15 березня 2024 рокусправа № 380/17365/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Ген. Григоренка, 3, м. Львів, код ЄДРПОУ 40108833) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, у якій позивач, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області у включенні ОСОБА_1 до контрольного списку з числа поліцейських, державних службовців та працівників Головного управління Національної поліції у Львівській області, які потребують поліпшення житлових умов із збереженням попереднього часу зарахування на квартирний облік Львівської міської ради та у списки осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень.
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області включити ОСОБА_1 до контрольного списку з числа поліцейських, державних службовців та працівників Головного управління Національної поліції у Львівській області, які потребують поліпшення житлових умов, із збереженням попереднього часу зарахування на квартирний облік Львівської міської ради та у списки осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що в грудні 2022 року та в лютому 2023 року звертався до відповідача із заявами щодо зарахування на квартирний облік в ГУНП у Львівській області з врахуванням контрольних списків, які потребували поліпшення житлових умов Львівського міського управління Головного управління МВС України у Львівській області до його ліквідації станом на 2015 рік та щодо включення до контрольного списку з числа поліцейських, державних службовців та працівників ГУНП у Львівській області, які потребують поліпшення житлових умов, із збереженням попереднього часу зарахування на квартирний облік Львівської міської ради та у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Відповідач відмовив у включенні позивача контрольного списку працівників ГУНП у Львівській області, які перебувають на квартирному обліку у Львівській міській раді для покращення житлових умов та списку працівників ГУНП у Львівській області, які перебувають на квартирному обліку у Львівській міській раді та користуються правом першочергового забезпечення житлом. Вважає, що відповідачем порушено його право на житло.
Ухвалою суду від 31.07.2023 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 07.08.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що відповідно до пп. 2 п. 32 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР від 11 грудня 1984 року № 470 у випадках звільнення у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, громадяни, які перебували на квартирному обліку за місцем роботи і перейшли на інше підприємство, в установу, організацію у тому ж населеному пункті, беруться на облік за новим місцем роботи, а якщо там не ведеться облік, то в органах місцевого самоврядування за місцем проживання, із збереженням попереднього часу перебування на обліку. Вказує, що оскільки ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції 16.08.2017 та він перебував на час звільнення, як і на час звернення до суду на квартирному обліку у Львівській міській раді, не підлягає до задоволення будь-яка позовна вимога щодо ГУНП у Львівській області. Крім цього, згідно з Положенням про житлову комісію Г оловного управління Національної поліції у Львівській області, затвердженого наказом ГУНП у Львівській області від 08.10.2019 № 35, з метою безумовного дотримання принципів соціальної справедливості при розгляді житлових питань, в ГУНП у Львівській області ведеться контрольний список діючих поліцейських, державних службовців, працівників ГУНП у Львівській області, які потребують покрашення житлових умов. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 16.08.2017 №634 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Згідно довідки від 20.07.2023 №2501/51, виданої Управлінням житлового господарства Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, позивач перебуває на квартирному обліку з 08.08.2008 за №5522 як працівник поліції.
Листом від 09.01.2023 №К-2/Зі/18-2023 Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області повідомила позивача про те, що він перебував у контрольному списку співробітників органів та підрозділів Львівського міського управління ГУМВС України у Львівській області, які потребували покращення житлових умов з часу перебування на квартирному обліку у Львівській міській раді з 08.08.2008 року.
13.12.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування на квартирний облік в ГУНП у Львівській області з врахуванням контрольних списків осіб, які потребують поліпшення житлових умов ЛМУ ГУМВСУ у Львівській області до його ліквідації станом на 2015 рік.
Листом від 20.01.2023 № К-11/18/01-2023 відповідач повідомив позивача про те, що питання щодо зарахування його на квартирний облік в ГУНП у Львівській області, буде розглянуто на засіданні житлової комісії ГУНП у Львівській області.
14.02.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо його включення до контрольного списку з числа поліцейських, державних службовців та працівників ГУНП у Львівській області, які потребують поліпшення житлових умов із збереженням попереднього часу зарахування на квартирний облік Львівської міської ради та у списки осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень.
Листом від 10.03.2023 №896/18/01-2023 відповідач повідомив позивача, що питання щодо включення до контрольного списку з числа поліцейських, державних службовців та працівників ГУНП у Львівській області, які потребують поліпшення житлових умов із збереженням попереднього часу зарахування на квартирний облік Львівської міської ради та у списки осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень буде розглянуто на засіданні житлової комісії ГУНП у Львівській області.
26.05.2023 на засіданні житлової комісії ГУНП у Львівській області було розглянуто заяви позивача від 13.12.2022 та від 14.02.2023 та прийнято рішення про відмову позивачу у включенні до контрольного списку працівників ГУНП у Львівській області, які перебувають на квартирному обліку у Львівській міській раді для покращення житлових умов та списку працівників ГУНП у Львівській області, які перебувають на квартирному обліку у Львівській міській раді та користуються правом першочергового забезпечення житлом, що підтверджується відомостями із витягу з протоколу №10 від 26.05.2023 засідання житлової комісії ГУНП у Львівській області.
Листом від 06.06.2023 №К-4/05/18-2023 відповідач повідомив позивача про рішення житлової комісії та відмову у задоволенні його заяв.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 47 Конституції України закріплено право кожного на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів (ч.1 ст.9 ЖК України).
Відповідно до п. 15 Розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінетом Міністрів України 16.09.2015 затверджено постанову №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ».
Головне управління Національної поліції у Львівській області було створено як юридична особа на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 641 «Про утворення Національної поліції України» та від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ».
Національна поліція створена на матеріально-технічній базі управління Міністерства внутрішніх справ України, а відтак, вони повинні передати всі справи новоствореному органу - Національній поліції.
Такий висновок ґрунтується на правовій позиції, що викладена у постанові Верховного Суду України від 27.02.2020 у справі №826/27239/15, в якій зазначено, що суд, надаючи оцінку аргументам Головного управління Національної поліції про те, що воно не є правонаступником Управління Міністерства внутрішніх справ України, Верховний Суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду України, висловлені в постановах від 4 березня 2014 року у справі №21-8а14, від 27 травня 2014 року у справі №21-108а14. У цих постановах Верховний Суд України вказав, що ліквідація юридичної особи публічного права має місце у випадку, якщо в розпорядчому акті органу державної влади або органу місцевою самоврядування наведено обґрунтування доцільності відмови держави від виконання завдань та функцій такої відмови. У разі ж покладення виконання завдань і функцій ліквідованого органу на інший орган, мова йде фактично про реорганізацію. Отже, Головне управління Національної поліції з огляду на свій правовий статус, завдання і обсяг повноважень, по суті, є правонаступником Управління Міністерства внутрішніх справ України.
Підпунктом 49 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №877 «Про затвердження Положення про Національну поліцію» визначено, що Національна поліція «взаємодіє з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення поліцейських, працівників Національної поліції та членів їх сімей».
Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року №470 затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень (далі - Правила №470), які є чинними.
Ці правила регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання.
Приписами п. 9 Правил №470 визначено, що підприємства, установи, організації, які не здійснюють квартирний облік, ведуть контрольні списки своїх працівників, що перебувають на обліку в виконавчому комітеті місцевої Ради даного населеного пункту.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №557 від 13.07.2016 внесено зміни до переліку підприємств, установ та організацій, яким дозволено вести квартирний облік, вилучивши з переліку Управління МВС України у Львівській області.
Наказом Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 13.10.2017 №494 передано справи черговиків Головного управління МВС України у Львівській області до Львівської міської ради із збереженням часу перебування за місцем праці.
Відповідно до п. 41 Правил №470 громадянам, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що не ведуть квартирний облік, і перебувають на обліку у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів, у тих випадках, коли вони забезпечуються жилими приміщеннями вказаними підприємствами, установами, організаціями, жилі приміщення надаються згідно з контрольним списком, який ведеться за місцем їх роботи, у порядку черговості.
Відповідно до наказу ГУМВС України у Львівській області №3246 від 28.11.2018 створена житлово-побутова комісія із метою забезпечення належної роботи з розгляду і прийняття рішень щодо житлових питань.
З урахуванням того, що Національна поліція створена на матеріально-технічній базі управління Міністерства внутрішніх справ України; Національна поліція взаємодіє з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення поліцейських, працівників Національної поліції та членів їх сімей; справи черговиків Головного управління МВС України у Львівській області передано до Львівської міської ради із збереженням часу перебування за місцем праці, а жилі приміщення колишнім працівникам міліції надаються згідно з контрольним списком, який ведеться за місцем їх роботи, то саме на Головне управління Національної поліції у Львівській області покладається обов'язок щодо включення позивача до контрольного списку осіб - працівників поліції, які потребують поліпшення житлових умов з дотриманням права на першочергове та позачергове одержання житла.
Отже, рішення Головного управління Національної поліції у Львівській області, викладене у листі від 06.06.2023 №К-4/05/18-2023 про відмову у включенні позивача до контрольного списку працівників ГУНП у Львівській області, які перебувають на квартирному обліку у Львівській міській раді для покращення житлових умов та списку працівників ГУНП у Львівській області, які перебувають на квартирному обліку у Львівській міській раді та користуються правом першочергового забезпечення житлом є протиправним.
Відтак, заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд висновує про наявність підстав для задоволення позову повністю.
Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Ген. Григоренка, 3, м. Львів, код ЄДРПОУ 40108833) у включенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до контрольного списку з числа поліцейських, державних службовців та працівників Головного управління Національної поліції у Львівській області, які потребують поліпшення житлових умов із збереженням попереднього часу зарахування на квартирний облік Львівської міської ради та у списки осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (пл. Ген. Григоренка, 3, м. Львів, код ЄДРПОУ 40108833) включити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до контрольного списку з числа поліцейських, державних службовців та працівників Головного управління Національної поліції у Львівській області, які потребують поліпшення житлових умов, із збереженням попереднього часу зарахування на квартирний облік Львівської міської ради та у списки осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень.
4. Cтягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Ген. Григоренка, 3, м. Львів, код ЄДРПОУ 40108833) 1073,60 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 15.03.2024 року
СуддяКостецький Назар Володимирович