Ухвала від 18.03.2024 по справі 380/5153/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

18 березня 2024 рокусправа №380/5153/24

Суддя Львівського окружного адміністративного суду О.П. Хома, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державного підприємства «Дослідне господарство Оброшине» Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України» про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника публічної інформації у частині доступу до публічної інформації,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Дослідне господарство Оброшине» Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України» (далі - відповідач) про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника публічної інформації у частині доступу до публічної інформації.

Ухвалою судді від 11.03.2024 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), була залишена без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позовної заяви.

Позивачу роз'яснено наслідки невиконання вимог даної ухвали.

Позивачем 12.03.2024 (вх. №18988) подано клопотання про звільнення його від сплати судового збору. Посилаючись на статтю 55 Конституції України, просить забезпечити йому доступ до правосуддя та звільнити його від сплати судового збору.

При вирішення клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору, суд виходить з такого.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 №3460-ІХ розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2024 встановлено у розмірі 3 028 грн.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, для пониження якого при поданні до суду позову в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8.

Позивачем 12.03.2024 подано клопотання про звільнення його від сплати судового збору з тих підстав, що він займається волонтерською діяльностю, від якої не отримує доходу, а збирає кошти на офіційний благодійний рахунок. Також зазначає, що за 2022 рік його дохід склав 605 грн, а в 2023 році доходів він не отримував. Стверджує про покладення судами на нього фінансових зобов'язань щодо сплати судових зборів, зокрема сплату судового збору 908 грн у справі №380/5964/22, 1 073 грн у справі №380/3014/22, що в три рази перевищило його дохід за 2022 рік.

На підтвердження доводів клопотання про звільнення від сплати судового збору долучив довідку про відкриття рахунка фізичною особою від 08.01.2204 згідно до Порядку формування та ведення реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції об'єднаних сил (форма №4-РВ).

Звертаю увагу, що Порядком формування та ведення Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 30.10.2014 № 1089 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 листопада 2014 р. за № 1471/26248 (далі - Порядок) встановлюється механізм включення волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (далі - волонтер АТО та/або здійснення заходів із забезпечення НБО) до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та структура цього реєстру.

У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:

волонтер АТО та/або здійснення заходів із забезпечення НБО - фізична особа - благодійник (громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, яка перебуває в Україні на законних підставах), яка досягла вісімнадцятирічного віку, провадить волонтерську діяльність на добровільній та безоплатній основі, внесена до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації згідно з Податковим кодексом України (далі - Кодекс) та Законом, надає благодійну допомогу на користь осіб, визначених у підпунктах «а» та «в» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу;

Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (далі - Реєстр) - база даних, яка містить інформацію про волонтерів АТО та/або здійснення заходів із забезпечення НБО, що ведеться Державною податковою службою України за структурою, наведеною у додатку 1.

Згідно з пунктом 2.5 Порядку про включення/відмову у включенні фізичної особи - благодійника до Реєстру на підставі заяви, поданої в електронній формі, фізичній особі - благодійнику направляється інформація у квитанції, у якій у разі відмови у включенні фізичної особи - благодійника до Реєстру зазначається підстава для відмови у включенні, а також інформація про право повторного подання такою особою заяви та вичерпна інформація про документи, які відповідно до законодавства підтверджують припинення обставин, що були підставою для виключення фізичної особи - благодійника з Реєстру (у разі відмови у включенні фізичної особи - благодійника до Реєстру на підставі абзацу п'ятого пункту 2.3 цього розділу).

Доказів внесення ОСОБА_1 до реєстру волонтерів позивачем не надано.

У редакції пункту 2.2 Порядку (в редакції, що діяла до 21.07.2023) фізична особа - благодійник разом із заявою про включення/внесення змін до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації за формою № 1-РВ подає: оригінал та копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або сторінки паспорта у формі книжечки/зворотного боку паспорта у формі картки, до якої внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру, або сторінки паспорта у формі книжечки, до якої внесена відмітка про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта або паспорта у формі картки, в якому проставлене слово «відмова», відповідно до яких фізична особа - благодійник обліковується в Державному реєстрі за реєстраційним номером облікової картки платника податків/серією та номером паспорта у формі книжечки або номером паспорта у формі картки (далі - реєстраційний номер облікової картки/серія (за наявності) та номер паспорта);

довідки (довідку) про відкриття/закриття рахунка фізичною особою за формою № 4-РВ (додаток 4), що призначений для здійснення благодійної діяльності (крім рахунків, що були закриті до 21 листопада 2013 року).

У свою чергу, редакція Порядку, яка діє з 21.07.2023, не передбачає вимоги щодо надання вищевказаної довідки.

Вказане дає підстави стверджувати, що сам факт відкриття рахунку для здійснення благодійної діяльності та отримання довідки за формою № 4-РВ не свідчить про зайняття особи волонтерською діяльністю.

Водночас, вимога щодо отримання такої довідки після 21.07.2023 у Порядку відсутня, тому вказана довідка не є належним і допустимим доказом того, що ОСОБА_1 є волонтером і використовує вказаний рахунок саме з метою волонтерської діяльності.

Ба більше, статус волонтера відповідно до статті 5 Закону № 3674-VI не є підставою звільнення від сплати судового збору.

З огляду на вищевказане, суддя зазначає, що наведені у клопотанні ОСОБА_1 доводи та додані документи не свідчать про скрутне матеріальне становище позивача та необхідність звільнення його від сплати судового збору за подання позовної заяви у цій справі.

Враховуючи те, що надані позивачем відомості не свідчать про відсутність у нього інших джерел доходів, суд дійшов висновку, що доводи останнього про майновий стан належними та допустимими доказами не підтверджені.

Саме така позиція викладена в ухвалі Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду від 13.01.2020 у справі № 520/5126/19 та ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 29 вересня 2022 року у справі № 990/47/22.

Звертаю увагу, що звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати с дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи, підтвердженим належними доказами.

Та обставина, що позивач займається волонтерською, правозахисною діяльністю не свідчить, що позивач безумовно може претендувати на пільги щодо сплати судового збору.

Таким чином, суд дійшов висновку, що наведені позивачем доводи щодо неспроможності сплати судового збору в цій справі не дають підстав для звільнення його від сплати судового збору за подання даної позовної заяви.

Тому позовна заява та додані до неї матеріали підлягають поверненню позивачу на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.

Оскільки позовна заява повертається позивачу з підстав не сплати ним судового збору, відсутні підстави для вирішення питання про його повернення.

Повернення позовної заяви та надання позивачу права в межах розумних строків та при дотриманні всіх інших вимог процесуального закону на повторне звернення до суду з такою позовною заявою, не є обмеженням доступу до суду, гарантованого пунктом 8 частини другої статті 129 Конституції України.

Керуючись ст. ст. 160, 169, 243, 248, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного підприємства «Дослідне господарство Оброшине» Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України» про оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядника публічної інформації у частині доступу до публічної інформації, - повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя О. П. Хома