Справа № 560/1215/24
іменем України
18 березня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 25.01.2024 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить: 1) визнати протиправною відмову Головного управління Державної податкової служби в Хмельницькій області у списанні безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб в сумі 14074,90 грн та військового збору в сумі 4222,47 грн, щодо яких минув строк давності, встановлений Податковим кодексом України; 2) зобов'язати Головне управління Державної податкової служби в Хмельницькій області списати безнадійний податковий борг ОСОБА_1 в загальному розмірі 18297,37 грн, а саме: з податку на доходи фізичних осіб в сумі 14074,90 грн та військового збору в сумі 4222,47 грн та здійснити коригування інтегрованої картки платника ОСОБА_1 шляхом виключення відомостей про заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 14074,90 грн та військового збору в сумі 4222,47 грн, у зв'язку зі списанням вказаного податкового боргу.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що зверталася до відповідача із заявою про списання безнадійного податкового боргу в сумі 18297,37 грн у зв'язку із закінченням 1095-денного строку для його стягнення з моменту виникнення вказаних грошових зобов'язань та здійснення коригування відомостей в карті особового рахунку платника податків шляхом виключення з неї відомостей щодо наявності недоїмки, однак відповідач відмовив у задоволенні заяви та списанні безнадійного податкового боргу.
05.02.2024 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що у позивача рахується податковий борг у загальній сумі 18297,37 грн, який виник внаслідок самостійно задекларованого грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 14074,9 грн та військовому збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 4222,47 грн. У зв'язку з наявністю у позивача доходів у вигляді заробітної плати відсутні підстави для прийняття рішення про визнання податкового боргу безнадійним.
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
18.07.2015 на підставі договору дарування квартири, посвідченого приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу Вакарєвою О.В. та зареєстрованого в реєстрі за №1519, позивач отримала у власність дарунок - квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю 281498,00 грн (арк. спр. 8-9).
28.04.2016 позивач подала до ГУ ДПС у Хмельницькій області декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік, у якій задекларувала доходи від отриманого у дарунок майна та визначила суму податкових зобов'язань, що підлягають сплаті самостійно: 14074,90 грн - податок на доходи фізичних осіб, 4222,47 грн - військовий збір (арк. спр. 11).
У зв'язку з наявністю податкового боргу у сумі 18297,37 грн, відповідачем сформовано податкову вимогу № 6524-17 від 08.12.2016.
08.11.2023 позивач звернулася до ГУ ДПС у Хмельницькій області із заявою про списання безнадійного податкового боргу в сумі 18297,37 грн у зв'язку із закінченням 1095-денного строку для його стягнення з моменту виникнення вказаних грошових зобов'язань та здійснення коригування відомостей в карті особового рахунку платника податків шляхом виключення з неї відомостей щодо наявності недоїмки у сумі 18297,37 грн (арк. спр. 12).
Листом №442/С/22-01-13-01-03-08 від 22.11.2023 відповідач відмовив у задоволенні заяви та списанні безнадійного податкового боргу.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Визначення поняття податкового боргу надано у підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, згідно з яким податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до підпункту «а» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 ПК України безнадійна заборгованість це заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Питання списання безнадійного податкового боргу врегульоване статтею 101 ПК України.
Списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг (пункт 101.1 статті 101 ПК України).
Згідно з підпунктом 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 101.2 ПК України під терміном «безнадійний» розуміється податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу.
Пунктом 102.4 статті 102 ПК України встановлено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу.
У пункті 101.5 статті 101 ПК України передбачено, що контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Міністерство фінансів України наказом 28.07.2022 № 220, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.08.2022 № 908/38244, затвердило Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (далі - Порядок № 220).
Вдповідно до підпункту 5 пункту 2 розділу II Порядку № 220 безнадійним податковим боргом є податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 глави 9 розділу II Кодексу, - станом на дату прийняття рішення керівником (його заступником або уповноваженою особою) територіального органу ДПС.
Згідно з пунктами 1, 5, 6 розділу IIІ Порядку № 220 у випадках, передбачених підпунктами 1-5, 7, 8 пункту 2 розділу II цього Порядку, за результатами розгляду документів, необхідних для підтвердження безнадійності податкового боргу, керівник (його заступник або уповноважена особа) територіального органу ДПС за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для територіального органу ДПС. Неотриманий платником податків примірник рішення зберігається у територіальному органі ДПС.
Структурний підрозділ територіального органу ДПС, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем кварталу.
Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІКС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
Таким чином, зі змісту вищенаведених норм Порядку № 220 слідує, що списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно.
Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що контролюючий орган не ініціював процедуру стягнення з позивача податкового боргу шляхом звернення до суду з позовом у межах 1095 днів.
Таким чином, суд робить висновок, що грошове зобов'язання позивача в загальному розмірі 18297,37 грн, а саме: з податку на доходи фізичних осіб в сумі 14074,90 грн та військового збору в сумі 4222,47 грн, є податковим боргом, стосовно якого минув строк давності встановлений статтею 102 ПК України (безнадійним боргом).
У постанові від 09.03.2021 у справі № 300/2353/19 Верховний Суд вказав, що у разі коли податковий борг є безнадійним, відмова відповідача у списанні податкового боргу та продовження його обліку в інформаційних систем органів доходів і зборів за позивачем є протиправною, можливе прийняття відповідачем рішення щодо списання такого безнадійного боргу та це є ефективним способом захисту в межах спірних правовідносин, який виключає подальше звернення позивача до суду за захистом порушених прав.
Окремо варто зазначити, що стягнення коштів контролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований контролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 23.06.2022 у справі № 2а-2002/12/1370.
Також, суд враховує, що наслідком визнання податкового боргу безнадійним, є звільнення майна з податкової застави, яка виникла через наявність боргу.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд робить висновок, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Хмельницькій області щодо неприйняття рішення про списання безнадійного боргу ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб в сумі 14074,90 грн та військового збору в сумі 4222,47 гривень.
Зобов'язати Головне управління ДПС в Хмельницькій області прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 в загальному розмірі 18297,37 грн (з податку на доходи фізичних осіб в сумі 14074,90 грн та військового збору в сумі 4222,47 грн) та здійснити коригування інтегрованої картки платника ОСОБА_1 шляхом виключення відомостей про заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 14074,90 грн та військового збору в сумі 4222,47 грн, у зв'язку з списанням вказаного податкового боргу.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 березня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя А.І. Петричкович