Про ринок електричної енергії” щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
- підпункту 2 пункту 2.3 глави 2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата забезпечувати та здійснювати комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
- пункту 4.5.10 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, що висновок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання є обов'язковим до виконання ОСР;
- пункту 5.1.1 глави 5.1 розділу V Кодексу комерційного обліку електричної енергії, яким встановлено, що улаштування вузлів обліку та інших засобів комерційного обліку електричної енергії необхідно здійснювати відповідно до цього Кодексу, Правил роздрібного ринку, Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 липня 2017року № 476 (далі - ПУЕ), та проектних рішень;
- пункту 5.2.2 глави 5.2 розділу V Кодексу комерційного обліку електричної енергії, яким встановлено, що вузли обліку у замовників встановлюються відповідно до технічних рекомендацій, технічних умов (у разі приєднання до електричних мереж) та проєктних рішень (проєктів) /том 1 зворот а.с. 205/.
09.08.2022 прийнято розпорядження НКРЕКП № 20-р "Про усунення порушень АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРНО" /том 1 а.с. 201/, яким зобов'язано АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" усунути порушення нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме:
пункту 4.5.10 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, яким встановлено, що висновок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання є обов'язковим до виконання ОСР;
Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, а саме:
- пункту 5.1.1 глави 5.1 розділу V, яким встановлено, що улаштування вузлів обліку та інших засобів комерційного обліку електричної енергії необхідно здійснювати відповідно до цього Кодексу, Правил роздрібного ринку, Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 липня 2017року № 476 (далі - ПУЕ), та проектних рішень,
- пункту 5.2.2 глави 5.2 розділу V, яким встановлено, що вузли обліку у замовників встановлюються відповідно до технічних рекомендацій, технічних умов (у разі приєднання до електричних мереж) та проектних рішень (проектів), для чого у строк до 15.09.2022 привести свої дії по відношенню до ФОП ОСОБА_1 у відповідність до вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, щодо погодження встановлення вузла обліку електричної енергії в розподільчому пристрої 0,4 кВ комплексної трансформаторної підстанції 78, що знаходиться на балансі споживача, шляхом внесення відповідних змін до пункту 2.6.5 від 03.11.2021 № (ідентифікатор) ТУ0013070311211162810000001, про що у строк до 30.09.2022 повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.
09.08.2022 НКРЕКП прийнято постанову № 875 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" /том 1 а.с. 238-240/, якою постановлено накласти штраф у розмірі 85000 грн. на АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
пункту 1 частини третьої статті 46 Закону України “Про ринок електричної енергії” щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
пункту 4.5.10 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу, яким встановлено, що висновок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання є обов'язковим до виконання ОСР;
Кодексу комерційного обліку електричної енергії, а саме:
пункту 5.1.1 глави 5.1 розділу V, яким встановлено, що улаштування вузлів обліку та інших засобів комерційного обліку електричної енергії необхідно здійснювати відповідно до цього Кодексу, Правил роздрібного ринку, Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21 липня 2017року № 476 (далі - ПУЕ), та проектних рішень,
пункту 5.2.2 глави 5.2 розділу V, яким встановлено, що вузли обліку у замовників встановлюються відповідно до технічних рекомендацій, технічних умов (у разі приєднання до електричних мереж) та проектних рішень (проектів);
підпункту 2 пункту 2.3 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов'язку ліцензіата забезпечувати та здійснювати комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Не погодившись з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.08.2022 № 20-р "Про усунення порушень АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" та з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.08.2022 № 875 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії", АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" звернулося до адміністративного суду з позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 у справі № 440/8067/22 у задоволенні позову Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування розпорядження та постанови - відмовлено /том 1 а.с. 1- 9/.
17.01.2023 НКРЕКП прийнято постанову № 93 "Про проведення позапланової невиїзної перевірки АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО", якою відповідно до п. 4 ч. 7 ст. 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" постановлено провести позапланову виїзну перевірку виконання АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" розпорядження НКРЕКП від 09.08.2022 № 20-р "Про усунення порушень АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" /том 1 а.с. 144/.
У термін з 24.02.2023 по 09.03.2023 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі постанови НКРЕКП від 17.01.2023 № 93 та посвідчення від 17.02.2023 № 129 /том 1 а.с. 126-127/ проведено позапланову виїзну перевірку дотримання суб'єктом господарювання АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, за результатами якої складено акт від 09.03.2023 №143 /том 1 а.с. 145-153/.
В акті перевірки від 09.03.2023 № 143 зафіксовані такі виявлені порушення вимог законодавства та ліцензійних умов:
- пункту 1 частини 3 статті 46 Закону України “Про ринок електричної енергії” щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
- підпункту 5 пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1470, щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;
- пункту 10.7 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затверджених постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 (у редакції, що була чинною до 07.10.2022), щодо обов'язку ліцензіата усувати порушення у визначений рішенням строк та не пізніше 10 робочих днів після їх усунення надавати до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів /том 1 а.с. 150-151/.
04.04.2023 НКРЕКП винесено розпорядження № 85-р "Про внесення змін до розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 09 серпня 2022 року № 20-р" /том 1 а.с. 54/, яким відповідно до Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затверджених постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 вирішено в абзаці шостому розпорядчої частини розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 09 серпня 2022 року № 20-р "Про усунення порушень АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" цифри та слова "15 вересня 2022" та "30 вересня 2022" замінити цифрами та словами "01 травня 2023" та "15 травня 2023" відповідно.
За результатами розгляду акту перевірки позапланової виїзної перевірки від 09.03.2023 № 143, якою установлено, що АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" не виконано рішення НКРЕКП, а саме, розпорядження НКРЕКП від 09.08.2022 № 20-р "Про усунення порушень АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" у строк до 15.09.2022 привести свої дії по відношенню до ФОП ОСОБА_1 у відповідність до вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, щодо погодження встановлення вузла обліку електричної енергії в розподільчому пристрої-0,4 кВ комплектної трансформаторної підстанції - 78, що знаходиться на балансі споживача, шляхом внесення відповідних змін до пункту 2.6.5 від 03.11.2021 № (ідентифікатор) ТУ001307031121 1 16 28 1 000000 1, про що у строк до 30.09.2022 повідомити НКРЕКП та сектор НКРЕКП у Полтавській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів, керуючись статтями 17, 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", НКРЕКП прийнято постанову від 04.04.2023 № 606 "Про накладення штрафу на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за невиконання рішення НКРЕКТ", якою накладено штраф у розмірі 85000 грн. на АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" за невиконання рішення НКРЕКП, а саме вимог розпорядження НКРЕКП від 09 серпня 2022 року № 20-р “Про усунення порушень АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" /том 1 а.с. 120-121/.
Не погодившись з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 85-р від 04.04.2023 "Про внесення змін до розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09 серпня 2022 року № 20-р" та з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 606 від 04.04.2023 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП", позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 85-р від 04.04.2023 "Про внесення змін до розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09 серпня 2022 року № 20-р" та постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 606 від 04.04.2023 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП", - прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам з урахуванням доводів сторін та висновків суду першої інстанції, колегія суддів зазначає таке.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Відповідно до ч.ч. 1-3, 5 ст. 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Положеннями ч.ч. 2-4 ст. 20 Закону № 1540-VIII передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання", "Про енергетичну ефективність".
Постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов (далі - Порядок № 428), дія якого поширюється на суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Нацкомісією у сфері енергетики та у сфері комунальних послуг та який установлює певні процедури, зокрема, організації та проведення планових та позапланових перевірок; оформлення результатів перевірок; контроль за виконанням рішень Нацкомісії; порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов.
Відповідно до п. 10.1 Порядку № 428 у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.
Рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, у тому числі визначення розміру штрафних санкцій, приймається відповідно до законів України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про ринок природного газу" та "Про теплопостачання".
Ліцензіат не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.
Пунктом 10.2 Порядку № 428 визначено, що при застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
У разі повного або часткового усунення ліцензіатом порушень ліцензійних умов, вимог законодавства, виявлених під час перевірки, до моменту прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що обов'язково підтверджується відповідними документами, факт усунення враховується при прийнятті рішення щодо застосування до ліцензіата санкцій та/або заходів регуляторного впливу.
При визначенні санкцій за порушення, передбачені Законами України "Про ринок електричної енергії" та "Про ринок природного газу", НКРЕКП враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Положеннями ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (далі - Закон № 2019-VIII) передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 2 вказаного Закону, правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
За змістом п. 4 ч. 4 ст. 77 Закону № 2019-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню; за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно з ч. 5 ст. 77 Закону № 2019-VIII при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку електричної енергії вважаються обтяжуючими обставинами.
Наведені вище норми свідчать про те, що у позивача наявні повноваження на здійснення заходів державного нагляду (контролю), прийняття рішень про застосування санкцій, та прийняття рішень про усунення виявлених порушень.
Надаючи оцінку доводам апелянта в частині того, що з огляду на предмет перевірки, НКРЕКП повинно було скласти два акта перевірки, а саме один примірник акта за формою наведеною в додатку 19 до цього Порядку, а другий за формою, наведеною в додатку 21, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 10.1 Порядку № 428, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.
Пунктами 10.3 та 10.4 Порядку № 428 передбачено, що за порушення законодавства та ліцензійних умов у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП може застосовувати до ліцензіатів санкції у вигляді: застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; накладення штрафу; зупинення дії ліцензії; анулювання ліцензії.
Рішення НКРЕКП про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірок, оформлюється розпорядженням, копія якого вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття.
Пунктами 10.7 - 10.10 Порядку № 428 передбачено, що ліцензіат зобов'язаний усунути порушення у визначений рішенням строк та надати до НКРЕКП письмовий звіт про усунення порушень з належним чином завіреними копіями підтверджувальних документів у строк, визначений рішенням, або у разі відсутності у ньому такого строку не пізніше 15 робочих днів після їх усунення.
За даними звіту ліцензіата щодо усунення порушень з доданими належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів, на підставі доповідної записки, погодженої членом НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов'язків, усі матеріали та документи долучаються до ліцензійної справи, про що НКРЕКП повідомляє ліцензіата відповідним листом.
Ліцензіат має право письмово звернутись до НКРЕКП із заявою про продовження строку усунення порушень не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати закінчення встановленого рішенням НКРЕКП строку із зазначенням у зверненні поважних причин.
В свою чергу, НКРЕКП може прийняти рішення про продовження строку усунення порушень, якщо визнає такі причини поважними.
Судовим розглядом встановлено, що відповідач не звертався до НКРЕКП із заявою про продовження строку усунення порушень.
В свою чергу, якщо ліцензіат не виконав рішення НКРЕКП щодо усунення порушень вимог законодавства, видане за результатами проведення перевірки, у визначений рішенням строк, НКРЕКП приймає рішення про проведення позапланової виїзної перевірки.
На підставі цього, суд зазначає, що позивачем у відповідності до постанови НКРЕКП від 17.01.2023 № 93 «Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Полтаваобленерго», було проведено вищевказану позапланову виїзну перевірку.
За результатами позапланової виїзної перевірки було складено Акт позапланової виїзної перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії від 09.03.2023 № 143 (далі - Акт № 143) за формою, наведеною в додатку 19 до Порядку № 428.
Щодо посилання позивача на те, що у разі якщо під час позапланової перевірки Регулятор виявить невиконання рішення про усунення порушень, то у такому випадку він повинен разом з оформленням акту позапланової перевірки за формою наведеною в додатку 19 Порядку одночасно скласти акт про невиконання рішення про усунення порушень за формою наведеною в додатку 21 Порядку, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 7.3 Порядку № 428 передбачено, що за наявності достатніх підстав в останній день проведення перевірки, крім випадків, передбачених пунктами 7.5 та 7.6 цієї глави, за формою, наведеною в додатку 21 до цього Порядку, складаються такі документи: акт про невиконання рішення про усунення порушень; акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; акт про неусунення ліцензіатом протягом строку зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її зупинення; акт про виявлення недостовірності даних у документах, поданих суб'єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії; акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки; акт про документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України.
Зміст наведеної вище норми права свідчить про те, що складення акту за формою, наведеною в додатку 21 до Порядку № 428 є правом контролюючого органу, а не його обов'язком і таке право ним реалізовується виключно за наявності достатніх підстав.
Як вказує відповідач, постановою НКРЕКП № 548 від 03.03.2020 затверджено Порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Порядок № 548).
Відповідно до пункту 6.4 Порядку № 548 НКРЕКП має право прийняти рішення про зупинення дії ліцензії (повністю або частково), зокрема у разі складення акта про невиконання рішення про усунення порушень ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг за результатами перевірки НКРЕКП до повного виконання ліцензіатом такого рішення, але не більше шести місяців з дня набрання чинності рішенням про зупинення дії ліцензії.
Таким чином, складання акта за формою наведеною в додатку 21 до Порядку № 428 застосовується Регулятором в сукупності з Порядком № 548, для здійснення більш жорстких заходів державного регулювання, і є не обов'язком, а правом Регулятора за наявності достатніх підстав.
Також суд зазначає, що Законом № 1540-VIII передбачено складення за результатами проведеної перевірки одного акту, але у двох примірниках та не встановлено обов'язку Регулятора складати декілька актів за результатами однієї перевірки.
У зв'язку з цим, доводи апелянта про те, що лише складений акт про невиконання рішення про усунення порушень за формою наведеною в додатку 21 Порядку, враховуючи підстави здійсненої перевірки, мав бути підставою для розгляду на засіданні питання відповідальності підприємства позивача, а також для застосування щодо нього санкцій, є помилковими.
Що стосується доводів апелянта про те, що під час вирішення спірних правовідносин суд першої інстанції не застосував під час розгляду справи ч. 3, ч. 7 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» і п. 10.4., п. 10.5. та п. 10.9. Порядку (абзац 1, сторінка 6 апеляційної скарги), а також доводів про те, що ч. 7 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що за одне правопорушення на ринку електричної енергії може застосуватися лише один вид санкцій або штраф разом із зупиненням дії ліцензії, в той час, як НКРЕКП прийняло і розпорядження № 85-р від 04.04.2023 року і постанову № 606 від 04.04.2023 року, чим допустило порушення застосувавши два види санкцій, колегія суддів зазначає наступне.
Як зазначалося вище, відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 1540-VIII, за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про енергетичну ефективність» (ч. 3 ст. 22 Закону).
Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону № 1540-VIII, під час здійснення державного контролю Регулятор має право, зокрема: приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень (п. 5); накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом (п. 6).
Згідно з абз. 3 ч. 5 ст. 14 Закону № 1540-VIII передбачено, що рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями.
Положеннями п. 10.4 глави 10 Порядку № 428 передбачено, що рішення НКРЕКП про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірок, оформлюється розпорядженням, копія якого вручається особисто уповноваженій особі ліцензіата (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП) або надсилається ліцензіату рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття.
Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що у Регулятора наявні повноваження як на здійснення заходів державного контролю так і на прийняття рішень про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірок, які за своєю суттю є заходами державного регулювання, а не санкцією, як помилково вважає позивач.
Що стосується посилання апелянта про порушення позивача п. 10.9 Порядку № 428, колегія суддів зазначає, що приписами цього пункту дійсно визначено, що Ліцензіат має право письмово звернутись до НКРЕКП із заявою про продовження строку усунення порушень не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати закінчення встановленого рішенням НКРЕКП строку із зазначенням у зверненні поважних причин.
В свою чергу, НКРЕКП може прийняти рішення про продовження строку усунення порушень, якщо визнає такі причини поважними.
Разом з тим, як вказувалося вище, позивач не звертався до НКРЕКП із заявою про продовження строку усунення порушень, а тому ці доводи є безпідставними.
Надаючи оцінку доводам позивача про те, що строк усунення порушення у відносинах із ФОП ОСОБА_1 продовжено розпорядженням НКРЕКП № 85-р від 04.04.2023 року до 01.05.2023 року, у зв'язку з чим постанова НКРЕКП № 606 від 04.04.2023 року, якою накладено штраф за невиконання розпорядження НКРЕКП № 20-р від 09.08.2022 року, є передчасною, суд зазначає наступне.
Судовим розглядом встановлено та відповідачем у справі не заперечувалося, що НКРЕКП надійшов лист № 03/04 від 03.04.2023 зареєстрований за вхідним № 6024/1-23 від 03.04.2023, в якому ФОП ОСОБА_1 повідомив контролюючий орган про врегулювання всіх питань з АТ «Полтаваобленерго».
Відповідно до п. 10.7 Порядку № 428, ліцензіат зобов'язаний усунути порушення у визначений рішенням строк та не пізніше 10 робочих днів після їх усунення надати до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів.
Враховуючи приписи п. 10.7 Порядку № 428, колегія суддів зазначає, що підприємством позивача не було виконано вимоги законодавства в цій частині та не усунуто порушення у визначений рішенням строк.
При цьому, як було правильно встановлено судом першої інстанції, документи на підтвердження фактичного усунення нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, до листа ФОП ОСОБА_1 № 03/4 від 03.04.2023 додані не були, а АТ «Полтаваобленерго» не надало до НКРЕКП письмовий звіт з належним чином завіреними копіями підтверджуючих документів, які свідчать про усунення порушення нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Таким чином, як на момент проведення перевірки, так і на момент прийняття спірної постанови № 606, підприємством позивача не було виконано вимоги Розпорядження № 20-р. В свою чергу, подальше усунення виявлених порушень нажаль не нівелює факт його виявлення контролюючим органом загалом.
На підставі наведених вище обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 85-р від 04.04.2023 "Про внесення змін до розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09 серпня 2022 року № 20-р" та постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 606 від 04.04.2023 "Про накладення штрафу на АТ "Полтаваобленерго" за невиконання рішення НКРЕКП" прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними, не впливають на правомірність висновків суду, оскільки в апеляційній скарзі зазначено лише те, що постанова суду першої інстанції є незаконною, підлягає скасуванню у зв'язку із ненаданням судом належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, зміст апеляційної скарги, який повністю дублює заперечення на позов, подані до суду першої інстанції, містить виключно суб'єктивне бачення апелянта обставин справи, які розглянуто судом першої інстанції та надано належну правову оцінку, апелянтом у скарзі не зазначено в чому ж конкретно виявилося ненадання судом першої інстанції належної правової оцінки обставинам справи, тобто які з них випали з поля зору суду, а які було досліджено невірно, а також не зазначено того, які висновки, натомість, повинні були б бути зроблені судом та не обґрунтовано в чому полягає невірність застосування судом норм матеріального права, які саме норми та яким чином було порушено чи неправильно застосовано та яких процесуальних норм адміністративного судочинства не було дотримано судом під час розгляду даної адміністративної справи, а також не зазначено які з поданих доказів суд дослідив неправильно або неповно, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Зважаючи на результати апеляційного перегляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 по справі № 440/5687/23 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді В.В. Катунов І.М. Ральченко
Повний текст постанови складено 18.03.2024.